JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

חתרנות – החטא הקדמון של הסוציאליזם הסובייטי

על כישלונם של הסובייטים להשתלט על העולם בעזרת טרור

חתרנות – החטא הקדמון של הסוציאליזם הסובייטי דגל ברית המועצות
נובמבר 21
09:30 2017

בשלהי אוגוסט 2016 הסתיימה בשלום האולימפיאדה בברזיל. כ-10,000 ספורטאים ומיליוני צופים נהרו מרחבי ברזיל ומהעולם כולו למשחקים האולימפיים. האולימפיאדה גרמה לראשי הוועד האולימפי ולשלטונות ברזיל כאב ראש עצום, בשל החשש מהתקפות טרור. מטרת הזדון של הטרור הייתה עלולה לחבל באירוע הספורטיבי הגדול ביותר בעולם. ברקע ההיסטורי של החששות עמדה התקפת הטרור האסלאמי ורצח הספורטאים הישראלים באולימפיאדת מינכן ב-1972.

לשביעות רצון כל מי שעסק באבטחת האולימפיאדה בברזיל, היא הסתיימה בשלום ללא כל מפגעי טרור. מארגני האולימפיאדה הקציבו 2.2 מיליארד דולר למימון המבצע למניעת אירועי טרור בעת קיום המפעל הספורטיבי הגדול ביותר בעולם. הצדק הפואטי בעניין זה היה העובדה שכ-35 חברות ישראליות, שעוסקות בענייני ביטחון אזרחי, קיבלו על עצמן לבצע את ההגנה מפני הטרור באולימפיאדת 2016. אבל יותר מכך: הוטל על חברה ישראלית לתכנן ולנהל את המבצע הענק הזה ולשכור חברות שתבצענה בקבלנות משנה את המתוכנן. משימה זו כאמור בוצעה בהצלחה רבה.

טרור, כאמצעי אלים להשגת מטרות פוליטיות, אינו תופעה חדשה. הוא היה קיים למעשה מאז ראשית התארגנותה של חברה אנושית במבנים פוליטיים מסודרים. לעתים קרובות התקיימו בממלכות העבר יסודות אופוזיציוניים בלתי מרוצים מהסידורים הפוליטיים ששררו בזמנן. בדרך כלל הובעה התנגדות לשלטונות המאורגנים באמצעים לא אלימים. אולם, כפי שלומדים מההיסטוריה, במקרים רבים מספור גורמים אופוזיציוניים ו/או אנרכיים השתמשו באלימות, כולל רציחות ופגיעה ברכוש, על מנת להשיג את מטרותיהם.

בדרך כלל היו יוזמי טרור אלו גורמים שוליים לא ממוסדים. אולם השינוי הגדול בייזום והפעלת טרור מדינתי חובק עולם החל להתפתח בדיוק לפני 100 שנים בהשראת רוסיה הסובייטית. המהפכה הסוציאליסטית שהתחוללה ב-1917 הצליחה למגר את שלטון הצאר. ה"אדומים" רצחו באכזריות רבה כחצי מיליון רוסים "לבנים". הייתה זו "סופת הטרור" הפוליטי הגדולה ביותר בעולם עד אז. אולם סופה זו לא הייתה אלא מעין קדימון לטרור פוליטי שיטתי שניזום, מומן ונוהל על ידי מדינה מאורגנת והופץ ברחבי העולם כולו.

שני המנהיגים הבולטים של המהפכה ברוסיה היו לנין וטרוצקי. התיאוריה שהזינה את הרובד האידיאולוגי של המהפכה הייתה תורת המרקסיזם שחוברה על ידי הפילוסוף החברתי קרל מרקס בשלהי המאה ה-19. אגב, גם מרקס וגם טרוצקי היו יהודים. עניין שכידוע שימש במאה ה-20 בסיס להעצמת האנטישמיות בחוגים אנטי-קומוניסטיים בארצות אירופה וצפון אמריקה.

לנין נחשב לאידיאולוג הראשי של הסוציאליזם הסובייטי. הרקע התיאורטי שהוא גיבש עבור המהפכה ייקרא בהמשך התבססות המהפכה: "מרקסיזם לניניזם". תלמידי בתי הספר והאוניברסיטאות ברוסיה הסובייטית חויבו ללמוד קורס בשם זה. כך, בתהליך הסוציאליזציה של הדורות הצעירים, במשך כ-70 שנים שבהן שלטה המפלגה הקומוניסטית ברוסיה, למדו כולם לדרג את המשטרים הפוליטיים במדינות העולם על פי הסולם הבא: בתחתית המוסרית של המשטרים בעולם נמצא הקולוניאליזם. מעליו מוקם הקפיטליזם. מעליו מוקמה דמוקרטיה סוציאלית, מעליה משטר סוציאליסטי ומעליו משטר קומוניסטי נוסח ברית הרפובליקות הסוציאליסטיות הסובייטיות. משטר זה נחשב בברית המועצות ל"פאר היצירה הפוליטית". למען האמת הוא נתפש בתודעתם של רבים מאוד, גם מחוץ לברית המועצות, כאידיאל שיש לשאוף אליו בארצותיהם.

אם לנין נחשב לאידיאולוג הרי ששותפו להנהגת המהפכה, ליאון טרוצקי, נחשב למייסד הצבא האדום. הוא הקים מנגנון ביטחון פנימי ברוסיה הסובייטית וגם את ה"קומינטרן". שהיה למעשה גוף חתרני שפעל כדי להפיץ את "בשורת הקומוניזם" ברחבי העולם. על פי הנחיותיו של טרוצקי הקומינטרן פעל ברחבי העולם בשיטות שונות, כולל אלימות ועידוד ומימון מפלגות קומוניסטיות כמו גם מורדים "סוציאליסטים" למיניהם בעשרות מדינות.

האירוניה ההיסטורית היא שאחרי מותו של לנין הסתכסך טרוצקי עם סטאלין ששאף להשתלט על מנגנוני הביטחון והחושך שטרוצקי ייסד. טרוצקי נמלט מברית המועצות למקסיקו כדי למצוא מקלט בקרב חברים שעבדו למענו קודם לכן. אך גם לשם הגיעה ידו הארוכה של סטאלין. הוא שלח רוצחים מקצועיים שהתנקשו בטרוצקי. הייתה זו פעולת טרור קלאסית כלפי "יריבים פנימיים" שבוצעה בפקודת מנהיג ברית המועצות. כך פעל ה"עסק" הזה עוד מלכתחילה.

בימי שלטון סטאלין הפכה ברית המועצות למה שמדעני המדינה במערב כינו "דיקטטורה של הפרולטריון" ומאוחר יותר "ממלכת הרשע". הפרדוקס הבלתי ייאמן הוא שבחסות המרקסיזם-לניניזם, שהיה אמור להיות "המשטר האידיאלי על פני אדמות", הפכה ברית המועצות למעצמה קולוניאלית אכזרית. כל זאת הגם שעל פי התיאוריה שעליה התבסס המשטר הסובייטי, הוגדר הקולוניאליזם כשיטת השלטון הפוליטי הנמוכה והבזויה ביותר.

בספר KGB-CIA Intelligence and Counter Intelligence Operations מאת החוקרים יונתן בלוך וסלינה בלדובסקה (Bison Books, London, 1988) מופיע בסדר כרונולוגי, מלווה במאות תמונות בעלות ערך היסטורי, סיפור החתרנות הסובייטית הגלובאלית, החל מראשית שנות ה-20 ועד שלהי המאה ה-20. לספר יש לא רק ערך מונומנטאלי והיסטורי, אלא הוא גם יוצר תחושה של פחד עמום לאור המחשבה על מה שהיה צפוי לעולם, אם הסוציאליזם הסובייטי היה מצליח במזימותיו.

בין היתר אנו מוצאים בספר תיאור אירועים שעמדו מאחורי כיבוש מזרח אירופה אחרי מלחמת העולם השנייה; סקירה על החתרנות הסובייטית בארה"ב בראשית שנות ה-50 של המאה ה-20, שבתגובה אליה נולד המקרתיזם; את המעורבות הסובייטית בדרום אמריקה ובאפריקה ומלחמות הדמים שהיא הצמיחה; את המשברים בקוריאה, בקובה, בווייטנאם ובקונגו שפרצו ביוזמה סובייטית ומתוך דחיפה סובייטית.

בתגובה לכל אלו הקימה ממשלת ארצות הברית את ארגון ה-CIA, סוכנות הביון המרכזית והעצימה אותו. ה-CIA הפך במהרה לארגון הביון העיקרי בעולם שנלחם נגד החתרנות הסובייטית.

לישראל נשמר מקום מכובד בספר זה. מסתבר שבד בבד עם החדירה הסובייטית המאסיבית הגלויה למדינות ערב: מצרים, לוב, סוריה ועיראק, שכולן ניהלו מסעי מלחמה נגד ישראל במשך עשרות שנים, ניהלו הסובייטים פעולות חשאיות במזרח התיכון, כולל בתוך מדינת ישראל. למעשה הפכו הסובייטים לאויב מספר אחד של ישראל שהעניק רוח גבית לערבים. הסובייטים השקיעו ערך כספי שנאמד במיליארדי דולרים, ובעשרות אלפי חיילים וקצינים שבאו למדינות ערב כדי להדריך את הערבים בשימוש בנשק מודרני וללמד אותם את תורות הלחימה. הסובייטים לא הסתפקו רק במשימות הדרכה אלא במקרים ידועים סגל סובייטי השתתף גם בלחימה בפועל נגד חיילי צה"ל.

השתלת מרגלים סובייטים והפעלתם בתוך מדינת ישראל תפסו גם הם מקום חשוב במלחמתם נגד מדינת ישראל. משימות אלו הסתייעו בזרם העולים מברית המועצות שאפשר לשתול בתוכו סוכנים שיעבדו לטובת ה-KGB. אזכיר רק כמה בכירים שבהם: סא"ל ד"ר ישראל בר שהיה מקורב לבן-גוריון, הפרופ' לפיזיקה גרעינית מהטכניון בחיפה קורט סיטה שאף היה חבר בוועדה לאנרגיה אטומית. הפרופסור לאפידמיולוגיה מרקוס קלינגברג ממנהלי המכון הביולוגי בנס ציונה, האידיאולוג אהרון כהן חבר קיבוץ שער העמקים ועוד רבים אחרים.

עליהם ניתן להוסיף את חברי הכנסת לשעבר מאיר וילנר ושמואל מיקוניס שהיו מראשי ה – PKP (Palestine Communist Party). אחרי קום מדינת ישראל הם נעשו חברי כנסת שייצגו את המפלגה הקומוניסטית הישראלית – מק"י (כן, היה פעם דבר כזה). חברים אלו היו למעשה שליחים של ברית המועצות. עד היום חלק מעבודתם הסמויה נותר חסוי. יש לשער כי כאשר ייפתחו ארכיונים מסוימים במוסקבה, תהיה להיסטוריונים עבודה מעניינת.

מכל מקום, הדבר המרושע והחמור ביותר שה"סוציאליסטים הסובייטים" עשו כנגד מדינת ישראל היה תמיכה והשתתפות פעילה בהקמת אש"ף – הארגון לשחרור פלסטין. ללא התמיכה המאסיבית של הביון הסובייטי באש"ף – ארגון רצחני ונפשע זה לא היה קם, או לחילופין לא היה מגיע ליכולות מבצעיות וקטלניות כפי שהוא רכש לעצמו.

על מנת להבהיר נקודה זו אני מבקש להסביר: על מנת לארגן ולנהל פעולות טרור יש לדעת להפעיל סוגים רבים של כלי נשק, לעסוק בחומרי נפץ ולהכין מלכודות ופצצות השהיה. להפעיל מערכות קשר, לדעת לקרוא מפות ותצלומי אוויר, להתאמן בקרב מגע, להשתמש באמצעי הרג שקטים ועוד כהנה וכהנה. מישהו צריך ללמד ולאמן את אלו שמיועדים להיות טרוריסטים. רוב האמצעים הללו נמצאים בשימוש שוטף של כוחות מיוחדים בצבאות סדירים, ביניהם כמובן בצבא האדום.

הסתבר אפוא שהסובייטים הזמינו אלפי צעירים ערבים לברית המועצות. שם הם קיבלו לא רק אימונים צבאיים אלא גם הכוונה אידיאולוגית. בכירי הטרור הערבי הוזמנו ללמוד באוניברסיטאות במוסקבה. למשל מיודענו מחמוד עבאס הצעיר, הידוע כיום בשם אבו מאזן, כתב עבודת דוקטור בהיסטוריה. המדריך שלו בעבודה זו היה פרופסור ייבגני פרימקוב, במקרה יהודי לא כל כך טוב, שלאחר מכן צמח במפלגה הקומוניסטית הסובייטית עד שהתמנה למשרת שר החוץ. אגב, בעבודת הדוקטורט שלו עוסק אבו מאזן בהכחשת השואה. לא ארחיב בעניין זה בשל קוצר היריעה.

הסובייטים בנו והכשירו גם את יאסר ערפאת להנהגת אש"ף. הם הבחינו שאחמד שוקיירי, מנהיג אש"ף הראשון, היה קשקשן גדול. הם החליטו לבנות את ערפאת משום שראו בו צעיר אקטיבי בעל כושר מנהיגות. ההיסטוריה מוכיחה שבזה הם צדקו. העובדה שערפאת נולד בקהיר והתחנך שם לא התאימה לרזומה שלו כמנהיג פלסטיני, על כן השמידו הסובייטים את מסמכי לידתו וילדותו, והמציאו סט מסמכים חדש שהראה שהוא נולד והתחנך בירושלים המזרחית. כך הוא הפך באופן רשמי לפלסטינאי.

הסובייטים עמדו מאחורי ייסוד אש"ף. על פי עדותו של יון פאצ'פה, שהיה ראש המודיעין הרומני בימי צ'אוססקו אשר שירת גם את ה-KGB וערק למערב, יזמו הסובייטים את הקמת מועצת אש"ף הראשונה, בחרו את 422 חבריה הראשונים והשתתפו בחיבור האמנה הפלסטינית. בכך הם השתתפו באופן פעיל במאבק להסרת הלגיטימציה הבין-לאומית מהמדינה היהודית. הסובייטים גם יזמו את רעיון חטיפת המטוסים. הגנרל אלכסנדר סחרובסקי, שעמד בראש שירות הביון הזר של ברית המועצות, התפאר באוזני פאצ'פה כי רק בשנת 1969 עצמה אירעו בעולם 82 אירועי חטיפת מטוסים שרובם בוצעו על ידי טרוריסטים פלסטינים. הוא טען שהסובייטים תכננו את השיטות לחטיפה ולימדו את הטרוריסטים הערבים כיצד לבצען (מאמר מאת Bergman Judith, בפרסום של Gatestone Institute, ניו יורק, 16 באוקטובר 2016). אזכיר כאן שאת חטיפת ארבעת המטוסים שפגעו במגדלי התאומים בניו יורק ב-1991, חטפו 19 טרוריסטים מוסלמים. מן הסתם הם שאבו מוטיבציה וידע ממי שהתחנכו כמה שנים קודם לכן במוסקבה.

בספרם The Soviet Israeli War 1967-1973 בהוצאת: (London: Oxford University Press), מפתחים החוקרים איזבלה גינור וגדעון רמז את התובנה, שבעצם מבחינה היסטורית-פונקציונאלית יש להתייחס לתקופה שמתחילה במלחמת ששת הימים ומסתיימת במלחמת יום כיפור כאל מלחמה אחת ממושכת – מלחמה מתמשכת בהנהגת הסובייטים נגד מדינת ישראל. אחד היסודות במאבק זה הוא מלחמת גרילה נגד ישראל, שכללה מבצעי טרור בתוך ישראל, ופעולות טרור נגד מטרות ישראליות ולעיתים גם יהודיות בארצות רבות אחרות.

בעשור האחרון של המאה ה-20 קרסה ברית המועצות והתפרקה. עימה קרס המרקסיזם-לניניזם המרושע והחתרנות הגלובאלית מבית מדרשו של הקומינטרן. אומנם עדיין נותרה עוינות נגד ישראל בקרב חלק מיורשי התנועות הסוציאליסטיות (השמאל) בעיקר בכמה ארצות אירופאיות, אך עוינות זו מצטמצמת עם חלוף הזמן ועם קריסת הסוציאליזם בכמה מדינות באירופה. המאלפת ביותר היא התופעה שטרוריסטים מוסלמים מבצעים פעולות טרור ברוסיה על מנת להשיג מטרות פוליטיות, באותן שיטות שקודמיהם הסובייטים לימדו את ראשוני הטרוריסטים הערבים. שר ההיסטוריה מעניש את מי שמגיע לו להיענש.

 

על המחבר / המחברת

יצחק דגני

יצחק דגני

עורך מדור: סדר עולמי. ד"ר, מרצה באוניברסיטת בר אילן במחלקה למדע המדינה. בעבר הרצה באוניברסיטת איבדן בניגריה. עסק בייצוג וניהול בחברות באפריקה. ממייסדי תיאטרון גבעתיים וחבר הוועד המנהל שלו. דירקטור ויו"ר וועדת ניגריה בלשכת המסחר ישראל-אפריקה.

4 תגובות

 1. גרשון
  גרשון נובמבר 21 2017, 17:00
  המודל הסובייטי נכשל והתפרק בכלל

  ובתוך זה גם רעיון ניצול הטרור. אם הרעיון הסובייטי היה מצליח אולי היתה מצליחה יותר הגישה של השימוש בטרור

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני נובמבר 22 2017, 00:14
   לגרשון הנכבד

   אכן הצדק אתך. יתכן שאם הסובייטים היו שורדים הם היו מעצימים את הטרור. העניין הוא ששיטות הטרור שהם לימדו את המוסלמים נלמדו על ידם והגם שהסובייטים קרסו – הטרור נותר וכיום הוא מכה גם את הרוסים שירשו את הסובייטים.

   השב לתגובה
 2. גילה נ.
  גילה נ. נובמבר 24 2017, 14:21
  מי דטרוריסט בעיני אחד

  נראה לוחם חופש בעיני אויבו
  והרבה מדינות עוסקות בבישולים בין לאומיים ובתמיכה בקבוצות התנגדות

  השב לתגובה
 3. רועי קורן
  רועי קורן נובמבר 25 2017, 01:13
  פרקים חשובים בהיסטוריה

  שלרוב האנשים שלא יודעים כלום בנושא

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור