JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

התערערות מנגנוני השלטון ב"עולם הראשון"

יש להפנים את המתחולל במדינות המערב ולפעול בהתאם

התערערות מנגנוני השלטון ב"עולם הראשון" ד"ר יצחק דגני
מרץ 12
09:30 2020

העשור השלישי של המאה העשרים ואחת נפתח בסימן פיצול פוליטי חריף בין פלחי האוכלוסייה בדמוקרטיות המערביות. בישראל "ננעלנו בתוך עצמנו" כך שאין ביכולתנו להפנים את המשברים המתחוללים במדינות אירופה ובארה"ב. להלן לא נעסוק במתרחש במדינות העולם השלישי, שבהן הכאוס הפוליטי מתקיים מאז סוף הקולוניאליזם האירופי. גם לא נדון במתרחש בעולם הערבי והמוסלמי המקיף את ישראל (אין חפיפה בין העולם הערבי לעולם המוסלמי היות שיש מדינות מוסלמיות שאינן ערביות). הפיצול הפוליטי-אתני בארצות הללו עבר מזמן את נקודת האל-חזור. אם בארצות המערב מבחינים בפיצולים פוליטיים, הרי שבמדינות שמסביב לישראל ההרג וההרס שנגרמים כתוצאה מפיצולים פוליטיים הם ללא גבול. למעשה חלק נכבד ממדינות אלה מתדרדרות לכיוון הפיכתן למדינות כושלות.

סיבה עיקרית לחקר המתרחש בפוליטיקה במדינות המערב היא הצורך להבין האם לפוליטיקה במדינות הללו יש סיכוי לשוב לרמת התנהלותן בשלהי המאה העשרים, או שהתדרדרות השלטון בהן תימשך בשל אותם גורמים שהביאו לערעור השלטון מלכתחילה.

ראשית נתבונן בחוסר היכולת לכונן ממשל יציב בישראל. הציבור כאן מתחלק לשני מחנות כמעט שווים בכוחם האלקטוראלי. הפערים האידיאולוגי והאנושי המאפיינים את הציבור בישראל נטועים עמוק בקרקע המציאות. פערים אלו מתרחבים ומעמיקים. אולם ישראל אינה "בת יחידה" בעולם. בצרפת למשל, בשל מדיניות כלכלית שמוליך הנשיא מקרון, נערכות הפגנות קשות וממושכות המשבשות את חיי היומיום. כתוצאה מכך גובר כוחה של מפלגת ימין "לה-פניסטית" שאינה מבשרת רגיעה פוליטית.

בבריטניה, זה שלוש וחצי שנים, בערה הקרקע הפוליטית בשל הוויכוח על הברקזיט. לאחרונה המאבק על הברקזיט הצליח. הגם שכך הסקוטים מחדשים את רצונם בהיפרדות מהממלכה המאוחדת, כיוון שרובם התנגדו לברקזיט. בצפון אירלנד מתעוררת מחאה חדשה משום שאף אחד אינו יכול להראות כיצד יתנהלו הדברים בין אירלנד הצפונית לבין אירלנד העצמאית, שלא פרשה מהאיחוד האירופי. בגרמניה סוערות הרוחות. שלטונה של הגב' מרקל נפגם בשל בעיית הגירה מוסלמית. גם שם ימין פשיסטי מתחזק. כהונתה של מרקל תסתיים השנה. בגרמניה חוששים שהשלטון הפדראלי יתרופף עם הסתלקותה של מרקל מהשלטון, משום שיחסר את הסמכותיות הדומיננטית שלה בהמשך.

הפדרציה הספרדית עוברת תקופה קשה. הקטלונים דורשים עצמאות. בברצלונה, בירת קטלוניה, שהיא העיר התעשייתית החשובה בספרד, מתנהל זה שנים אחדות מאבק אלים ונערכות הפגנות ענק. הממשל הפדראלי במדריד שולח לשם חיילים כדי להשליט סדר, כיוון שהמשטרה המקומית אינה מצליחה לשמור על המשילות. חברי פרלמנט וקבינט בקטלוניה נתפסו בכוח ונכלאו. מנהיגים קטלונים ברחו לארצות אחרות ומשם הם מעודדים את בני עמם להמשיך להתנגד לשלטון הספרדי שמרכזו במדריד.

הגם שהתדמית של הנשיא פוטין, כפי שנוצרה על ידי התקשורת בארץ, היא כשל "צאר רוסי חדש", לאמיתו של דבר, רוסיה, שבתקופה הסובייטית נחשבה למעצמה, היא מדינה מלאה בעיות כרימון. היא הפכה לפדרציה שבה 83 יחידות פוליטיות. בחלקן הכלכלה היא ברמה של מדינת עולם שלישי. רוסיה החדשה נגועה באלכוהוליזם ובטרור, נשלטת על ידי חבורת "דיפ סטייט" בוגרי הק-ג-ב. אי-שקט חברתי-עממי הולך ומתפתח ברוסיה שאחריתו מי ישורנו.

על הקיטוב כיום בחברה האמריקאית נאמר ונכתב רבות. הבחירות לנשיאות 2020 שהחלו להתנהל בשבוע שעבר במדינת איווה מסמנות החמרה בקיטוב הפוליטי האמריקאי. ניסיון כושל להדחת נשיא והאקט של קריעת הסטנוגרמה של נאומו על מצב האומה בידי הגברת פלוסי, מהווים סימן בולט לשבר הפוליטי המתחולל כיום בתוך המעצמה מספר אחת בעולם.

אפשר להעלות דוגמאות נוספות למשבר הפוליטי המתעצם בעולם. הדברים ידועים. הגורמים המעצימים את המשבר לא צפויים להיחלש. ההפך הוא הנכון. הרחבת מעגל העוני בתוך מדינות וביניהן, הגירת מצוקה מארצות נחשלות, ברובן מוסלמיות, אל המערב, משבר האקלים והתדלדלות מקורות מים, התפשטות המדבור והרעב – כל אלה אינם צפויים להצטמצם.

ההנהגה במדינת ישראל, הממוקמת באחת השכונות הבוערות והמתנוונות ביותר בעולם, חייבת להתנער מעולם האבסורד שבו היא מתבוססת. לא ייתכן שבישראל, מדינת "סטארט-אפ" מדעית-טכנולוגית, נבחרי ציבור לא מצליחים להקים ממשלה במשך שנה תמימה. הנזק לחברה הישראלית הולכך ומתעצם. גבולות נפרצים. המשילות מתרסקת. אמון הציבור במפעל הציוני מתדרדר. בחירות מועד ג' כבר התקיימו. יש לייחל שכעת תקום כאן ממשלה שתוכל לנהל את המדינה כראוי, בתוך הטלטלה העולמית העכשווית. בנפשנו הדבר.

על המחבר / המחברת

יצחק דגני

יצחק דגני

עורך מדור: סדר עולמי. ד"ר, מרצה באוניברסיטת בר אילן במחלקה למדע המדינה. בעבר הרצה באוניברסיטת איבדן בניגריה. עסק בייצוג וניהול בחברות באפריקה. ממייסדי תיאטרון גבעתיים וחבר הוועד המנהל שלו. דירקטור ויו"ר וועדת ניגריה בלשכת המסחר ישראל-אפריקה.

4 תגובות

 1. חיים לבבי
  חיים לבבי מרץ 12 2020, 12:27
  לא המנגנונים התערערו

  מדובר בהתערערות אידיאולוגית ערכית. אנשים שהפכו לאגואיסטים ושונאי האחר והשונה שמעודדים על ידי מנהיגים פופוליסטים שגורמים להאצת מהלכים שמדרדרים את המצב מכל הבחינות.

  השב לתגובה
 2. יצחק דגני
  יצחק דגני מרץ 12 2020, 15:37
  חיים לבבי היקר

  תודה על תשומת לבך. אנא שים לב – מנגנוני שלטון כן התערערו. הנה אתה עצמך כותב: "מהלכים שמדרדרים את המצב מכל הבחינות". זה נכון מאד.
  אנשים הופכים לאגואיסטים כתוצאה משינויים מפליגים בנתונים החברתיים-כלכליים. לפיכך הם בוחרים מנהיגים בצלמם ובדמותם.
  השינויים, בקצרה, כוללים התעשרות האומות וחלוקת העושר באופן חסר צדק. ולא רק בין האומות באמצעות מנגנון הגלובליזציה, אלא גם בתוך מדינות הלאום עצמן. זה גרם לקריסת הסוציאליזם וכיו"ב.

  השב לתגובה
 3. חביבה גלוברמן
  חביבה גלוברמן מרץ 13 2020, 20:15
  כל המנגנונים בכל העולם התנפצו

  אנחנו בתוך זה חזק
  והקורונה נתנה תנופה אמתית

  השב לתגובה
 4. ל.
  ל. מרץ 15 2020, 22:16
  כאשר הכל שטחי וחסר ערכים

  התוצאות מגיעות.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור