JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

אונר"א חייבת ללכת הביתה!

אונר"א היא המשמיץ הגרוע והמסוכן ביותר לישראל

אונר"א חייבת ללכת הביתה! פרופסור ניצה נחמיאס
ספטמבר 11
09:30 2018

במשך למעלה מ-20 שנה אני חוקרת את נושא הפליטים הפלסטינים במסגרת מחקרי על פעילות האו"ם, ובעיקר על הפעילות ההומניטרית של האו"ם ושל ארגונים אחרים ברחבי העולם. בשנת 1997 פרסמתי ספר שכותרתו The Politics of International Humanitarian Aid Operations ובו הקדשתי פרק ארוך לסוכנות אונר"א.

העליתי שאלות רבות המעמידות את קיומה של הסוכנות לפליטים פלסטינים בסימן שאלה. התחלתי בביקורת על "החטא הקדמון", עצם הקמת הארגון כפי שהוא הוקם, והמנדט שלו שהיה לא ברור, לא מוגדר, וניתן לפרשנויות כיד הדמיון הטובה על המפרש. העליתי את נושא "הגדרת המושג פליט פלסטיני" וכתבתי כבר אז, לפני 20 שנה, שהמספרים של אונר"א מופרכים, ואינם שווים את הנייר שעליו הם מודפסים. אונר"א מעולם לא עשתה מפקד אוכלוסין, היא אינה מסירה את שמות הנפטרים, וכל ילד שנולד, אפילו אם אין לו ולמשפחתו כל קשר למלחמת 1948, מקבל תעודת פליט ומתווסף לרשימת הפליטים.

נוסף על כך, אונר"א עוברת על החוק הבין-לאומי בזאת שהיא מנפיקה תעודות פליט. אין לגוף בין-לאומי סמכות להעניק סטטוס של פליט. רק מדינה ריבונית הקולטת את הפליט, יכולה ורשאית לפי החוק הבין-לאומי להעניק לאדם סטטוס של פליט. ביקשתי שהעצרת הכללית תדרוש מאונר"א להפסיק לאלתר להנפיק ולהעניק תעודות פליט. אין תגובה. ממשלת ישראל מעולם לא העלתה נקודה זאת.

נושא חשוב נוסף שהעליתי הוא "המשילות של אונר"א". אונר"א שולטת על טריטוריות שהיא מכנה "מחנות פליטים", ובכך עוברת על כמה חוקים בין-לאומיים: האו"ם אינו רשאי לשלוט על טריטוריות, או על אנשים. סוכנות או"ם לא יכולה להיות רשות שלטונית. האו"ם יכול להעניק שירותים תחת מרות שלטונית קיימת. אבל אונר"א מהווה למעשה רשות שלטונית לכל דבר ועניין.

הרשות הפלסטינית או חמאס או ממשלת ירדן, אינן נכנסות לתחומי "מחנות הפליטים" שהם בעצם ערים פלסטיניות לכל דבר, בשליטה (לא חוקית) של אונר"א (מתי לאחרונה ראיתם אוהלים ב"מחנות הפליטים" של אונר"א?). שאלתי את אנשי אונר"א מי נותן להם אישורי בנייה, שכן קיימת בנייה מסיבית במחנות הפליטים, בניינים בני 3–4 ו-5 קומות נבנים כל העת. תשובתם הייתה שאינם יודעים, לא הם נותנים את האישורים. ולשאלתי: מי נותן רישיונות לפתוח עסקים ב"מחנות פליטים"? ענו שוב אנשי אונר"א שאינם יודעים. ביררתי את העניין ברשות הפלסטינית, ולטענתם הם אינם נכנסים למחנות הפליטים. בקיצור, המערב הפרוע.

הייתי יכולה להמשיך ולספר לכם כי אין כל קשר בין הדיירים ב"מחנות הפליטים" לבין משפחות 48' שברחו מבתיהן, וכי הדירות במחנות הפליטים נמכרות ונקנות בשוק חופשי לכל המרבה במחיר, ואכן דירות "במחנות פליטים" יקרות יותר מדירות בגדה שאינן ב"מחנות פליטים", כי שם לא משלמים מיסים!

לא אוכל לתמצת ברשימה קצרה זו את כל תחלואיה של אונר"א, כולל העובדה שלפני שנים אחדות במסגרת המחקר שלי גיליתי שלאונר"א היה כמעט מיליארד דולר מושקע ב-4 בנקים בשווייץ! החשבונות נוהלו בלעדית על ידי מנכ"ל אונר"א. במשך למעלה מ-20 שנה אני נאבקת עם אנשי הביטחון הישראלים שאינם מוכנים להודות בנזק הבלתי יתואר שאונר"א גורמת למדינת ישראל.

סוכנות אונר"א, הדואגת להמשך קיומה, כמו כל גוף בירוקרטי, הינה המשמיץ הגרוע והמסוכן ביותר למדינת ישראל. אני בטוחה שאיש מאנשי הביטחון התומכים באונר"א לא קראו את הדו"חות השטניים שסוכנות הפליטים מפרסמת ברחבי העולם, המשמיצים את ישראל ומודיעים לעולם שאנחנו אשמים במצב הכלכלי בעזה, אנחנו אשמים באבטלה בעזה, אנחנו אשמים בתקיפת בתי ספר וקליניקות רפואיות בעזה. לדברי אונר"א ישראל תוקפת מוסדות חינוך ובריאות בעזה ובגדה באופן מכוון ומתוכנן! סוכנות הפליטים מפרסמת כל תלונה של כל פלסטיני, צודקת או לא, הדו"חות הללו מודפסים על נייר של האו"ם ונאמרים בשם האו"ם, ולכן מתייחסים אליהם בעולם ברצינות כאל דו"חות אמינים.

לסיכום, אונר"א צריכה ללכת! המפעלים של אונר"א צריכים לעבור לאחריות הרשויות השלטוניות בגדה, בעזה, בירדן, ובלבנון. בעזה, חמאס ממילא כבר שולט היום באונר"א, ובגדה – הרשות הפלסטינית. חיסול אונר"א לא ישנה את המצב לרעתנו, כמו שחוששים אנשי הביטחון. להיפך. חיסולה יעביר מן העולם את המשמיץ המסוכן ביותר של מדינת ישראל!

על המחבר / המחברת

ניצה נחמיאס

ניצה נחמיאס

עורכת מדור: חברה. פרופסור למדע המדינה. מרצה אורחת באוניברסיטת מרילנד , (קמפוס טאוסון) ובאוניברסיטת תל אביב. מחברת ועורכת של ארבעה ספרים ומספר רב של מאמרים. מרצה בכינוסים אקדמיים ומקצועיים ברחבי העולם.

17 תגובות

 1. יצחק דגני
  יצחק דגני ספטמבר 11 2018, 10:00
  לפרופ' נחמיאס הנכבדה,

  מבקש לתמוך בכל מילה שכתבת על אונר"א. כל הכבוד. מקווה שהביטחוניסטים שלנו יקראו וסוף סוף יפנימו.

  השב לתגובה
  • עודד מרחבי
   עודד מרחבי ספטמבר 15 2018, 16:11
   אונר"א ארגון חסד גם אם יש עליו ביקורת

   בלי אונר"א מצב הפליטים מ48' היה בוודאי גרוע יותר.גם אם אונר"א בעלת ליקויים רבים מספור עדיין נחיצותה האנושית חשובה.יהודים רחמנים בני רחמנים נכתב במסורת- האם דווקא על אונר"א עלינו לשפוך חמתנו? קצת איזון ומידת הגיון לא הזיקו לאיש.במיוחד לעם היהודי שעבר אירועים קשים בעצמו.

   השב לתגובה
 2. גדעון שניר
  גדעון שניר ספטמבר 11 2018, 10:44
  נכון בהחלט

  צודקת בהחלט,
  הבעיה היא שמדינת ישראל בהיעדר אסטרטגיה עוסקת בטקטיקה של כיבוי שרפות-"שקט" נקודתי והיא עצמה מעכבת כול דיון על חיסול המנגנון המנציח את הפליטות שאינו מוטל על אף מקום אחר בעולם. כך שאפילו צהל ממליץ שלא לתמוך ביוזמת טראמפ לסגור את אונר"א מחשש שיתקשה להתמודד עם התגובה הפלסטינאית.. חבל

  השב לתגובה
 3. חנן עברון
  חנן עברון ספטמבר 11 2018, 11:31
  ללא הארגונים הבינלאומיים

  לפלסטינים יהיה עוד פחות מה להפביד וזה ישחק לרעתנו

  השב לתגובה
  • גדעון שניר
   גדעון שניר ספטמבר 12 2018, 13:19
   לעצור את הפרסה הזאת עכשיו

   צר לי לאמר לך, אבל סגנון החשיבה הזה הוא בדיוק מקור הבעיה. בכך מנציחים אותה לדורות רק מהחשש "מה יעשו הפלסטינאים"
   צריך להפסיק את הפרסה הזו אחת ולתמיד במקום להעביר את הבעיה לילדינו ומשם לנכדינו עד סוף הימים. זו חובת הדור שלנו!

   השב לתגובה
  • גדעון שניר
   גדעון שניר ספטמבר 12 2018, 16:00
   חובתינו לשים לך קץ

   צר לי לאמר זאת, אבל אופי חשיבתך היא חלק מהבעיה.
   לא קשה לנחש מה היו שיקולי האו"ם לשמר את הפליטות הפלסטינאית לדורות, ואין לקבל אותם!. אבל מה שבלתי נתפס הוא היעדר המעש של מדינת ישראל לסיים את הסגה הזו. חוסר המוכנות להתמודד עם הבעיה מחשש לתגובה הפלסטינאית שאתה מציג, רק מחמיר את הבעיה. אנו נדע להתמודד עם כול תגובה פלסטינאית כפי שאנו כבר מתמודדים מזה מאה שנים עם הטרור הערבי. חובתו של הדור שלנו היא לשים לכך קץ ככול שניתן, ולא להעביר הבעיה לכתפי ילדינו ונכדינו.

   השב לתגובה
 4. לילי מרק
  לילי מרק ספטמבר 11 2018, 19:55
  יש צדדים לכאן ולכאן

  את הבאת רק צד אחד

  השב לתגובה
 5. ש.
  ש. ספטמבר 12 2018, 11:49
  כן החירות בסכנה

  לא להתרגש מכל הקופצים ומגינים פאבלובית על מנהיגי הימין

  השב לתגובה
 6. משה אבידן
  משה אבידן ספטמבר 12 2018, 15:22
  מה שיותר מהר אונרא תיעלם

  כך יותר צודק ונכון

  השב לתגובה
 7. איתמר בן ציון
  איתמר בן ציון ספטמבר 13 2018, 15:55
  אונרא הביתה

  ומיד

  השב לתגובה
 8. שושנה גולן
  שושנה גולן ספטמבר 14 2018, 19:45
  נשמע הגיוני

  אבל צריך לעשות זאת למשל כחלק מהסכם שלום ולא כאמצעי לחץ

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני ספטמבר 15 2018, 13:18
   לגב' שושנה גולן

   קיום אונר"א בולם לחלוטין את המסלול להשגת שלום. אין מדובר באמצעי לחץ אלא בהסרת אחד המכשולים ואולי העיקרי שבהם להשגת הסכם שלום בין היהודים לפלסטינאים.

   השב לתגובה
 9. יפה ק.
  יפה ק. ספטמבר 15 2018, 12:32
  רק טראמפ יכול

  וכל הכבוד לו שהוא שם סוף לכל התמיכה בשונאי ישראל

  השב לתגובה
 10. מ.
  מ. אוקטובר 29 2018, 23:14
  ללא אונרא אנחנו נצטרך להאכיל את הפליטים

  השב לתגובה
 11. ח.
  ח. אוקטובר 31 2018, 18:55
  משום מה ישראל מדברת בשקט

  מפחדת שפירוק אונרא וריקונה מכסף יפיל את הבעיה על ישראל.

  השב לתגובה
 12. ע.
  ע. נובמבר 21 2018, 19:27
  בינתיים לא נראה שמהלכי טראמפ הצליחו

  אונרא חיה ובועטת.

  השב לתגובה
 13. אווה
  אווה נובמבר 28 2018, 19:27
  לא הביתה, הרבה יותר רחוק

  כך שתיעלם לגמרי

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור