JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מה באמת מתרחש מצפון למדינת ישראל (2)

התפתחויות משמעותיות בטורקיה ובסוריה

מה באמת מתרחש מצפון למדינת ישראל (2) ד"ר יצחק דגני
אוגוסט 04
19:30 2018

דומני כי כיום ברור לכל המתעניין, כי דבריו חסרי התוחלת של ח"כ עופר שלח (פורסמו באתר זה ב-8.3.2018) היו בבחינת "כלאם פאדי", כלומר מילים ריקות וחסרות משמעות על פי הטרמינולוגיה הערבית המדוברת במקומותינו. עברו מאז חודשים אחדים והמצב בסוריה ממשיך להשתנות, אם כי בקצב איטי.

בטורקיה חלה התפתחות פוליטית שאינה מבשרת טובות לאזרחי טורקיה וליחסי מדינה זו עם ישראל. הנשיא ארדואן הצליח להיבחר פעם נוספת, אם כי ברוב שולי של כ-53% מציבור הבוחרים. יריבו החילוני הצליח לזכות ב-31% מקולות הבוחרים ומפלגת המיעוט הכורדית עברה את אחוז החסימה (10%) וקיבלה כ-12% מקולות הבוחרים. כיוון שעל פי החוקה הטורקית על המועמד הזוכה בבחירות לנשיאות לקבל יותר מ-50% מקולות הבוחרים בסיבוב הראשון, ארדואן זכה וממשיך בתפקידו הנשיאותי במשנה כוח ומרץ.

חלוקת הכוח האלקטוראלי בציבור הטורקי מבשרת אי-שקט שעלול להתעצם במישור הפוליטי הפנימי בטורקיה. למדינות מחוץ לטורקיה, אשר מקיימות קשרים דיפלומטיים כלכליים וביטחוניים עם מדינתו של ארדואן, צפויים קשיים שלא ניתן לצפותם מראש. כזה הוא המצב ביחסי טורקיה עם ארה"ב, עם הקהילייה האירופית וכמובן גם עם ישראל. עם ארה"ב הולך ומתפתח משבר. האמריקנים כבר עצרו אספקת מטוסים חדישים לטורקיה, וארדואן, מצידו, מיהר לאיים ב"פיצוץ" היחסים האסטרטגיים של טורקיה עם ארה"ב.

הבעיה הקריטית ביותר שהממשל הטורקי חייב להתמודד עימה היא הימצאותם של יותר מ-3 (כן – שלושה) מיליון פליטים סורים שנמלטו ממולדתם החל משנת 2011. גברים, נשים, ילדים וקשישים שרובם חיים במחנות אוהלים מאולתרים, רובם אינם עובדים, הילדים לא הולכים לבתי ספר, מזונם דל ושירותי הבריאות שהם מקבלים שואפים לאפס. עתידם אינו ברור. לסוריה אינם יכולים לחזור. לפחות לא בשלב זה כיוון שבתיהם ומקורות פרנסתם חרבו.

פליטים אלו הם ברובם הגדול מוסלמים סונים. הם נמצאים במצב של עוינות עם השליטים העלאווים של סוריה. לעומת זאת הם זוכים ליחס מכיל מהטורקים, שגם הם ברובם מוסלמים סונים. פרט לבעיה הלוגיסטית העצומה שאחזקתם של פליטים אלו משיתה על ממשלת אנקרה, עלות הזנתם בלבד מסתכמת בעשרות מיליוני דולרים בחודש. ממשלת אנקרה מקבלת סכומי כסף ניכרים ממדינות הקהילייה האירופית כדי שטורקיה תותיר פליטים אלו בתחומה ותמנע את המשך הגירתם לאירופה.

אם בכל אלו לא די, הרי שטורקיה מתמודדת בימים אלו עם משבר כלכלי. שער הלירה הטורקית אל מול הדולר הולך ומתדרדר. מלחמה בעצימות נמוכה שמתנהלת בין ממשלת אנקרה לבין כוחות מורדים כורדיים במחוז דיאר בקיר (דרום-מזרח טורקיה) עולה גם היא כסף רב. הטורקים גם מחזיקים חיל כיבוש במחוז עפרין הסורי שנכבש על ידם בשנה שעברה. גודלו של השטח הסורי הכבוש בערך כגודל רמת הגולן. הטורקים כבשו שטח זה הנמצא מדרום למרכז גבולם עם סוריה. מטרת הכיבוש הייתה למנוע מהכוחות הכורדיים ליצור רצועת גבול אחודה בשליטתם. אם הכוחות הכורדיים היו מצליחים במשימתם הם היו עלולים להתקשר ביתר קלות עם המורדים הכורדיים במחוז דיאר בקיר. עניין זה היווה קאזוס בלי עבור ממשלת ארדואן אשר הפכה את טורקיה למדינה כובשת שטחים משכנותיה.

לעומת זאת, בלבנון מעטים השינויים בזירה הפוליטית הפנימית. הגורם הדומיננטי בלבנון – חיזבאללה – עדיין לא התגבר על נזקי מעורבותו במלחמת האזרחים בסוריה. דברי הרהב של השיח' נסראללה, המשדר מפעם לפעם בתחנת הטלוויזיה "אל מנאר" ממקום מחבואו בדאחיה ההרוסה בבירות, אינם יכולים לכסות על מציאות זו. חיזבאללה מעורב במלחמת האזרחים שעדיין לא תמה בסוריה. בשל קשיים כלכליים, שאף הולכים ומתעצמים באיראן, חיזבאללה סובל ממשבר כלכלי. הם הפחיתו באופן משמעותי את המשכורות שהם משלמים לחייליהם. עקב כך, וגם בשל התנגדות בקהילה השיעית בלבנון למעורבות של חיזבאללה בסוריה, הם מתקשים לגייס חיילים חדשים כדי למלא את שורותיהם המתדלדלות. הגם שכך, יש להזכיר, שחיזבאללה מחזיקים בארסנל שבו יותר ממאה אלף טילים מסוגים שונים. דבר זה מהווה איום משמעותי על מדינת ישראל, שכנראה יחייב טיפול אגרסיבי בשלב זה או אחר בעתיד.

בסוריה עצמה, בימים אלו ממש, חלים שינויים בעלי משמעות למדינת ישראל. כוחותיו של הנשיא – רוצח ההמונים – בשאר אסד הולכים ומתחזקים. הם מצליחים לכבוש חלקים נכבדים משטח מדינת סוריה של טרום האביב הערבי. חיל האוויר הרוסי ממשיך לפעול בסוריה ולסייע לאסד לחסל כוחות שמרדו במשטרו ולהרחיב את שטחי שליטתו. כיום, במחצית חודש יולי 2018, שולטים כוחות אסד על כ-60% משטחה של סוריה לשעבר. לאחרונה השתלטו כוחות אסד, בסיוע מאסיבי של חיל האוויר הרוסי, על השטח במשולש הגבולות ירדן-סוריה-ישראל.

בכך כוחותיו של אסד השתלטו על כל שטחה של רמת הגולן הסורית, מאזור דמשק עד גבול ירדן בדרום, ובגבול ישראל במערב. ללא סיוע אווירי רוסי לא היה עולה בידם לבצע משימה זו. חלק מהאוכלוסייה המקומית בשטח זה, שרובה תמכה בכוחות המורדים במשטר אסד, צפויה למצוא עצמה בסכנת השמדה. חלק מהתושבים הללו נמלט לקרבת הגבול עם ישראל, אשר מצידה מסייעת להם במזון ובעזרה רפואית. ישראל אף העבירה בשטחה, באוטובוסים אזרחיים, חלק מן הפליטים הללו לשטח מדינת ירדן וכך הם ניצלו ממוות.

יש לציין שההשתלטות של כוחות אסד על רמת הגולן הסורית, שכאמור התבצעה בסיוע רוסי, נעשתה בעצה אחת עם ישראל. שר החוץ הרוסי והרמטכ"ל הרוסי, שלוו בצוות של קצינים בכירים, ביקרו בישראל במחצית יולי, כדי לתאם את פעילות הצבא הרוסי עם פעילות צה"ל בסוריה. הדבר מהווה עליית מדרגה בשיתוף הפעולה הישראלי-רוסי. בין היתר הושגה הסכמה בביקור זה על סדר ועתיד נוכחותם של האיראנים בסוריה. על כן ישראל ממשיכה להפציץ ריכוזים איראניים שם במטרה שלבסוף יסתלקו מסוריה.

כעת, עם הסתלקות האמריקנים מהסכם הגרעין הכושל עם איראן, עם הקטסטרופה הכלכלית שהחלה להתפתח באיראן, עם המהומות והפגנות הרחוב שמתחוללות מחדש בערים המרכזיות באיראן, יש להניח שישראל תגביר את פעילותה האווירית בסוריה על מנת להשיג את מטרתה האסטרטגית. עד היום לא הגיבו האיראנים על מאות התקיפות האוויריות הישראליות. לדעתי הסיבה לכך היא שאין בידיהם אמצעים להתמודד עם העליונות האווירית המוחלטת של ישראל. אפשר בהחלט לצפות לסיטואציה שבה האיראנים יסולקו מסוריה. גם הלחץ האמריקני המתחדש בוודאי יגרום לשינוי הפנטזיה האימפריאלית האיראנית ואולי אף לחילופי משטר בטהראן.

להערכתי ההשתלטות של כוחות אסד על רמת הגולן הסורית מהווה יתרון אסטרטגי חשוב עבור ישראל. ההבנה עם הרוסים, ודרכם גם עם ממשלת דמשק, היא שיש להחזיר את המצב בגבול ישראל-סוריה לקדמותו. דהיינו להסכם הפרדת הכוחות עם סוריה שנחתם במאי 1974 – אחרי מלחמת יום כיפור. הסכם זה החזיק מעמד במשך כארבעים שנים. אף חייל לא נהרג ברמת הגולן מאז שנחתם הסכם זה. למעשה התקיים ברמת הגולן במשך כארבעים השנים הללו מעין מצב של "שלום דה-פקטו".

עתה אחרי שעוצמתו הצבאית של משטר אסד התרסקה, מדינתו הרוסה ברובה, מחצית מהתושבים נהרגו, נפצעו, או הפכו לפליטים, אסד לא יעז לתקוף את ישראל. בראש וראשונה הוא יהיה חייב לשמור על שלטונו ועל שלומה וביטחונה של העדה העלאווית. לא תהיה לו שום אפשרות להשיג הישגים כלשהם מהתקפה על מדינת ישראל למשך שנים רבות בעתיד.

על המחבר / המחברת

יצחק דגני

יצחק דגני

עורך מדור: סדר עולמי. ד"ר, מרצה באוניברסיטת בר אילן במחלקה למדע המדינה. בעבר הרצה באוניברסיטת איבדן בניגריה. עסק בייצוג וניהול בחברות באפריקה. ממייסדי תיאטרון גבעתיים וחבר הוועד המנהל שלו. דירקטור ויו"ר וועדת ניגריה בלשכת המסחר ישראל-אפריקה.

3 תגובות

 1. פרשננו
  פרשננו אוגוסט 05 2018, 17:49
  את הרקע מכירים

  מה אתה אומר שיקרה
  עם אירן, סורי, טורקיה ביחסם עם ישראל
  זה מה שמעניין

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני אוגוסט 08 2018, 06:21
   לפשננו היקר

   צודק. מעניין מה שיקרה עם אירן סוריה וטורקיה. כתבתי על כך מעט במאמר שלעיל. כמובן במידת האפשר ובזהירות יתרה – כי אנו יודעים למי ניתנה הנבואה מאז שחרב בית המקדש. מכל מקום מה שניתן כבר בימים אלה להבין הוא שאירן גולשת לכאוס נורא. דומה לכך הוא המצב בטורקיה. בסוריה אסד ממשיך להתחזק – מה שבינתיים מהווה תעודת ביטוח סבירה עבור ישראל.

   השב לתגובה
 2. חיים ליברמן
  חיים ליברמן אוגוסט 07 2018, 18:10
  אין ספק שישראל הפכה למדינה בולטת בעולם

  כוחנו גדל ולכן גם התפתחומות שונות בעולם שאינן בכיוון שלנו אפשר למצוא להן פתרון וכל הספקנים ומעוררי סימני השאלה ימשיכו להתבדות לשימחת כולנו

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור