JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

להיות חכם או צודק – אפשר גם וגם?

תחושת הצדק חיונית למשא ומתן המדיני

להיות חכם או צודק – אפשר גם וגם?
ינואר 13
09:30 2018

אחד המוטיבים התרבותיים השכיחים בישראל של היום הוא ההעדפה "להיות חכם" על פני "להיות צודק". זה התחיל מההמלצה להתנהגות בכביש והמשיך לתחומים אחרים, כמו היענות לדרישת דמי חסות מצד משפחות פשע, התעלמות מחבורת נערים המתעללים בזקן חסר אונים או השתמטות משירות צבאי לאומי, ושאחרים יסכנו את עצמם. מסתבר ש"להיות חכם" פירושו בעצם "להסתדר" בטווח הקצר, במקום שאין בו חוק ואין סדר, אין קוד התנהגות מוסרי מקובל, אין סולידריות חברתית. בג'ונגל הזה איש איש לנפשו.

נראה שהתרבות הישראלית קידשה את ה"להיות חכם" על פני "להיות צודק" גם בטווח הארוך, כתפיסת עולם, ואלו הדבקים בצדק אף זוכים לכינויי לעג – פראיירים, חנונים וכדומה, בהשוואה ל"קומבינטור" הפיקח.

האובדן או הוויתור על תחושת הצדק בשגרת חיינו בישראל מונח לפתחנו גם באופן הניהול של המשא ומתן המדיני עם העולם הערבי המוסלמי. חדי העין ודאי שמו לבם לנטייה של תרבות המזרח לגייס את טיעון ה"צדק" במשא ומתן הבין-תרבותי מול המערב, העומד בניגוד לנטייה המערבית להסתמך על "ניגודי אינטרסים" כבסיס לדיון. כך למשל נשמע את הפלסטינים מדברים על כוונתם להגיע ל"פתרון צודק ובר-קיימא" בעוד שישראל מדברת על הצורך בהבטחת "אינטרסים ביטחוניים וכלכליים", והמושג "צדק" אינו מוזכר כלל בטיעוני הצד הישראלי.

מסתבר שלטיעונים בשם הצדק יש השפעה אדירה על משפט התקשורת ודעת הקהל העולמית, במיוחד כאשר הם מלווים בביטויים כמו "הכרה בזכויות אדם, חירות וחופש", בהשוואה לטיעונים בשם "אינטרסים", שתמיד ניתן להדביק להם ניחוח קפיטליסטי, אימפריאליסטי, נצלני, דורסני, ציוני וכו'… לכן כאשר האירופי הממוצע שומע צד אחד מדבר בשם הצדק נגד עוולה היסטורית ואת הצד השני, הנחשב למעצמה הצבאית החזקה ביותר במזרח התיכון, מדבר על גבולות, הסדרי ביטחון, הסתה, מים וקיר אבנים – באופן טבעי הסימפתיה נעה לעבר האנדרדוג הנושא עיניו לצדק, שהוא טיעון משכנע יותר.

מבחינת ניהול משא ומתן אפקטיבי, ניתן לזהות כשלים גם בתוך ישראל עצמה. חלקים מסוימים בחברה אימצו את הטיעון הפלסטיני, ואיתו את הנרטיב הערבי המוסלמי, וכך מחלישים מאוד את העמדה ה"אינטרסנטית" הישראלית. הם מזדהים עם מה שמכונה "שלום של אמיצים", שמשמעו בפועל נסיגה חד-צדדית של ישראל מעמדותיה, ויתור על נכסיה הלאומיים וקבלה מלאה של כל התביעות הפלסטיניות במשא ומתן.

התחכום של הערבים בניהול המשא ומתן מדהים בהצלחתו להטמיע בדעת הקהל המערבי את התביעה ל"צדק", המאפשרת להם לנהל מפגעי טרור נגד האוכלוסייה האזרחית כמעט ללא ביקורת ואף ליהנות מתמיכה מוסרית, וראו לדוגמה את סירוב האיחוד האירופי להכיר בחזבאללה כארגון טרור, בטענה שהם עוסקים גם בפוליטיקה ובצדקה. עד כמה הטיעון בשם הצדק יכול להיות אפקטיבי ניתן ללמוד גם מהצהרתו של אחמדינג'אד ש"כל מי שאוהב צדק מוכרח לשאוף להשמיד את ישראל" (אירנ"א, 3.8.12), הצהרה המעוררת תגובת אהדה פאבלובית טיפוסית בקרב חוגי השמאל הליברלי העולמי, השותים בשקיקה הסתות מופרכות שכאלו.

לכן אובדן תחושת הצדק במחנה הישראלי הוא אחד האיומים הגדולים ביותר בניהול המשא ומתן בין ישראל והעולם הערבי המוסלמי, שחרט על דגלו את חיסולה של הישות הציונית במזרח התיכון. תעיד על כך העובדה שאין קו אדום אחד שישראל לא נסוגה ממנו במהלך שנות המשא ומתן, בעוד שהפלסטינים לא נסוגו אף לא מילימטר אחד מדרישותיהם ואינם מוכנים לוותר על "אף גרגר אחד של האדמה הקדושה". כאשר מערת המכפלה נחשבת בעיני ישראלים רבים אתר תיירותי המיועד לזרים בעיקר והכותל המערבי הוא "בסך הכול אבנים", אין תמה שבוויכוח האידיאולוגי המלווה את המשא ומתן והשפעתו על דעת הקהל העולמית – ידם של הפלסטינים על העליונה.

כל מי שהיה מעורב אי פעם במכירה או קנייה של דירה או מכונית, יודע היטב עד כמה חשובה תחושת הזכות והצדק בניהול המשא ומתן. בהיעדר תחושות אלו, היכולת הפסיכולוגית להפגין שכנוע פנימי עמוק, ובעקבותיה גם היכולת המעשית להתמודד כראוי בתהליך המשא ומתן, נחלשות משמעותית.

זאת ועוד, אנו עדים גם לנטייתם של פוליטיקאים, יועצים ואנשי תקשורת ואקדמיה לאמץ את השיח ואת הז'רגון הפלסטיני. אנו שומעים כיצד רבים מתחרים ביניהם מי בקי ומשתמש יותר במושגים כמו אינתיפאדה, הודנה, תהדיאה ופתווה. הם אינם מבינים שבעשותם כך הם עוברים באופן בלתי מודע לשחק במגרשו של היריב וכך נחלשים כוח רצונם ונחישותם בהתמודדות זו.

הנה כי כן, נראה שלתחושת הצדק יש יתרונות רבים בניהול משא ומתן. לא די להיראות ולהישמע חכם, חשוב להרגיש את תחושת הצדק ולהביע אותה. האמונה בזכויותיו הצודקות של עם ישראל בארץ ישראל אינה צריכה להיות נחלתם של חובשי הכיפות הסרוגות והאוונגליסטים האמריקנים בלבד, אלא של כל יהודי ישראלי באשר הוא ושל כל מי שמעורב במשא ומתן הישראלי-ערבי/מוסלמי.

יחד עם זאת, אין בדברים אלו משום קריאה למלחמת חורמה. יש מקום לפשרות פרגמטיות הדדיות, אף אם כואבות, מבלי לאבד את תחושת הצדק. אפשר וצריך להיות גם צודק וגם חכם.

על המחבר / המחברת

Avatar

גדעון שניר

ד"ר. מרצה בתחום "ניהול משא ומתן בינלאומי חוצה תרבויות".

13 תגובות

 1. צדוק
  צדוק ינואר 13 2018, 12:10
  כמה שאתה צודק

  אבל אצלנו מדברים הרבה וגבוה ועושים מעט.

  השב לתגובה
 2. יצחק דגני
  יצחק דגני ינואר 13 2018, 16:31
  עורבא פרח

  "התחכום של הערבים במשא ומתן בתביעתם לצדק" – מאיפה אתה לוקח את זה?
  הערבים נכשלים במשך לפחות 70 שנים להכחידנו – במלחמות, בטרור ובמה לא? – ולא מצליחים. מה נשאר להם – לתבוע צדק?
  גם בכך הם נכשלים וימשיכו להיכשל.
  מדוע? – כי אינם מצליחים להפנים שגם אנו צודקים – וכנראה הרבה יותר.
  גם השפעתם על הברית של הקומוניסטים-ירוקים-אנטישמים היא שולית באופן יחסי.
  ד"ר שניר לא נסחפת?

  השב לתגובה
  • מוריס נתנזון
   מוריס נתנזון ינואר 14 2018, 13:50
   אתה בטוח שקראת את המאמר שלו

   נדמה לי דאתם חודבים אותו דבר.

   השב לתגובה
   • גדעון שניר
    גדעון שניר ינואר 15 2018, 13:44
    חשיבות הרוח להישרדות העם

    בעיקרון כן, אך מייחסים חשיבות שונה לרוח בהשוואה לטכנולוגיה כמשפיעים על כושר ההישרדות של העם

    השב לתגובה
 3. דר גדעון שניר
  דר גדעון שניר ינואר 13 2018, 20:33
  אין לזלזל בחשיבות ה"צדק" במשא ומתן בינ"ל

  דר דגני
  בכלל לא נסחפתי, אני בוחן את המציאות (כפי שאתה מיטיב לעשות).בניתוח מקצועי של המשא ומתן העכשווי, ידם של הפלשטינאים על העליונה. הראייה לכך היא שישראל נסוגה מכול "קו אדום " שהציבה, בעוד שהפלשטינאים לא נסוגו אף לא במילימטר. הם הצליחו לקבוע "עוגנים" שכול העולם נצמד אליהם ואפילו רוב הישראלים כבר אימצו אותם גם כן. הם השיגו את אהדתם העולם שבאופן בלתי נתפס מאמין לדברי ההבל שהם צאצאי הכנענים למשל ושאר שקרים שישראל רואה כעניין נחות להתייחס אליהם, אבל הם נופלים על אזנים קשובות. והאום יקבל את כול דרישותיהם ועצמאותם תוכרז על גבולות 67 בעוד זמן קצר אם נרצה בכך ואם לאו.
  אני לא מדבר על חיסולה הקרוב של מדינת ישראל ברוח הפתרון הסופי המוצע עי העולם הערבי המוסלמי, אבל המגמה היא כזו.
  אין מקום לשאננות, תהליך הנסיגה הישראלי שהחל לאחר מלחמת יום כיפור לא נעצר, ואל לנו לזלזל בחשיבות תפיסת הצדק בניהול משא ומתן בין לאומי

  השב לתגובה
 4. השואל
  השואל ינואר 16 2018, 13:53
  האם יש למישהו מונופול על הצדק

  לכל מטבע שני צדדים
  השילוב בין החוכמה לצדק הינו להיות חכם מספיק בשביל להבין גם את הצד השני.

  השב לתגובה
  • גדעון שניר
   גדעון שניר ינואר 17 2018, 09:19
   להבין- כן, להזדהות- לא!!

   להבין- כן, לחפש יחד פתרונות – כן, אבל לא להזדהות, וזו הסכנה שרבים בינינו מתחילים לאמץ את "הנרטיב" הפלסטינאי חרף עיוות מוחלט של ההיסטוריה והמציאות העכשווית.
   הבוקר שמעתי ראיון עם גדעון לוי העושה השוואה ישירה בין צרפת באלגיר ובין ישראל והפלסטינאים, זו ממש פגיעה באינטליגנציה והחמור מכול שיש רבים המקבלים עיוות מופרך כזה במיוחד באירופה, וכולל ארגונים יהודים מסוימים בארצות הברית. כי וויתרנו על הצדק והמרנו אותו באינטרסים..

   השב לתגובה
 5. יצחק דגני
  יצחק דגני ינואר 16 2018, 14:27
  לד"ר שניר הנכבד

  אתה טועה. המגמה איננה חיסול ישראל. ועוד – ישראל לא החלה בתהליך נסיגה אחרי מלחמת יום כיפור. לא רק שבמלחמה זו הושג (במחיר יקר וכואב) ניצחון שאין שני לו בתולדות המלחמות אלא שישראל חיסלה את שלושת הלאווים של חרטום והכריחה את מצרים לחתום על הסכם שלום עם ישראל שהציל אותה מתבוסה וכליון, עד כדי כך שכיום ישראל מסייעת למשטר המצרי לשרוד.
  וזה רק מעט מתוך מרובה.

  השב לתגובה
 6. גדעון שניר
  גדעון שניר ינואר 17 2018, 09:58
  אובדן הכוח הרך

  דר דגני
  אני מתכוון למימד אחר, ל-"כוח רך" soft power, עד מלחמת ששת הימים, עוצמתנו כ"מעצמה הצבאית החזקה ביותר במזרח התיכון" הייתה אפקטיבית. במלחמת יום כיפור ניצח הרוח! אינני מזלזל בהישגים הרבים של מדינת ישראל בתחומים שציינת, אבל בעידן הנוכחי אין זה מספיק יותר. הנסיגה הישראלית מתבטאת באובדן כושר ההרתעה, אובדן היוזמה, הנחישות הלאומית, אובדן תחושת צדקת הדרך בקרב פלחים רבים בחברה הישראלית, יחד עם טינה גוברת בקרב העולם המערבי כלפי כול מה שהוא ישראלי המלווה בהתגברות האנטישמיות בהיקפים מחרידים. לתפיסתי, הם קריטיים יותר לעתידנו מאשר הנכסים הטכנולוגיים החשובים בפני עצמם.
  אגב, ישראל אינה המדינה היחידה הסובלת מאובדן הכוח הרך, כך גם ארצות הברית, ללא קשר לעוצמתה הכלכלית, הצבאית והטכנולוגית. היקף ההצבעה חסרת התקדים באו"ם נגד הכרזת טראמפ בעניין ירושלים- הינה סימן ברור לכך. בעניין זה שתי המדינות כרוכות יחדיו.
  ולגבי מצרים, אני חולק עליך. המצב הנקודתי היום אינו מעיד על המגמה, אבל נניח לסוגיה זו עתה.

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני ינואר 17 2018, 14:32
   לד"ר שניר הנכבד

   תודה על תשובתך. אכן בוא לא נתייחס למצרים. זה פרק נפרד וחשוב בפני עצמו. המגמה שם ברורה לנוכח המתרחש שם. בבקשה תכנס לפרק על מצרים בסדרת "השינויים בסביבה האסטרטגית של ישראל" נכתב שם לא מעט.
   לגבי "הכוח הרך" – כאן הכנסת לדיון גורם נוסף שלא דובר עליו מקודם. אני מסכים אתך שבעניין זה כוחה של ישראל נפגע, אולם לא באותה דרגת חומרה כפי שמצטייר מדבריך. אולם אני בהחלט מעדיף שישראל תתחזק במרכיב הכוח הראלי. מרכיב הכוח הרך הנו בעל חשיבות מעטה יחסית. אולם לא רק זאת – עם חלוף הזמן המגמה משתנה בתכלית וגם במרכיב הכוח הרך ישראל משתפרת ומתעצמת. יש לכך כבר הרבה יותר מסימנים. את זה צריך להפנים הגם שברור לי שזה לא קל.
   מכל מקום – תודה לך על דיון חשוב ומפרה.

   השב לתגובה
   • דר גדעון שניר
    דר גדעון שניר ינואר 17 2018, 15:01
    הקרב על התודעה

    אכן היגענו לעמק השווה פחות או יותר, אלא שאני מייחס חשיבות עליונה לקרב על התודעה
    שבלעדיה המטוסים לא ימריאו..
    ותודה גם לך

    השב לתגובה
 7. אני רק שאלה
  אני רק שאלה ינואר 17 2018, 13:03
  אתה באמת מאמין בסיפורי מערת המכפלה?

  עוד מעט תהפוך גם את קבר יובף למקום קדוש ועובדה הסטורית.

  השב לתגובה
  • דר גדעון שניר
   דר גדעון שניר ינואר 17 2018, 14:08
   במה אתה מאמין?

   במה אתה כן מאמין?
   אני לא מבין.
   החפירות בעיר דויד חושפים ממצאים בעברית קדומה, מגילות קומרן מעידים על קיומם של ספרי התורה מלפני יותר מ2000 שנה. מבחינתך עדויות ארכאולוגיות ברורות כאלה ואלפים דומים, הם בסכהכל "אבנים" בשבילך?

   השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור