JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

הטריטוריות הכבושות האנגליות

תקווה מהוססת לקראת ביקורו של הנסיך ויליאם בישראל

הטריטוריות הכבושות האנגליות הנסיך ויליאם צילום: USAID/Vietnam commons.wikimedia.org
מרץ 12
09:30 2018

ללא ספק הביקור הצפוי של הנסיך ויליאם בישראל הוא מהלך היסטורי. עד היום חוויית הביקורים הממלכתיים של האנגלים הייתה שמורה למדינות הערביות, ועל ישראל פסחו – וכל אחד יכול לנחש את הסיבות לכך. הביקור הצפוי הוא שינוי מרענן לעומת העבר. הביקור מתקבל אצלנו ברגשות מעורבים, ודי בהגדרת הביקור ב"שטחים הכבושים" כדי לחולל מהומה וזעם תקשורתי. אך יחד עם זאת יש כאן הזדמנות לעשות סדר מסוים ואף לקדם אינטרסים ישראליים.

ראשית, יש להודות בכך ששטחי יהודה ושמרון הם אכן שטחים כבושים, בדיוק כפי שכמעט מחצית ממדינת ישראל בקו הירוק היא שטח כבוש, ובשני המקרים מאותה סיבה: העולם הערבי יצא למלחמה יזומה מוצהרת נגד המדינה היהודית במטרה להטביע אותה בים, אך נכשל ושילם בהפסד שטחים, הלגיטימי על פי כל חוקי העמים. אילו לא יזמו את המלחמות – לא היו "שטחים כבושים". ולכן לא צריך להיבהל מההגדרה הזאת של משרד החוץ הבריטי אלא להסביר למי שעדיין מסרב או מתקשה להבין את השתלשלות האירועים באזור. ובהזדמנות זו אפשר להציע שאותה הגדרה תחול על הטריטוריות שבשליטת אנגליה ברחבי העולם, אף שאלו לא יזמו מלחמות השמד נגדה, כמו אנגווילה, איי הבתולה, איי קיימן, מונטסראט, איי טורקס בים הקריבי; איי פוקלנד, ברמודה וסנט הלנה באוקיאנוס האטלנטי (רשימה חלקית, מתוך ויקיפדיה).

שנית, עלינו להבין שהעולם הערבי היה והוא עדיין אטרקטיבי יותר לאינטרסים של אנגליה – מה שאני מכנה "סינדרום לורנס איש ערב" יחד עם ההילה האקזוטית של המדבר הבדווי, אוצרות הנפט, שוק צרכני גדול לתוצרת האנגלית והניסיון להרחיק את אנגליה מהטרור המוסלמי ככל האפשר תמורת אתנן ישראל, ניסיון לא מוצלח כל כך, אם כי אירלנד מצליחה בו יותר. נכון לעכשיו אין לישראל מה להציע לאנגליה כדי להניע אותה לשנות את עמדה כלפי מדינת ישראל.

הפעולה היחידה שאנגליה עשתה לטובת ישראל הייתה גחמת הרגע של הצהרת בלפור, שפורסמה – ברגע של חולשת הדעת כנראה – על ידי נוצרי דתי שהכיר את ספר התנ"ך וראה בו עדות היסטורית משכנעת לזכותו של העם היהודי על ארץ ישראל מהים עד לנהר. הצהרה שהבריטים מצטערים עליה מן הסתם עד היום, וקיצצו בה עד שהגיעו לגבולות החלוקה, כמעט בעל כורחם.

לסיכום, יש לנו מורשת של יחסים בעייתיים עם הממלכה הבריטית, ואפילו כשהתקיים שיתוף פעולה איתה – במבצע קדש – זה קרה כשאנגליה הייתה זקוקה לכוח היהודי בניסיון להשתלט על תעלת סואץ, והתוצאה הייתה רעה לישראל ומורגשת עד היום. ובכל זאת, אולי יש כאן הזדמנות להבהיר עמדות ולהציב סדר יחסים שונה, במיוחד לנוכח האפשרות שבבחירות הבאות באנגליה תעלה לשלטון מפלגת הלייבור, שמבחינת מנהיגה ישראל מוקצית לחלוטין. יכול להיות שהשפעת טראמפ מחלחלת ועושה משהו חיובי, למרות הכול.

על המחבר / המחברת

Avatar

גדעון שניר

ד"ר. מרצה בתחום "ניהול משא ומתן בינלאומי חוצה תרבויות".

9 תגובות

 1. עמיקם
  עמיקם מרץ 12 2018, 11:50
  האנגלים אינם עוד מדינה מובילה מבחינתנו

  השפעתם לא חשובה מרוב ההיבטים
  כדאי להשקיע את תשומת הלב בארצות חשובות אחרות כולל הארצות האסייתיות הגדולות

  השב לתגובה
 2. גדעון שניר
  גדעון שניר מרץ 13 2018, 09:15
  גם וגם, אי אפשר לוותר על אירופה

  התשובה היא גם וגם, כי במוסדות האו"ם האצבע של איי פיג'י שווה לזו של אנגליה..
  אירופה עדין רחוקה מלהבין את ישראל, לכן אי אפשר לוותר עליה

  השב לתגובה
 3. שירה
  שירה מרץ 13 2018, 14:01
  אנחנו בהחלט צריכים את בריטניה

  יותר ממה שהם צריכים אותנו

  השב לתגובה
 4. יצחק דגני
  יצחק דגני מרץ 15 2018, 23:15
  לגדעון הנכבד

  נכון שהשפעת טראמפ חיובית לישראל. לא נכון שהצהרת בלפור הייתה הדבר היחידי שאנגליה עשתה לטובת ישראל. אנגליה הקימה לנו כאן מדינה. היא קיבלה ה מטורקים חבל ארץ דקדנטי ומסרה לידינו אחרי 30 שנים מדינה מסודרת שאף הצליחה לנצח את כל הערבים שקמו עלינו להכחידנו.
  מישהו צריך להסביר לי מדוע אצ"ל גירש מכאן את האנגלים אחרי שהם ממילא החליטו לחסל את האימפריה אחרי מלחמת העולם השנייה. מדוע אצ"ל תלו את שני הסרג'נטים שאחד מהם היה יהודי והשני היה משת"פ עם היהודים?

  השב לתגובה
  • דר גדעון שניר
   דר גדעון שניר מרץ 16 2018, 07:04
   מניעים קולוניאליים ולא אהבת ישראל

   דגני, כעובדה היסטורית אתה צודק, בריטניה אכן השקיעה רבות בחבל הארץ הזה כפי שהשקיעה ברבות מהקולוניות שלה כמו הודו למשל. כול מה שיש בהודו היום מבחינה כלכלית ואדמיניסטרטיבית שלא לדבר על המורשת התרבותית והשפה האנגלית הוא תוצאה של ההשקעה וההשפעה הבריטית, שמטרתה הייתה לחזק את הזיקה לכתר האנגלי למען האינטרסים האסטרטגיים הגלובליים של הממלכה הבריטית, ולא מתוך מניעים אידאולוגיים של האומות המאוחדות לאפשר הגדרה לאומית לכול, שבמידה כזו או אחרת נכפו עליה. צ'רצ'יל למשל, כשר המושבות, התנגד בחריפות לוותר על הודו. החלטת בריטניה לנטוש את הקולוניות שלה לאחר מלחמת עולם הראשונה נעשתה בחלקה בשל רוחות הליברליזם האירופאי אך ברובו מתוך שיקולים אחרים, וכך גם לגבי מדינת ישראל.
   אנני בקי בהחלטות של ה אצ"ל במלחמתם באנגלים, אך די בהחזרתם של מעפילי אקסודוס לגרמניה כדי להבין מהלכים כאלה,
   אבל זו כבר סוגיה אחרת לגמרי

   השב לתגובה
   • יצחק דגני
    יצחק דגני מרץ 17 2018, 02:47
    גדעון מכובדי

    ברשותך תיקונים אחדים – אנגליה החליטה לא לנטוש, אלא לפרק את האימפריה אחרי מלחמת העולם השנייה ולא הראשונה. לא רוחות הליברליזם אלא היות אנגליה הרוסה ומרוששת ומפלת צ'רצ'יל בבחירות והחלפתו על ידי אטלי הביאו להחלטת האנגלים לפרק את האימפריה.
    צ'רצ'יל היה שר מושבות בשנים 1921-2 כאשר האימפריה הבריטית הייתה בהשיאה, אז הוא התנגד לוותר על הודו. מיד אחרי מלחמת העולם השנייה, כאמור, כבר לא היה לו מה להגיד.
    נכון שבין הגורמים למתן הצהרת בלפור היה גם שיקול אסטרטגי. אולם לויד ג'ורג' ראש הממשלה באותה התקופה היה אוהד הציונות, קרא בתנ"ך וידע עברית. גם לויצמן הייתה השפעה. בהחלט הייתה אז גישה חיובית לעניין היהודי.
    לגבי האצ"ל – יש על זה היום המון חומר היסטורי הגם שיש כיום מי שמנסה לשכתב את ההיסטוריה.

    השב לתגובה
    • דר גדעון שניר
     דר גדעון שניר מרץ 17 2018, 09:10
     ועדיין אקסודוס

     השכלתי ובכול זאת, אירוע אקסודוס צרוב בזכרוני יותר מבקיאותו של לויד בתנך

     השב לתגובה
 5. מיכה צרפתי
  מיכה צרפתי מרץ 16 2018, 13:44
  והנה בא הגמגום המביש של נתניהו אתמול

  כשנתבקש לגנות את ההרעלה הרוסית באנגליה. תזכרו! אנחנו צריכים אותם יותר מאשר הם אותנו!

  השב לתגובה
  • גדעון שניר
   גדעון שניר מרץ 17 2018, 09:23
   לכול מדינה יש את הגיהינום שלה

   אתה פותח דיון מעניין אחר ביחסים בין לאומיים בה הצביעות משמשת כלי בדיפלומטיה לה שותפה כמעט כול מדינה באשר היא, כולל ישראל. די אם נזכיר את התייחסות ישראל לסוגיית רצח העם הארמני, שנמנעה עשרות שנים מלגנות את טורקיה מתוך שיקולים אסטרטגיים חשובים כאשר ה"ידידות" בין שני הממשלים הייתה משמעותית. לכן לא הייתי שופט בחומרה דווקא את האירוע הנוכחי, כי לבריטניה יש מקום נכבד ביציע הצביעות הדיפלומטית. כפי שאמר אפרים קישון את המשפט האלמותי "כול מדינה עם הגיהינום שלה" ועדיין אנו זקוקים לאנגלים, כי נראה שאת ה אירלנדים והסקוטים כבר איבדנו.

   השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור