JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

הערבים לא שכחו דבר ולא למדו דבר

חזונו של הנשיא טראמפ חושף מחדש מציאות קבועה

הערבים לא שכחו דבר ולא למדו דבר ד"ר יצחק דגני
פברואר 16
09:30 2020

מיד אחרי מלחמת ששת הימים והאופוריה שהציפה את המדינה, החליטה ממשלת ישראל להציע לערבים "שטחים תמורת שלום". הייתה זו החלטה מדינית שהוכיחה בעליל כי ישראל אינה מעוניינת בכיבוש שטחים אלא שהיא מבקשת שלום עם אויביה. ב-27 באוגוסט 1967, כחודשיים וחצי אחרי תבוסתם ההיסטורית במלחמה זו, נאספו בחרטום מנהיגים ממדינות ערב, בהשראת הרודן המצרי נאצר, לוועידת הלוזרים. ביחס לישראל הם פרסמו את שלושת הלאווים: לא הכרה בישראל, לא משא ומתן ולא כריתת הסכמי שלום עמה.

מאז עברו 53 שנים. זו תקופת זמן בעלת משמעות היסטורית. בחלוף הזמן התקיימו בין מדינת ישראל לשכנותיה הערביות עימותים צבאיים נוספים. ב-1973, בעימות הקרדינאלי בין ישראל לשתיים ממדינות ערב – מצרים וסוריה – ספגו הערבים מפלה אדירה, הגם שבעמדת פתיחת המלחמה היה להם יתרון משמעותי.

והנה בפתח שנת 2020 מפרסם נשיא ארצות הברית תכנית שעל פיה עשוי להיכון שלום בין ישראל ושכנותיה הערביות בתהליך שאמור להימשך ארבע שנים. לפלסטינים מוצעים הקמת ישות מדינית משלהם ועוד 50 מיליארד דולר שיתרמו לפיתוח ישותם החדשה למשך עשר שנים. מיד התכנסו מנהיגי הערבים בקהיר, דנו בהצעה, והחליטו פה אחד לדחותה, תוך הבעת בוז כלפי הנשיא האמריקני והצוות שעבד במשך כשלוש שנים על הכנת התכנית דנן.

יצוין שמעמדה הצבאי, הכלכלי והבין-לאומי של מדינת ישראל כיום איתן הרבה יותר לעומת מעמדה ב-1967, וגם בהשוואה לכוחם המצרפי של הערבים. ההדדיות עם הממשל האמריקני, כפי שהגדיר הנשיא אובמה, היא ברמה הגבוהה ביותר הקיימת בין ארצות הברית למדינה אחרת, כולל קנדה, בריטניה ואוסטרליה. הסובייטים שתמכו בצד הערבי נעלמו. כיום ישראל מחזיקה בקשר טוב גם עם רוסיה הפדראלית שקמה במקום רוסיה הסובייטית.

ואילו אצל הערבים נותרה הגישה הקיצונית כלפי ישראל. הם לא מוכנים להכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית בעלת זכות קיום במזרח התיכון. הם לא קולטים שרוב עצום בין ערביי ישראל סולד מההצעה להתאזרח במדינה פלסטינית. בישראל יש חוגים פוליטיים ידועים אשר שוללים את תכניתו של הנשיא האמריקני. הם לא מפנימים את מהותה של התכנית ולא נותנים לעצמם דין וחשבון על כך שהתכנית איננה "המצאה" של רעיונות חדשים, אלא למעשה היא מצלמת מצב קיים ומציעה שיפורים שוליים למדי, בעיקר ברמת חייהם, רווחתם ועתידם של הפלסטינים.

מלימוד המציאות בשטח נוכח הצוות האמריקני (קושניר, גרינבלט, פרידמן ואחרים) שקיים כאן מצב מסוים שאין כל סיכוי לשנותו בעתיד. אם מישהו מפנטז על שינויים בעתיד, הם אולי יקרו אחרי מלחמה נוספת. הסיכוי למלחמה "גדולה" נוספת קטן ביותר. גם אם תפרוץ, ישראל תנצח בה בגדול. שטחים חדשים ייכבשו ופלסטינים רבים יהפכו לפליטים. דהיינו האפשרות היחידה להתקדם לקראת שלום היא הקפאת המצב הקיים ומתן סיוע לפלסטינים להגשים חלק ממאווייהם. כולל הקצאת מיליארדי דולרים למדינות סוריה, לבנון, מצרים וירדן, כדי שהן יעניקו אזרחות לפליטי פלסטין וישקמו אותם מבחינה כלכלית בארצותיהם.

התברר לצוות האמריקני שישראל לא תוותר בשום אופן על נהר הירדן כגבולה המזרחי (תכנית אלון). ישראל לא תתיר את שובם של פליטים פלסטינים לשטחה. ישראל לא תסכים לחלוקת ירושלים מחדש, לא תיתן את השליטה הביטחונית על הר הבית לזרים ולא תפנה יהודים ממקומות מגוריהם ביהודה ושומרון. מאקסיומות אלו נגזרו סעיפיה העיקריים של תכנית המאה. היתר מסתדר עם עקרונות אלו. הם מתקיימים בשטח ולא צריך להמציאם מחדש.

זאת ועוד – יחידה מדינית פלסטינית ביהודה ושומרון כבר קיימת. היא מתנהלת על פי הסכם שנחתם בין מנהיגי ישראל ופלסטין לפני 25 שנים. לא צריך להמציאה מחדש. נכון שחמאס השתלט על רצועת עזה ובכך יצר בעיה לרשות הפלסטינית. עם התקדמות התכנית ייאלץ חמאס יאלץ לשנות את התנהגותו או להתחסל. לא בקלות. אולם זו אפשרות שבהחלט עשויה להתבצע.

כל אלו ביניהם, ואף בינינו, שהחליטו שתכנית המאה של הנשיא טראמפ נועדה לכישלון, טועים ומטעים. במחילה מכבודם, הם לא מבינים שהתכנית מצלמת מצב קיים ונועדה לשפר אותו. גם אם רק חלקים ממנה יתבצעו, הרי שכבר כל הנוגעים בדבר ירוויחו.

הרבה תלוי בשאלה אם הנשיא טראמפ ייבחר לקדנציה שנייה. אם כן יש להניח שישראל תהיה חופשית להתקדם על פי התכנית אפילו ללא הסכמת הצד השני. אם ייבחר במקום טראמפ נשיא דמוקרטי, יש להניח שהתכנית תישכח בהדרגה והמצב יישאר במתכונתו הנוכחית. עם זאת יש להפנים שאין כיום בעולם כוח כלשהו שיכול להכריח את ישראל לבצע צעדים מדיניים שאינה חפצה בהם.

יש לשים לב לדבר נוסף: בהצבעה שנערכה השבוע בסנאט נדחתה דרישת הדמוקרטים להביא עדים במשפט הנשיא המתקיים שם בימים אלה. דהיינו ניצחון לנשיא נגד אויביו. לכן המשפט לא יימשך עוד זמן רב. בשום מקרה הדמוקרטים לא יצליחו להשיג רוב של שני שליש מהסנטורים. כך ייוותר הנשיא בבית הלבן וסיכוייו להיבחר לקדנציה שנייה השתפרו.

על המחבר / המחברת

יצחק דגני

יצחק דגני

עורך מדור: סדר עולמי. ד"ר, מרצה באוניברסיטת בר אילן במחלקה למדע המדינה. בעבר הרצה באוניברסיטת איבדן בניגריה. עסק בייצוג וניהול בחברות באפריקה. ממייסדי תיאטרון גבעתיים וחבר הוועד המנהל שלו. דירקטור ויו"ר וועדת ניגריה בלשכת המסחר ישראל-אפריקה.

8 תגובות

 1. יאיר אור
  יאיר אור פברואר 16 2020, 11:09
  להציג את ההצבעה בסנט כנצחון לטראמפ

  זאת טעות. זה היה ברור לכולם מתחילת התהליך. אין כאן שום הפתעה ושום ניצחון משמעותי. למה אתה לא מדבר על החלטת בית הנבחרים למנוע ממנו להחליט בעצמו על יציאה למלחמה באיראן. זה כן כישלון שלו בעיני.

  השב לתגובה
 2. יצחק דגני
  יצחק דגני פברואר 16 2020, 18:50
  ליאיר אור היקר,

  אף פעם לא מזיק להכין שעורים.
  ב- 6 בפברואר, רק לפני 10 ימים, פרסמתי באתר זה מאמר בשם "הדמוקרטים בארה"ב מסייעים לאיראן". דנתי שם באריכות בהחלטת בית הנבחרים (המטומטמת) למנוע מהנשיא לפקד על פעילות מלחמתית.
  אתה כותב שזה כישלון בעיניך. כך מתוך חוסר ידיעה על הפוליטיקה האמריקאית. חוק כזה חייב להתאשרר בסנאט – אחרת אינו נכנס לתוקף. בסך הכול הדמוקרטים עשו מעצמם צחוק כיוון שבחוקה האמריקאית הנשיא הוא המפקד העליון של הצבא. על מנת לשנות את זה יש פרוצדורה שגם היא מפורטת בחוקה. בסך הכל הדמוקרטים ניסו להשיג הון פוליטי וקרה להם ההפך.
  אני מזכיר לך שהנשיא טראמפ ביטל כלאחר יד את הסכם הגרעין עם איראן למרות שהוא אושר בבית הנבחרים. הדמוקרטים אפילו לא הביאו אותו להצבעה בסנאט. הם ידעו שיכשלו.
  על הניצחון של טראמפ בסנאט אתה כותב שאין בזה שום ניצחון משמעותי. לידיעתך – במדיה האמריקאית כולם חושבים אחרת. לא אוסיף בעניין זה. אתה פשוט לא מתמצא בחומר.

  השב לתגובה
 3. גדעון ביגר
  גדעון ביגר פברואר 16 2020, 21:38
  תכנית טראמפ - האוטופיה הגדולה הנבלתי מציאותית

  תכנית תכנית טראמפ היא שיא האוטופיה העולמית. כמה שאלות לתומכים בה:
  1 האם הגבולות בין ישראל מדינה הפלסטינית יהיו פתוחים או סגורים. מדובר ביותר מ 1000 ק"מ של גבול. גבול פתוח משמעותו מאות אלפי פלסטינים מסתובבים בשטח ישראל. גבול סגור פירושו גדר ביטחון של 1000 ק"מ במקום הגדר הנוכחית, ואלפי אנשי צבא וביטחון השומרים על הגדר ומפקחים על המעברים. זה עוד בלי התוספת במערב הנגב שמאריכה את הגבול בעוד כמה מאות ק"מ ויוצרת בין השאר ציר ברוחב 2 ק"מ בין פלסטין למצרים לאורך כ 100 ק"מ כלומר ציר פילדלפי חדש, פי 10 באורכו. האם מומחי הביטחון חשבו על כך?. האם העולם הרחב יסכים לסיפוח השטחים לישראל. והלא יודע הכותב כי אפילו הרובע היהודי בעיר העתיקה נחשב בעולם לשטח כבוש . אכן התכניתנטלה את רעיון המובלעות שהציע כותב שורות אלה עוד לפני 7 שנים אך במקום להפוך את אריאל וקריית ארבע למובלעות, העניקה מעמד זה ל 15 ישובים קטנים וחיברה 150 יישובים לישראל בצורת גבולות מעוותת מעין כמוה. האם הקורא מכיר מדינה בעולם שתהיה בנועה כמו המדינה הפלסטינית. הסתכלו במפה והביעו דעתכם על ההגיון שבה.

  השב לתגובה
 4. יצחק דגני
  יצחק דגני פברואר 17 2020, 15:29
  לפרופ' ביגר הנכבד

  העולם הסכים. שבו לישראל רק פליטים אמתיים. יום אחד התייצב סטודנט ערבי במשרדך באוניברסיטת תל אביב ובידו קושאן – סלח לי פרופסור – אמר הסטודנט – השייך מוניס היה הסבא של אבא שלי. הקרקע שעליה נבנתה האוניברסיטה שייכת לי מהיותי יורשו של השייך מוניס.
  לא ידוע לכותב שורות אלה כיצד נגמר האינסידנט הזה.

  השב לתגובה
 5. ח.
  ח. פברואר 20 2020, 12:23
  להטיל את הכל על הצד השני

  זה מאוד לא חכם. וצריך לזכור, טראמפ לא מוביל אותנו ואת כל העולם במסלול טוב. אוי לנו ששמים מבטחנו במשענת קנה כה רצוץ.

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני פברואר 20 2020, 22:41
   ח. מכובדי

   אם טראמפ מוביל במסלול לא טוב – מהו המסלול היותר טוב? האם גב' קלינטון הייתה יכולה להיות משענת יותר טובה?

   השב לתגובה
 6. יניב קציר
  יניב קציר פברואר 20 2020, 16:23
  מה התועלת?

  העולם ממש השתנה מאז שטראמפ הכיר בירושלים כבירת ישראל. הפלשתינאים נכנעו והפכו לציונים. ומאז שביטל את הסכם הגרעין עם איראן, האיומים על ישראל הוסרו. ובעיקר מאז שהכיר בריבונות ישראל ברמת הגולן, כל הערבים הרימו ידיים. כדאי להתחיל לחשוב קצת אחרת.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור