JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

המנהיג המצייץ

ארה"ב נמצאת במסלול הבלתי נמנע של אימפריות פוליטיות

המנהיג המצייץ דונלד טראמפ צילום: Michael Vadon en.wikipedia.org
נובמבר 14
19:30 2017

בשיח ההיסטוריוגרפי נוהגים להתייחס למעצמה, לאימפריה פוליטית כאל גוף אורגני – אימפריה צומחת, מתבססת פורחת ודועכת. לעיתים הליך הדעיכה מתקצר לכדי התפרקות והתנוונות.

נפילתה של האימפריה הרומית תוארה בהרחבה בספרו המונומנטאלי של אדוארד גיבון "שקיעתה ונפילתה של הקיסרות הרומאית", ויליאם שירר כתב את הספר "עלייתו ונפילתו של הרייך השלישי: היסטוריה של גרמניה הנאצית". ספרי ההיסטוריה הללו מחזקים את ההכרה שאימפריות פוליטיות נמצאות על מסלול בליסטי בלתי נמנע: לידה, צמיחה, פריחה וקמילה.

בסרטו של ד' וו' גריפית' משנת 1915, "לידתה של אומה" (The Birth of a Nation), אשר נחשב לאחד הסרטים מעצבי התודעה ההיסטורית בארה"ב, האומה נולדת כמו גוף אורגני. במחלקה להיסטוריה של האוניברסיטה הפתוחה נלמד הקורס "עלייתה ונפילתה של הקיסרות הסינית", ו"עלייתה ונפילתה של העיר מהגוני", שימשה את ברטולד ברכט באחד ממחזותיו הידועים.

כיום מרבים להשתמש במונח אימפריה: "אימפריית המזרנים", "הפועל באר שבע אימפריה", "אימפריית הנדל"ן של פישמן", ולמעשה מתרחקים מהמונח המקורי הלטיני imperium ששימש ברומא העתיקה לציון הסמכות, העוצמה והמשילות שהוענקו לשליטי המדינה בתקופת המלוכה הרומית, והקיסרות הרומית המוקדמת.

גם הגדרתה של ארה"ב כאימפריה, חוטאת למשמעות המקורית. ארה"ב, בניגוד לאימפריות כובשות כמו זו המונגולית או הרומית או ההלנית, אינה מחזיקה בטריטוריות כבושות מחוץ לגבולותיה. אותם שטחים שנתפסו על ידה כמו הוואי, פורטו ריקו ואיי מרשל, קיבלו מעמד מיוחד ולא הפכו לקולוניה או לשטח חסות נחות.

כוחה הכלכלי והצבאי של ארה"ב אפשר לה ליצור שטחי השפעה, שווקים בין-לאומיים, ליצור בריתות ברחבי כדור הארץ, להשיג יתרונות וכל זה ללא כיבוש בפועל. גם המלחמות שניהלה בקוריאה או בווייטנאם לא היו מלחמות כיבוש, אלא נועדו לשמירת ההגמוניה, לשמירה מהתפשטות הקומוניזם. ארה"ב הצליחה, מבלי להחזיק בשטחים, לכוון את המגמות הכלכליות והביטחוניות ולהשפיע במידה מכרעת על שווקי העולם.

ארה"ב היטיבה לנצל את המבנה הפוליטי המיוחד שלה, ואת יתרונות המשטר הרפובליקני שהגו מייסדיה כדי לעמוד בחוד החנית לקידמה, לחינוך, לחידושים ולמתן הזדמנויות לאזרחיה לשגשג, ובה בעת לשמור על יתרון בולט על פני יתר אומות העולם. על אף מאבקים חברתיים מבית, החריצות והיוזמה החופשית הצליחו לשמר את העליונות האמריקנית.

אלא שזרעי הקמילה של עוצמה זו, נעוצים בדי-אן-איי הדמוקרטי שלה. עם סיום מלחמת העולם הראשונה הסתמנה ארה"ב כמעצמת-על, הנשיא וודרו וילסון היה האיש שדחף להקמת חבר הלאומים שקדם לאו"ם, הוא שפירק בוועידת פריז 1918 את המבנים ההיסטוריים שהחזיקו את אירופה בידי שושלות מלוכה אימפריאליסטיות שנס לֵחן ונתן הזדמנות לעמי העולם להגדיר עצמם מחדש.

ארה"ב השתתפה במלחמת העולם השנייה ועוצמתה התעשייתית הכריעה את הנאצים ואת היפנים מעבר לים הרחק מחופיה. היא יצאה כמנצחת תוך ביסוס קשריה עם האומות המובסות.

מערכת המטבע העולמית, הסחר הבין-לאומי והשווקים הפיננסיים רקדו לפי חלילה של ארה"ב זה מאה שנה. כשהתרסקה הבורסה בוולסטריט בשנת 1929, נכנס העולם כולו למשבר. כשהתאוששה הכלכלה האמריקנית בשנות החמישים לאחר מלחמת העולם השנייה ודחפה את העולם מחברה חסכנית-יצרנית לחברת צריכה מטורפת, נשבה העולם כולו בקסמי הצריכה הראוותנית.

לצד פתיחות והוגנות בדרכי הסחר, יוזמות בין-לאומיות, ועידות פיוס בין מדינות, סיוע חומרי למדינות מתפתחות באפריקה לאסיה, היו גם עידוד ותמיכה במשטרים דיקטטוריים. לצד מלחמה ב"צירי רשע" כמו הנאצי או הקומוניסטי היה סיוע רב היקף למניעת מגפות והתפשטותן, ותמיכה בתנועות לזכויות אדם, אך מנגד גם סיוע לדיכוי תנועות עממיות בצ'ילי ובניקרגואה.

מעצמה דמוקרטית רבת ניגודים שכזו, קשה לה להתמיד ולשמר את היתרון העצום שלה, מכיוון שבגישתה הפתוחה לעולם היא מעודדת תחרות חופשית ויוזמה, גם כשהמגמה פועלת נגדה.

הנשיא ניקסון ויועצו קיסינג'ר הבינו שאי-אפשר לשמור טינה היסטורית לשלטון הקומוניסטי הסיני שהביס את הכוחות הלאומניים של צ'אן קיי שק בשנת 1949, ויש לקבל את הסינים האדומים כפי שהם. פתיחת הדלת לאומה העתיקה הענקית הזאת, בהכרח היה בו משום מתן ויזה לתחרות חופשית בארה"ב לענק שנמנם עד אז, כפי שניתן ליפן המובסת שלושים שנה קודם לכן. ההימור הניקסוני השתלם, סין השתלבה וממשיכה להשתלב גם כיום בכלכלה העולמית בהצלחה, נמנעת מעימותים צבאיים, למעט בגבולותיה, ונמנעת מהתערבות בסכסוכים במזרח תיכון ובאזורי מאבק פוליטי אחרים.

בעולם המשתנה ללא הרף אין מקום לאימפריה אחת כלל-עולמית אלא עדיפה קואליציה בנוסח הישן של כמה אומות חזקות החולקות אחריות לסדר העולמי, ואכן הוקמו קבוצות אינטרסים כגון הג'י 9 והג'י 20 של האומות החזקות, המשפיעות, מתוות הדרך.

ארה"ב יכולה לשמר את כוחה על ידי חדשנות ויתרון בתחומי מדע, תקשורת וצבא עוד זמן מה. אך ברור לכל בר בֵּי רב כי כדי לשמר את יתרונה היחסי מול חברות צומחות, עליה לכלכל את צעדיה בצורה מושכלת. ארה"ב יכולה להמשיך להחזיק בהגה ההובלה עם אומות אחרות, רק אם תשפר את כלכלתה שלה ותעניק לאזרחיה את שחסר להם לצורך קפיצת מדרגה נוספת: חינוך מעולה, בריאות ותשתיות.

אולם לא עוד. ארה"ב הדמוקרטית בחרה לעצמה בתבונה של נידון למוות, תליין שיאיץ את הליך ירידתה כמדינה החשובה בעולם. הנשיא הנבחר פנה לדרך חסרת סיכוי, הוא הצהיר מפורשות שיפעל כנסיך ימי-ביניימי, ויבנה חומת מגן כדוגמת זו שנבנתה בסין לפני אלפי שנים. הוא הבטיח לחזור לאחור בזמן ולהחזיר לאמריקה את האנרגיה הפחמית של מאה ה-19 ולמצוא תעסוקת כפיים לעובדים לא מיומנים, במקום להעלות את רמת החינוך וההכשרה במחוזות מוכי אבטלה.

טראמפ הבטיח להוריד מיסים לעשירים ולנתק את אמריקה מהעולם: "America First". הוא מנתק את ארצו מהסכמי סחר, מסתכסך עם מנהיגים וראשי מדינות, פוגע בבריתות ובשיתופי פעולה ומערטל את הפוליטיקה האמריקנית מכל סממניה, לכדי ציוץ טוויטר דל אותיות. פגיעתו הרעה של הנשיא, אם תימשך לאורך זמן, תיטול מארה"ב את הכבוד שרכשו לה אומות העולם וגם תפחית ממידת ההרתעה האסטרטגית שלה.

כשהנשיא האמריקני מעביר את הדיפלומטיה לטוויטר, מנצלים זאת גם מנהיגים קיקיוניים. הם מצליחים להוציא ממנו את המלל הטוויטרי על ידי התגרות מכוונת, ללא חשש, ומציגים אותו כשליט שדחפיו אינם נשלטים, כדוגמת לודוויג השני מבוואריה או ג'ורג' השלישי מאנגליה. בעידן התקשורת הפתוחה מגיעים מסריו של טראמפ לכל קצוות כדור הארץ, אבל גם תגובות הנגד המלעיגות לא מאחרות להגיע מהאייטולות ומהשליט האכזר מצפון קוריאה.

האם ארה"ב נמצאת כיום במסלול הבליסטי שבו עברו האימפריות הגדולות? ימים יגידו.

על המחבר / המחברת

Avatar

אבי גולדברג

אבי גולדברג עורך דין, מנהל חברות וכותב ספרים.

2 תגובות

 1. אריק ולדמן
  אריק ולדמן נובמבר 14 2017, 19:50
  אומרים שבתוך כמה שנים סין תוביל בכלכלה

  תהיה גורם מספר אחד בתחום סה
  אני מאמין שהיא תהיה גם מספר אחד בפוליטיקה הבינלאומית בגלל טראמפ בארה"ב שגם מחליש מאד את אירופה

  השב לתגובה
 2. יפה צ.
  יפה צ. נובמבר 16 2017, 05:40
  הכל מזוית הראיה הפוליטית

  מי שתומך בטראמפ בטוח שזהו הנשיא שיהפוך את המגמה מהדרדרות לנסיקה במעמד העולמי

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור