JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

ישראל – לא עם לבדד ישכון

או"ם שמום?

ישראל – לא עם לבדד ישכון אלוף בדימוס שלמה גזית
דצמבר 09
09:30 2017

לאחרונה ציינו 70 שנה להחלטת האו"ם על הקמתה של מדינת ישראל. אני זוכר היטב את המעמד המרגש. בכ"ט בנובמבר 1947 ישבתי עם הוריי בביתנו בתל-אביב והאזנו לרדיו אשר העביר בזמן אמת את ההצבעה מעצרת האו"ם ב-LAKE SUCCESS על סיום המנדט הבריטי בארץ ישראל ועל תוכנית החלוקה של הארץ. רשמתי על גבי דף את אומרי ההן, את אומרי הלא ואת הנמנעים.

כמו רובם המכריע של היהודים בארץ שאגתי גם אני בשמחה משהגענו לסיכום – 33 מדינות תמכו, אל מול 13 מדינות שהתנגדו ו-10 שנמנעו. עצרת האו"ם אישרה בכך את תוכנית החלוקה על פי המלצות ועדת אונסקו"פ – חלוקת ארץ ישראל ממערב לנהר הירדן לשתי מדינות, יהודית וערבית, ולשטח במעמד בין-לאומי שכלל את מרחב ירושלים.

היה לי ברור כי ההחלטה לא תתקבל בברכה על ידי הצד הערבי, ובעקבות האיומים שהשמיעו נציגיהם על התנגדות אלימה, צפיתי שאכן יהיה ניסיון ערבי לחבל במימוש ההחלטה בכוח הזרוע. אולם הדאגה לא הפחיתה משמחתי הרבה שנבעה מניצחוננו הגדול במערכה המדינית.

אני מוצא לנכון להציף את הנושא בעקבות מאמר שפרסם בימים אלו ידידי, הד"ר דורי גולד. במאמרו ביקש גולד לקבוע שלא החלטת האו"ם היא שהקימה את מדינת ישראל. הייתה זו החלטת העצרת הכללית ולא החלטת מועצת הביטחון, שרק לה בסיס משפטי מחייב. עיקר חשיבותה של החלטת האו"ם, לדברי גולד, היא בלגיטימיות הבין-לאומית שהקנתה לתביעה היהודית למדינה.

ד"ר גולד טוען, בצדק, כי הבסיס החוקי להקמת המדינה הוא "הכרזת העצמאות" של דוד בן-גוריון ב-14 במאי 1948. עם זאת אני מבקש להדגיש שלוש נקודות:

הראשונה, אני בספק אם מדינת ישראל הייתה קמה ללא החלטת העצרת הכללית. בנתונים ששררו אז בשטח, כאשר היישוב היהודי מנה רק כשליש מאוכלוסיית ארץ ישראל, ואשר זו התרכזה בפועל רק בשטח מזערי משטחה של הארץ, ספק אם היה היישוב היהודי מכריז על הקמת מדינה ריבונית ועצמאית.

הנקודה השנייה, רק בזכות החלטה זו של עצרת האו"ם זכתה מדינת ישראל, מיד לאחר הכרזת העצמאות בה' באייר, בהכרה של מדינות רבות, ביניהן מן החשובות בעולם, כולל ברית המועצות וארצות הברית.

והנקודה אחרונה, מאז 1948 אנו נאבקים ומבקשים הכרה בין-לאומית בירושלים כבירת ישראל. מה שעומד לנו לרועץ זה שבעים שנה, זו אותה החלטת עצרת האו"ם אשר קבעה מפורשות כי מרחב ירושלים יישאר במעמד בין-לאומי עד שיוכרע אחרת.

מייחסים לבן-גוריון את האמירות "או"ם שמום" וכן "אין זה חשוב מה יאמרו הגויים, חשוב מה יעשו היהודים". גם אם בן-גוריון אמר דברים אלה, הם לא ביטאו את מלוא התמונה. אומנם אין די ב"מה שיאמרו הגויים" ואין די בהחלטות שמתקבלות בעצרת האו"ם, שהרי היישום והתוצאה הסופית ייקבעו על ידי מה שיעשו היהודים ומדינת ישראל. עם זאת, כולנו עוקבים בדאגה אחר הדיונים וההחלטות של המערכת הבין-לאומית ושל ארגון האו"ם. ואין זה מפתיע כלל שהפלסטינים משקיעים את עיקר מאמציהם לערעור מעמדה המדיני של ישראל בזירה הבין-לאומית.

בל נשכח, ישראל, לא עם לבדד ישכון.

על המחבר / המחברת

Avatar

שלמה גזית

אלוף בדימוס. שימש כראש אמ"ן, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

3 תגובות

 1. יונתן טל.
  יונתן טל. דצמבר 09 2017, 10:24
  ירושליים

  בן גוריון צפה פני עתיד,והכין כוחות "עצומים" על מנת להוציא לפועל עם או בלי כל החלטה,
  חשובה המנהיגות העיקשת שדגל באימרה, "ייקוב הדין את ההר",
  ירושלים תהיה הבירה.

  השב לתגובה
 2. אלדד מרכוס
  אלדד מרכוס דצמבר 09 2017, 11:28
  אם נסמוך על מדינות אחרות לא נגיע רחוק

  את גורלנו צריכים לקחת בידינו

  השב לתגובה
 3. טוטו
  טוטו דצמבר 12 2017, 12:33
  עם שגריר נשגב ונישא כמו שיש לנו באו"ם

  לא מפתיע שמנהיגינו מזלזלים בארגון החשוב הזה על כל מגרעותיו.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור