JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

תמורות במדיניות של הבית הלבן

מהפך מגישתו של הנשיא אובמה כבר נותן את אותותיו

תמורות במדיניות של הבית הלבן דונלד טראמפ צילום: Michael Vadon en.wikipedia.org
ספטמבר 21
09:30 2019

מניעת כניסתן של שתי חברות בית הנבחרים הפדראלי האמריקאי לישראל, על פי המלצתו המצויצת של הנשיא טראמפ, עוררה בישראל, כמו גם בארה"ב, ויכוח נוקב בין שוללי המעשה לבין מחייביו. יש להניח שכאשר הנשיא טראמפ צייץ בחשבון הטוויטר שלו נגד הענקת הוויזה לשתי הגברות המוסלמיות-אמריקאיות הללו לצורך ביקור בישראל, הוא ערך את חישובי קמפיין הבחירות שלו לקדנציה השנייה לנשיאותו.

זאת יש לדעת: שתי חברות הקונגרס האמריקאי הללו, טלייב ועומאר, הן חברות המפלגה הדמוקרטית, והן גם משתתפות פעילות מאוד במערכת הבחירות לנשיאות שכבר החלה להתנהל בארה"ב. מערכת בחירות זו היא אינטנסיבית ורווית השמצות נגד הנשיא טראמפ, על כן טוב עשו אלה שמנעו את כניסת השתיים לישראל, ולו רק בשל הרצון לעזור לטראמפ לנצח במערכת הבחירות השנייה שלו.

ויאמר כאן באופן הברור ביותר – על הישראלים לעשות ככל שידם משגת, על מנת להבטיח שהנשיא טראמפ ייבחר לקדנציה שנייה לנשיאות בארה"ב.

עם חילופי השלטון וכניסתו של טראמפ לבית הלבן, סומן מהפך משמעותי מאוד במדיניות החוץ של ארה"ב. אותנו, במאמר זה, תעניין הגישה החדשה שהתגבשה תחת מנהיגות טראמפ, ובייחוד תרומת גישה זו לביטחון הלאומי של מדינת ישראל. כאשר המדיניות החדשה שהוביל הנשיא טראמפ, לא עלתה בקנה אחד עם דעותיהם ודרכי פעולתם של אחדים מראשי הממשל האמריקאי, אפילו אלה שהובאו לממשל על ידי טראמפ עצמו, הוא לא היסס להראות להם את הדלת החוצה.

לפיכך הם "התפוטרו" ואחרים התמנו במקומם. הבולטים בחברי ההנהגה הבכירים החדשים שמינה טראמפ הם מייק פומפאו, מזכיר המדינה (שר החוץ), וג'ון בולטון, ראש המועצה לביטחון לאומי, שבעברו היה שגריר ארה"ב לאו"ם. שני האישים הללו הם "ימנים" בהשקפת עולמם, פרו-ישראלים, ופועלים עם הנשיא ולא נגדו.

אין ויכוח על העובדות: הנשיא טראמפ שינה לחלוטין את המדיניות שהכתיב הנשיא אובמה בשמונה שנות כהונתו בבית הלבן. על מנת להבין מהי הירושה הפוליטית אשר ירש טראמפ מקודמו, אביא בקיצור המתחייב לקט מדבריו של השגריר (בדימוס) יורם אטינגר ("האומה", גיליון 215, 2019-8) כדלקמן: אובמה גרס שתם עידן הדומיננטיות המוסרית והצבאית של ארה"ב. הוא נרתע מפעולות אמריקאיות חד-צדדיות וחתר לשיתוף פעולה דפנסיבי עם מדינות אחרות. הוא ראה באו"ם, בטעות מובהקת, ארגון מוביל בעיצוב הזירה הבינלאומית. הוא ראה בגישה האירופית של הימנעות מעימותים מודל לחיקוי. הוא גם העריך בחיוב את תפיסת העולם של מחלקת המדינה (משרד החוץ) שעולה בקנה אחד עם מדיניות משרד החוץ הבריטי. הגישות הפוליטיות בזירה הבינלאומית של שני משרדי החוץ הללו תקועות אי שם בעבר, והן הולכות ומאבדות רלוונטיות כיום.

הנשיא אובמה העדיף משא ומתן עם גורמים פורעי חוק ותומכי טרור במקום עימות והכנעה. עיין ערך הסכם הגרעין עם איראן. אובמה ראה בארגונים אסלאמיים בעלי ברית פוטנציאליים במקום להתייחס אליהם כאל יריבים מסוכנים. כתוצאה מכך הוא אסר על גופי הממשל האמריקאי להשתמש במונח "טרור אסלאמי". לסכסוך הישראלי-פלסטיני הוא התייחס כמוקד העיקרי של הזעזועים במזרח התיכון, כאשר מזמן אין הדבר כך.

לעומת תפיסת העולם של אובמה, טראמפ פועל על פי מערכת עקרונות שונה, שבמקרים רבים מנוגדת לחלוטין להשקפת עולמו של קודמו.

בראש וראשונה טראמפ חותר "להחזיר את ארה"ב לגדולתה". סיסמת הבחירות שלו הייתה "AMERICA FIRST". יש לציין שהוא פועל ללא לאות להשגת מטרה זו. הוא בחר במדיניות חוץ עצמאית ללא תלות בגורמים בינלאומיים. הוא הכיר בעוינות האו"ם כלפי ארה"ב והפנים את השפעתו המוגבלת בזירה הבינלאומית. הוא הסתייג מהשותפות עם הקהילה האירופית, שלדעתו רק מנצלת את ארה"ב ומסרבת להשתתף באופן הולם במימון של ברית נאט"ו.

טראמפ גם סטה מהמדיניות המסורתית של מחלקת המדינה. הוא אימץ גישה יותר פטריוטית אשר תואמת את דעתם של אמריקאים רבים, בעיקר ממדינות המרכז של הפדרציה האמריקאית ושל מעמד העובדים, שהם הסקטור הנפגע ביותר בכלכלה האמריקאית כתוצאה ממדיניות הגלובליזציה שנתמכה על ידי הנשיא אובמה.

הנשיא טראמפ הפנים את "מעמד השטן הגדול" של ארה"ב, בעיני האייתולות באיראן. הוא הבין את איומי הטרור האסלאמי לא רק על ארה"ב אלא גם למעשה כמעט על כל העולם. לכן הוא ביטל את הסכם הגרעין השערורייתי, ש"בישלו" הנשיא אובמה ומזכיר המדינה האטום שלו ג'ון קרי. טראמפ גם הפנים שהסכסוך הישראלי-פלסטיני אינו הגורם החשוב ביותר במזרח התיכון, אלא מה שקרוי בטעות "האביב הערבי". וכך עוד לפני כן הנחשלות, הפנאטיות הדתית המוסלמית והפיגור הכלכלי של החברות המוסלמיות הערביות.

צודקים אלה הטוענים שהנשיא טראמפ הוא הידיד הגדול ביותר של ישראל מבין כל הנשיאים שכיהנו בארה"ב עד היום. אולם גישתו של טראמפ כלפי ישראל אינה נובעת רק מהיותו אב לבת שהתגיירה וסב לנכדים יהודים. גישתו זו גם אינה נובעת רק מהיותו "ניו-יורקר", מעסיק גדול וידיד של יהודים.

יש להניח במידה רבה של ודאות כי גישתו של טראמפ כלפי ישראל נובעת קודם כול מתוך אינטרס מובהק של ארה"ב. דהיינו שיתוף פעולה עם ישראל תורם למעמד האסטרטגי של ארה"ב, בעיקר מזווית הראייה של הלוחמה בטרור הפלסטיני והעוצמה האמריקאית בכלל.

אפילוג – לאחרונה נודע שהצבא האמריקאי החליט לצייד את כוחותיו הנמצאים באזורי סכנה בסוללות של כיפת ברזל, ואת צי טנקי ה"אברמס" המתקדמים ביותר שלו ב"מעילי רוח". עסקאות אלה נאמדות בערך של מאות מיליוני דולרים. לאו מילתא זוטרא היא.

לא אלמן ישראל.

על המחבר / המחברת

יצחק דגני

יצחק דגני

עורך מדור: סדר עולמי. ד"ר, מרצה באוניברסיטת בר אילן במחלקה למדע המדינה. בעבר הרצה באוניברסיטת איבדן בניגריה. עסק בייצוג וניהול בחברות באפריקה. ממייסדי תיאטרון גבעתיים וחבר הוועד המנהל שלו. דירקטור ויו"ר וועדת ניגריה בלשכת המסחר ישראל-אפריקה.

12 תגובות

 1. גדעון שניר
  גדעון שניר ספטמבר 21 2019, 10:39
  דלימה

  בכל זאת בעיה, הרצון לתמוך ככול שניתן בטראמפ מצד אחד, ולזכור שגם אם יבחר לכהונה נוספת- עדיין לאחריו יבוא נשיא אחר אולי דמוקרטי אם זכרון ארוך אנטי ישראלי

  השאלה- כיצד ניתן לתמוך בטראמפ מבלי לנתק לחלוטין את הקשר עם הדמוקרטים הנתמכים עי רוב יהודי ארה"ב- שלא לדבר למנוע המרתם לשונאי ישראל.

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני ספטמבר 21 2019, 19:36
   לד"ר שניר הנכבד

   העלית בעיה חשובה. כללית אין לאמריקאים פרטנר אחר במזרח התיכון מחוץ לישראל.
   אפילו אובמה שהיה במוצהר פרו מוסלמי לא הצליח לערער את השת"פ הישראלי-אמריקאי.
   אובמה עצמו, בלית ברירה, הצהיר שהשותפות הישראלית-אמריקאית נמצאת ברמה יותר גבוהה מהשותפות האסטרטגית של ארה"ב עם חברותיה המסורתיות – קרי, קנדה, בריטניה, אוסטרלי וניו זילנד.
   נכון יש לנו בעיה עם הקהילה היהודית בארה"ב. לא עם הממשל. בישראל שולטת ביהדות האורתודוקסיה. בארה"ב האורתודוקסיה היא במיעוט בולט.
   זו הבעיה. כל זמן שבישראל הקואליציה תלויה ברבנות האורתודוקסית לא יהיה שינוי.

   השב לתגובה
 2. איציק
  איציק ספטמבר 21 2019, 12:41
  מהר מאוד תגלה המה אתה טועה

  טראמפ ישנה התנהגותו בעקבות השינויים בארץ

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני ספטמבר 21 2019, 19:25
   לאיציק

   עוד אין שינויים בארץ. גם אם גנץ יבוא במקום ביבי – כל הנתונים הבסיסיים יישארו אותו הדבר. אל דאגה.

   השב לתגובה
 3. SISI
  SISI ספטמבר 21 2019, 16:27
  אבל טראמפ אמר

  AMERICA FIRST

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני ספטמבר 21 2019, 19:30
   סיסי יקירתי (או אולי יקירי)

   בהחלט צודקת. טראמפ אמר אמריקה תחילה. ולו רק בגלל זה טראמפ חייב להמשיך באותה המדיניות. לא רק בשל היותו סב לנכדים יהודים. בכלל אם מי הוא ילך במזרח התיכון במקום עם ישראל? עם ירדן, עם מצרים, עם טורקיה, עם עיראק ?
   היכן, במזרח התיכון מטוס אמריקאי יכול לנחות ולהיות בטוח במאה אחוז שהוא גם יוכל להמריא בחזרה?
   מה ומאיפה כל הקשקושים הדפיטיסטים הללו?

   השב לתגובה
 4. רותי צבר
  רותי צבר ספטמבר 22 2019, 13:15
  ידידים זה טוב

  אבל אחד כמו טראמפ עלול להתגלות כמי שנותן חיבוק דב

  השב לתגובה
 5. אנריקו
  אנריקו ספטמבר 23 2019, 15:24
  אוי אוי אוי

  נראה שטרמפ התאהב במודי ההודי ואולי זנח את ביבי הישראלי החמוד

  השב לתגובה
 6. עלמה סולמי
  עלמה סולמי ספטמבר 23 2019, 15:37
  מה שטראמפ העניק לישראל

  )די בזכות ביבי) כל תעמולני השמאל לא יצליחו לקחת ממנו.

  השב לתגובה
 7. ח.
  ח. ספטמבר 24 2019, 16:10
  הטענה שאובמה תמך באיסלאם

  היא פייק ניוז. הוא תמך מאוד מאוד בישראל. זה שהוא לא הסכים לכל צעד של נתניהו (שלא היסס לפגוע בו), לא ממעיטה מגודל תמיכתו במדינת ישראל.ברור לי מי לא מעוניין לראות את האמת. ואין לי רצון להכנסס לויכוח איתו.

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני ספטמבר 25 2019, 12:27
   ל- ח. עלום השם

   מציע לך להיכנס דרך גוגל לנאום של הנשיא אובמה באוניברסיטת אל אזהר בקאהיר חדשים אחדים אחרי שנבחר לנשיאות.
   יש הטוענים שהעידוד שגורמי אסלאם קיצוניים שאבו מהנשיא אובמה סייעו להתפתחות "אביב העמים הערבי".
   יש הטוענים שבהשראת אובמה וצוותו העיתונות בארה"ב החלה להסביר שהנה הדמוקרטיה באה לעולם הערבי.
   מה קרה בהמשך – כולם יודעים.
   באמת מר ח. היקר – אם אינך בקיא בחומר אל תיכנס לוויכוח. אל תשכח – לא הכל פורסם עדיין על אובמה ומעשיו. ראה לדוגמא ההסכם המטומטם עם איראן.

   השב לתגובה
 8. מרדכי דדוש
  מרדכי דדוש ספטמבר 25 2019, 17:21
  מה צריך לקרות ביחסי איראן וארהב

  כדי שתודה שטעית?

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור