JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

ביטול הסכם הגרעין עם איראן

תרומת נתניהו וחשיבותה לביטול ההסכם השערורייתי

ביטול הסכם הגרעין עם איראן ד"ר יצחק דגני
דצמבר 21
09:30 2019

ב-3 במרץ 2015 נשא בנימין נתניהו נאום מתריס בפני מושב משותף של שני בתי הקונגרס האמריקני – בית הנבחרים והסנאט. נכחו באולם רוב מרשים של מחוקקים, 477 מתוך 535 נבחרי שני הבתים. כ-90% מהמחוקקים באו לשמוע את נתניהו. הם עצרו אותו 23 פעמים בנאומו, לדקות אחדות, כאשר פרצו במחיאות כפיים סוערות לשמע משפט זה או אחר במהלך שטף דבריו.

ההזמנה לנאום בפני שני בתי הקונגרס נשלחה לנתניהו בינואר 2015 מאת יו"ר הקונגרס ג'ון ביינר. ההזמנה נשלחה כחודש לפני שהכנסת פוזרה והבחירות הוקדמו. עובדה זו מאיינת את הטענה שנתניהו בא לנאום בפני הקונגרס האמריקני במסגרת "תרגיל בחירות", כמאמר התקשורת בישראל.

בסוף הנאום אמר ביינר שהעם האמריקני (בלשונו: The American people) חייב לשמוע את הנאום הזה. הוא העניק לנתניהו פסלון של וינסטון צ'רצ'יל. ביינר ציין שנתניהו הוא המנהיג הזר השני, אחרי צ'רצ'יל, שהוזמן רשמית לנאום בפני הפורום האמריקני העליון. זהו כבוד יוצא מהכלל שהורעף על ראש ממשלת ישראל.

הנשיא אובמה וסגנו ג'ו ביידן העדיפו להדיר את רגליהם מנאום נתניהו. הסיבה לכך הייתה שהנאום כלל ביקורת קשה ושלילה מוחלטת של הסכם הגרעין שאובמה ואנשיו רקחו בעת ההיא בשיתוף עם שלטון האייתוללות באיראן.

עוד לפני הנאום, בעיתו וכמובן גם אחריו קמו תומכים ומתנגדים לנאום בישראל וגם בארצות הברית. בשל קוצר היריעה בחיבור זה לא אזכיר את התומכים והמתנגדים בארצות הברית ואת התומכים בישראל. אזכיר חלק ממתנגדי הנאום בישראל. הבולט ביניהם היה יצחק הרצוג, שהיה ראש האופוזיציה. הוא תקף את נתניהו וטען שהוא מקריב את יחסי ישראל עם ארצות הברית על מזבח האינטרסים האישיים שלו. יו"ר מרצ זהבה גלאון קראה לראש הממשלה לבטל את הנאום לפני שיחמיר המשבר שהוא יצר. תנועת "מפקדים למען ביטחון ישראל" תקפה את נתניהו בנימוק ש"במקום לעבוד יד ביד עם נשיא ארה"ב, נוסע ראש הממשלה לשם ותוקע לו אצבע בין העיניים".

כיום ברור שראש הממשלה צדק. כפי שמר בגין צדק כשהורה לצה"ל להרוס את הכור בעיראק, אף שקמו לכך מתנגדים כשמעון פרס, וכפי שמר אולמרט צדק כשהורה להרוס את הכור הגרעיני בסוריה.

החוקה האמריקנית קובעת שכל הסכם בין-לאומי שעושה נשיא חייב להתאשרר ברוב של שני שלישים בסנאט. הנשיא אובמה העריך שלא יהיה רוב לאשרור ההסכם כנדרש בחוקה. מתוך כך, האשרור לא הובא להצבעה בסנאט. לכן להסכם הגרעין עם האיראנים לא היה תוקף חוקי בארצות הברית. ברור שנאום ראש ממשלת ישראל, ב-3 במרץ 2015, יצר בקרב הסנטורים האמריקנים גישה שלילית כלפי ההסכם. לכן הוא לא הוצג לסנאט, למרות הלחץ שהפעילו הנשיא אובמה ומזכיר המדינה שלו ג'ון קרי.

ההסכם לעצירת התהליך של פיתוח נשק גרעיני באיראן סוכם ביום ה-14 ביולי 2015 עם עוד חמש שותפות: רוסיה, בריטניה, צרפת, סין וגרמניה. ההסכם נכנס לתוקף ב-16 בינואר 2016. ביום זה האיראנים היו אמורים לעצור את העשרת האורניום ופרויקט הגרעין שלהם היה אמור להיעצר לעשר שנים. כיום נודעו עוד שני דברים: ראשית שהאיראנים המשיכו בסתר לקדם את נושא הגרעין, ושנית שהנשיא אובמה הפקיד בידיהם מכתב סודי המאשר שבחלוף עשר שנים הם יוכלו לשוב לתכנית הגרעין שלהם על פי רצונם (ציטוט מהרצאת אל"מ מיל' ד"ר ערן לרמן, סגן נשיא JISS ביום 28 בנובמבר 2019). מסירת מכתב זה בעת ההיא בסתר מהנשיא אובמה לידי האיראנים, מגיעה עד לכדי בגידת הנשיא במדינות ידידותיות לארצות הברית במזרח התיכון ולא רק בישראל. עניין חמור ביותר.

כחצי שנה אחרי שהסכם הגרעין נכנס לתוקף נכנס דונלד טראמפ לבית הלבן. על פי המידע שהוא קיבל מסוכנויות מודיעין אמריקניות ואחרות, כולל כמובן מישראל, הוא הבין שהאיראנים מפרים את ההסכם. הוא לא פעל מיד והמתין לאימות המידע שהפליל את האיראנים, הוא התייעץ עם גורמים שונים בארצות הברית ומחוצה לה, עד שקיבל החלטה לצאת מהסכם הגרעין. כך, ב-10 במאי 2018, ארצות הברית הסתלקה מההסכם. אולם בכך לא היה די. טראמפ חידש את הסנקציות על איראן ביתר שאת ותוקף.

בפעם הזאת הסנקציות מיושמות על בכירים איראנים רבים. הדבר גרם מהר למדי למשבר כלכלי חריף, שמערער את יציבות המשטר באיראן. יש הסוברים שסנקציות אלה יחישו את קץ המשטר הקלריקאלי של האייתולות.

יציאת ארצות הברית מהסכם ללא צורך לדון על כך בבתי הנבחרים התאפשרה כיוון שההסכם לא אושרר בזמנו כחוק על ידי הסנאט האמריקני. אין ספק שנאומו של נתניהו בפני שני בתי הקונגרס, ביום 3 במרץ 2015, היה גורם עיקרי במניעת האשרור.

יש בינינו הטוענים שהסתלקות ארצות הברית מההסכם היא שגיאה חמורה של הנשיא האמריקני. להערכתי השוללים את הסתלקות ארצות הברית מההסכם אינם בקיאים בהשלכותיו על מצב הביטחון של מדינת ישראל. מוטב להם להחשות.

על המחבר / המחברת

יצחק דגני

יצחק דגני

עורך מדור: סדר עולמי. ד"ר, מרצה באוניברסיטת בר אילן במחלקה למדע המדינה. בעבר הרצה באוניברסיטת איבדן בניגריה. עסק בייצוג וניהול בחברות באפריקה. ממייסדי תיאטרון גבעתיים וחבר הוועד המנהל שלו. דירקטור ויו"ר וועדת ניגריה בלשכת המסחר ישראל-אפריקה.

6 תגובות

 1. ח.
  ח. דצמבר 21 2019, 12:39
  יש גם דעות אחרות

  ראית כאן באתר מאמרה של ד"ר זואי ליטוויניק שמתמחה בנושא? היא חושבת הפוך ממך. כל עמדה מלומדת היא לגיטימית כמובן. לא מומלץ לזלזל בדעות אחרות.

  השב לתגובה
 2. יצחק דגני
  יצחק דגני דצמבר 21 2019, 16:34
  ל- ח. המגיב הנכבד - מדוע בעילום שם?

  נושא הגרעין האיראני הוא יותר מדי כבד וחלקו גם "תת קרקעי". קראתי בזמנו את מאמרה של ד"ר ליטוויניק. אינני רוצה להתייחס אליו ישירות. אומר רק שהדיון בנושא קריטי כזה חייב להתבסס על עובדות אסטרטגיות מוכחות ולא על שיקולים אידאולוגיים או חשיבה בנוסח של WISHFULL THINKING. אין כל מקום להשוואת אפשרות שיהיה גרעין איראני עם המאזן האסטרטגי בין ארה"ב לבריה"מ בעת המלחמה הקרה.
  חכמים, היזהרו בדבריכם. שיישמרנו אבינו שבשמיים אם יהיה לאיראן גרעין.

  השב לתגובה
 3. שלומית הירשפלד
  שלומית הירשפלד דצמבר 23 2019, 16:09
  כל העולם כולל המדינות התמימות ואירופה

  וגם יפן כבר הבינו שאיראן הנה צרה צרורה.

  השב לתגובה
 4. שירה נאמן
  שירה נאמן דצמבר 24 2019, 10:40
  אין ספק שזה אחד המהלכים החשובים

  שנעשו בשנים האחרונות. כל הכבוד לנשיא טראמפ. כעת גם באירופה כבר יש כאלה שמודים שהוא צדק.

  השב לתגובה
 5. אבנר שני
  אבנר שני יוני 27 2020, 15:00
  ביטול הסכם הגרעין

  במבחן התוצאה היום איראן יותר קרובה לפצצה מאשר לפני ביטול הסכם הגרעין

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני יוני 27 2020, 22:25
   למר אבנר שני הנכבד

   אתה טועה טעות קשה וחמורה ביותר. אנא קרא עוד פעם את המאמר. הנזק הגדול והמידי מהסכם הגרעין היה שחרור עשרות מיליארדי דולרים איראניים שהוקפאו. זה נתן לאיראן דחיפה חזקה מבחינה כלכלית ופוליטית כולל העצמת הטרור. ביטול ההסכם ע"י טראמפ שינה את המגמה הזו.
   באשר לגרעין, האיראנים לא הפסיקו את פיתוח הגרעין כתוצאה מההסכם אלא שינו את פעילותם תוך הונאה של פקחי סבא"א והאו"מ. למדנו זאת כאשר ארכיון הגרעין האיראני הובא לישראל. אולם לא רק זאת אלא למדנו זאת גם מדיווחים שונים שתקצר כאן היריעה מלפרטם. נכון שכיום איראן מחזיקה יותר אורניום מועשר בריכוזים נמוכים, אולם זה לא מקרב אותם יותר לפצצה. כמו כן ישראל וארה"ב ממשיכות להתנכל לתכנית הגרעין האיראנית. המטרה המקובלת היא שלא תהיה לאיראן פצצה. מחזיקים את היד על הדופק כנדרש.
   כמו כן יתכן שהצרות מכיוונים שונים יכריעו את משטר האייטולות ומי שיבוא במקומם ישכח מפצצה גרעינית.
   וכל הדברים האלה הם המעט מתוך הרבה יותר שניתן לכתוב על הנושא.

   השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור