JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

שליט צפון קוריאה כמשל

על מדינות העולם לפעול במלוא הכוח ובהקדם נגד הטרור

שליט צפון קוריאה כמשל קים ג'ונג און מנהיג צפון קוריאה צילום: Robert2004 commons.wikimedia.org
ינואר 11
09:30 2018

המאבק של צפון קוריאה עם שאר העולם איננו מאבק טקטי, גם לא נקודתי, זהו מאבק אסטרטגי של מדינה קטנה רבת עוצמה, הקוראת תיגר על העולם כולו, ומוכיחה כי איום שיש מאחוריו ממש, מעניק יתרון למאיים על פני המאוים – יהא כוחו אשר יהא.

הסכנה הנשקפת לעולם ממנהיג צפון קוריאה איננה בהגשמת איומו, ואיננה ביכולתו לפגוע בכל מקום בעולם שבו יחפוץ – אלא בהשראה שהוא מעניק לקבוצות טרור מכל סוג שהוא, להלך אימים על מדינות ברחבי תבל, ולהשתמש בסחיטה ובאיומים. מנהיג צפון קוריאה מנצל את האחריות הכוללת שאותה חשים מנהיגי המדינות החופשיות כאשר הוא מדגיש את חוסר מחויבותו לכללים כלשהם, כולל הפרת הבטחות, אי-עמידה בהתחייבויות, אי-שמירה על בריתות, וניהול סדר יום מנותק מסדר היום הכללי של העולם כולו.

הטרור הפלסטיני שבר את כללי המוסר בהפעילו טרור אווירי, וכך יצר בעולם נורמה ברורה: מעתה יש סדר יום חדש בתעופה העולמית. בשדות התעופה ברחבי תבל הונהגו מערכות התנהגות ואבטחה חדשות, ופותחו טכנולוגיות מיוחדות כדי להתמודד עם הסכנה. מאז ועד היום חל מהפך אדיר בכל הקשור לתעופה הבין-לאומית, ולדרכי ההתמודדות עם הפחד מטרור אווירי כאיום על האנושות כולה.

הכרזותיו הבוטות של נשיא צפון קוריאה, איומיו הגלויים והנסתרים – ניסיונות בכלי נשק מתוחכמים להשמדה המונית וכלי שילוח המאיימים על העולם כולו, וחוצפתו שלא נראתה כדוגמתה בשיח זה בענייני טילים, אינם רק סכנה בפני עצמה, אלא הם מהווים סכנה בהיותם מודל חיקוי לכל אותן מדינות טרור בעין או בפוטנציאל להפוך למדינות טרור בעתיד הלא רחוק.

כבר היום הטון של מנהיגי איראן – השותפה המיידית של צפון קוריאה – מוקצן יותר, מעורבותה בטרור גלויה יותר, ניסיונותיה בפיתוח אמצעי לחימה נערכים לאור השמש וללא חשש, ואמירותיה אינן מנסות כלל להסתיר את מגמותיה בהווה ובעתיד.

הטרור מהווה מחלה אנושה בחברה האנושית. מחלות אנושות חשוב לגלותן מבעוד מועד, אבל הגילוי – אין בו די. אם לא ייעשה בהקדם כל שאפשר כדי להתמודד עם המחלה הממארת בשלביה הראשונים היא תהפוך למסוכנת יותר בהמשך, ובלתי אפשרית לטיפול בעתיד.

צפון קוריאה עברה את שלב הגילוי המוקדם, והמערב והעולם כולו המודעים למחלה הנקראת "הטרור הקוריאני" טרם נקטו צעדים משמעותיים לחיסולה. היסוסו של המערב מסכנן לא רק את המערב, אלא את העולם כולו, ולפיכך הזמן לפעול הולך ומתקצר.

על המחבר / המחברת

דוד אלטמן

דוד אלטמן

עורך מדור: מוניציפאלי. ד"ר. סגן יו"ר המרכז לדיאלוג אסטרטגי במכללה האקדמית נתניה. בעבר סגן נשיא בכיר במכללה האקדמית נתניה, מנכ"ל קרן תל אביב לפיתוח, מנכ"ל וסגן נשיא אוניברסיטת בר-אילן.

10 תגובות

 1. יונתן טל.
  יונתן טל. ינואר 11 2018, 10:07
  מנהיגות

  דרוש מנהיגות כמו צירציל שיזהה באמת
  את הסכנה לשלום העולם.
  אי תקיפת קוריאה הצפונית על ידי טראמפ תיתן גם לאיראן לגיטימציה.
  טראמפ היתגלה "נמר של ברברת".

  השב לתגובה
 2. שני נהרי
  שני נהרי ינואר 11 2018, 10:50
  תודה לדוד אלטמן

  על מאמר מעניין

  השב לתגובה
 3. יצחק דגני
  יצחק דגני ינואר 11 2018, 11:00
  הראשונים והאחרונים

  אחרי תבוסת יפן במלחמת העולם השנייה חולק חצי האי הקוריאני בין אזורי השפעה סובייטית לאמריקנית. ב- 1948 הוקמה המדינה הצפון קוריאנית. ב- 1950 הצפוניים ניסו להשתלט בכוח על הדרום ונכשלו. נפתחה מלחמת קוריאה שהייתה הראשונה במלחמות האזוריות בין הקומוניזם לעולם החופשי, שלמעשה היו חלק מהמלחמה הקרה. המלחמה הקרה הסתיימה אחרי התמוטטות הסובייטים. אחרי כן התמוטטו כל המשטרים שנתמכו על ידי הסובייטים. צפון קוריאה הוא המשטר הקומוניסטי האחרון שעוד מחזיק מעמד. אלמלא הטעות האסטרטגית של הנשיא קלינטון משטר זה היה מתחסל מזמן. על כן אין מה להתרגש מאיש הטילים הקטן. יומו יבוא יותר מהר ממה שנדמה.

  השב לתגובה
 4. אבנר סמוכה
  אבנר סמוכה ינואר 11 2018, 16:21
  איך יתכן שטיפוס הזוי כזה עם מדינה עניה

  עושה צחוק מכל המעצמות

  השב לתגובה
 5. צביה ח.
  צביה ח. ינואר 11 2018, 20:35
  החכמים דוקא מדרום קוריאה

  מחפשים את הדרך לשלום

  השב לתגובה
 6. צ'ינג מונק
  צ'ינג מונק ינואר 14 2018, 14:05
  קים ג'ונג אני עוד מבין

  אבל און על שם מה?

  השב לתגובה
 7. מכנס דוד
  מכנס דוד ינואר 15 2018, 13:54
  בינתים הם הוזמנו למשחי קוריאה

  עוד פאשלה של טראמפ

  השב לתגובה
 8. אדלה
  אדלה ינואר 24 2018, 10:07
  עוד פשלה של דונלד טראמפ

  הרבה רעש וביצועים אפס

  השב לתגובה
 9. סתם אחד
  סתם אחד מרץ 08 2018, 16:11
  והנה מסתמנת אולי פשרה

  וזאת מבלי שאף אחד מהצדדים באמת נשבר

  השב לתגובה
 10. אריה לרר
  אריה לרר אוגוסט 13 2018, 16:20
  יכול להיות שאתה צודק אבל יכול להיות שלא

  עד כה לא ברור מי יצא מנצח מההצגות שעשו מנהיגי שני הצדדים.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור