JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

למה הם מתכוונים בדרישתם לבטל את הכיבוש

מי יזמו את ה-BDS נגד ישראל ומה כוונותיהם

למה הם מתכוונים בדרישתם לבטל את הכיבוש ד"ר יצחק דגני
יוני 05
09:30 2019

המאמר על דרכו של ד"ר עופר כסיף לכנסת עורר סדרת תגובות שלפיהן חלק נכבד מציבור הקוראים, ובוודאי גם חלק נכבד מהציבור הכללי בישראל, אינו מצוי בסוגיה שנדונה במאמר. הגדיל לעשות מכר ותיק שהיה ח"כ ושר בישראל בעבר, אשר שלח אליי תודה והוסיף שלא הכיר את ההיסטוריה של אותו ח"כ שהוצג במאמר.

קרוב לוודאי שרוב ציבור הגולשים באתר מכיר את דרישת מנהיגי הפלסטינים "לבטל את הכיבוש". סביר להניח שחלק ניכר מהגולשים יודע גם שבישראל קיימות שתי מפלגות שחרטו על דגלן את הסיסמה "לבטל את הכיבוש". אחת מהן היא מר"צ והשנייה היא חד"ש, שהיא מפלגה ערבית שעבורה מצביעים גם כמה אלפי יהודים. בדרך כלל אלו היו חברי המפלגה הקומוניסטית הישראלית, עליה השלום, או אלו שצמחו על ברכיה.

בשנה האחרונה אנו עדים לסדרה בלתי פוסקת של מהומות, בעיקר הפגנות של אלפי פלסטינים, לאורך הגבול שבין ישראל לרצועת עזה. ברור לחלוטין שמהומות אלה מאורגנות בחלקן על ידי שלטונות חמאס ולעתים גם על ידי ארגוני אסלאם קיצוני המהווים אופוזיציה לשלטון חמאס ברצועת עזה. את המהומות הללו מכנים הפלסטינים "צעדת השיבה הגדולה". ללמדך שאין אלו מהומות מקריות שמטרתן להתנכל למדינת ישראל, אלא מערכה מאורגנת של ארגונים בעלי אג'נדה פוליטית – להפוך את מדינת ישראל למדינת כל תושביה ולפתוח את גבולותיה להשבת אלו אשר מכונים בטעות מכוונת "פליטים פלסטינים".

על מנת לגבות את תביעתם ולהעצים את הלחץ על ישראל, כדי שתיכנע לתביעותיהם, יזמו פלסטינים תנועה ששמה המקוצר הוא BDS, דהיינו Boycott, Divestment, Sanctions – הטלת חרם, מניעת השקעות והפעלת סנקציות על מדינת ישראל. הם אינם מסתירים שמטרת ה-BDS היא "סיום הכיבוש" והשבת "הזכויות הלגיטימיות" של הפלסטינים. במילים אחרות הצפת ישראל במהגרים ערבים ומחיקת קווי הפסקת האש שנקבעו בהסכמי רודוס ב-1949.

הערבים אזרחי ישראל נוהגים לציין ב-15 במאי בכל שנה את "יום הנכבה". ביום זה ב-1948 הוקמה מדינת ישראל. עבורם יום זה מציין את "האסון" שהומט על העם הפלסטיני. השנה (2019) הם בחרו לציין את יום הנכבה לא ב-15 במאי אלא דווקא ביום העצמאות של מדינת ישראל. הם קיימו אסיפת עם במקום שנקרא "חובייזה" בוואדי ערה. נטען שבמקום זה היה כפר ערבי שננטש ב-1948. ראש הדוברים באסיפה זו היה ח"כ ד"ר אחמד טיבי, אחד משני המנהיגים הראשיים של אותה מפלגה ערבית-יהודית שבה חבר גם מיודענו ד"ר עופר כסיף, שנבחר במסגרת מפלגה זו לכנסת ה-21. באסיפה זו טען ד"ר טיבי, שהוא במקצועו רופא נשים, שבעלי הזכות האמיתית על "המולדת הפלסטינית" הם הערבים שעזבו אותה ב-1948.

לשיטת טיבי, הציונות היא מפעל קולוניאליסטי שנישל את הערבים מארצם ולא תנועה לאומית לגיטימית (ראו פרסום מס' 1177 של בס"א, מאת יחיאל שבי, מיום 19.5.2019). דבריו של ד"ר טיבי, המשמש נציגם של מאות אלפים מערביי ישראל, מוכיחים שאם נאהב זאת או לא, חלק נכבד מאוד מערביי ישראל אינו מכיר בגבולות 1948, שכידוע נמחקו ב-1967. לכן המסקנה הפשוטה המתקבלת מדברי טיבי היא שכאשר הערבים דורשים את "ביטול הכיבוש" הם משתמשים במעין מילת קוד שמטרתה בעיקר לגנוב את דעתם של האירופים והאמריקנים. בעולם המוסלמי מבינים יפה מאוד שהכוונה היא לבטל את גבולות 1948, דהיינו לחסל את מדינת ישראל. במפלגה מסוג זה חבר ד"ר עופר כסיף ומטעמה הוא נבחר לכנסת ישראל.

אולם עניין זה הוא רק חלק אחד מהמערכה שמנהלים הפלסטינים נגד ישראל. חלק אחר הוא, כאמור לעיל, ה-BDS. היוזמה לייסוד ה-BDS צמחה דווקא כאן, אצלנו, מתחת לרדאר של השלטון המקומי. אחד בשם ד"ר עומר ברגותי, שנולד במצרים, שהה זמן מה במדינות המפרץ ולמד בארצות הברית. הוא נישא לערבייה ישראלית ובשנת 1993 עבר לגור בישראל. מן הסתם הוא לא נזקק לחוק השבות.

כנראה היה לו יותר מדי טוב כאן. על כן ב-2004 הוא החליט להקים מנגנון שהוא קרא לו באנגלית Palestinian Campaign for the Academic and Cultural Boycott of Israel. הארגון נודע בראשי התיבות של שמו PACBI. בתרגום לעברית הארגון נקרא: המאבק הפלסטיני למען הטלת חרם אקדמי ותרבותי על ישראל (אתר ערוץ 20, 26.4.21017, סקירה מאת עדי דניאל).

מאחר שד"ר עומר ברגותי הכיר את העולם האקדמי האנגלוסקסי בחו"ל, במהרה תפסה פעילותו נפח שם. בתחילה בקרב אקדמאים וסטודנטים פלסטינים, ואחר כך גם בסביבת חבריהם המוסלמים ממדינות אחרות. כסף לא חסר בפריפריה הפוליטית המוסלמית, והפעילים הצליחו לגייס תמיכה כספית משמעותית מאוד לפעילותם בקמפוסים ובתקשורת במערב בכלל. לצערנו גם סטודנטים ואקדמאים יהודים הנמנים עם חוגי השמאל נתפסו לפעילות אנטי-ישראלית זו. ד"ר ברגותי פתח חשבון בנק ברמאללה, וכך הצליח לעקוף את שלטונות המס בישראל. הרשות הפלסטינית כמובן תמכה בפעילותו. למעשה ד"ר ברגותי יכול להיחשב היום למעין שר פלסטיני אשר ממונה על הפעילות הרעיונית נגד מדינת ישראל.

בשל הצלחת פעילות ה-PACBI החליט ד"ר ברגותי להקים ארגון נוסף, וביולי 2005 נולד ארגון חדש בעל שם קצר וקליט יותר, כמובן ה-BDS. ארגון זה פועל בעיקר במדינות המערב. הוא הצליח לרתום לפעילותו עשרות רבות של ארגונים אזרחיים ולגייס סכומי כסף ניכרים ממדינות ערביות למימון פעילותו. יצוין כי הארגונים שאינם מוסלמים שנרתמו לפעילות ה-BDS משתייכים לתנועות שמאל רדיקליות ולקבוצות אנטישמיות מסורתיות שמצאו לעצמן כר מתאים לפעול נגד יהודים ונגד ישראל.

מצויים בינינו גם ישראלים יהודים שנתפסו לפעילות ה-BDS. אזכיר רק מקרה אחד שאירע לאחרונה: הפרלמנט הפדראלי הגרמני חוקק חוק נגד ה-BDS. החוק מגדיר את פעילי ה-BDS כאנטישמים. כיוון שפעילות אנטישמית אסורה כיום בגרמניה, החוק החדש מונע פעילות BDS, כולל תמיכה כספית, של ארגונים גרמניים. והנה למרבה האבסורד מי שהתנגדו לחקיקה הגרמנית לטובת ישראל היו כמה עשרות אקדמאים יהודים מישראל. הקבוצה כוללת פרופסורים מפורסמים כדוגמת גדי יציב מאוניברסיטת תל אביב, אווה אילוז מהאוניברסיטה העברית בירושלים וורד קראוס מאוניברסיטת חיפה. החברים הנכבדים הללו לא היססו לפנות במכתב רשמי, חתום על ידם עם ציון מעמדם ותואריהם האקדמיים, כדי להפציר בחברי הפרלמנט הגרמני למנוע את חקיקת החוק נגד ה-BDS.

אתם מבינים, קוראים יקרים, במקומותינו מצוי כיום איש אקדמיה וח"כ ישראלי אשר משווה את הנעשה בישראל למה שנעשה בגרמניה בזמן שלטון הנאצים. לא פחות. כמו כן קבוצת אקדמאים ישראלים מכובדים פונה, באופן רשמי ומסודר, לחברי פרלמנט גרמני בדרישה למנוע חקיקה שמטרתה לסייע למדינת היהודים להתגבר על האנטישמיות החדשה, שה-BDS הוא אחד ממרכיביה. זה ממש לא נתפש. מעין תיאטרון אבסורד ששחקניו מבקשים להתאבד באופן מודע ומסודר.

ברור לכל בר בי רב ש"אבירי ה- BDS" כמו גם ה"פרופסורים מהשמאל" מטיפים לחיסול מדינת ישראל. בכך הם מצטרפים לאייתוללות המטיפים לכך בגלוי, כמו גם לחמאס ולג'יהאד הרדיקאלי. עכשיו יש לצפות לתגובתם המסבירה לנו שזה "לגיטימי". יש להתפלא על חוסר הבנתם המוחלט. כי הרי ממה נפשך – אם יתגשמו מאווייהם, ללא ספק הם יהיו בין אלה שמהר מאוד יאבדו את כל מה שיש להם, וכנראה לא מן הנמנע שגם חייהם יהיה מונחים על קרן הצבי.

על המחבר / המחברת

יצחק דגני

יצחק דגני

עורך מדור: סדר עולמי. ד"ר, מרצה באוניברסיטת בר אילן במחלקה למדע המדינה. בעבר הרצה באוניברסיטת איבדן בניגריה. עסק בייצוג וניהול בחברות באפריקה. ממייסדי תיאטרון גבעתיים וחבר הוועד המנהל שלו. דירקטור ויו"ר וועדת ניגריה בלשכת המסחר ישראל-אפריקה.

13 תגובות

 1. גדעון שניר
  גדעון שניר יוני 05 2019, 09:43
  חשוב ביותר

  אמת ויציב וכול מילה נוספת מיותרת
  ועדיין מדהימה הבורות של רבים בישראל שאינם מכירים, או שאינם רוצים להבין את הנזק העצום של אותם ארגונים ישראלים שבחסות "זכויות אדם" מזויפות גורמות לענין הציוני.
  מפתיע לא פחות המכתב שקיבלת מאיש פוליטי ותיק שהיה צורך להאיר את עיניו למה שגלוי וחשוף לעיני השמש.
  ואם יש מי השוקל עדיין בימים אלה ממש להצטרף למרצ- הוא גוזר כליה מוחלטת על מפלגת העבודה

  השב לתגובה
 2. חנן לירם
  חנן לירם יוני 05 2019, 12:10
  כל מילה בסלע

  כל מילה בסלע

  השב לתגובה
 3. אהרון ניסן
  אהרון ניסן יוני 05 2019, 16:11
  אין ספק שיש כאן שני צדדים

  שני צדדים שרואים את התמונה כל אחד מהצד שלו. אין ספק שמספר הרעים אצלם מאלה אצלנו. אבל בוא לא נשכח שאנחנו ניצחנו והם הפסידו בתיהם. אפשר לפתור זאת בהדברות. אבל אנחנו לא רוצים. ואנחנו הולכים ומקצינים וגם הם. שני הצדדים ישלמו ביוקר.

  השב לתגובה
  • גדעון שניר
   גדעון שניר יוני 05 2019, 21:48
   כול מאמצי ההידברות של ישראל נידחו

   למה אתה חושב שאנחנו לא רוצים לפתור את המחלוקת בהידברות? האם הסכמי אוסלו אינם ביטוי למוכנות שלנו? האם הצעות הפשרה של אהוד ברק, אהוד אולמרט, מטווה קלינטון, ומאמציה של ציפי ליבני- לא היו ניסיונות הידברות שכולם נידחו עי הצד השני שאינו מוכן לוותר על סמ של האדמה הקדושה שמשמעה חיסולה של מדינת ישראל?
   כול פינוי שטח הפך לקן טרור, אז מה לך להתפלא שהעמדות מוקצנות? כמה זמן אפשר להיות "קורבנות השלום" ולחיות שנים תחת "צבע אדום"?

   השב לתגובה
 4. שוש מילר
  שוש מילר יוני 06 2019, 12:48
  ה-בי.די.אס לא גורמים נזק כל כך גדול

  מעט התיחסות יש אליהם וגם היא ברובה נגרמת בשל התחמושת שאנחנו מספקים להם

  השב לתגובה
  • גדעון שניר
   גדעון שניר יוני 06 2019, 15:57
   הסכנה חמורה בהרבה

   פורסם היום שחברת מק שזכתה במכרז לאספקת משאיות להובלת טנקים לצהל- ביטלה את ההסכם. מאחר והחברה נשלטת עי ממשלת שבדיה שדעותיה לגבי ישראל ידועות היטב- הינה לך דוגמא להשפעה של BDS
   יש לזכור ש BDS פועלת בעיקר בקמפוסים האוניבסיטאים ברחבי עולם והרעל שהיא מטיפה מחלחל בקרב הצעירים שהם הדור הבא של המנהיגות העולמית- שם הסכנה הגדולה ביותר.
   בגלל הזלזול בהשפעה המזיקה של BDS, ישראל חשבה שאפילו לא ראוי להגיב על דברי ההבל שלהם. אנחנו התעוררנו באיחור רב מדי..

   השב לתגובה
 5. לא פרשן
  לא פרשן יוני 07 2019, 13:41
  אולי לכך שצריך לעשות שלום עם הפלסטינים

  אין אפשרות שנשלוט עשרות שנים בעם אחר אחרי שכבשנו אותו. גם אמפריות חזקות מאתנו לא הצליחו. ואל תביא לי דוגמאות איזוטריות יוצאות מן הכלל שיוכיחו לכאורה את ההיפך.

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני יוני 07 2019, 21:52
   ל- לא פרשן

   איך עושים שלום עם הפלסטינים?
   כבר מזמן אנו לא שולטים על הפלסטינים.
   מעזה התנתקנו. מה קרה שם אתה יודע.
   באיו"ש שולטת רשות פלסטינית. ישראל חזרה לעסוק שם בענייני אבטחת החיים שלנו אחרי הרצח בליל הסדר בנתניה.
   אולם בוא נלך על זה על פי סצנריו אחר – כמוך יש הטוענים שאנו שולטים עליהם כבר 52 שנים. מיום הכיבוש. ועדיין שולטים. אז מדוע לא נוכל לשלוט שם עוד 52 שנים? הרי כיום אנחנו עוד יותר חזקים והם עוד יותר חלשים?
   וחוץ מזה אנו לא אימפריה. אנו סתם מגינים על חיינו. לכן, לפחות תאורטית, אין לנו ברירה. זה או אנחנו או הם.

   השב לתגובה
 6. נמרוד דורי
  נמרוד דורי יוני 09 2019, 09:51
  לכל מדינות יש תומכים ויש מתנגדים

  לא להתרגש.לעשות מה שנראה לנו נכון.לא להפוך לויכוח לוהט שרק גורם להקצנה.

  השב לתגובה
  • ישראלי
   ישראלי יוני 09 2019, 11:06
   לנמרוד דורי

   אבל לא לכל מדינות יש רוצחים מסוגים שונים שבאים יום ולילה להרוג תושבים.
   אין אף מדינה שפרסים אנטישמים מודיעים שהם רוצים לחסל אותה – ועובדים על זה כל הזמן.
   אז מה – להתרגש או לא?
   מי גורם להקצנה?

   השב לתגובה
 7. גילה דנון
  גילה דנון יוני 10 2019, 09:30
  אולי מתכוונים לבטל את הקמת ישראל

  לא נראה שיש להם כוונה טובה

  השב לתגובה
 8. גיורא קימל
  גיורא קימל יולי 11 2019, 07:18
  לא לכיבוש

  הכי מרגיז את הפלשתינאים זה כיבוש השממה. עוד בילדותי (אני יליד 1939) שמעתי על הדבר הנורא הזה. הישות הציונית הנאלחת חרתה על דגלה את כיבוש השממה ועסקה בזה במרץ רב. הבה נגיד לא לכיבוש השממה וכל הכבוד לחמס שמנסים בכל כוחם להחזיר את ארצם האהובה לשממתה.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור