JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מעורבות חיצונית בבחירות במחוזותינו

כיצד משפיעים גורמי חוץ על בחירות בארה"ב ובישראל

מעורבות חיצונית בבחירות במחוזותינו ד"ר יצחק דגני
מרץ 27
18:00 2019

באמצע מרץ 2019 הוגש לתובע הכללי הפדראלי בארה"ב דו"ח שהכין החוקר המיוחד מולר, על החשדות לשיתוף פעולה בין המטה של הנשיא טראמפ לבין שליחים רוסים במטרה לסכל את בחירת הילארי קלינטון לנשיאות, ובכך לאפשר את בחירתו של טראמפ. מרואיינים ברשתות המשדרות חדשות בארצות הברית מעריכים שבדו"ח של מולר אין הוכחות שאכן התקיים שיתוף פעולה מסוג זה. אחד המרואיינים הבכירים אף ציין שכפי הנראה דו"ח מולר מהווה מעין בטוחה לכך שהנשיא טראמפ ימשיך לכהן עוד שש שנים בבית הלבן.

כבודם של האמריקנים במקומו מונח. אולם אותנו בישראל מעניינת יותר סוגיית ההתערבות של האמריקנים בבחירות שלנו כאן. ליתר דיוק, האם ראש ממשלה בישראל, וההרכב הקואליציוני של ממשלתו, בעצם נבחרים בהשפעתו המכרעת של היושב בבית הלבן? אם נמקד את השאלה עוד יותר, נשאל את עצמנו אם גם פוליטיקאים מישראל, בעזרת מנגנונים פוליטיים כאלה או אחרים, יכולים להשפיע על תוצאות הבחירות לנשיאות ולקונגרס האמריקני.

דומני שרבים בישראל סבורים שהממשל הישראלי נבחר על ידי הציבור במדינה. מובן שהפרדיגמה הזאת נכונה, לפחות באופן תיאורטי. אולם שאלת עומק משמעותית הרבה יותר היא על פי אילו נתונים, אמיתיים או מדומיינים, מחליטים אזרחי ישראל, כל אחד ואחת בעת שהם ניצבים מאחורי הפרגוד, איזה פתק יוטל אל תוך הקלפי.

בשל קוצר היריעה לא אדון בחיבור זה בהשפעת ישראל על הבחירות בארצות הברית. מוזר ככל שיישמע הדבר, קיימת השפעה ישראלית – ויהודית – על הממשל הפדראלי בוושינגטון. אולי הדוגמה הבולטת ביותר לניסיון השפעה ישראלית (שנכשל) על בחירת הנשיא בארצות הברית הייתה הופעתו של ראש ממשלת ישראל בפני שני בתי הקונגרס בוושינגטון לפני כשש שנים. בנאומו שלל ראש הממשלה הישראלי מכל וכל ובאופן נחרץ ובוטה את גישת הנשיא אובמה ושר החוץ שלו קרי לכריתת הסכם הגרעין עם איראן. הנשיא אובמה זעם על נתניהו. בישראל כמעט כל הפרשנים קטלו את הופעתו של נתניהו בקונגרס האמריקני. הוא נשא את נאומו זמן קצר לפני הבחירות לנשיאות בארצות הברית והיה ברור לחלוטין שהוא מנסה לטרפד את בחירתו של אובמה לקדנציה שנייה. לבסוף אובמה נבחר, ויש אומרים שיחסו לישראל בקדנציה זו לנשיאותו הושפע מיחסו השלילי לראש ממשלת ישראל.

הגם שכך, נראה בעליל שהמעורבות האמריקנית והשפעתה על תוצאות הבחירות בישראל חייבת לעורר את תשומת לבנו, על מנת שניתן לעצמנו דין וחשבון על המתהווה בזירה הפוליטית הישראלית. בימים אלה עניין זה הוא בעל חשיבות יוצאת מגדר הרגיל כיוון שהמפלגות כאן איבדו את הצפון ונוקטות תעמולת בחירות אגרסיבית, מטומטמת וחסרת אחריות. תעמולת בחירות מסוג זה מעכירה את האווירה, יוצרת קיטוב ושנאה בעם ומכניסה תחלואה מנטאלית לבית המחוקקים בירושלים. בהחלט ייתכן שהשפעתה על תוצאות הבחירות שולית ואולי אף אפסית. למעשה חבורות של יועצים וקמפיינרים למיניהם עושים קצת כסף מהמלחמות המיותרות הללו בין המפלגות באין איזו תשתית מוסרית שתשים סייג להשתוללות.

בדרך כלל ניסו ממשלים אמריקניים לסייע למפלגות מרכז-שמאל בישראל לנצח בבחירות. הפעם, בבחירות לכנסת ה-21, הממשל האמריקני מנסה לסייע לימין הישראלי. רק לפני חודשים אחדים הכיר ממשל טראמפ בירושלים כבירת ישראל ואף העתיק אליה באופן סמלי את השגרירות האמריקנית. האמריקנים גם ממתינים עם "תכנית המאה" שלהם להסדרת הסכסוך בין הישראלים לפלסטינים עד אחרי הבחירות בישראל. הדבר נתפש כסיוע לנתניהו במערכת הבחירות, כיוון שהאמריקנים לא רוצים להפעיל לחץ על נתניהו וממשלו בעת הזאת.

ההכרה האמריקנית בריבונות הישראלית בגולן גם היא נתפשת כסיוע לנתניהו. כך גם ביקורו והצהרותיו של שר החוץ פומפאו בישראל. קבלת הפנים הנשיאותית החמה לנתניהו בבית הלבן שבועיים לפני הבחירות בישראל – גם היא נתפשת כתמיכה חשובה בנתניהו. אם כל אלו לא ייחשבו כהתערבות בבחירות בישראל – אז מה כן?

אף שמעורבות זרה בבחירות בישראל נתפשת כבלתי לגיטימית, כבר היו דברים מעולם. ב-30 באוקטובר 1973 עמדו להתקיים הבחירות לכנסת השמינית. מלחמת יום הכיפורים שיבשה את ההכנות לבחירות והן התקיימו במועד מאוחר יותר. אולם לפני הבחירות שנדחו לחצו האמריקנים, הפעם במשותף עם הסובייטים, לקיים ועידת שלום בז'נבה. ועידה זו נפתחה ב-21 בדצמבר 1973. לכל המעורבים בכינוס הוועידה היה ברור ששלום היא לא תביא. אולם האשליות שהיא יצרה עזרו לממשלת המערך לנצח בבחירות ולגולדה מאיר להמשיך בכהונת ראש הממשלה.

בתחילת שנות ה-90 של המאה הקודמת, אחרי קריסת ברית המועצות, החל להתגלגל גל עלייה מאסיבי מארצות שקודם לכן השתייכו לאימפריה הסובייטית. ישראל נזקקה לכסף רב על מנת לקלוט את העולים הללו. ארצות הברית בהנהגת הנשיא בוש האב נקלעה לעימות קשה עם ראש הממשלה יצחק שמיר. לכן ארצות הברית עיכבה מתן ערבויות להלוואות שישראל חשבה לקבל בשוק הפיננסים הבין-לאומי למטרות אלה, וראש הממשלה שמיר החריף את התבטאויותיו כלפי הנשיא בוש האב. ללא ספק עיכוב מתן הערבויות גרם לתבוסת הליכוד בבחירות לכנסת ב-1992, ויצחק שמיר חדל להיות ראש ממשלה.

ב-1996, לאחר הזעזוע של רצח רבין הי"ד, שמעון פרס התמנה לעמוד בראש ממשלת מעבר ולהתמודד מול הליכוד בבחירות. בעת ההיא ישב בבית הלבן הנשיא קלינטון. הוא דחף בעוצמה לכינוס ועידת שלום בשארם א-שייח. המטרה הבלתי מוצהרת של האמריקנים הייתה לעזור לפרס לנצח בבחירות. אולם הפעם התרגיל נכשל ופרס ניגף בבחירות. במקומו נבחר נתניהו לקדנציה הראשונה שלו בראשות הממשלה.

הקדנציה הראשונה של נתניהו הסתיימה טרם זמנה. יחסו המתנכר של הנשיא קלינטון לנתניהו ותמיכתו הבוטה באהוד ברק השפיעו בפירוש על היבחרו של ברק לראשות הממשלה בשנת 1999. 16 שנים לאחר מכן כיהן בבית הלבן הנשיא אובמה. גם הוא, בדומה לנשיא קלינטון לפניו, ניסה להפריע לנתניהו להיבחר פעם נוספת לראשות הממשלה בישראל. הפעם הנשיא האמריקני לא הצליח. נתניהו ניצח בבחירות ב-2015 והמשיך לקדנציה רביעית בראשות הממשלה.

כיום, מרץ 2019, במהלך הבחירות לכנסת ה-21, לראשונה נשיא אמריקני תומך בנחרצות במנהיג מחנה הימין הישראלי. עדיין מוקדם להעריך אם נתניהו ייבחר שוב. אולם לא יהיה מוגזם להפנים שהממשל האמריקני מתערב, כנראה די בקביעות, בפוליטיקה הישראלית לעומקה ולרוחבה.

על המחבר / המחברת

יצחק דגני

יצחק דגני

עורך מדור: סדר עולמי. ד"ר, מרצה באוניברסיטת בר אילן במחלקה למדע המדינה. בעבר הרצה באוניברסיטת איבדן בניגריה. עסק בייצוג וניהול בחברות באפריקה. ממייסדי תיאטרון גבעתיים וחבר הוועד המנהל שלו. דירקטור ויו"ר וועדת ניגריה בלשכת המסחר ישראל-אפריקה.

8 תגובות

 1. גדעון שניר
  גדעון שניר מרץ 27 2019, 21:59
  מהי השפעת האיחוד האירופאי על הבחירות בישראל?

  דגני
  מאמר מעניין וחשוב. הייתי מעוניין לשמוע ממך אם תוכל להרחיב גם על המאמץ של מדינות האיחוד האירופאי להשפיע על הבחירות בישראל באמצעות ה NGO למינהם. ומהי מידת הצלחתם.

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני מרץ 28 2019, 23:19
   לד"ר שניר הנכבד

   מדינות האיחוד האירופי מנסות להשפיע על המהות הפוליטית בישראל בעיקר בשל נטיית חלק מהשלטונות שלהם להיכנע להשפעה של האנטישמיות הישנה והחדשה כמו גם של גרורות סוציאליסטיות וקומוניסטיות מהעבר.
   להערכתי השפעתן על הבחירות בישראל שואפת לאפס.
   עיקר התמיכה שלהן נעשית באמצעות ארגונים לא ממשלתיים התומכים כספית בארגוני שמאל פרו פלסטיניים בישראל.
   גם השפעתם של הללו על הבחירות בישראל מעטה וכמעט חסרת משמעות.
   אולי בעבר הם השפיעו יותר בעיקר בעזרת תמיכה של הקומינפורם במפלגה הקומוניסטית היהודית והערבית בישראל.
   כיום ישראל התבגרה והתעצמה ואילו הקומינפורם התחסל.

   השב לתגובה
   • גדעון שניר
    גדעון שניר מרץ 30 2019, 10:26
    הם די מצליחים

    יש לקוות שאתה צודק, וכי כול אותם ארגוני "זכויות למען" מזויפים כמו למשל רופאים למען,. נשים למען,. השוברים, בצלם, יש גבול ודומיהם (ראה מחקרו של דרור בן-ימיני), במימון מדינות וגופים שונים באירופה, שאינם יכולים להסתיר את איבתם והתערבות בעניינה הפנימיים של מדינת ישראל והפועלים להשחרת פני ישראל בעולם, בקמפוסים, ובמוסדות האו"ם – במאמץ להפעיל לחץ חיצוני על ישראל למימוש אג'נדה מדינית מאד מסוימת- שאכן השפעתם זניחה. אני חושש שהם די מצליחים!!

    השב לתגובה
    • יצחק דגני
     יצחק דגני מרץ 30 2019, 21:54
     לגדעון שניר היקר

     המאמר עוסק בהשפעת גורמי חוץ על הבחירות בישראל ושאלתך עסקה באפשרויות ההשפעה של מדינות האיחוד האירופי באמצעות NGO'S למיניהם על הבחירות בישראל.
     להערכתי השפעת האירופים וארגוניהם על הבחירות בישראל שואפת לאפס.
     סוגיה אחרת היא השפעת הארגונים שאתה מונה על מעמד ישראל בחו"ל. זו שאלה הרבה יותר מורכבת, אולם אינני מצטרף להערכתך "שהם די מצליחים". יש להם הצלחות ויש להם כישלונות. בגדול חושבני שהצלחותיהם מוגבלות הגם שלעתים נראה לנו שההצלחות מנופחות מעבר למהות האמתית שלהם.
     ההוכחה לכך הם יחסים דיפלומטיים עם כ- 169 מדינות, ויצוא של כ- 115 מיליארד דולר בשנת 2018 כמעט לכל מדינות העולם.

     השב לתגובה
 2. מיכאל לזר
  מיכאל לזר מרץ 27 2019, 22:04
  הצגה מעניינת של העובדות

  .

  השב לתגובה
 3. ט.
  ט. מרץ 28 2019, 16:43
  רוב הדוגמאות הן של תמיכה בשלטון כאן

  זה פחות בעייתי. אם יתמכו במהפך זאת בעיה.

  השב לתגובה
 4. ע.
  ע. מרץ 31 2019, 17:02
  אומרים שטראמפ לא יבחר שנית

  מה יהיה אז עם כל מה שנתן לישראל? יוכלו לסגת מההכרות?

  השב לתגובה
 5. ג.
  ג. אפריל 01 2019, 10:23
  כאשר טראמפ ונאומיו משובצים בתשדירי

  הבחירות של הליכוד עם תמיכה אישית בנתניהו זאת גם התערבות פוליטית ואולי גם משפטית.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור