JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

עצם הקיום

הערכה מתוקנת של הכרזת טראמפ על ירושלים

עצם הקיום דונלד טראמפ צילום:Gage Skidmore commons.wikimedia.org
ינואר 10
09:30 2018

לא מכבר כתבתי מאמר בעקבות נאומו של דונאלד טראמפ שבו הודיע כי ארה"ב מכירה בירושלים כבירת ישראל. כמו רוב אזרחי המדינה ציינתי בסיפוק את סיומו של המאבק המדיני, שהחל בהסכם שביתת הנשק עם ירדן לפני 69 שנים. על פי הסכם זה חולקה השליטה בעיר בין ישראל לירדן, אך ירושלים המערבית לא הוכרה כבירת ישראל.

הייתי אופטימי וקיוויתי כי ההכרה האמריקנית האמורה תשים קץ לוויכוח, ובעקבותיה רובן המכריע של המדינות המקיימות יחסים דיפלומטיים עם ישראל תודענה גם הן על כוונתן להעתיק את שגרירויותיהן לירושלים. אולם נראה כי תקוותיי היו לשווא. לא חלף זמן רב מאז הכרזתו של הנשיא האמריקני, ולפתע תמונת המצב המדינית מדאיגה לאין ערוך מן המצב שבו נמצאנו קודם ההכרזה.

עד כה, הגם שהשגרירויות הזרות היו ממוקמות בתל-אביב, לא היה מי שלא הכיר בעובדה כי ירושלים היא בירת ישראל – השגרירים הזרים הגישו את כתב האמנה לנשיא המדינה בירושלים, וניהלו את ענייניהם במשרדי הממשלה שבבירה. ייתכן כי בעתיד הקרוב שגרירויות מספר תעבורנה לבירה, אך ספק רב אם תצטרפנה אליהן שגרירויות של מדינות אירופה, מוסקבה, סין וכמובן מצרים, ירדן וטורקיה.

עלינו להתייחס בכובד ראש לשתי התפתחויות חדשות וחמורות, אשר השלכותיהן תרדופנה אותנו זמן רב.

הראשונה, ההכרזה האמריקנית לא תואמה עם הרשות הפלסטינית, גם לא עם מדינות האזור והמערכת הבין-לאומית. חוששני כי מי שמנעה תיאום זה הייתה ישראל. ירושלים ביקשה להשיג שני הישגים: העברת שגרירות ארה"ב לירושלים לצד ההכרה בירושלים המורחבת, כולל העיר המזרחית, כבירת ישראל. ניסוחו המעורפל של טראמפ הוא שחולל את הסערה הבין-לאומית, שכן הוא אומנם השאיר סוגיה זו פתוחה, אך לא קבע את ההיפך – הכרה בחלק המערבי של ירושלים כבירת ישראל, ובוודאי שלא נאמר בהצהרה כי וושינגטון רואה בירושלים המזרחית את הבירה העתידה של המדינה הפלסטינית.

ההצבעה המביכה בעצרת הכללית, שמה לאל את משקלן של אותן השגרירויות שתתמקמנה בעיר המערבית, הצבעה זו ביטלה גם את משקל הווטו האמריקני במועצת הביטחון, והשיגה תוצאה חמורה לאין ערוך. איננו יודעים מתי וכיצד תצליח וושינגטון לשקם את מעמדה הדומיננטי בזירה הבין-לאומית. שיקום זה איננו רק אינטרס אמריקני, זהו גם אינטרס ישראלי ראשון במעלה.

ההתפתחות השנייה הייתה הופעתו הקיצונית והעוינת של נשיא טורקיה ארדואן. בתגובתו למהלך האמריקני הציב עצמו ארדואן בחוד החזית העוינת לישראל, והציג מופע אימים כאשר העלה על המסך את "הזוועות" שמבצע צבא הכיבוש הישראלי ביהודה ושומרון. הופעתו הדרמטית איננה עוד צעד כושל של ה-BDS, זהו מסע השמצה קיצוני של הכיבוש הישראלי וסימן דרך לכל העולם הערבי-מוסלמי, במערכה האנטי-ישראלית. לאחר הופעה דרמטית זו יקשה על ישראל להפריך את הדברים.

לסיכומו של דבר, אני סבור כי המהלך האמריקני האמור הינו הכישלון המדיני החמור והמסוכן ביותר שאותו ידעה ישראל. לא מדובר בשמפניה או בסיגרים, כאן אנו כבר עוסקים בשאלת עצם הקיום.

על המחבר / המחברת

Avatar

שלמה גזית

אלוף בדימוס. שימש כראש אמ"ן, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

5 תגובות

 1. אוהד מולכו
  אוהד מולכו ינואר 10 2018, 14:15
  מי שיוגע לתקן את עצמו

  הוא אדם גדול

  השב לתגובה
 2. ד
  ד"ר אלי בן ציון ינואר 10 2018, 15:10
  כישלון אבל הוא אינו כ"כ חמור

  אין ספק שזה כישלון אמריקאי, יחד עם זאת אין צורך להגזים בחומרתו.

  השב לתגובה
 3. יונתן טל
  יונתן טל ינואר 10 2018, 20:25
  ירושלים

  סוף מעשה במחשבה תחילה.
  זו התוצאה כשנשיא ארה'ב לא פועל על פי הערכת מצב מסודרת.
  כניראה שלפעול על פי תחושות בטן ולחצים,זה לא מיקצועי.

  השב לתגובה
 4. יצחק דגני
  יצחק דגני ינואר 11 2018, 15:26
  אם בארזים נפלה שלהבת מה יגידו אזובי הקיר?

  בפרספקטיבה היסטורית הכרת ארה"ב בירושלים כבירת ישראל תעמוד בשורה אחת עם הצהרת בלפור והחלטת הכ"ט בנובמבר.
  האלוף גזית – מה קרה, ממה נבהלת כל כך? מה אתה מצפה מהעולם המוסלמי\ערבי שהפסדנו בשל הכרת ארה"ב בירושלים?
  אולי ההפך הוא הנכון – סוף סוף בני העוולה הפנימו שאנו כאן כדי להישאר.

  השב לתגובה
 5. אבנר סמוכה
  אבנר סמוכה ינואר 11 2018, 16:23
  לא השתכנעתי מהזיזג

  לא מובן לי

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור