JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

חילופי האישים בצמרת הממשל האמריקני

השפעת חילופי גברי בבית הלבן על מעמד מדינת ישראל

חילופי האישים בצמרת הממשל האמריקני ד"ר יצחק דגני
אפריל 07
09:30 2018

לאחרונה הודחו מצמרת הממשל האמריקני שני האישים החשובים ביותר בצוות הקרוב והאינטימי של הנשיא טראמפ. האחד היה מזכיר המדינה רקס טילרסון. השני היה היועץ לביטחון לאומי הגנרל הרברט ריימונד מקמאסטר. שני אישים אלה היו הבכירים ביותר שפעלו בסביבת הנשיא טראמפ שעסקו בענייני חוץ וביטחון והם היו החלק הארי בהתנהלות הממשל הפדראלי האמריקני כלפי יתר מדינות העולם.

במקום הגנרל מקמאסטר התמנה לתפקיד היועץ לביטחון לאומי השגריר (המשופם) ג'ון בולטון. את מקומו של טילרסון במשרד החוץ האמריקני תפס מייק פומפאו, שהועבר היישר מתפקיד המנהל הכללי של סוכנות הביון המרכזית (CIA) לכורסתו של מזכיר המדינה. אלה מינויים מצוינים עבור מדינת ישראל. שני האישים הללו ידועים כתומכים מובילים בישראל וכמתנגדים חריפים לעסקת הגרעין האיראנית, שהושגה בימי הנשיא אובמה ומזכיר המדינה שלו ג'ון קרי.

אפשר להניח ששני האישים הללו יתמכו נמרצות בתכניתו של הנשיא טראמפ לשנות, או למצער לשדרג, את הסכם הגרעין עם איראן. אם הדבר לא יסתייע, בשל התנגדות האיראנים או האירופים, יֵקל על הנשיא לבטל את ההסכם. במקרה זה הוא יזכה בתמיכת שני המוסדות החשובים בממשל האמריקני – מחלקת המדינה והמועצה לביטחון לאומי, שבראשם עומדים שני בעלי התפקידים החדשים הללו. מינויי בולטון ופומפאו מתווספים למינויי ג'ייסון דב גרינבלט, דייויד מלך פרידמן וג'ארד קורי קושנר, ומובילים את הניסיון המחודש של הממשל האמריקני להשיג הסדר בין הישראלים לפלסטינים שמתגוררים בין הנהר לים.

יש מי שסוברים שחילופי הגברי התכופים של בעלי תפקידים בכירים בממשל טראמפ, ובייחוד בבית הלבן, מעידים על כאוס ממשלי או על חוסר יציבות פונקציונאלית. הם מוסיפים וטוענים שהחילופים הללו מצביעים, אולי, על חוסר יציבות אישית של הנשיא טראמפ. אין באמתחתנו די מידע על מנת להתייחס באופן ספציפי לסוגיות אלה. להערכתי בחילופי הגברי הללו הנשיא טראמפ מפגין ביטחון עצמי רב. הוא מסלק מעל פניו את מי שאינו פועל ברוח מדיניותו. בהמשך הוא ממנה אחרים במטרה לחזק את אלה שפועלים ברוח הנשיא ועל פי מדיניותו.

להמחשת עניין זה אבקש להביא מדברי השגריר (בדימוס) זלמן שובל. הוא מכיר היטב את הזירה הפוליטית האמריקנית, שכן שירת שם בעבר בתפקיד שגריר ישראל בשתי קדנציות. הוא כותב כך: "אם שר חוץ מנהל מדיניות חוץ שונה מזו של הבוס בעניין צפון קוריאה, איראן, אירופה ואפילו בנושא הפלסטיני – ועוד מכנה את הנשיא אידיוט – הרי שזה לא בדיוק המתכון לביטחון תעסוקתי" (ציטוט מתוך "דעות היום", 26 במרץ, עמוד 36). הדברים מדברים בעד עצמם…

לא מן הנמנע שבמסגרת האופוריה של כניסתו לבית הלבן עשה טראמפ כמה מינויים שגויים. כנראה טילרסון היה אחד מהם. כך אפשר להתייחס גם למינוי היועץ הפוליטי לשעבר סטיב באנון וראש הסגל בבית הלבן לשעבר ריינס פריבוס. השניים הללו הודחו מתפקידיהם בבית הלבן במהלך שנת 2017. מי שהחליף את טילרסון, מייק פומפאו, קרוץ מחומר אחר לגמרי. ניסיונו בתחומים הרלוונטיים עולה בהרבה על זה של טילרסון. פומפאו כינה בעבר את איראן "מדינה התומכת בטרור הגדולה בעולם". הוא תמך בפעולה צבאית להרס תכנית הגרעין האיראנית ואף הביע הערכה לעמדותיו של ראש הממשלה נתניהו ולפעילותו למנוע מאיראן להשיג נשק גרעיני.

ג'ון בולטון, היועץ החדש לביטחון לאומי של טראמפ, זכור לנו לטוב מעת היותו שגריר ארצות הברית באו"ם – אגב, את התפקיד ממלאת כיום בהצלחה רבה מבחינת ישראל הגב' ניקי היילי. בולטון נאבק בעקשנות ובהצלחה למען ביטול החלטת האו"ם המבישה שהשוותה את הציונות לגזענות. הוא היה עוזר מזכיר המדינה בממשלת בוש האב ואף גויס לשירות המדינה בממשל האמריקני בתקופת נשיאותו של בוש הבן.

לפני שנה, כאשר השגריר (בדימוס) בולטון כבר היה גמלאי של הממשל האמריקני, הוא זכה באות "מגן ציון" מטעם אוניברסיטת בר-אילן. בכך הכירה האוניברסיטה, בשם העם בישראל, בתרומתו הייחודית לטובת מדינת ישראל. עתה כאשר בולטון, המנוסה מאוד, שב לעבוד בבית הלבן, ניסיונו ועמדותיו הפוליטיות לא רק שיסייעו לנשיא טראמפ בעבודתו, אלא גם מדינת ישראל והעם היהודי יצאו נשכרים.

מכאן קל להבין מנין צצו הביטויים "יחרב ביתו" ו"בן כלב" בפי אבו מאזן. הפלסטינים קלטו לבסוף שהמעצמה החזקה בעולם מתייצבת לצד ישראל במאבק בינה לבין הפלסטינים. הם קלטו שבאמצעות תוקפנות לסוגיה הם לא יוכלו להכניע את ישראל. נכזבה גם תקוותם שבאמצעות לחץ בין-לאומי על ישראל הם יזכו להישגים פוליטיים. רוסיה, אשר בעבר הייתה תומכת הגמונית בטרור הפלסטיני, הפכה את עורה וכיום היא משתפת פעולה עם ישראל. ארצות הברית איינה את החלטת האו"ם מנובמבר 1947 למסור את ירושלים לריבונות בין-לאומית.

הפלסטינים כנראה קולטים שמעמד ירושלים כבירת ישראל הולך ומתקבע בתודעת העולם ואין היתכנות לשאיפתם לבנות בעיר הקודש את בירתם. כל מה שנותר להם הוא לנסות לפרוץ "ללא אלימות" את גדרות הביטחון שהקימה ישראל סביב גבולותיה. אין לי ספק שגם בכך הם ייכשלו, ואולי גם ייאלצו לשלם מחירים גבוהים בדם ובדמים תמורת ניסיונות סרק אלה.

על המחבר / המחברת

יצחק דגני

יצחק דגני

עורך מדור: סדר עולמי. ד"ר, מרצה באוניברסיטת בר אילן במחלקה למדע המדינה. בעבר הרצה באוניברסיטת איבדן בניגריה. עסק בייצוג וניהול בחברות באפריקה. ממייסדי תיאטרון גבעתיים וחבר הוועד המנהל שלו. דירקטור ויו"ר וועדת ניגריה בלשכת המסחר ישראל-אפריקה.

6 תגובות

 1. שולמית נצר
  שולמית נצר אפריל 07 2018, 09:58
  אתה באמת ממשיך להאמין שכל מעשי טראמפ

  מקדמים את ארצות הברית וידידיה?

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני אפריל 07 2018, 18:54
   לשולמית נצר

   תודה על תשומת לבך ועל שאלתך שבמקומה. אנא שימי לב שמאמרי עוסק בהשפעת ממשל טראמפ על מעמדה של ישראל. זו לא שאלה של "אני מאמין". הריאליה הפוליטית מוכיחה ללא ספק שעליית טראמפ לנשיאות בארה"ב היא מזלה הגדול של ישראל. נסי לתאר לעצמך עם קלינטון הייתה נבחרת – זו הייתה יכולה להיות הקדנציה השלישית של אובמה. אז היה יותר טוב? אין אפשרות אחרת. תני לעצמך תשובה.

   השב לתגובה
 2. גד
  גד אפריל 07 2018, 14:25
  יש כאוס במינויים של טראמפ

  יש כאוס מוחלט בממשל של טראמפ. הנשיא היה צריך לבחור מלכתחילה באנשים מתאימים ולא להחליף בעלי תפקיד כאילו מדובר בהחלפת גרביים..

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני אפריל 07 2018, 19:01
   גד מכובדי

   אני מסכים אתך שיש כאוס מוחלט בדיווחים של העיתונות הכתובה והמשודרת על מה שקורה בממשל טראמפ. כך מכיוון שיש לאוליגרכים של המדיה אג'נדה משלהם. גם נכון שיש כאוס ברמה שאינני יכול להעריכה מחוסר מידע אמתי במה שקורה בממשל טראמפ. מה שאני כן יכול לומר הוא שהמסתמן בכלכלה האמריקאית, בגרעון המסחרי שלה, בהגירה אלתוך ארה"ב הוא חיובי מבחינתם. לגבי מה שקורה עם ישראל אנא ראה תשובתי לשולמית נצר.
   כל היתר – ימים יגידו.

   השב לתגובה
 3. כרמית
  כרמית אפריל 09 2018, 11:35
  אם יחליפו גם את הנשיא

  זה יועיל לארה"ב ולעולם כולו

  השב לתגובה
 4. אבי אוחנה
  אבי אוחנה אפריל 11 2018, 12:36
  כל שבוע מתפטר או מפוטר מישהו מהצוות של טראמפ

  ואתם מסרבים להבין שיש פה בעיה לכולבו

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!