JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מהומת אלוהים בגבול טורקיה-סוריה

אסור לישראל להתערב בסכסוך הפרמננטי הנ"ל

מהומת אלוהים בגבול טורקיה-סוריה ד"ר יצחק דגני
אוקטובר 17
09:30 2019

למחרת יום כיפור 2019 נראה בתקשורת הישראלית מופע מדהים: פרשנים מדופלמים ציטטו אחד את השני והציגו תובנות מדאיגות. לדבריהם, האמריקאים בגדו בבני בריתם הכורדים והשליכו אותם למלתעותיו של ארדואן, נשיא הטורקים. עקב כך הסיקו הפרשנים החשובים שעל ישראל להביא בחשבון התנהלות אמריקאית כזו, כיוון שישראל עלולה להיות הבאה בתור.

האשם הוטל כמובן על כתפי הנשיא טראמפ. הוא מצידו לא נשאר חייב, ענה לתוקפיו בטוויטר והצדיק את מעשיו בנימוק שהכורדים לא עזרו לאמריקאים בפלישה לנורמנדיה. העיתונאים ציטטו את דברי טראמפ במטרה לזלזל באינטליגנציה שלו, אך הם לא הבינו שהנשיא לועג להם.

לפני כשמונה חודשים הודיע טראמפ שהוא מתכוון לדלל את הנוכחות הצבאית האמריקאית בסוריה. עתה, אחרי שיחה טלפונית ארוכה עם הנשיא ארדואן, הוצאו כאלף חיילים אמריקאים מרצועה צרה בצד הסורי לאורך גבול טורקיה-סוריה.

על פי פרשנינו היקרים, המצב האסטרטגי הכללי במזרח התיכון השתנה. האמריקאים "נטשו אותנו" ומצבה של ישראל השתנה לרעה. נותרנו לבד מול האיום האיראני. באחד העיתונים נכתב שהאיראנים כבר התבססו בארבעים נקודות בסוריה ושמתקיים כיום ציר טורקי-איראני-רוסי אשר מאיים על ישראל.

האומנם המציאות היא באמת כזו?

מי שחושב ש"העניינים בסוריה הסתדרו", שהמדינה האסלאמית (ISIS) הובסה ושהאיראנים השתלטו על סוריה, אינו אלא טועה ומטעה. המציאות היא שהמצב בסוריה לשעבר ממשיך להיות קטסטרופלי ועדיין אי-אפשר לשער מתי כל המהומה שם תסתיים. אומנם חלק מהצבא האמריקאי כבר הוצא מהאזור הכורדי הסמוך לגבול הטורקי, אבל התפתחות זו אינה משקיטה את המצב שם אלא מסבכת אותו ופותחת תיבת פנדורה אשר סופה לוט בערפל.

הוצאת רוב החיילים האמריקאים מהאזור הכורדי-סורי עוררה ביקורת רבה מצד גורמים שונים בממסדים האזרחי והצבאי בארה"ב. מן הסתם מבקרים אלו אינם צריכים להתמודד בבחירות על מנת להבטיח לעצמם מקום מכובד בממסדים הללו. לא כך אצל הנשיא טראמפ. זה עתה הוא נכנס לשנת בחירות. עז רצונו להיבחר לקדנציה שנייה. יש להניח שכל מעשיו והצהרותיו בשנה זו יהיו מכוונים להבטחת ניצחונו בבחירות לנשיאות.

"פינוי המגפיים" מהבוץ הסורי והחיסכון הכספי שמתהווה כתוצאה מכך בהחלט עונים למשאלת ליבו של "הציבור האמריקאי". נראה שטראמפ מבין את מה שמבקריו, כולל העיתונאים למיניהם, לא מבינים. אין לכך כל קשר למעמדה של ישראל בארה"ב או לפגיעה ברקמת היחסים העמוקה של יחסי ארה"ב-ישראל. מי שמנסה להשוות את מעמד הכורדים עם זה של ישראל פשוט לוקה בחוסר הבנה מוחלט של ענייניה של ארה"ב במזרח התיכון.

הוצאת החיילים האמריקאים מכורדיסטן הסורית באה בעקבות הסכמה שהושגה בשיחה טלפונית בין שני הנשיאים: טראמפ וארדואן. זאת יש לדעת: בטורקיה מתחולל כיום משבר הומניטרי ללא תקדים במאה העשרים ואחת. קרוב לארבעה מיליון פליטים (בעצם אף אחד לא יודע מה מספרם המדויק) ממלחמת האזרחים בסוריה נמלטו לטורקיה. הדבר מהווה גידול של כ-5% באוכלוסיית טורקיה. עניין זה מטיל עומס כלכלי, רפואי, מוסרי ופלילי על השלטון הטורקי. מדינות האיחוד האירופי משלמות לממשל הטורקי כל שנה מיליארדי יורו על מנת לסייע לטורקים לטפל בפליטים הללו ולמנוע את זליגתם לכיוון מרכז אירופה.

הפלישה הטורקית לסוריה מיועדת לכבוש שטח שמטרתו להרוג שתי ציפורים במכה אחת: ראשית, למנוע תמיכה וסיוע של הכורדים הסורים לכורדים הטורקים אשר מנהלים כבר במשך שנים רבות מאבק לעצמאות נגד ממשלת אנקרה. כ-20% מאוכלוסיית טורקיה נמנית עם בני העם הכורדי. מספרם מגיע לכ-15 מיליון בני אדם. בהחלט בעיה לממשל ארדואן. שנית, יישום התוכנית הטורקית להעביר חזרה לסוריה את מיליוני הפליטים שנסו משם, דהיינו להעביר את הבעיה אל כתפי הנשיא אסד במקום שהיא תשב על כתפי הטורקים.

השלטון הסורי אינו מאושר מפלישת הטורקים לשטחו. בנקודת זמן זו הסורים והכורדים מוצאים את עצמם באותו צד נגד הטורקים. הכורדים נחשבים ללוחמי גרילה מעולים. הם למעשה נמצאים בלחימה כבר שנים רבות. הם היו הכוח הקרקעי העיקרי שהביס את מדינת ISIS, ובמשך שנות הלחימה קיבלו מהאמריקאים תמיכה כספית וצבאית. עתה הם נלחמים נגד הטורקים באותו צד עם צבא אסד. הרוסים נמצאים בקשר טוב עם אסד. הם נכנסים לאזור הכורדי במקום האמריקאים. על כן יש לצפות שהרוסים יסדירו קואליציה בין הכורדים לסורים כך שהצבא הטורקי ימצא את עצמו בפני התנגדות קשה מאוד.

עם הבסת ISIS שבו הכורדים עשרות אלפי מוסלמים קיצוניים, בהם רבים מאוד שזרמו מכמה מדינות אירופיות דרך טורקיה על מנת ללחום לצד ISIS. שבויים אלו צפויים להשתחרר וחלקם הגדול בוודאי יצטרף לכ-20 אלף לוחמי ISIS שהתפזרו בעיראק ובמזרח סוריה לאחר שמדינתם הובסה. מדינות אירופה מסרבות לקבל בחזרה את אזרחיהן שהצטרפו ל-ISIS. על כן יש לצפות לחידוש הקמפיין להשבת ישות מדינית אסלאמיסטית.

האיראנים מעורבים גם הם במהומה הסורית. הם יושבים בכמה עשרות בסיסים, אם כי בכוחות מוחלשים בשל ההפצצות הישראליות. כך גם יחידות של חיזבאללה שנותרו בסוריה אחרי תבוסת המדינה האסלאמית. גם האיראנים וגם חיזבאללה סובלים מקשיים תקציביים המחייבים אותם לצמצם פעילות כולל תשלומי פנסיות למשפחות חלליהם ופצועיהם.

זו המציאות ("על קצה המזלג" בשל קוצר היריעה במאמר זה) בסוריה הגוססת כיום. בצד אסון הומניטרי נורא, המלחמה שם בהחלט לא פסקה. האמריקאים משכו את ידם הארוכה מהכאוס ללא תכלית הזה. כאמור אין לזה קשר עם המעמד האסטרטגי של ישראל במרחב. על פי הערכתי מעמד ישראל לא רק שלא השתנה לרעה בעקבות הסאגה הזו, אלא דווקא התחזק. האמריקאים יודעים שרק בישראל מקומם מובטח.

באחד העיתונים התפרסמה ידיעה שראש הממשלה גינה את הפלישה הטורקית לסוריה. הוא גם הבטיח סיוע הומניטרי לכורדים. יש להזהיר את כל יפי הנפש שבכוונתם להתערב בלחימה בצפון סוריה, כולל כמובן את ראש הממשלה, שלא יתפתו להתקרב לשם, גם לא לטובת סיוע הומניטרי. אין זה עסקנו. אין לנו כל אינטרס שם. הכורדים אינם פרטנר אמין עבור ישראל.

על המחבר / המחברת

יצחק דגני

יצחק דגני

עורך מדור: סדר עולמי. ד"ר, מרצה באוניברסיטת בר אילן במחלקה למדע המדינה. בעבר הרצה באוניברסיטת איבדן בניגריה. עסק בייצוג וניהול בחברות באפריקה. ממייסדי תיאטרון גבעתיים וחבר הוועד המנהל שלו. דירקטור ויו"ר וועדת ניגריה בלשכת המסחר ישראל-אפריקה.

12 תגובות

 1. בעל זיכרון
  בעל זיכרון אוקטובר 17 2019, 20:25
  ממש גאון טראמפ

  בסוף עוד תיווכח כמה הקביעות הנחרצות שלך שגויות
  אל תתנפל עלי מיד
  חכה ותראה
  אמנם טראמפ טוען שוב ושוב שהוא גאון
  אבל גם חברי הקונגרס ממפלגתו הצביעו נגד ההחלטה הזאת שלו

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני אוקטובר 18 2019, 00:21
   לבעל הזיכרון היקר (למה בעילום שם?)

   במלוא הצניעות אני מבקש ממך שתראה לי, או תסביר לי, איזה מקביעותי שגויות.
   אין כוונתי להתנפל עליך, כפי שאתה כותב, אלא לנסות להבין מה הן טעויותיי על פי דעתך.
   בפרקי אבות נכתב: "לעולם ילמד אדם".
   עם זאת אני מבקש לציין שהערב ארדואן הכריז על הפסקת אש של 120 שעות. אני משער שהמכתב שהתפרסם עשה את שלו ביחד עם איום בסנקציות, כולל על חשבונותיו האישיים של ארדואן ומשפחתו.
   חברי הקונגרס מתוך האינטרסים שלהם הצביעו נגדו. לא יעזור להם. השיטות של טראמפ עובדות, כולל בכלכלה האמריקאית, במאזן סחר החוץ של ארה"ב ועוד.
   שוב – אני מודה לך מראש אם תראה לי במה שגיתי.

   השב לתגובה
   • חפרן
    חפרן אוקטובר 18 2019, 18:19
    נא הסבר

    חברי מפלגתו שלו בקונגרס הצביעו נגדו מתוך אינטררס
    כך כתבת
    למה התכוונת?
    שהם חושבים שהוא צודק?
    שהם תומכים בדמוקרטים?

    השב לתגובה
    • יצחק דגני
     יצחק דגני אוקטובר 19 2019, 00:23
     לחפרן

     טוב שאתה חופר ושואל שאלות. אם לא תשאל – איך תדע?
     בתוך כל מפלגה ישנם בעלי אינטרסים שונים. למשל – כאלה שמיצגים אינטרסים של הממסד הביטחוני. או כאלה שאינם מרוצים ממנהיגותו של טראמפ. או כאלה שמתוך אינטרס מוסרי מבקשים להמשיך להגן על הכורדים, או כאלה שקשורים עם חברות האנרגיה ומתנגדים למשירת האחריות לאזורים שהאמריקאים מפנים לרוסים.
     או כאלה שנסחפים מחוסר ידע אחרי מוקדים פוליטיים אנטי טראמפיים

     השב לתגובה
     • חפרן
      חפרן אוקטובר 20 2019, 11:30
      התשובה הכי לא משכנעת שבה נתקלתי

      היתה הצבעה בקונגרס וברוב מוחץ הוא הצביע נגד המהלך של הנשיא בסוריה. כל הדמוקרטים וכמעט כל הרפובליקנים הצביעו בעד הגינוי. רק 12 הצביעו לטובת טראמפ. ואתה עונה ברצינות שזה רק בגלל אינטרסים. כל אחד מצביע מתוך אינטרסים. גם אלה מהמיעוט שתמך בטראמפ. העובדה היא שנבחרי העם גינו את מהלך הנשיא. וזה דבר מאוד משמעותי. גם מי שבוחר בטראמפ או מעריץ אותו או תומך בו לא יכול להתעלם מהתוצאה של ההצבעה.

      השב לתגובה
      • יצחק דגני
       יצחק דגני אוקטובר 20 2019, 21:40
       לחפרן

       ציטטת נכון מתוך העיתונות את תוצאות הצבעה אחת בקונגרס האמריקאי. מן הסתם יש לזה משמעות בפוליטיקה הפנימית בארה"ב.
       אולם אין זה מסביר בכלל את מה שקורה כעת בגבול סוריה טורקיה.
       לא ענית על השאלות איזה מקביעותי שגויות?
       נתפסת להצבעה בקונגרס בלבד.
       מה זה אומר למעשה על העניין עצמו?

       השב לתגובה
 2. נחמיה שביט
  נחמיה שביט אוקטובר 18 2019, 13:17
  חדל ויכוחים

  טראמפ עשה את מה שרצה
  להוציא את האמריקנים מהאזור
  להקטין הוצאות
  למנוע טבח בכורדים
  לא לתת לאסד ולאירנים לפרוח
  בינתיים זה עובד

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני אוקטובר 18 2019, 18:06
   לנחמיה שביט הנכבד

   תודה על תשומת לבך והערותיך החשובות.
   טראמפ נכנס עכשיו לשנת בחירות והוא יעשה בצדק רב את כל מה שנחוץ כדי להיבחר לקדנציה שנייה.
   לכן הוא גם לא הגיב על ההפצצה האיראנית על מתקני הנפט בסעודיה. בשנת בחירות לא עושים מלחמות.
   אל הבסיסים שהאמריקאים מפנים נכנסים רוסים, בעידוד אמריקאי.
   בכך טראמפ "מעביר את הקוף" מכתפיו שלו לכתפיו של פוטין.
   אזור החיץ שייווצר בצפון סוריה יעזור לטורקים למנוע השפעה כורדית מסוריה ועיראק לטורקיה. ייווצר שם מתח מתמיד שיחזיק בסביבה זו צבאות טורקיים, סורים, כורדים ורוסים.
   מתכון למתח מתמיד.
   יחזק את מעמד ישראל במרחב ואצל האמריקאים.

   השב לתגובה
 3. צאלה
  צאלה אוקטובר 20 2019, 19:34
  בואו נראה מה יקרה בשבוע הקרוב

  הסיפור לא נגמר הוא רק מתחיל

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני אוקטובר 21 2019, 00:24
   לצאלה

   בהחלט. לא רק בשבוע הקרוב. הסיפור יימשך זמן רב ואף יחמיר. איך לדעתך זה ישפיע על מצבה האסטרטגי של ישראל?

   השב לתגובה
 4. עוזי ברעם
  עוזי ברעם אוקטובר 21 2019, 10:06
  רק עובדות

  מהבוקר סקרי הסקרים של כל הרשתות ומכוני המחקר באחוזים. כללי התנגדות לטראמפ-54.1 תמיכה בו-42.6. תמיכה במדיניות החוץ שלו 55.1 -נגדה 40 אחוז בעדה. הכוון הכללי שלו כנשיא 57.8 נגדה 34.5 -בעדה. אני יודע שזה לא בחירות אבל הקליינטים בארה"ב כבר הבינו וכאן לא?

  השב לתגובה
 5. יצחק דגני
  יצחק דגני אוקטובר 21 2019, 13:16
  לעוזי ברעם הנכבד

  תודה על תשומת הלב והמידע העדכני.
  האמת – הנתונים הללו מפתיעים מאד. תמיכה בטראמפ 42%. זה גבוה מאד. אפילו יותר מאשר בחלק מהזמן לפני הבחירות הקודמות לנשיאות. תמיכה של 40% במדיניות החוץ – לא פחות ממדהים. בייחוד לנוכח ההצבעה בקונגרס שרק 12 חברים מתוך 435 הצביעו בעדה בעניין התורכי-סורי.
  לא לשכוח שבבחירות לנשיאות הילארי קיבלה כ- 3 מיליון קולות יותר מטראמפ. אבל טראמפ נבחר לנשיא בשל שיטת האלקטורים.
  באמת נראה שהקליינטים בארה"ב מבינים עניין. נחכה ונראה.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור