JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מבחן הבגרות של טראמפ

ההתגרויות של איראן וחמאס אינן נענות בתקיפות הנדרשת

מבחן הבגרות של טראמפ דונלד טראמפ צילום: Michael Vadon en.wikipedia.org
יוני 21
16:00 2019

לאחר לפחות שישה מעשי התגרות של האיראנים באינטרסים שונים של ארצות הברית במהלך יוני 2019, טראמפ ניצב זו הפעם הראשונה בפני אותה דילמה שעמדה בפני קודמו אובמה כאשר סוריה המשיכה לתקוף את המורדים בנשק כימי. אובמה, חרף ההצהרה שיפעל צבאית במקרה כזה, התקפל ולא עשה דבר. זה היה האות הברור לכך שארצות הברית איבדה את ההגמוניה העולמית שלה, ורוסיה תפסה את מקומה ללא כל חשש.

ועתה טראמפ עומד באותה נקודה בדיוק – האם לתרגם את האיומים "אם הם רק יעזו…", המוכרים לנו מאז ההתנתקות הישראלית מרצועת עזה, למעשים. ההתחלה של טראמפ נשמעה מהוססת, אם לא מבישה. הוא ניסה לייחס את יירוט המזל"ט האמריקני ל"החלטה פזיזה של איזשהו גנרל איראני שלא בידיעת השלטונות", אף על פי שראשי המשטר האיראני מודים בפה מלא באחריותם להפלת המזל"ט בטענה שחדר לשטחם.

האיראנים לא ממצמצים, הם מותחים את החבל עד לקצה שממנו אין לטראמפ אפשרות אחרת מלבד להגיב או להתקפל לגמרי. מבחנו זה של "בעל הפה הגדול" דומה מאוד למתרחש בישראל בעימותים עם עזה נוכח הטרור הבלתי פוסק. כל מה שישראל עושה, מלבד מלל, איומים והתפארות חסרת כל ערך במספר "מטרות הטרור" שהותקפו, הוא לקצר ולהרחיב לסירוגין את תחום הדיג המותר באופן פתטי ומגוחך למדי. בינתיים, הטרור הבלתי נסבל ממשיך למרר את חייהם של תושבי עוטף עזה. כל מאות הפצצות הנדל"ן של חיל האוויר אינן מותירות רושם כלשהו, וברור לכול שישראל אינה רוצה או יכולה להתמודד בהחלטיות עם הטרור העזתי.

סגנון התגובה הישראלי והאמריקני דומה עד כדי תמיהה. כאילו שעד שישראל לא תקבל אישור ולגיטימציה מהפטרון האמריקני – לא תעז לצאת למלחמה ממשית. ולמי שתוהה – אפשר לעשות הרבה גם מבלי לכבוש את עזה. ואולי הכול ממתינים לפגישת "שלוש הגדולות" – ארצות הברית, רוסיה וישראל – העומדת להתקיים בשבוע הבא, ובעקבותיה יגיעו אולי שלושת הכוחות המעורבים באזור להחלטות וישראל תקבל היתר לפעול נחרצות נגד הטרור העזתי. ללא היתר כזה נמשיך לחיות תחת צבע אדום, ואני אמשיך לעמוד בהתנדבות עם משקפת בתצפיות מול עזה לזיהוי עפיפוני הבערה והנפץ – עד שתיפול רקטה על גן ילדים הומה…

על המחבר / המחברת

Avatar

גדעון שניר

ד"ר. מרצה בתחום "ניהול משא ומתן בינלאומי חוצה תרבויות".

16 תגובות

 1. חדוה ברוך
  חדוה ברוך יוני 21 2019, 20:35
  טראמפ טוב בדיבורי סרק

  בעשיה הוא חלש מאוד.

  השב לתגובה
 2. גיורא קימל
  גיורא קימל יוני 22 2019, 07:23
  זה לא רק טראמפ

  זה דוקא אפייני לאמריקנים. הם צריכים פרל הרבור או הפלת מגדלי התאומים כדי להגיב ממש. עדיין יש להם טראומה ממלחמת וייטנאם ששם הם לא לחמו על קיומם ונכשלו.

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני יוני 22 2019, 17:24
   לפרופ' קימל הנכבד

   האמריקנים לא נכשלו בוייטנאם. הם נכנסו לשם במקום הצרפתים אחרי דיין ביין פו. וייטנאם הייתה חלק מ"המלחמה הקרה". בסופה הקומוניזם שתמך בצפוניים נעלם. ארה"ב שהייתה בצד של הדרומיים יצאה מנצחת – בראייה היסטורית.
   כיום וייטנאם סמוכה על תרבות וסיוע מערבי (כולל מישראל).
   על כן לא הייתי אומר שהאמריקאים כשלו.
   ולגבי טראמפ – עוד יתברר שהוא עושה גדולות, הן בביטול נזקי הגלובליזציה והן במאבק נגד איראן. נכון – קשה לתקן את הנזקים שאובמה וקרי גרמו. זה ייקח זמן. אולם זה הולך בכיוון הנכון.
   שים בבקשה לב שלקח לאמריקאים חצי שנה לסלק את סדאם חוסיין מכוויית ואחרי כעשור לחסל אותו כליל.

   השב לתגובה
  • גדעון שניר
   גדעון שניר יוני 22 2019, 19:41
   דברים משתנים

   כומר – עד שאין פגיעה ישירה- האמריקאים לא נרתמים למלחמות של אחרים, אבל זה לא תמיד כך, להזכיר את הפלת מטוס הביון U2 מעל ברה"מ, וארה"ב לא הגיבה

   השב לתגובה
  • יעל מלול
   יעל מלול יוני 26 2019, 12:48
   לא עבר את מבחן הבגרות וישאר כיתה

   כתומר עוד קדנציה בנשיאות

   השב לתגובה
 3. ח.
  ח. יוני 22 2019, 09:25
  צריחים להיות קווים אדומים ברורים

  ואם הצד השני עובר אותם הוא משלם ביוקר. לטראמפ אין קווים ברורים. הכל דיבורים מעורפלים. ובישראל הבעיה עוד יותר גדולה מצד נתניהו ולהקתו.

  השב לתגובה
 4. יצחק דגני
  יצחק דגני יוני 22 2019, 10:14
  לד"ר גדעון שניר היקר

  בקשותך הערות אחדות למאמרך שלעיל
  1. רוסיה לא תפסה את מקומה של ארה"ב. כוחה של ארה"ב עולה בכמה דרגות על כוחה של רוסיה.
  2. ישראל לא צריכה לקבל אישור מאף אחד כדי לפעול בעזה. ישראל פועלת על פי שיקול דעתה באופן רציונלי לחלוטין.
  3. מסכים אתך שישראל צריכה לנהוג ביותר תקיפות מול עזה.
  4. עד כה טראמפ פעל נכון במזה"ת כולל ירי טילי טומהוק פעמיים על סוריה והפעלת לחץ כלכל על איראן.
  4. לגבי הפלת ה- DRONE בטוחני שארה"ב תגיב. אולם התגובה יכולה לבוא בתחומי עימות שונים. לא רק "נקמה" צבאית. לאמריקאים יש זיכרון ארוך.
  5. להערכתי הגנרלים כפו על טראמפ לעצור תגובה התקפית כיוון שהם רוצים להכין תגובה באופן הרבה יותרמ סודר. לא הייתי רוצה להיות כיום בצד האיראני של המשוואה.
  6. כל הכבוד לך על התנדבותך בעוטף עזה.

  השב לתגובה
  • טית
   טית יוני 22 2019, 14:29
   כבר חכמינו קבעו

   איזהוא החכם? הכובש את יצרו
   זה שרץ ומפציץ ועושה הרבה רעש לא משיג כלום

   השב לתגובה
   • גדעון שניר
    גדעון שניר יוני 25 2019, 08:57
    החכם יודע מתי

    מענה לטית
    איזהו החכם? – היודע מתי ראוי להגיב.
    בשנים האחרונות דקלמו רבים ממפקדי צהל את "חשיבות האיפוק", במקרים רבים כדי לחפות על היעדר מעש ורפיון הרוח. כך מבין ומפרש הצד השני את אי התגובה ההחלטית ולעיתים המידית הנדרשת -כחולשה המזמינה החמרת ההתגרות והטרור. לכן צריך לדעת מתי ראוי להגיב מידית ובעצמה כדי לסכל באיבו כול ניסיון להחמיר את המצב.
    על כן, אין לקבל ולאמץ באופן אוטומטי את נכונות המשפט הזה, הנשמע יפה- אלא לבחון את היתכנותו בהתאם לקונטקסט!!
    אגב – הדבר נכון גם לגבי אקסיומות דומות אחרות כמו השבת גופות חללים ושבויים בכול מחיר- כלומר גם במחיר חייהם של חיילים ואזרחים נוספים כפי שקורה לנו עם שחרור סיטונאי של מחבלים ורוצחים, למשל.

    השב לתגובה
  • גדעון שניר
   גדעון שניר יוני 22 2019, 16:07
   הערות והארות

   דגני
   תודה להערותיך ואשיב תחילה ל "ישראל אינה צריכה לקבל אישור מאף אחד.."
   ובכן המציאות אינה תומכת בכך. אלמלי תמיכת טרומן בהקמת מדינת ישראל 1947 הקמתה הייתה בסכנה, ואת הדיווידנדים על כך ארה"ב גובה עד היום. היא זו שהוציאה את ישראל מסיני 1956 באולטימטום; יש עדויות ברורות להשפעה המוחצת של קיסינג'ר שהביאה את גולדה להימנע מגיוס המילואים והתקפת מנע ערב מלחמת יום כיפור; מלחמת לבנון הראשונה 1982 לא הייתה יוצאת לדרך בלי אישורו של שר ההגנה האמריקני הייג; שמיר נענה לדרישת ארה"ב שלא לתקוף את עירק בעקבות מתקפת טילי הסקדים 1991 ; יש סיבה טובה להאמין שנתניהו לא מימש את התכנית לתקוף את מתקני הגרעין האירני 2012-3 בעקבות לחץ אמריקני; ומן הסתם גם פעולות ישראל בסוריה היום- דורשות לפחות תאום מוקדם אם לא אישור של ממש. אז עד כמה שהייתי רוצה- עדיין ישראל אינה חופשיה לנהל את מדיניות ההגנה שלה במזרח התיכון כרצונה.
   אין ספק שלארה"ב יש יותר כוח במונחים צבאיים וכלכליים, אך זה לא הכול כשמדובר בהשפעה על המדיניות במזרח התיכון, כי מה שקובע כאן היא המוכנות ליטול סיכונים בלהיות "השוטר העולמי" שארה"ב של אובמה סירבה, ונטישתה את הזירה איפשרה לפוטין לנהל את מדיניות החוץ הרוסית כחפצה, עד שהייתה זו שחילצה איך שהוא את אובמה ממחויבותו לתקוף את סוריה בעקבות המלחמה הכימית.
   ניתן להבין באופן כללי את הניתוח שלך לגבי התנהלותו של טראמפ היום מול אירן וגם על התנהלות ישראל מול עזה. יש לי הסברים אחרים, וכן יש לזכור שלא די לציין שיום ה"נקמה" יגיע מתי שהוא בעתיד, לעיתוי יש חשיבות גבוהה ועל כך נרחיב מן הסתם בהמשך.

   השב לתגובה
   • יצחק דגני
    יצחק דגני יוני 25 2019, 16:54
    לד"ר שניר היקר

    יש לדעת שאין כל מקום להשוואת מעמדה של ישראל כיום לעומת מצבה בימי טרומן, אייזנהאואר, הייג וכיו"ב, דהיינו כל המקרים שהזכרת בתשובתך דלעיל.
    מאז נתניהו התריס כנגד אובמה בנאומו בקונגרס האמריקני, ולדעתי אף לפני כן המשוואה התהפכה. אני חוזר על הערכתי שכיום אף אחד לא יכול להטיל דיקטט על ישראל.
    ישראל עושה את אשר מוטל עליה בהתאם להחלטות של קברניטיה. למעשה ישראל נתנה רשות (אני יודע שקשה להפנים זאת) לרוסיה להפציץ בסוריה.
    אגב – מעניין לקרוא מדוע לדעתך ישראל פועלת כפי שהיא פועלת בעזה.

    השב לתגובה
  • דבורה שגב
   דבורה שגב יוני 24 2019, 17:02
   אם אינטליגנציה היא המבחן

   גם מבחן של חטיבה ראשומנה הוא לא יעבור

   השב לתגובה
 5. עדינה מרקוס
  עדינה מרקוס יוני 23 2019, 00:06
  ואם מגיבים בעוצמה זה פותר את הבעיה?

  בואו נראה

  השב לתגובה
  • גדעון שניר
   גדעון שניר יוני 23 2019, 08:06
   אין כלל אחיד

   עדינה
   כול דבר בהתאם לקונטקסט. יש מצבים שתגובה בעצמה פותרת בעיה בעודה באיבה ויש מצבים שלהמתנה והאיפוק יש יתרון. אילו אנגליה הייתה מתמודדת מיד עם גרמניה לפי עצת צ'רצ'יל- סביר שמלחמת העולם השנייה הייתה מסתימת בזה, ההמתנה והאיפוק של צ'מברלין הביאו לאסון כי מכך הבין היטלר שאין לו ממה לחשוש. לנו זה עלה ב6 מיליון
   הלקח- אל תקבעי במסמרות את אופי התגובה לכול מקרה, ולבטח לא כשמדובר במזרח התיכון

   השב לתגובה
 6. נורית בשן
  נורית בשן יוני 26 2019, 16:26
  לאיים זה קל

  לבצע יותר קשה
  ראו מה קורה בחזית שלנו

  השב לתגובה
  • גדעון שניר
   גדעון שניר יוני 27 2019, 08:03
   לא אמור להיות קל בכלל

   קל לכאורה בלבד
   איום הוא טקטיקה שכיחה ביותר בכול תהליך של משא ומתן, ובעיקר – בינלאומי. (משהו בסגנון "אם לא-אז…"). הבחירה בטקטיקה הזו לעולם אינה נעשית בקלות ראש, זו החלטה המחייבת הערכת מצב זהירה של המשמעויות וההשלכות המתלוות לכך כולל הסיכויים להצלחה, תגובת הצד השני ובמיוחד- המוכנות העצמית ללכת עד הסוף ולממש אותה אם תדחה. איום ללא המוכנות או היכולת לממש אותה- ישפיע מאד על המוניטין שלך במיוחד אם אתה נשיא של מעצמה עולמית. הנסיגה של אובמה מהאיום שארה"ב תגיב צבאית אם סוריה תשתמש בנשק כימי במלחמת האזרחים- עלתה לו במחיר כבד של אובדן האמינות ובעיקר ההגמוניה העולמית באופן שאיפשר לרוסיה להציב מגף כבד במזרח התיכון ולא רק שם.
   ישראל נמצאת בדיוק באותו מצב מול עזה. כאשר ראשי הממשלה הבטיחו ערב הנסיגה "אם הם רק יעזו.. אז.." , והם העזו וישראל לא הגיבה כמבוטח, וכך הגענו למצב בלתי נסבל של חיים תחת צבע אדום במשך עשר שנים לפחות, כי החמאס למד שישראל אינה מסוגלת, מסיבות פנימיות שונות, לממש את ריבונותה כפי שראוי שמדינה תעשה ותגן על אזרחיה. אילו ישראל הייתה מגיבה כמידת איומיה בעיתוי הנכון- יש להניח שלא היינו נדרשים לחיות במקלטים ולכבות מדי יום שריפות בעוטף עזה.

   השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור