JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

ועדת האו"ם לזכויות אדם – בדיחה מקאברית

מה מסמלת פרישת ארה"ב מוועדה הזויה זו

ועדת האו"ם לזכויות אדם – בדיחה מקאברית ד"ר יצחק דגני
יולי 07
09:30 2018

כאשר בזמנו פנו לראש הממשלה דוד בן-גוריון בשאלה על מהות וחשיבות ההצבעות האנטי-ישראליות באו"ם ובוועדותיו, השיב הזקן וקבע: "או"ם שמום". רצה לומר: אל תיקחו את המוסד הנפוח הזה יותר מדי ברצינות. אולם לא רק את המליאה ואת מועצת הביטחון יש לקחת בעירבון מוגבל אלא גם את חלק מוועדות האו"ם, ואולי בעיקר את "הוועדה לזכויות אדם".

ועדה זו הוקמה כדי לדון בהפרת זכויות אדם בארצות כאלה או אחרות וגם כדי לפעול למען הענקת זכויות אדם בארצות שבהן זכויות אלה אינן מיושמות. בבחינת הנושאים וההחלטות שהתקבלו בוועדה זו במשך עשרות שנים מתברר שלפחות מחצית מהחלטות הוועדה, שהתקבלו בהצבעת רוב המדינות החברות בוועדה, היו נגד מדינת ישראל. כאילו אין מקומות אחרים בעולם שבהם פוגעים בזכויות אדם. כאילו שישראל היא המדינה העיקרית שבה מופרות זכויות אלה – ואין פוצה פה ומצפצף.

עשרות מדינות חברות בוועדת האו"ם לזכויות אדם. ביניהן תוכלו למצוא את סין, קטאר, עיראק, אתיופיה, רואנדה, אפגניסטן, קונגו, פקיסטאן, סוריה, איראן, קובה ועוד. אכן שורת מדינות המצטיינות בשמירה על דמוקרטיה וזכויות אדם. ממש על פי מגילת זכויות האדם שחוברה והתקבלה ברוב גדול בעצרת הכללית של האו"ם ב-10 בדצמבר 1948.

הרקע לגיבוש ואימוץ מגילת זכויות האדם על ידי האו"ם היה קשור בהתמוטטות חבר הלאומים, פרוץ מלחמת העולם השנייה והזוועות שהתרחשו במהלך המלחמה. אלו התגלו לציבור הרחב אחרי כניעת גרמניה הנאצית ויפן הקיסרית. מנהיגי אומות העולם הזדעזעו ממה שהתגלה. מיד עם הקמת ארגון האו"ם הם הקימו גם ועדה לזכויות אדם והעמידו בראשה את המשפטן הקנדי פרופ' ג'ון המפרי. חברים נוספים בולטים בוועדה היו המשפטן רנה קאסין הצרפתי (בן לענף הצרפתי של משפחת דרייפוס) והגב' אלינור רוזוולט, רעייתו הפעלתנית של נשיא ארצות הברית באותה העת פרנקלין דלאנו רוזוולט.

הוועדה המכובדת הזאת חיברה את מגילת זכויות האדם, שעל פיה ובהשראתה פעלו זרועות ארגון האו"ם וגובשו כללים בין-לאומיים להגנה על בני אדם שחיו במסגרת משטרים שונים ומגוונים בעולם. לא תמיד הקפידו בכל אתר ואתר על קיום הוראות מגילת הזכויות. הסוטים הגדולים ביותר מהוראות המגילה היו מנהיגי המשטרים הקומוניסטיים בברית המועצות ובמזרח אירופה. ברית המועצות אף הצביעה נגד קבלת מגילת הזכויות, יחד עם ערב הסעודית, כאשר נערכה ההצבעה על אימוץ המגילה בעצרת הכללית בדצמבר 1948. מדינת ישראל, אגב אורחא, אינה חתומה על מגילת הזכויות כיוון שהיא התקבלה לחברות באו"ם ביום 11 במאי 1949, דהיינו כחמישה חודשים אחרי ההצבעה שאישרה את אימוץ מגילת הזכויות.

מאז חלפו כ-70 שנים. מספר המדינות החברות באו"ם גדל פי ארבעה. מלחמות עולם אמנם לא פרצו, אולם מלחמות אזוריות, מלחמה קרה וכעת גם מלחמת טרור של האסלאם נגד כולם התחוללו וממשיכות להתחולל. פגיעה רבתי בזכויות אדם מתרחשת בימינו באורח תדיר. אם לפני שבעה עשורים היה העולם נתון להשפעת הטראומות של מלחמת העולם השנייה, הרי שבחלוף הזמן הורעה מאוד השמירה על זכויות האדם בעשרות מדינות בעולם.

על מנת לסבר את אוזן הקוראים אביא דוגמאות אחדות להפרות גסות של זכויות אדם כיום במקומות שונים בעולם: טבח מאות אלפי בני אדם בסוריה, מאסרם והדחתם של עשרות אלפי עובדי ציבור בכירים בטורקיה, רודנות האייתוללות ועושי דברם משמרות המהפכה באיראן, שלטון דיקטטורי רצחני בקונגו, הוצאות להורג והפרת זכויות אדם מאסיבית באפגניסטן, רצח אופוזיציונרים בבורונדי, משטר דיקטטורי בסין, המאפשר קצירת איברים של אסירים במטרה למכרם להשתלות רפואיות בסין עצמה ומחוצה לה. ולא נגענו אלא במיעוט ההתרחשויות בעולמנו שניתן לסווגן במסגרת הפרת זכויות האדם.

הגם שכך ולמרות הזוועות שממשיכות להתרחש באופן שוטף במקומות שונים בעולם, עיקר דיוניה והחלטותיה של ועדת האו"ם המדופלמת לעניין זה מתרכזים ומתמקדים ב"כיבוש" פלסטין על ידי הציונים. העובדות לאשורן לא מעניינות את חברי הוועדה. מה שהתחולל בין הנהר לים ב-70 השנים האחרונות אינו רלוונטי. ההסכמים שנחתמו בין הפלסטינים לישראלים ואשר עיקרם מתבצע בשטח, גם הם אינם גורם בדיוני הוועדה. לכן עמדות הוועדה והחלטותיה אינן רלוונטיות לשום צורך ועניין.

עם כניסתו של הנשיא טראמפ לבית הלבן לפני כשנה וחצי הוא מינה את המושלת ניקי היילי לתפקיד שגרירת ארצות הברית באו"ם. טראמפ והיילי שינו את מדיניות ארצות הברית במישור הבין-לאומי, כולל נקיטת עמדות תקיפות וריאליות כלפי הוועדה לשמירה על זכויות האדם. היילי לא היססה להטיח בפני חברי הוועדה המכובדים את הסאגה של מחדליהם המתמשכים ואת היחס המשפיל וחסר ההגינות כלפי מדינת ישראל. משלא הפנימו חברי הוועדה את טענותיה של השגרירה היילי, היא הובילה, כמובן בעצה אחת עם הנשיא טראמפ, מהלך של התנתקות ארצות הברית מוועדת הזכויות. כתוצאה מכך הוקטן תקציב הוועדה בכ-25% והיוקרה והמוניטין שלה נפגעו אנושות.

פרישת ארצות הברית מוועדת הזכויות יחד עם פרישתה מהסכם הגרעין עם איראן ומהסכם פריז לאיכות הסביבה מסמנות לכל הגורמים הבין-לאומיים, כולל ועדות האו"ם למיניהן, שחלפה התקופה שכולם אכלו מכסף אמריקני. מחד גיסא חברי הוועדות באו"ם נסמכו על התרומות של ארצות הברית ומאידך גיסא זלזלו במדיניות האמריקנית. במקרים רבים החברים הללו אף הצביעו ופעלו במובהק נגד האינטרס האמריקני בכלל ונגד השמירה על זכויות אדם בפרט.

למרות הביקורת שלעיתים ניתן למתוח על הפעילות האמריקנית הבין-לאומית, יש להזכיר כי במאה השנים האחרונות האמריקנים הצילו את העולם מהטיראניות הנאצית, מזו היפנית ומזו הקומוניסטית, דהיינו מכל אלה שפגעו אנושות בזכויות אדם. גם בימינו אלה האמריקנים נותנים גב חשוב ביותר לשחרור העולם מאימת האסלאם הרדיקאלי. המשימות בתחום זה לא הושלמו. לחברה האנושית עדיין צפוי מאבק עיקש וממושך נגד השאיפה האפוקליפטית של האייתוללות, דומיהם וגרורותיהם להשתלט על העולם.

עזיבתה של ארצות הברית את ועדת הזיוף והשקר לזכויות אדם של האו"ם כמו גם יציאתה מהסכם הגרעין האידיוטי עם איראן – אלו הם צעדים חשובים במאבק נגד הטיראניות בעולם ואולי הם גם פותחים שער להתקדמות לקראת עולם שוויוני, מתון וצודק יותר משהיה עד כה.

באשר למדינת ישראל – לא מן הנמנע שישראל גם היא תתנתק מוועדת האו"ם לזכויות אדם. חבל על הזמן והכסף שמוקדשים להשתתפות בדיוני הוועדה. במקום זה על ישראל ליזום הקמת ועדה חדשה לזכויות אדם בעזרת הקונגרס היהודי העולמי. אליה יוכלו להצטרף ידידי ישראל בעולם. בעתיד תוכל ועדה כזו להחליף את ועדת האו"ם, שנראה שגורלה ייחרץ.

על המחבר / המחברת

יצחק דגני

יצחק דגני

עורך מדור: סדר עולמי. ד"ר, מרצה באוניברסיטת בר אילן במחלקה למדע המדינה. בעבר הרצה באוניברסיטת איבדן בניגריה. עסק בייצוג וניהול בחברות באפריקה. ממייסדי תיאטרון גבעתיים וחבר הוועד המנהל שלו. דירקטור ויו"ר וועדת ניגריה בלשכת המסחר ישראל-אפריקה.

6 תגובות

 1. עודד שפירא
  עודד שפירא יולי 07 2018, 10:18
  הגישה הטראמפית

  לזלזל בערכים ולצאת מכל הארגונים הבינלאומיים שמתכוונים ליצור שיתוף פעולה, מוצאת חן גם בעיני הישראלים , ועוד נצטער על כך.

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני יולי 08 2018, 02:07
   עודד שפירא היקר

   תודה על תשומת לבך. יש לישראל יחסים דיפלןמטיים עם 160 מדינות. ישראל חברה בעשרות ארגונים בינלאומיים. יצוא ישראלי הולך ליותר מ- 160 מדינות.
   לא כתבתי ולא אמרתי שיש לצאת מכל הארגונים הבינלאומיים. מאיפה לקחת את זה ?
   אבל מארגון כמו שעליו כתבתי לעיל יש לצאת. אין שום רבותא בחברות בארגון פאטתי מסוג זה.

   השב לתגובה
 2. גדעון שניר
  גדעון שניר יולי 07 2018, 13:29
  האם גם ישראל צריכה לנטוש את הוועדה?

  אין ספק שמהלך ארה"ב חשוב ביותר כמביע תמיכה בעניין הישראלי וגם כמציב מראה נוכח הצביעות העולמית בהתייחסותה לישראל. מנגד, נשמעים קולות, בעיקר מצד משרד החוץ הקוראים להימנע מנטישה ישראלית את הוועדה, המתחייבת נוכח מהלך ארה"ב כי אז לא תוכל להביע עמדתה נוכח הגינויים למיניהם ובכך מותירה את הזירה ללא יכולת השמעת קול.
  כיצד לדעתך צריכה ישראל לנהוג במקרה זה?

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני יולי 08 2018, 02:12
   גדעון מכובדי

   במקרה זה ישראל צריכה להסתלק מה יותר מהר מארגון זה וליזום הקמת ארגון מתחרה ביחד עם ידידים שנקעה נפשם מארגון דקדנטי זה. אין כל ערך להבעת עמדתנו שם. זה אפילו לא מכובד.

   השב לתגובה
 3. חושב אחרת ממך
  חושב אחרת ממך יולי 10 2018, 23:00
  הממשל של טראמפ יותר הזוי מהוועדה

  תסתכל בגישה אובייקטיבית ולא ישראלית יומרנית רדודה

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני יולי 11 2018, 15:33
   לחושב אחרת (למה בעילום שם, מה הפחד?)

   מה פירוש גישה ישראלית יומרנית רדודה? מה פירוש גישה אובייקטיבית? אתה בטוח שהנך מבין במה המדובר?
   לגבי ממשל טראמפ – בוא נחכה ונראה. כנראה שעוד רבים יצטרכו לאכול כובעים.
   לגבי הוועדה – היא איננה רק הזויה אלא היא מוצפת בנציגים אינטרסנטים של משטרי עולם שלישי מושחתים.
   האם יש לך ניסיון כל שהוא בשת"פ עם נציגים מסוג זה או שאתה רק מושפע ממוסי רז ותמר זנדברג ?

   השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור