JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

סיפוח – על שום מה?

האינטרסים של טראמפ ומשפט נתניהו

סיפוח – על שום מה? עוזי ברעם
אפריל 24
09:30 2020

אין לי דעה נחרצת על הממשלה שהוקמה. גם צמד המילים "הממשלה שהוקמה" נראה לי תלוי על בלימה. יותר מדי חקיקות כמעט בלתי אפשריות עומדות בפני הכנסת עד שיגיע המוצר המוגמר, שעדיין יהיה בלתי אפוי. אין לי דעה נחרצת כי אני נע בין שני קטבים. מצד אחד אני יודע שלו הייתי במקום גנץ לא הייתי חותם על הסכם כזה. מצד שני ההרחקה של אוחנה מהמשפטים ושל אמסלם מהתקשורת, יחד עם ביטול הגזרות האנטי-דמוקרטיות שהימין זמם, הם מקור לאנחת רווחה. סיכום – ממשלה גרועה אבל יכול היה להיות גרוע יותר.

נושא הסיפוח של אזורים בגדה המערבית לא שימש אבן מחלוקת זועקת בין נתניהו לגנץ. נכון שאיש אינו יודע את ממדי הסיפוח, אבל הוא אמור לחול לפחות על רוב ההתנחלויות. זה מותנה בהסכמת טראמפ, שצפוי להיוועץ בנציג המתנחלים בממשל, הרי הוא שגריר ארצות הברית בישראל דייוויד פרידמן. טראמפ יעמוד לפני מערכת הבחירות ובשביל לקבל 50,000 קולות יהודים בפלורידה הוא יתמוך גם בהצגת ארון הברית בבית מקדש וירטואלי… פרידמן הוא חומר ביד היוצר שיושב כבר בגדה המערבית. אינני משוכנע שיהיו יהודים אמריקנים שצעד כזה ישכנע אותם, כי אלו כבר מצויים במיעוט היהודי המזהיר של תומכיו.

אני יודע שטראמפ אהוד כאן. "הוא טוב לישראל," יאמרו לך עוברי אורח שתפגוש אחרי שתעבור מגפת הקורונה. לא באתי לנתח את מצבו של טראמפ. לדעתי הוא מבזה את תפקידו בכל ציוץ טוויטר שהוא מוציא, אבל ממילא אינני נמנה עם הבוחרים בארצות הברית. אני רוצה לדבר עלינו.

מעולם לא עלתה הצעה רצינית לספח שטחים אלא במסגרת הסכם שלום. מעולם לא רצינו, כעם וכממשלה, להגדיל את ממדי הסכסוך עם הפלסטינים ולהעמיק את הקרע עם העולם הערבי. דאגנו גם לעצמנו ולא ביקשנו לקדם את האפרטהייד, שאיננו רוצים בו. בכל הוויכוחים בין ימין לשמאל לא עלה נושא הסיפוח, כי כל הצדדים הבינו שאנו שומרים על השטחים כערבות להסדר.

איש אינו יודע מה יקרה בעולם. האם טראמפ ייבחר שנית? האם המעשה לא יחזק את הרדיקליזציה בעולם הערבי? האם לא יחזק את התובענות של איראן? האם לא יביא לאינתיפאדות? כך או כך, השקט בדעת הקהל הישראלית מטריד. רוב מוחלט של אנשי ביטחון בארץ מתנגדים למהלך, כי לדעתם הוא מסכן את ביטחונה של מדינת ישראל.

בסופו של דבר הסיפוח המזורז המתוכנן הוא עוד חלק מקו ההגנה של בנימין נתניהו בכל תיקיו. מאז 1967 לא נעשה המהלך, על מה החיפזון עכשיו? לדעתי, על האינטרסים של טראמפ בקרב האוונגליסטים ובקרב היהדות האורתודוקסית ועל האינטרסים של נתניהו, שאף אחד מהם איננו עומד בזכות עצמו אלא הוא מוטציה אחת של כתבי האישום.

יש לסיפוח רוב בכנסת? ייתכן. יש לו היתכנות אמיתית? אני בספק גדול, כי הסכם בין נתניהו לגנץ איננו הסכם בין ישראל לעתידה.

על המחבר / המחברת

עוזי ברעם

עוזי ברעם

עורך מדור: פוליטיקה. לשעבר חבר כנסת, שר התיירות ושר הפנים. הרצה באקדמיה. כתב את הרומן "אין אהבה בעיר". כיום יועץ אסטרטגי, יו"ר של חברת קלאב 50 ותיאטרון בית ליסין. כותב מאמרים בעיתונות, פרשן פוליטי במשדרי רדיו וטלוויזיה וחבר בדירקטוריונים שונים.

16 תגובות

 1. יחיעם רובין
  יחיעם רובין אפריל 24 2020, 13:30
  כמו תמיד מאמרים ישר ולעניין

  שבת שלום לכולנו.

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני אפריל 24 2020, 15:06
   למר יחיעם רובין הנכבד

   מסכים לחלוטין עם הערכתך את מאמרו של עוזי ברעם שלעיל. כנראה שסיפוח לא יהיה. אבל אני מבקש להוסיף לרשימת השרים הבלתי מתאימים שייפנו את מקומם את ליצמן בבריאות, הנגבי בחקלאות, פרץ בחינוך, סמוטריץ' בתחבורה, פרץ בחינוך, שאשא-ביטון בשיכון.
   לא אלמן ישראל.

   השב לתגובה
   • אביבה דורון
    אביבה דורון אפריל 24 2020, 19:21
    מציאות לא ברורה

    בתאריך יום ו׳, 24 באפר׳ 2020, 19:06, מאת Aviva Doron ‏:
    את מאמרו החדש מסיים עוזי ברעם במשפט חד ומקורי:
    "הסכם בין נתניהו לגנץ איננו הסכם בין ישראל לעתידה." מלים נחרצות אלו מאפיינות את גישתו של המחבר שלוקח בחשבון את המציאות כגורם משפיע לא פחות ממהלכים דיפלומטיים; במקביל לניתוח הפוליטי המובנה בדייקנות משכנעת,בולטת במאמר הגישה האנליטית והפרגמטית של ברעם, והיא מציעה לקורא חומר למחשבה ואף ומשאירה מקום לספקות, שהרי בתוך התהליכים עצמם עדיין לא ברורות התוצאות הוודאיות. כך בנוי הכאן והעכשיו. ומאמרים טובים נותנים לנו הקוראים כלים להבנה ןלהרהורים. במאמר של ברעם כמו במאמרים אחרים שלו אנו מקבלים כלים שרובם מזוית מקורית. ולא אנחנו כמו שלא הכותב יכולים לדעת את המחר. אך התעשרנו בהבנה ובחומר למחשבה רצינית

    השב לתגובה
 2. תולי פריגן
  תולי פריגן אפריל 24 2020, 14:06
  האפרטהייד הישראלי נחשף כעת לאוויר העולם.

  שנים סיפרנו לעצמנו שאין ברירה, ושהכיבוש הוא פתרון זמני עד שנציגות פלסטינית אותנטית תעלה כפרטנר במו"מ מולנו. אבל הסיפור הזה הוא שקר. ממשלה לא בונה התנחלויות בשטחים שאותם היא מתכוונת להחזיר. ישראל השקיעה כסף בהתנחלויות, ודם בהגנה עליהן, מכיוון שהיא מעוניינת להחזיק בשטח.

  הכיבוש אינו פתרון זמני. הוא דיקטטורה שיצרנו במטרה לנכס לעצמנו את אדמות הפלסטינים. ואחרי 53 שנים מובן לגמרי כי עשינו הכול בשביל האדמה, וחיכינו להזדמנות נאותה לדחוק את הפלסטינים בבנטוסטנים, בלי זכויות, ושההפרדה מהם תהא מעוגנת בחוקי ישראל.

  האפרטהייד המבויש הוא נחלת העבר. ועכשיו אנחנו נכנסים לעידן של אפרטהייד גא ורשמי. כאשר יש כאלה הסוברים כי סיפוח השטחים יהפוך את אזרחי ישראל לעבדים בתחזוקת אפרטהייד, ואחרים שטוענים כי הסיפוח יהפוך את ישראל לעוד מדינה ערבית במזרח־התיכון.

  קשה שלא להיווכח כי אנחנו עדים למצב חמור בדמוקרטיה הישראלית. מנהיג מושחת גרר אותנו לשלוש מערכות בחירות, הפסיד בהן, וכעת הוא מוליך אותנו לשלטון אפרטהייד, בסיוע נוכלים שגנבו את קולות בוחריהם. הרגע ההיסטורי הזה יירשם ודאי על שמנו. אבל אם מישהו חושב שהסיפוח יעבור בשקט, כדאי שיחשוב שוב.

  כך או כך, החלטה על ביטול חזונם של מקימי המדינה ומגניה, לא יכולה להתקבל רק במשא ומתן קואליציוני. הגיעה העת להכרעה לאומית אמיתית בשאלת סיפוח השטחים. הממשלה חייבת לבחון את משמעויות הסיפוח ולהבהיר כיצד היא מתכוונת לממש את החזון הציוני, עת העם היהודי לא ימשיך להיות הרוב המוחלט במרחב שבין הים לירדן. ולהציג זאת לדיון ציבורי שיובא להכרעת העם. גם אם האפרטהייד לא מחכה ל-1 ביולי, והוא קיים למעשה כאן אצלנו כבר מזמן. []

  השב לתגובה
 3. יצחק דגני
  יצחק דגני אפריל 24 2020, 14:44
  למר תולי פרידמן

  אינך מבין מהו אפרטהייד. אינך מכיר את מבנה המשטר בין הירדן לים. אתה כותב מתוך השקפת עולם סוציאליסטית-סובייטית שלא רק עברה מן העולם אלא אף פעם לא הייתה נכונה. אתה זוכר את סטלין שמש העמים?
  אל תדאג. סיפוח כללי לא יהיה כאן. א- כי לא צריך. וב- כי כבר קיים בשטח משהוא אחר.
  רק אתה וקומץ דומיך נשארתם בתוך בית סוהר אידאולוגי. דע לך – אם מאווייך הפוליטיים יתגשמו אתה וחבריך להשקפה בוודאי תהיו בין הראשונים שתדרשו לבית דין של מעלה. אלה שלפי השקפתך נמצאים בצד התחתון של ה"אפרטהייד" לא יחוסו עליכם.

  השב לתגובה
 4. יצחק דגני
  יצחק דגני אפריל 24 2020, 15:08
  תיקון טעות בהקלדת שם משפחה

  בתגובה מס 3 צ"ל פריגן במקום פרידמן. סליחה.

  השב לתגובה
 5. יאיר בר-קול
  יאיר בר-קול אפריל 24 2020, 16:53
  מאמר קולע ולעניין

  לגבי הקמת הממשלה אני מסכים שהיה יכול להיות גרוע יותר. לגבי הסיפוח לא יכול להיות משהו גרוע יותר

  השב לתגובה
  • ליאיר בר-קול
   ליאיר בר-קול אפריל 28 2020, 17:46
   סיפוח

   יאיר – כבר סיפחנו. לא צריך לספח עוד פעם. אם כך, לפי דבריך הגרוע ביותר כבר אחרינו.

   השב לתגובה
 6. נביא זעם
  נביא זעם אפריל 24 2020, 23:34
  דור מנהיגי העולם

  מצביע על הכיוון הקשה אליו אנו צועדים מרצון

  השב לתגובה
 7. כאוב
  כאוב אפריל 25 2020, 22:51
  סיפוח על שום..... צו אלוהי

  תשאל את סמוטריץ ועוד כמה שרים ממשלתנו

  השב לתגובה
  • עוזי ברעם
   עוזי ברעם אפריל 27 2020, 10:01
   לא צו אלוהי מביא לסיפוח

   דווקא על מה שכתבת כדאי להתעכב. אין ספק שחלק מהציונות הדתית מאמין שסיפוח אפילו מלא הוא צו אלוהי אבל לא כך חושב נתניהו ולא יריב לוין ולא צחי הנגבי. המהלך שלו נועד לקרוץ לרבני היהדות הדתית שהוא הולך אתם באש ובמים. הם החיילים הכי מסורים שיוכל לפגוש בקרב הישרדותו החובק את כל שטחי החיים בישראל

   השב לתגובה
 8. לדעתי
  לדעתי אפריל 26 2020, 11:58
  זה יותר מתוחכם ממה שחושבים

  ביבי יוותר כאן הלכה למעשה (לא הצהרתית) כדי שיוותרו לו אישית במשהו שחשוב לו

  השב לתגובה
 9. שרון וייס
  שרון וייס אפריל 28 2020, 09:14
  קודם כל כדי לחזק מעמדו של ראש הממשלה

  בקרב הימין הדתי.

  השב לתגובה
 10. עם כל הכבוד הראוי
  עם כל הכבוד הראוי אפריל 28 2020, 11:53
  נכון יש בעיה והיא גדולה

  כל מי שעיניו בראשו מבין זאת
  מהו הפתרון? זאת השאלה. ואין לה מענה

  השב לתגובה
 11. צבי
  צבי אפריל 29 2020, 22:59
  כי זה מה שמעניין את המתנחלים

  ויש להם כוח סחיטה

  השב לתגובה
 12. שמחה סיגן
  שמחה סיגן מאי 21 2020, 16:33
  הסיפוח יכול להבעיר את האזור

  הסיפוח הוא מעשה חסר אחריות היכול להבעיר את האזור. ישראל יושבת בטח על גבול ירדן ושולטת על מי שנכנס ויוצא. זהו סטטוס קוו שבשתיקה ומוטב שיישאר כך

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור