JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

איראן ושואת היהודים

איראן וישראל – שורש איבה (5)

איראן ושואת היהודים סטיב בלחסן
מאי 16
19:30 2019

סדרת מאמרים זו מוקדשת לתיאור האיבה היתרה כלפי ישראל השוררת באיראן, שורשיה וגילוייה. במאמר זה אבקש להתייחס לנושא שהוא פרק חשוב בתולדות העם היהודי באשר הוא, נושא השואה. אחד הביטויים הבולטים לאיבה האידאולוגית אשר איראן רוחשת כלפי ישראל הוא השימוש הנפוץ בהכחשת השואה. בו בזמן בכירים איראניים משווים בכל עת בין הציונות לנאציזם, וטוענים כי התנהגותה של ישראל חמורה עשרות מונים מהתנהגות הנאצים ועוזריהם.

אך נכון לומר שהאיראנים אינם היחידים. העולם המוסלמי והערבי כולו מקשר את השואה לתמיכה הבין-לאומית לתקומתה של מדינת ישראל. לטענתם, התגברות השיח התרבותי-פוליטי במערב הובילה להקמת מדינת ישראל. הניסיון לקעקע את הלגיטימיות של ישראל נעוץ בפנייה לרגשותיהם של האנטי-יהודים ולאנטישמיות הישנה.

ניסיונו של העולם הערבי והאיראני לגרום לאי-לגיטימציה של ישראל קשור בטענה שישראל, כמו כל היהודים, היא מכונה משומנת של סחיטת כספים בזירה הבין-לאומית. כמו כן, הכחשת השואה נועדה לשלול מהיהודים את ההיסטוריה שלהם ואת כבודם העצמי כקורבנות. האיראנים שמים דגש חזק על כל הקשור לאנטי-ציונות ולאיבה שהם רוחשים ליהודים בכלל. לכן, מוזר לראות יהודים חסידים מזרם מיעוט פוקדים את בכירי האיראנים, ובכך הופכים שותפים למכחישי השואה. חשוב לזכור כי בשיח הערבי בעולם, נושא מלחמת העולם השנייה אינו נתפס כמלחמה, כפי שנתפס בעולם כולו. הדעה הרווחת היא שמדובר במלחמה שערבים לא היו מעורבים בה ישירות, אך היו לה תוצאות הרסניות – כיבוש פלסטין והוצאת הפלסטינים מבתיהם.

הכחשת השואה באיראן הפכה למאמץ של כל השחקנים הפנימיים, ולשם כך גויסה התקשורת. כך הפכה מדיניות הכחשת השואה למדיניות הרשמית של איראן, והציבור האיראני ברובו לא נחשף לשיח או להיסטוריה אחרת – שלא כמו מכחישי שואה אחרים בעולם, שלרוב נמנים עם זרם ימני קיצוני ושולי בחברה. לפני שנים מספר יצא העיתון "טהראן טיימס" בסדרת כתבות על אודות אתר ההשמדה אושוויץ, והציג אותו כמקום של סבל אנושי ונוראי שבו מצאו את מותם כ-150 אלף אסירים בני כל העמים, מסיבות שונות כגון מחלות, רעב ועבודת פרך. שורדי תופת השואה אשר סיפרו את סיפורם לעולם הוגדרו כשקרנים, ואלו אשר העידו במשפטי נירנברג נחשבו לרמאים אשר נשלחו על ידי היהודים. בסוף שנות ה-90 של המאה הקודמת, כאשר באירופה נחקקו חוקים נגד מכחישי שואה ולמען העמדתם לדין, איראן הזמינה אנשים אלו לבוא ולבקר, והם אף התקבלו על ידי בכירי הרפובליקה חמנאי ורפסנג'אני.

השימוש ההולך וגובר באיראן בהכחשת השואה הוא ביטוי עמוק לאיבה שהם רוחשים ליהודים ולמדינת ישראל. ההשוואה שהם עושים בכל עת ובכל זמן בין הציונות לנאציזם רק תגבר. זהו ניסיון של איראן לפגוע בזהות היהודית ולהשפיל את השורדים בפרט ואת העם היהודי בכלל.

על המחבר / המחברת

Avatar

סטיב בלחסן

יועץ בכיר בתחומי האבטחה, מנהל ביטחון בגופים מונחים. בעלים של חברת יעוץ והכשרות ביטחוניות פאי אקספרטיס.

8 תגובות

 1. שרון
  שרון מאי 17 2019, 08:42
  רדיפת העם היהודי

  כעם חזק התמודדנו איתה לאורך כל ההיסטוריה וגם עם מכחישי השואה… אבל מכחישי שואה הבאים מתוכנו, בושה!

  השב לתגובה
  • אלדד
   אלדד מאי 17 2019, 16:18
   מכחישי השואה

   הכחשת השואה היא נושא כל-כך עצוב שכן להכחיש אירוע כה היסטוריוני ומצמרר שמחק שישה מיליון יהודים זה להיות עיוור. כל מכחישי השואה פוחדים מהאמת

   השב לתגובה
   • גיורא קימל
    גיורא קימל מאי 19 2019, 12:13
    איראן ממציאה אויבים

    המשטר האיראני (לא העם האיראני) החליט שיש לו כל מיני אויבים כולל ישראל וארה"ב. כתוצאה מכך העם צריך להדק את החגורה כדי להשקיע בלימוד מטורף כולל דלק גרעיני. האירני הפשוט לא מעניין אותו אם הייתה או לא הייתה שואה והאיראנים המשכילים יודעים את האמת. בדיוק כמו אצלנו שהמדינה לא מכירה בשורת הארמנים אך הציבור הישראלי יודע את האמת.

    השב לתגובה
 2. דניאל
  דניאל מאי 17 2019, 12:34
  איראן והיטלר

  אין הרבה הבדל לפי דעתי בין איראן והיטלר, הם אינם רוצים ביהודים.
  אני בטוח שאם הם היו בתקופה של היטלר הם היו עושים הסדרים. וזה מה שהרבה יהודים לא הבינו. הם שונאים את היהודים ואת עם ישראל.

  השב לתגובה
 3. שיר אלוש
  שיר אלוש מאי 17 2019, 13:00
  זאת בדיוק העובדה שמדובר בשנאה לשמה

  ולא בויכוח פוליטי או התנגשות אינטרסים

  השב לתגובה
 4. ג.
  ג. מאי 18 2019, 22:46
  אל תכעסו, אבל בינתיים הם עוד לא הרגו בנו

  יש לנו אוייבים שגרמו לנו הרבה יותר אבידות.

  השב לתגובה
  • ע.
   ע. מאי 22 2019, 20:40
   מכחישי שואה

   האיראנים ולהקתם מכחישי שואה.

   השב לתגובה
 5. ע.
  ע. מאי 20 2019, 18:53
  כעת גם הפולנים

  מכחישי שואה והם אפילו השתתפו בה במידה מסוימת

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור