JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

כיצד השאלה לא עולה?

לישראל אין מדיניות חוץ

כיצד השאלה לא עולה? אלוף בדימוס שלמה גזית
ינואר 20
09:30 2019

את הציבור הישראלי מטרידות סוגיות רבות: ביטחון, כלכלה, חינוך, דת ומדינה. אותי אישית מטרידה יותר מכול העובדה שלישראל אין מדיניות חוץ, ועל אחת כמה וכמה שמצבה של ה"אין מדיניות" הזו כלל אינו עולה על סדר היום בוויכוח הפוליטי הפנים-ישראלי.

לישראל אין שר חוץ במשרה מלאה, לנציגויות הישראליות בבירות העולם אין משמעות של מדיניות חוץ ישראלית, ולמרבה הפלא איש לא מלין על כך, אף לא מפלגות האופוזיציה המחפשות נואשות נושאים לבקר באמצעותם את ראש הממשלה.

יתרה מזאת, ראש הממשלה אינו מוכן להיפרד מתפקיד שר החוץ, הוא איננו מוכן לוותר על העלייה בגרם המדרגות למטוס, ורעייתו לצידו. וכך, אף שאנחנו ערב בחירות – הזירה המדינית של הזוג נתניהו היא באמריקה הלטינית.

נדמה היה שנתניהו הצליח לרקום מערכת קשרים ייחודית עם מוסקבה ועם הנשיא פוטין, עד שקשר זה הועמד במבחן המציאות. וכך לא קיבלנו יד חופשית לפעול בסוריה, איננו שותפים להתוויית גבולותיה החדשים של מדינה זו, והעיקר – לא הצלחנו למנוע את פעילותה והתבססותה של איראן בסוריה ובלבנון.

ההימור של נתניהו על המפלגה הרפובליקנית ועל דונאלד טראמפ, עלה יפה עד כה. אך כעת, לאחר שתי שנות כהונה של טראמפ בתפקיד, הגיעה השעה לבחון מה הרוויחה ישראל ממדיניות זו.

נתניהו משליך את יהבו על הנשיא טראמפ, ובכך ויתרנו על שימור המעמד המיוחד של ישראל בקרב שתי המפלגות, ואנו הולכים ומאבדים את הנכס החשוב והיקר ביותר – תמיכתה של הקהילה היהודית בארה"ב. זהו המחיר שאנו נדרשים לשלם בשל כניעת הממשלה למפלגות החרדיות.

אולם המחיר העיקרי הוא מדיניותו של טראמפ באזורנו, שפירושה כניעה והסתלקות אמריקנית מכל ניסיון להיות שותפים ומובילים בניהול ענייני המזרח התיכון. הזדהותנו עם הנשיא טראמפ גורמת לישראל נזק קשה ביחסינו עם מדינות מערב אירופה, שהיו בסיס התמיכה הקבוע של ישראל בזירה הבין-לאומית.

נוסף על כך, אין ניסיונות הידברות והסכמים עם הפלסטינים, ואף לא הסדרי ביניים שיקדמו את הסיכוי למציאת פתרון ללב הסכסוך.

אני חרד מאוד מכך שלציבור הישראלי נדמה כי הפתרון לבעיות הסכסוך מצוי בבניין השגרירות האמריקנית בירושלים ולא בהסכם ישראלי-פלסטיני על העיר. ואני חרד אף יותר מעובדת היותי כמעט בודד במערכת הישראלית שמעלה נושא זה.

על המחבר / המחברת

Avatar

שלמה גזית

אלוף בדימוס. שימש כראש אמ"ן, נשיא אוניברסיטת בן-גוריון, ומנכ"ל הסוכנות היהודית.

6 תגובות

 1. גיל חיות
  גיל חיות ינואר 20 2019, 15:10
  ובאיזה תחום כן יש מדיניות?

  הכל רק אינטרסים צרים. העתיד לא מעניין אף אחד.

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני ינואר 21 2019, 12:31
   לגיל חיות היקר

   נכון טענת. הכל ביחב"ל בנוי על אינטרסים. אגב לא רק ביחב"ל. לגבי העתיד – אתה בוודאי יודע למי נתנה הנבואה.
   ולגבי מדיניות חוץ של ישראל – אתה צריך לדעת שכיום יש פריחה ללא תקדים ביחסי החוץ של ישראל. אגב חלקם מתבצע על ידי המוסד ולכן במשרד החוץ קצת כועסים. כיום יש לישראל יחסים דיפלומטיים מלאים עם כ- 160 ממדינות העולם ושגרירויות ביותר מ- 100 מדינות. הדבר המדהים הוא התפתחות היחסים עם מדינות מוסלמיות בעשור האחרון. אנא קרא על חלק מהסיפורים בסדרת המאמרים על התמורות בסביבה האסטרטגית של ישראל שהתפרסמו בשנה שעברה באתר זה.
   וגם – הייתי מייעץ למי שכותב על היחב"ל של ישראל להתעדכן.

   השב לתגובה
 2. גדעון ביגר
  גדעון ביגר ינואר 22 2019, 22:46
  מדיניות חוץ רחוקה אך לא קרובה

  לישראל יש מדיניות חוץ ברורה. ישראל מרחיבה את קשריה עם כול העולם וצדק יצחק דגני בעניין, וביקורו של ראש הממשלה בצ'אד מראה זאת. עם זאת, צודק שלמה גזית בטיעונו שאין לישראל מדיניות חוץ במעגל הקרוב למדינת ישראל. יש יחסים קרים עם מצרים וירדן, אין כול יחסי חוץ עם סוריה ולבנטן, ואין מתקיימים מגעים של פעילות חוץ עם הראשות הפחסטינית, אתה יש לישראל קשרי שוחט נול נשלט ולא של מדינה מול מדינה. נעים לטוס למרחקים אך לנו נחוץ קשר של מכוניות ורכבות, קשר עם המרחב הקרוב וכאן אחר נקודת התורפה של מדיניות החוץ של ישראל.

  השב לתגובה
 3. יצחק דגני
  יצחק דגני ינואר 23 2019, 07:08
  מדיניות חוץ במעגל הקרוב

  יש לישראל מדיניות חוץ ברורה במעגל הקרוב שמתבססת על המצוי ולא על הרצוי על פי רעיונות אולי מעניינים אך לא ישימים.
  במעגל הקרוב התפתחות היחסים עם מדינות הגובלות בישראל היא אטית מאד ותלויה ברצון המדינות השכנות להשלים עם קיום מדינה יהודית במרחב.
  עם הרשות הפלסטינית יש מגעים והסכמים ושתוף פעולה על בסיס קבוע.
  בהחלט נכון שישראל היא הצד השולט והפלסטינים הם הצד הנשלט. אם זה לא היה כך הצד הישראלי היה מתחסל מזמן.

  השב לתגובה
 4. ליאור שפירא
  ליאור שפירא ינואר 24 2019, 15:02
  הוא לא ראש הממשלה הראשון שמחזיק כמה תיקים

  יש סיטואציה זמנית. אחרי הבחירות כאשר נצח בגדול הכל יסתדר ויהיו מינויים.

  השב לתגובה
 5. אורי
  אורי ינואר 24 2019, 17:44
  גישת טראמפ מצליחה אבל היא

  אופנה חולפת
  אחרי זה הכל יסתדר
  גם אצלנו
  בינתיים הכל חפיץ

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!