JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

אידאולוגיות של שנאה

איראן וישראל – שורש האיבה (2)

אידאולוגיות של שנאה סטיב בלחסן
מרץ 14
10:00 2019

במאמר הקודם הצגתי את הדרך שעשתה איראן מאז המהפכה לפני 40 שנה והתגמשותה בנושאים מסוימים, אך לא בכל הקשור במדינת ישראל. כפי שהסברתי, איראן הייתה מוכנה לפשרה מסוימת עם ארצות הברית – שמכונה באיראן "השטן הגדול" – אך לא כך עם ישראל, היא "השטן הקטן".

אחדות האיבה של הזרמים באיראן, לפחות למראית עין, מתקיימת בשני רבדים. הרובד הראשון הוא תפיסת הציונות ורעיון התקומה כפגיעה בתרבות האסלאמית וכשורש המשבר הרוחני, מוסרי, פוליטי וכלכלי שחווה האסלאם בעולם, בניגוד למצב במדינת היהודים, שהפיקה את מרב התועלת מהתרבות המערבית. ברובד השני קיימת האיבה האידיאולוגית. בראייה האסלאמית היא תחייתן של הגישות האנטי-יהודיות הקלאסיות. איבה זו התקיימה לאורך ההיסטוריה, אך בעבר לא תפסה מקום מרכזי ואילו היום היא נמצאת בחזית המאבק הדתי-תרבותי. האיראנים רואים במדינת ישראל חוליה בשרשרת הרוע, שיש להוקיע אותה ולהילחם בה עד הסוף.

נוסף לכך, הגישה האסלאמית שוללת את היהודים כעם ורואה אותם כאוסף עדות מפוזר ומפוחד בין העמים, והם נתפסים כשפלים לאחר שדחו את תורתו של מוחמד במאה השביעית. גישה זו עומדת בסתירה מוחלטת לזיכרון הקולקטיבי היהודי, המדגיש את התקופה הטובה במלכות פרס הקדומה, ולראיה היהודים בכל תפוצות תבל חגים את חג הפורים, את מעשהו של כורש ואת השיבה לציון.

ראוי לזכור שאיראן השיעית הייתה תמיד עוינת ליהודים. השושלת הצפוית (1501–1722) התנכלה ליהודים באופן גורף, בשונה מהזרם הסוני, אשר בדרך כלל נמנע מלכפות על היהודים את חוקי האסלאם. במאה ה-16, כאשר איראן הפכה להיות שיעית, היהודים אשר חיו שם סבלו מהתנכלויות קשות. מהמאה ה-17 ועד המאה ה-19 רבים מהיהודים שם אולצו להתאסלם. דווקא אנשי הדת הם אלו אשר הובילו קו ברור נגד זכויות היהודים בשנים 1906–1911, במסגרת מדיניות שנקראה "המהפכה החוקתית".

שורשי האיבה היו מאז ומתמיד ממניעים דתיים. היהודים היו מיעוט קטן וחלש ולא מילאו תפקיד חשוב בחברה או בכלכלה, וזאת בשונה מאירופה, שם היהודים היו דמויות חשובות הן בפן הפוליטי והן בפן הכלכלי. סיבה נוספת לעוינות זו היא תפיסה קיצונית של טומאה וטהרה בזרם האסלאם השיעי, אשר לפיה כל מי שאינו מחזיק בדת הנכונה (אסלאם) הוא טמא. הגישה האנטי-ציונית והאנטישמית לא הייתה נחלת אנשי הדת האיראנים בלבד. אישים רבים הושפעו ממנה, ובראשית המאה ה-19 ובמאה ה-20 טענו כי האיראנים הם הגזע הארי, בשל מוצאם הפרסי ושושלת המלוכה.

ללא צל של ספק אייתוללה רוחאללה ח'ומייני, אב ומייסד המהפכה האסלאמית באיראן, ליבה את השנאה ואת האיבה ברפובליקה האסלאמית באיראן. בדפים הראשונים של ספרו כתב על נושא האיבה כלפי היהודים.

במאמר זה המשכתי בהסבר על מקור ושורש האיבה של איראן כלפי ישראל, וציינתי את רדיפת היהודים בכל משטר המזוהה עם הזרם השיעי. גם היום כלום לא השתנה והרדיפה מכוונת כנגד מדינת ישראל, הישות הציונית וכל מה שהיא מסמלת. במאמר הבא אמשיך בסקירה על מקור האיבה, אתאר איך היהודים השתרשו באימפריאליזם המערבי ואיך, לתפיסתה של איראן, הם מנסים לפגוע באסלאם.

על המחבר / המחברת

Avatar

סטיב בלחסן

יועץ בכיר בתחומי האבטחה, מנהל ביטחון בגופים מונחים. בעלים של חברת יעוץ והכשרות ביטחוניות פאי אקספרטיס.

8 תגובות

 1. רפי עמאר
  רפי עמאר מרץ 14 2019, 12:17
  אירן

  עכשיו אני מתחיל להבין כמה דברים שכנראה שכחו להגיד לנו

  השב לתגובה
 2. פוגל שמעון
  פוגל שמעון מרץ 14 2019, 12:45
  איראן והשנאה לישראל

  כמה ברור שהם שונאי ישראל ויהודים, ויש פה כאלה שלא מבינים למה כל מערכות הביטחוניות פועלות לסיכול החימוש הגרעיני שלהם.

  השב לתגובה
 3. ע.
  ע. מרץ 14 2019, 16:56
  לדעתי אלה סתם מסכות

  אזרחי מדינה אחת אוהבים או שונאים אזרחי מדינה אחרת לפי הקו שמשדר להם השילטון. אם פתאום יהיה לאיראנים אינטרס שונה, הם יכולים להתאהב בנו מהר ובלי בעיות. וזה יכולצ לקרות גם מצידנו.

  השב לתגובה
  • גדעון שניר
   גדעון שניר מרץ 15 2019, 10:46
   קשה לעקור את האנטישמיות

   זה לא כול כך פשוט לשנות כיוון. כאשר אתה מחנך ילד מגיל שלוש שהיהודים הם השטן, קופים וחזירים שאחת דתם למות- הוא אינו יכול לשנות את עורו בן לילה, השנאה ליהודים מחלחלת כול כך עמוק שיקח דורות לשנות- אם בכלל. אירופה אנטישמית אפילו שמלמדים על השואה בבתי הספר ואז הם שואלים למה לא סיימו את המלאכה..

   השב לתגובה
 4. א.
  א. מרץ 15 2019, 14:28
  אחרי שהמשטר שם יתחלף

  פתאום יחס העם אלינו ישתנה מיד.

  השב לתגובה
 5. טוביה
  טוביה מרץ 17 2019, 12:37
  מסתבר שהאיראנים לא כל כך נוראים

  הנה לפי הליכוד האיאאנים תומכם בגנץ שמוביל מפלגה ציונית והיא הרמטכ"ל של צה"ל.

  השב לתגובה
 6. צוד'
  צוד' מרץ 20 2019, 14:07
  אילן

  הלוואי שכולם היו מבינים

  השב לתגובה
 7. מירב
  מירב מרץ 29 2019, 10:02
  איראן ציר רשע

  כמה נכון, עכשיו מבינים קצת יותר.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור