JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

המלחמה הקרה החדשה

בעקבות פרישת ארה"ב מההסכם על פירוק הנשק הגרעיני

המלחמה הקרה החדשה ד"ר יבגני קלאובר
פברואר 13
09:30 2019

ב-8 בדצמבר 1987 חתמו רונלד רייגן, נשיא ארצות הברית, ומיכאיל גורבצ'וב, המזכיר הכללי של ברית המועצות, על הסכם הדדי המחייב את שני הצדדים לפרק טילים בעלי יכולת נשיאת ראשי קרב גרעיניים, אשר מגיעים לטווח קצר ובינוני. ב-2 בפברואר 2019 הודיעה ארצות הברית על פרישתה מן ההסכם. כתגובה הודיעה רוסיה גם היא על פרישתה המיידית, ואף איימה כי תחדש את ייצורם של טילים בליסטיים. לברוב, שר החוץ הרוסי, אמר כי החלטתם "סימטרית" להחלטתו של ממשל טראמפ. ארצות הברית טוענת, זה שנים אחדות, כי תנאי ההסכם הופרו בשל פיתוח וייצור הטיל הרוסי 9M729 נובאטור. מדובר בטילי שיוט בעלי יכולת נשיאת ראשי קרב גרעיניים.

במהלך השנים האחרונות נשמעו האשמות הדדיות בדבר הפרת ההסכם. בוושינגטון הסתייגו מאוד מהעובדה שרוסיה ממשיכה לייצר את הטילים האלה, למרות ההסכם, ולא קיבלו את טענתה של רוסיה, כי היא מייצרת אותם כנשק הרתעה אל מול הסינים. מזכיר המדינה מייק פומפאו אמר, שוב, כי "רוסיה מפירה את ההסכם זה זמן רב, ופיתחה בחשאי מערכת טילים שאסורה על פי תנאי ההסכם". פומפאו הוסיף, כי המערכת מציבה איום ישיר על בעלות בריתה של ארצות הברית, ואף מסכנת את החיילים האמריקנים המוצבים מחוץ לארצות הברית. כבר בימי כהונתו של אובמה, ב-2013, דרשה ארצות הברית מרוסיה להפסיק להפר את ההסכם. שגרירת ארצות הברית בנאט"ו, קיי באייליי האטצ'יסון, דרשה מרוסיה לעצור את פיתוח מערכת 9M729 וטענה, כי "היא מפירה את ההסכם לפירוק נשק גרעיני לטווח בינוני".

ואילו בקרמלין מכחישים בכל תוקף כל הפרה של ההסכם הנידון. הם מאשימים את ארצות הברית שהפרה את ההסכם באמצעות מודרניזציה של הנשק שלה, ובהתקרבות של מדינות נאט"ו לגבולותיה של רוסיה. רוסיה אינה לומדת לקח באשר לדינמיקה של התנהלות המלחמה הקרה: מרוץ החימוש, אשר החל בממשלו של רייגן, לצד המלחמה באפגניסטן, נתן מכת מוות לאימפריה הסובייטית. ברית המועצות של שנות השמונים המאוחרות, "בימיה האחרונים", הבינה שלא תוכל לשאת כלכלית סבב נוסף של עליית מדרגה במרוץ החימוש – הבנה זו הובילה את גורבצ'וב לחתום על ההסכם בוושינגטון ב-1987. רוסיה של היום מרגישה צורך לנקום במערב: היא מאשימה את ארצות הברית ואת המערב בפירוקה של האימפריה הסובייטית, ומרגישה חזקה מספיק להיכנס לסבב נוסף של מרוץ החימוש; כל זאת אף שכלכלתה של רוסיה מהווה כעשירית מהכלכלה האמריקנית.

ובזירה האירופית – אף שטראמפ אמר, כי יציאתה של ארצות הברית מההסכם מלווה בהסכמה של נאט"ו ושל האירופאים – גם באירופה חוששים מהתחדשותו של מרוץ החימוש. בסוף שנות ה-80 של המאה ה-20 הטילים לטווח קצר ובינוני נתפסו כסכנה האורבת גם לאירופה, מכיוון שהם יכלו להגיע בכל רגע נתון לכל נקודה ביבשת, ועל כן, מדינות אירופיות רבות אשר לא יכלו להרשות לעצמן מרוץ חימוש, הצטרפו אף הן להסכם. פדריקה מוגריני, שרת החוץ של האיחוד האירופי, אמרה כי על כל הצדדים לחזור לשולחן המו"מ ולקיים את תנאי ההסכם.

נכון להיום, האירופאים כועסים לאו דווקא על פוטין, אלא על טראמפ. ממשל טראמפ נקט לאחרונה כמה צעדים משמעותיים למורת רוחם של האירופאים, ולדידם פרישה מההסכם הנידון היא צעד נוסף בלתי מחושב. האירופאים לא יישכחו את הפרישה החד-צדדית מההסכם עם איראן, כמו גם את זו מאמנת פריז.

פרישת ארצות הברית מן ההסכם לפירוק טילים בליסטיים לטווח קצר ובינוני תחייב את מדינות אירופה לשוב ולהיכנס למרוץ חימוש, זאת מכיוון שמעכשיו הרוסים, כמו גם האמריקנים, יהיו חופשיים למקם טילים בסמוך לגבולות של מדינות אירופה.

מטרתה של וושינגטון היא ליצור איזון לפעילותה של סין. הסינים ממשיכים לפתח טילים לטווח קצר ובינוני, ועל כן טראמפ אינו מתכוון להיעתר לבקשות של עמיתיו האירופאים. ספרד, צרפת, איטליה ורוב מדינות מזרח אירופה מתנגדות באופן חד-משמעי ליציאתה של ארצות הברית מההסכם.

פולין, לעומת זאת, הציעה לאמריקנים להציב בשטחה טילים בעלי ראשי קרב גרעיניים. הפולנים מעדיפים שלא לחשוב על הסכנות הטמונות בסיום ההסכם. מה שעומד לנגד עיניהם הוא מעמדם המיוחד במזרח אירופה. פולין רואה את עצמה כמדינה "המתרגמת" ומשמרת את האינטרסים של ארצות הברית באירופה. היא מתחרה עם בריטניה על תפקיד "יד ימינה של ארצות הברית באירופה", והדבר עלול להיגמר בעשרות ואולי גם במאות טילים גרעיניים במזרח אירופה.

לאור כל זאת אבקש לסקור בקצרה את התקופה של טרום חתימת ההסכם. בשנת 1987 נוצרה בעולם תחושה של יציבות יחסית, אשר סללה את הדרך למנהיגים של שתי המעצמות הגרעיניות להתקדם לקראת המהלך ההיסטורי. תחושת היציבות הזאת לוותה גם בתחושה של אמון הדדי בקרב שני המנהיגים. המעצמות עייפו ממרוץ החימוש שהחל מייד עם סיומה של מלחמת העולם השנייה, וכך נוצר רצון להידברות ולצמצום האיום הגרעיני. הקטסטרופה הגרעינית בצ'רנוביל באפריל 1986 תרמה גם היא להבנה שיש לעצור את מרוץ החימוש.

בשעה שטילים בליסטיים לטווח ארוך תרמו למאזן הכוחות, הטילים לטווח קצר ובינוני התגלו כמכשול. זאת מכיוון שניתן למקם אותם בסמוך לגבולות היריב, ולצמצם את יכולתו להגיב. כלומר, דווקא הטילים לטווח קצר ובינוני התגלו כגורם בעייתי, העלול לחזק את מאזן האימה בעולם, ולהביא לאסון גלובלי. כעת אנחנו נכנסים לתקופה של חוסר ודאות: בתום שישה חודשים הצדדים יוכלו למקם את הטילים לטווח קצר ובינוני בסמוך לגבולות של יריביהם האסטרטגיים – דבר שאך יגביר את מרוץ החימוש.

בינתיים הצהיר טראמפ, במהלך פנייתו לקונגרס, כי וושינגטון שוקלת לחתום הסכם חדש אשר יחליף את זה של 1987, ואף הוסיף כי לא ייחתם שום הסכם חדש ללא סין. יצוין כי טראמפ לא הזכיר את צרפת, בריטניה, הודו ומדינות אחרות בהקשר זה. מדינות אלה תצטרכנה להצטרף להסכם חדש, מאחר שהארסנל שלהן כולל טילים מהסוג הנדון. בינתיים האיום הגרעיני חוזר לסדר היום. יש לזכור שההסכם עדיין לא "מת": לשחקנים נותרו שישה חודשים נוספים על מנת להחיותו.

על המחבר / המחברת

Avatar

יבגני קלאובר

ד"ר. מרצה באוניברסיטת ת"א, בבית הספר למדע המדינה. חוקר בתחום מזרח אירופה, ורוסיה במזרח התיכון. חיבר שני ספרים.

13 תגובות

 1. ר.
  ר. פברואר 13 2019, 10:42
  אני חושב שיש פשוט עידן של מנהיגים פופוליסטים

  חסרי אחריות וההמונים הולכים אחריהם ובעלי האינטליגנציה במיעוט והצרות בדרך.

  השב לתגובה
  • Evgeni Kluaber
   Evgeni Kluaber פברואר 13 2019, 13:27
   מנהיגים פופוליסטיים

   מנהיגים פופוליסטיים בדמוקרטיות מהווים פחות איום מאשר בדיקטטורות

   השב לתגובה
  • גדעון שניר
   גדעון שניר פברואר 15 2019, 18:23
   הסבר בבקשה

   שאלה , לפי מה קבעת שהם פופוליסטים? וכיצד זה משפיע על ההחלטות שלהם?
   האם למשל העם האמריקני לוחץ על טראמפ לפתח נשק גרעיני?
   האם טראמפ חושב שמירוץ חימ וש עולמי יקדם את הכלכלה האמריקנית?

   הסבר בבקשה

   השב לתגובה
 2. Alexander Perelman
  Alexander Perelman פברואר 13 2019, 13:36
  תגובה

  מאמר מעניין!
  זה אכן נראה כמו המלחמה הקרה החדשה, אבל רוסיה של היום היא הרבה יותר חלשה ברה"ב לשעבר על מנת לעמוד מול ארה"ב. גם מושחתת!

  השב לתגובה
 3. טל
  טל פברואר 13 2019, 13:45
  מדהים

  מאמר מענין מאוד ומעשיר את הידע

  השב לתגובה
 4. Eva Perkins
  Eva Perkins פברואר 13 2019, 13:47
  מאמר חשוב!

  מאמר מעניין
  תודה!

  השב לתגובה
 5. שירי מלכי
  שירי מלכי פברואר 13 2019, 14:06
  חוקרת

  לדעתי, אחת המטרות העיקריות של ׳הסבב׳ הזה נושא את עיניו לסין . טראמפ (בעיקר) מעוניין להכניס את סין לקלחת על מנת לנסות ולהטיל מגבלות גרעיניות עליה. לדעתי (שוב), זה נדון לכישלון …

  השב לתגובה
  • גדעון שניר
   גדעון שניר פברואר 15 2019, 18:26
   בקש הסבר

   במקרה זה,אם שתי המעצמות חוששות מסין, אז דווקא שיתוף פעולה בין ארהב ורוסיה נגד סין היתה צריכה להיות התשובה ולא עימות בין פוטין וטראמפ

   השב לתגובה
 6. אלכס ר.
  אלכס ר. פברואר 13 2019, 19:46
  מאמר חשוב מאוד!!!

  מאמר חשוב מאוד!!!

  השב לתגובה
 7. נמרוד כהן
  נמרוד כהן פברואר 14 2019, 18:18
  לרוסים אין כסף

  האמריקנים לא רוצים קורבנות והסינים רוצים סחר עולמי כך שלאף אחד אין אינטרס למלחמה קרה

  השב לתגובה
 8. מישל
  מישל פברואר 15 2019, 23:35
  טראמפ לא מכבד שום הסכם שחתמו קודמיו

  זה יעלה לארה"ב ולכולנו ביוקר

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני פברואר 16 2019, 13:30
   למישל היקרה או היקר

   נכון מאד. טראמפ משיג הסכמים הרבה יותר טובים לארה"ב ועל הדרך גם לישראל. עיין ערך הסכם הגרעין עם איראן, עצירת הגלובליזציה הקטלנית, שיפור הסכמי הסחר לטובת ארה"ב ועוד.
   מדוע זה יעלה לנו ביוקר?
   למה הפסימיזם?
   אולי ההפך הוא הצפוי?

   השב לתגובה
 9. אלירן אלבז
  אלירן אלבז פברואר 17 2019, 18:39
  דונלד טראמפ יביא גם מלחמה קרה

  הניסיון להסתלק מכל החזיתות ימריץ את פוטין לנסות להתרחב בחזיתות הקובנציונליות ושם לרוסים אין חולשה גדולה ויש נכונות יותר גדולה להקריב חיילים.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור