JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

רבותיי, הלאומיות חוזרת

התעוררות הרגשות הלאומיים אל מול הגלובליזציה

רבותיי, הלאומיות חוזרת מתי דוד
נובמבר 22
19:30 2017

במאה ה-19 קמו באירופה תנועות שעוררו רגשות לאומיים עזים בקרב עמים ומדינות ביבשת. הלאומיות המודרנית העניקה לאנשים שראו עצמם שייכים לבני אותו לאום, זהות קבוצתית שמרכיביה העיקריים הם תודעה לאומית, טריטוריה ושפה. מדינות כדוגמת גרמניה, איטליה ויוון ביקשו להגשים את הרעיונות הלאומיים שנפוצו באירופה באותה העת ושאפו לאיחוד ולעצמאות.

בשלהי המאה ה-20 הלך והתחזק תהליך הגלובליזציה, שהתאפיין בהעמקת הקשרים התרבותיים והכלכליים בין מדינות העולם, בין חברות ובין יחידים. הסיבות להתחזקות הגלובליזציה נבעו משינויים פוליטיים, טכנולוגיים, כלכליים ותרבותיים שהתחוללו בעולם.

אולם, האליטות באקדמיה, בפוליטיקה ובתקשורת שהובילו לגלובליזציה, לרב-תרבותיות ולחברה פתוחה בשם "התקינות הפוליטית", גרמו למשבר שחולל תהליכי עומק בעולם המערבי, והמרכזי שבהם הוא החזרה ללאומיות הפטריוטית. בכל המערכות השלטוניות, החברתיות, והפוליטיות בארצות הברית ובאירופה התעצם והתפרץ תהליך חברתי-פסיכולוגי של חזרה לפטריוטיזם לאומי על חשבון הליברליזם הקוסמופוליטי. מושגים כדוגמת פלורליזם, גלובליזציה, ליברליזם ואוניברסליזם, שאפיינו את "התקינות הפוליטית" שדגלה בחברה פתוחה, ושאותה הובילו אלו שקראו לעצמם "כוחות הקידמה", איבדו את מעמדם והשפעתם.

תהליכי העומק של החזרה ללאומיות הפטריוטית החלו כבר עם התפרקותה של ברית המועצות למדינות הלאום כמו אוקראינה, ארמניה, בלרוס, גיאורגיה, קירגיסטן, טג'יקיסטן; עם התפרקותה של יוגוסלביה למדינות הלאום כמו סרביה, קרואטיה, מונטה נגרו, סלובניה, בוסניה; ועם התפרקותה של צ'כוסלובקיה לשתי מדינות: צ'כיה וסלובקיה.

לצד דוגמאות אלו של התפרקות מסגרות פוליטיות גדולות ומלאכותיות, למדינות לאום הומוגניות, חובה להזכיר גם את המאבקים הנמשכים בין הוואלונים לבין הפלמים בבלגיה המאוחדת; בין הסקוטים לבין האנגלים בממלכה המאוחדת; בין הבאסקים לבין הקטלונים בספרד; בין דוברי הצרפתית לדוברי האנגלית בקנדה המאוחדת; ובין "הליגה הצפונית" לבין איטליה. ובל נשכח כי רבים מתושבי האיחוד האירופי מעדיפים את הזהות הלאומית על פני שלטון הבירוקרטיה של בריסל.

בוויכוח בין הליברלים הקוסמופוליטיים, שרוצים לתקן את העולם, לבין הפטריוטים הלאומיים המקומיים, שרוצים קודם כול לתקן לעצמם את עולמם, ניצחו כבר האחרונים. והוכחות לכך אנו רואים ממש בימים אלו: משאלי העם בכורדיסטן ובקטלוניה, התנתקותה של בריטניה מהאיחוד האירופי, כמו גם הלכי הרוח במדינות מזרח אירופה כמו פולין והונגריה, הדומים לאלו שבבריטניה.

התעוררות הרגשות הלאומיים וההתנגדות לגלובליזציה לא פסחו גם על ארצות הברית. הדוגמה הבולטת ביותר לכישלונה של "התקינות הפוליטית" וחזרתה של הלאומיות האמריקנית – "אמריקה תחילה" – הייתה כישלונה של קלינטון וניצחונו של טראמפ.

נשאלת אם כן השאלה: מדוע הרגשת הלאומיות חוזרת?

הצורך האנושי הבסיסי של השתייכות לזהות אתנית, תרבותית והיסטורית הוא המנוע של החזרה ללאומיות הפטריוטית. בארצות הברית, למשל, תחושת אובדן הזהות והניתוק מערכים לאומיים מול העולם הפלורליסטי על פי המודל של אובמה, גרמו להתפרצות הרגשות הלאומיים ששטפו את ארצות הברית. שמונה שנות ממשלו של אובמה, שבהן שלטה הרוח הליברלית של "תקינות פוליטית" שקודמה על ידו באופן אגרסיבי בתקשורת ובאקדמיה, לטובת זהות גלובלית, גרמו למהפך חברתי ופוליטי, שבא לידי ביטוי בבחירתו של טראמפ.

הגל ההיסטורי העובר על החברה האמריקנית, שכולל משברים כלכליים, חברתיים ופוליטיים, שנובעים גם מדעיכתה של ההגמוניה העולמית האמריקנית, כולל שרשרת כישלונות צבאיים ומדיניים של ארצות הברית בשנות כהונתו של אובמה.

אובמה היה אדריכל הכניעה של העולם החופשי והתרבותי בפני האסלאם הקיצוני. אובמה הנהיג מושג פוליטי חדש "הנהגה מאחור". הוא הפגין עייפות מתפקידו כמנהיג העולם החופשי ובכך סלל את הדרך להצלחת המעורבות התוקפנית של רוסיה באוקראינה ובסוריה.

ובאירופה – תהליכים דומים לאלו שהתחוללו במערכת הבחירות בארצות הברית ואשר הביאו לבחירתו של טראמפ, מתעצמים וגוברים בבריטניה, בצרפת, בגרמניה, בפולין, בהונגריה, ביוון ובפינלנד. תהליכים אלו, על רקע גלי "ההגירה" של הפליטים מהמדינות המוסלמיות שהציפו את אירופה, גרמו למשבר באיחוד האירופי. כיום, רבים מעדיפים לחזור למסגרות המקומיות: עם, דת או תרבות מקומית ולשמר אותן.

על המחבר / המחברת

Avatar

מתי דוד

גמלאי. בעבר כיהן כדירקטור בחברת החדשות 2, וכחבר בהנהלות הציבוריות של ערוצי הטלוויזיה 1 ו-2. מרצה במגוון נושאים. מדריך תיירים ישראלים בעולם.

6 תגובות

 1. פרחיה נ.
  פרחיה נ. נובמבר 22 2017, 20:24
  פירוד והתפלגות מביאים אסונות

  אפשר למצוא עשרות פרמטרים שיבדילו בני אדם.

  השב לתגובה
 2. ס.
  ס. נובמבר 23 2017, 07:50
  אצלנו הפוך

  רוב העם רוצה מדינה אחת לשני עמים. ולא סתם שני עמים, אלא שונים בהרבה פרמטרים ולא אוהבים אחד את השני.

  השב לתגובה
 3. עדי גמליאל
  עדי גמליאל נובמבר 24 2017, 18:34
  ההסטוריה היא גלים עולים ויורדים

  בעוד כמה עשרות שנים המגמה תתחלף וכן הלאה

  השב לתגובה
 4. בת אל יוסף
  בת אל יוסף נובמבר 26 2017, 19:04
  הבעיה מתחילה כשלאומיות

  הופכת ללאומנות

  השב לתגובה
 5. זוהר ס.
  זוהר ס. דצמבר 27 2017, 20:38
  בינתיים ספרד עוד לא התפרקה

  לכורדים עוד אין מדינה

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור