JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

ותודה רבה לאמריקה

ללא ארה"ב לבטח העולם היה נראה אחרת

ותודה רבה לאמריקה צילום: Jacobolus Wikimedia Commons
נובמבר 20
09:30 2019

ראיתי ושמעתי ברשת ה-CNN, בזמן אמת, את הודעתו של נשיא ארה"ב על מיצוי הצדק עם רוצח ההמונים האכזרי אבו בכר אל-בגדדי. לתומי חשבתי – שוב ארה"ב "עושה סדר" בעולם: היא הביסה את יורשי סטאלין, את היטלר והירוהיטו, התחשבנה עם קאסטרו, צ'ה גווארה, בן לאדן, סדאם חוסיין, בוקו חראם, אייסיס, ועכשיו – משפט צדק לבגדדי.

מה יש לה לארה"ב שהיא טורחת כבר כשבעים וחמש שנים, להיות השוטר הטוב של העולם? לצאת למלחמות נגד הדיקטטורים האכזריים והמושחתים ביותר בעולם?

איך קרה וממשיך לקרות שמדינה המוגנת למיטב על ידי שני אוקיינוסים משנסת את מותניה פעם אחר פעם, ובהוצאה כספית אדירה מצילה את העולם מגלישה אל שאול תחתיות?

בארה"ב הדמוקרטית הנשיא הנבחר הוא גם המפקד העליון של הצבא. מתברר שאין זה משנה מי הוא הנשיא בכל זמן נתון. כאשר מתעורר צורך – האמריקאים מתגייסים להבסת הרוע בעולם.

היה זה וילסון שעל פי מסמך 14 הנקודות שלו הוקם לראשונה חבר הלאומים. רווזוולט פקד על המלחמה נגד היטלר ימ"ש. טרומן הורה להטיל שתי פצצות גרעיניות על יפן. אייזנהאואר פקד על מלחמת קוריאה. קנדי הביס את חרושצ'וב במשבר הטילים בקובה. ג'ונסון כינה את הסובייטים ממלכת הרשע והכניע אותם באמצעות "מלחמת כוכבים". בוש (האב וגם הבן) לחמו נגד סדאם חוסיין ולבסוף חיסלוהו. טראמפ, ששיגר פעמיים טילי טומהוק על סוריה, השתתף בחיסול המדינה האסלאמית ופקד על הריגת מייסדה אבו בכר אל-בגדדי. נוכחנו שהאמריקאים תמיד מרימים את הכפפה, ומורידים אגרוף מחץ על הדיקטטור התורן.

נראה שה"עולם החדש" מגן בשיניו ובאצבעותיו על ה"עולם הישן". ארה"ב "העולם החדש", במבנה הפוליטי שלה כיום, קמה ב-1776. רק לפני 243 שנים. "העולם הישן" מתקיים ומתפתח כבר אלפי שנים. איך קרה שאומת מהגרים צעירה הפכה תוך פרק זמן קצר, מבחינה היסטורית, לפוליטיאה הגמונית בעולם?

להבדיל, רוסיה יריבתה הגדולה של ארה"ב מ-1945 עד 1989, היא מדינה הרבה יותר גדולה ועשירה באוצרות טבע מאשר ארה"ב. כאשר קמה ארה"ב, רוסיה כבר הייתה ממלכה ותיקה שהשתרעה ממזרח אירופה עד לגבולות יפן וקנדה. מה אירע בתחום ההתנהלות הפוליטית בעולם, שגרם לבלימת ההתפתחות הרוסית, ואילו ההתפתחות האמריקאית נסקה לגבהים ללא תקדים בחברה האנושית?

כאשר רוסיה הסובייטית נאבקה כדי להציל את עצמה מציפורני הנאציזם, הייתה זו אמריקה שהקריבה מאות אלפים מטובי בניה וכמות אדירה מהונה המצטבר, כדי לסייע בהצלת רוסיה הסובייטית. על הדרך ארה"ב הייתה הגורם המכריע בהצלת מערב אירופה מהפשיזם הנאצי ובהמשך גם מהקומוניזם הסובייטי. לבסוף, בעזרת שתי פצצות גרעיניות, הכניעה ארה"ב את יפן הקיסרית ושיחררה את מדינות המזרח הרחוק מכיבוש אכזרי ושעבוד ליפן.

בניסיון להבין מה עומד בבסיס הנסיקה האמריקאית לעומת הדעיכה הסובייטית, ניתן להניח במידה רבה של ודאות, שהסרת "תקרת הזכוכית" מעל האינטלקט המצרפי בחברה האמריקאית היווה גורם עיקרי ומכריע שהביא לנסיקה האמריקאית. לעומת זאת "תקרת הזכוכית" הנמוכה שכפה הסוציאליזם הדוקטרינרי (סובייטי או נאצי) על הרוח האנושית בחברות הדומיננטיות באירופה, היוותה מחסום בלתי עביר שבלם את התעלות החברות האנושיות בעולם הישן.

הפתיחות האמריקאית התבססה על חוקה שחוברה בידי אבות מייסדים ששאפו ליצור חברה רפובליקנית שתנוהל כדמוקרטיה ליברלית קפיטליסטית. לעומת זאת "האבות המייסדים" של המשטרים הדומיננטיים באירופה ביססו את המבנים הפוליטיים שלהם על מדיניות נוצרית-כנסייתית כמו גם על קודקס חוקים שמקורם בתיאוריות כמו זו של מרקס שהביאה ליצירת דיקטטורה של הפרולטריון, או במקרה הגרמני על ספרו של היטלר ימ"ש "מיין קאמפף" שיצר ביסוס רעיוני לנאציונאל סוציאליזם.

אחרי מלחמת העולם השנייה הפכה ארה"ב למבשרת הגדולה של דמוקרטיה ליברלית קפיטליסטית. מדינות אירופה כמו גם יפן הושפעו מהאידיאולוגיה האמריקאית. בתהליך שנמשך עשרות שנים הכניעה הפילוסופיה הפוליטית האמריקאית את רוב הפילוסופיות הפוליטיות האחרות.

כך קרה שהאמריקאים לא היססו להפעיל כוח, קשיח או רך, כאשר נדרש היה להביס משטר דיקטטורי זה או אחר. ההצלחה האמריקאית הבולטת והמשמעותית ביותר, אחרי הבסת הנאציזם, הייתה מיטוט המשטר הסובייטי והמרת רוב רובם של המשטרים שנבנו על בסיס הסוציאליזם הדוקטרינרי, אם מרצון פנימי ואם על ידי כפייה מבחוץ, למשטרים דמוקרטיים.

אינני מבקש לדמיין לעצמי מה היה יכול להיות גורלו של העולם אם ארה"ב לא הייתה ממלאת את התפקיד ששר ההיסטוריה הקצה לה. ישחק כל אחד בדמיונו כטוב בעיניו. דומני שברור לכולנו שמגיעה לארה"ב תודה ענקית על התפקיד הפוליטי שמילאה בעבר ושהיא ממלאת גם היום בעולם. God Bless America.

על המחבר / המחברת

יצחק דגני

יצחק דגני

עורך מדור: סדר עולמי. ד"ר, מרצה באוניברסיטת בר אילן במחלקה למדע המדינה. בעבר הרצה באוניברסיטת איבדן בניגריה. עסק בייצוג וניהול בחברות באפריקה. ממייסדי תיאטרון גבעתיים וחבר הוועד המנהל שלו. דירקטור ויו"ר וועדת ניגריה בלשכת המסחר ישראל-אפריקה.

10 תגובות

 1. בני
  בני נובמבר 20 2019, 10:16
  אני חושב שאתהנ מתלהב מידי

  יש לארה"ב תרומות חיוביות ויש שליליות. הכל תלוי בערכי המתבונן והשקפותיו. אבל לראות רק את הפלוסים ולהתעלם מכל המינוסים זה לא רציני. זה גם מוריד מערך תמיכתך כאשר היא אוטומטית.

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני נובמבר 21 2019, 08:34
   לבני היקר (איזה בני? - יש לי כמה)

   לא. אינני מתלהב יותר מדי. או שלא קראת היטב את המאמר או שלא הבנת. לא עסקתי בפלוסים ובמינוסים של ארה"ב. יש כאלה ויש גם כאלה, אם כי הפלוסים עולים בוודאי על המינוסים. לפחות במה שקשור לישראל.
   המאמר עוסק בתרומה המיוחדת של ארה"ב לחברה הדמוקרטית והחופשית בעולם. האם אינך מסכים עם המשפט "ללא ארה"ב העולם בטח היה נראה אחרת"?
   הקו העיקרי במאמר הוא שמגיעה תודה לארה"ב על תרומתה לחופש ולמלחה במשטרים הדיקטטוריים בעולם. האם אינך מסכים עם גישה זו?
   אני מציע שתשוב לקרוא את המאמר ותגיב שוב לאחר מכן.

   השב לתגובה
 2. יענקלה
  יענקלה נובמבר 20 2019, 18:58
  אתה מאוד צודק. הדוד סם נהיה דוד טוב

  ולקבל תמיכה גורפת מהמדינה החזקה בעולם זה הכי טוב שאפשר לחשוב עליו

  השב לתגובה
 3. טוטי
  טוטי נובמבר 21 2019, 18:30
  אין ספק שארה"ב הפכה מקולוניה למעצמה

  עד כדי כך שיש לה קולוניות. למשל ישראל.

  השב לתגובה
  • לטוטי
   לטוטי נובמבר 21 2019, 22:20
   מהפה שלך לאלוהים

   הלוואי שנהיה קולוניה של ארה"ב. בינתיים אנו רק הסטייט ה- 51.

   השב לתגובה
 4. דב פז
  דב פז נובמבר 24 2019, 11:11
  טראמפ מתגאה באימרה: אמריקה תחילה

  פרושו של דבר:אנחנו נדאג לעצמנו. ולאט לאט מוציא כוחות מהעולם הרחב ועוד פחות מערב אותם בעשיה צבאית. כדאי להתעסק עם מגמה זאת ולא עם מה שקרה בעבר.

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני נובמבר 24 2019, 14:54
   למר דב פז

   מסקנתך נכונה. אנו תמיד דאגנו לעצמנו וכך בוודאי נמשיך לעשות.
   אולם בוודאי תסכים עם הערכתי שמגיעה תודת העולם השפוי לארה"ב על מה שהיא עשתה עד כה.
   יחד עם זאת תקציב הביטחון האמריקאי עולה על תקציבן הכולל ביחד של עשר המדינות שבאות אחריה ברשימה זו.
   ארה"ב מחזיקה כוחות צבא בכ- 70 מדינות. ברשותה 11 נושאות מטוסים שאחזקת כל אחת מהן עולה כמיליארד דולר בחודש.
   מה שהנשיא טראמפ עושה הוא לצמצם באופן שולי ביותר את מעורבות ארה"ב במקומות אחדים בעולם כיוון שהוא נמצא בשנת בחירות וזה מה שחלק מהציבור האמריקאי רוצה לראות.
   בניגוד להמלצתך בהחלט כדאי להתעסק עם "מה שקרה בעבר". רק כך אפשר ללמוד ולהעריך מה עומד לקרות בעתיד. אין לי כל ספק שארה"ב הינה ותהיה בעתיד הלוחמת והמממנת העיקרית של המלחמה העולמית הרביעית – דהיינו האסלאם נגד כולם. ללא ארה"ב האסלאם הרדיקלי היה משתלט על חלקים נכבדים מהעולם.
   שוב – רק אמריקה יכולה לעמוד בפרץ.

   השב לתגובה
 5. ח.
  ח. דצמבר 02 2019, 15:44
  לאט לאט ארה"ב תורמת פחות

  ועושה אי סדר עולמי

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני דצמבר 02 2019, 22:01
   ח. היקר (מדוע בעילום שם, ממה אתה חושש?)

   עם כל הכבוד לתשומת לבך – כנראה אינך בקיא בחומר ההיסטורי. כעת טראמפ נכנס לשנת בחירות ועל כן הוא יוצר מראית עין שארה"ב מפחיתה את תרומתה הגלובאלית.
   וגם – ארה"ב אינה "עושה אי סדר עולמי" כפי שאתה כותב.
   מספיק שאציין שארה"ב מייצאת (בערך) 100 מיליון טון גרעינים כדי להאכיל את העולם. רק עובדה זו מונעת הרבה מלחמות (כולל תומכת בשלום הישראלי-מצרי).
   מציע לך ללמוד יותר את העובדות.

   השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור