JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

ציר רשע חדש מתפתח במזרח התיכון

לאן מובילים מהלכיה האחרונים של טורקיה?

ציר רשע חדש מתפתח במזרח התיכון סטיב בלחסן
ספטמבר 05
09:30 2018

יחסי ארצות הברית וטורקיה ידעו עליות ומורדות לאורך ההיסטוריה, במישור הצבאי והכלכלי כאחד. העימות הנוכחי בין טורקיה לארה"ב הוא מהעימותים הקשים בכלל ובפרט מאז כניסת ממשל טראמפ לבית הלבן. המריבה סביב מעצרו של הכומר האמריקני היא משנית ומאחוריה עומדת בעיה אחרת. רג'פ ארדואן, מאז כניסתו לזירה הפוליטית לפני שנים מספר, שואף להחזיר את טורקיה לדרך העותמאנית. הוא אפילו אמר בפירוש לפני שנים אחדות שהוא אינו מסכים עם ההסדר העולמי וחולק על זכות חמש המדינות הקבועות היושבות באו"ם ולהן כוח וזכות וטו. הוא מבקש להיות מנהיג ושחקן חשוב, בעיקר בזירה המזרח תיכונית אך גם בזירה הבין-לאומית.

ארדואן הבטיח דברים רבים במהלך מסע הבחירות האחרון, בחירות שהיו מעין מחטף שלו וגם כך הסתיימו על חודם של קולות בודדים – רק 52% בחרו בו. נכון לעכשיו ארדואן הסיר את הכרזתו על מצב חירום במדינה שעליה הכריז ב-2016 לאחר ניסיון הפיכה כושל.

המצב הכלכלי בטורקיה בכי רע. מתחילת השנה איבדה הלירה הטורקית מעל 20%, ובחודש האחרון, בגלל המאבק בין ארה"ב וטורקיה, היא ממשיכה לצנוח. נוסף לכך, הדירוג הפיננסי של טורקיה ירד ואף קיימת סכנה של ממש לקריסת המערכות הפיננסיות בטורקיה. אנשים ברחוב הטורקי אינם סומכים על התאוששות הלירה הטורקית ורצים בהמוניהם לרכוש דולרים.

לעיתים נדמה שארדואן שוכח שממשל טראמפ אינו דומה לקודמו, אלא ממשל שנחוש לעשות שינויים. מנוף הסנקציות הוא כלי שרת, לראיה ההישגים באיראן, וטראמפ לא ייסוג, לכן צפויים ימים קשים לטורקיה, חרם על סחורות והיטלי יבוא מהשורה הראשונה.

ארדואן, אשר אינו מוכן לעצור ולעשות חשבון נפש, ממשיך בניסיון נואש לחבור לאיראן ולערוך פסגה כלשהי יחד עם הרוסים בתחילת ספטמבר. הוא בוחר את הרוסים כעת בהבינו שהוא צריך אותם לצידו. גם הרוסים נמצאים על הכוונת של טראמפ – בעקבות האירוע לפני כחמישה חודשים כאשר ניסו להרעיל את המרגל וביתו על אדמת בריטניה, גם הם נתונים לאיום סנקציות כלכליות. למרבה הפלא, גם ארדואן וגם פוטין מדברים בשפה אחידה ואינם מתרגשים מהסנקציות של ארה"ב. האם זה נכון? ימים יגידו.

אם כן נראה שבימים אלו מתפתח ציר חדש במזרח התיכון, איראן-טורקיה-רוסיה. כידוע אלו מדינות המבקשות לצאת מהקונצנזוס העולמי וליישם מהלכים מדיניים חדשים וסדר עולמי חדש. מובטחני שהציר הנ"ל אינו מבשר טובות לעולם, שכן מדובר בשלושה מנהיגים מסוכנים ולא תמיד צפויים. יש שיטענו כי ארדואן ופוטין שונים מאיראן ואין להכניסם תחת אותה קטגוריה, אך לדידי אמשיך ואומר שציר הרשע החדש הוא ציר מדאיג ויש לעמוד על טיבו ולבחון מקרוב מה יעשו המנהיגים ואיך ינהגו בשבועות הקרובים.

על המחבר / המחברת

Avatar

סטיב בלחסן

יועץ בכיר בתחומי האבטחה, מנהל ביטחון בגופים מונחים. בעלים של חברת יעוץ והכשרות ביטחוניות פאי אקספרטיס.

10 תגובות

 1. יוחנן אזולאי
  יוחנן אזולאי ספטמבר 05 2018, 12:14
  פתאום ארדואן דואג למורדים נגד אסד

  איך אתה מסביר את זה?

  השב לתגובה
  • בורי
   בורי ספטמבר 07 2018, 12:15
   ארדואן חולרע

   ארדואן דואג רק לאחוריים וארנק של טעיפ

   השב לתגובה
 2. אלברט
  אלברט ספטמבר 05 2018, 17:44
  בקיצור כל מי שנתמך כביכול ע"י ארה"ב

  כל אותה
  טראמפ ה"גדול"

  השב לתגובה
 3. דניאל הלר
  דניאל הלר ספטמבר 06 2018, 08:36
  מנהיג טורקי מסוכן לעמו ולמדינתנו הקטנה!

  אכן מתפתח ציר רשע חדש ומדינת ישראל חייבת להבין את הסכנות האורבות לה…

  השב לתגובה
 4. יצחק דגני
  יצחק דגני ספטמבר 06 2018, 11:06
  ציר רשע חדש ???

  3 המדינות הנזכרות סובלות מבעיות כלכליות קשות ביותר. כרגע מעיקה על שלושתן בעיה קשה ביותר – תיאום עמדות בנוגע לנעשה בסוריה, שכן שלושתן מעורבות במלחמת האזרחים שם ושלושתן מוציאות סכומי עתק על מעורבות זו. המפגש ביניהן נועד למטרת חלוקת עבודה ושטח בסוריה. לא יותר מזה.
  עוד – לרוסיה יחסים מצוינים עם ישראל. זה לא עומד להשתנות. לטורקיה יחסי כלכלה במיליארדי דולרים בשנה עם ישראל. גם זה כנראה לא ישתנה במהרה. ובאיראן המשטר מתנדנד. הרוסים מרמים אותם בעניין הגרעין וחוששים מאד מטרור מוסלמי רדיקלי שזורם מאיראן לסטאנים ולדרום רוסיה. נא לא לשכוח עובדות חיים אלה כשחושבים על ציר רשע חדש.

  השב לתגובה
 5. שולי
  שולי ספטמבר 07 2018, 17:24
  ההתרברבות שלנו על 200 תקיפות אויריות

  מעידות לדעתי על בעיות מול הרוסים

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני ספטמבר 08 2018, 18:40
   לשולי המודאגת

   זו לא התרברבות אלא ציון עובדות של חלק מהפעילות הישראלית המתחייבת מהמצב מצפון למדינת ישראל. אין בעיות עם הרוסים. ההפך הוא הנכון. יש עמם תיאום עמדות עד כדי חלוקת עבודה. את חייבת להפנים שהיחסים בין רוסיה של פוטין לבין ישראל, בימינו אלה, שונים לחלוטין ממה שהיה בעבר.

   השב לתגובה
 6. אדווה נתן
  אדווה נתן ספטמבר 08 2018, 04:41
  מעמדו של ארדואן שונה

  באזור המעוז האחרון של המורדים בסוריה יש יותר משלושה מיליון אנשים. אם יטבחו בהם הם יברחו לטורקיה שלא יכולה ולא לקלוט עוד מיליוני פליטים

  השב לתגובה
 7. יצחק דגני
  יצחק דגני ספטמבר 09 2018, 00:37
  לאדווה נתן

  נכון. וזה בדיוק מה שכבר התחיל לקרות.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור