JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

כשהתקינות הפוליטית מחבלת במאמצי שלום

מקומו של המוסר ביחסים בין-לאומיים

כשהתקינות הפוליטית מחבלת במאמצי שלום ד"ר גדעון שניר
ספטמבר 20
09:30 2020

מסתבר שיש לא מעטים בציבור הישראלי שהסכם השלום הצפוי בין ישראל ואיחוד האמירויות הוא לצנינים בעיניהם ותסכולם ניכר בתגובות מסוגים שונים. יש להניח שאילו הסכם השלום היה נחתם עם כל ראש ממשלה אחר – "רק לא ביבי", ועל מדשאת הבית הלבן עם כל נשיא אמריקני אחר "רק לא טראמפ", ההסכם היה מתקבל בברכה ועם חלוקת מחמאות רבות לעושיו, כולל הענקת פרס נובל, כפי שזכו לכך רבין, פרס ובגין.

לעיתים ההתנגדות מגובה באידאולוגיה. למשל בריאיון לטלוויזיה ציינה ד"ר מיכל יערי מאוניברסיטת תל אביב, מומחית למדינות המפרץ, שיש בהסכם טעם לפגם מאחר שמדובר במדינה שאינה מכבדת את "זכויות האדם" כמקובל במדינות המערב הליברלי. לדעתה מדינת ישראל צריכה לבחון היטב את ההיבט המוסרי של עשיית שלום עם מדינות כמו דובאי, טרם עיצוב יחסים רשמיים העלולים להיחשב כתמיכה במשטר לא דמוקרטי. כדוגמה הביאה את ערב הסעודית, שאך לפני זמן קצר הואשמה ברצח העיתונאי ג'מאל ח'אשוקג'י. לתפיסתה, די באירוע זה כדי שישראל תישמר מפני פיתוח יחסים רשמיים עם סעודיה. אגב, המראיין איתגר אותה בשאלה לגבי הסכם שלום עם מצרים וירדן, או זה שיהיה עם פלסטין – כולן מדינות שדבקותן ב"זכויות אדם" מוטלת בספק בלשון המעטה – האם הסכם שלום כזה כן מקובל על הקהילה שהיא מייצגת? אך ד"ר יערי התחמקה לא באלגנטיות יתרה בטענה כי "זה כבר משהו אחר". גם לא זכור לי שהיא יצאה נגד היחסים הטובים מאוד בכל התחומים (עד לא מזמן) בין ישראל וטורקיה, למרות שזו האחרונה כופרת באחריותה לטבח הארמנים. ויותר מכך, היא פנתה לציבור אנשי העסקים הנוהרים עתה לדובאי לשקול היטב ולעשות חשבון נפש מוסרי אם ראוי לקדם פעילות עסקית עם גופים שערכיהם התרבותיים אינם תואמים את המוסר הליברלי דמוקרטי של "זכויות אדם". כל הטיעון הבררני הזה מדיף ריח של צביעות.

טיעון דומה נשמע לאחרונה בעקבות סרט ענק של וולט דיסני בשיתוף עם סין, שהופק בעלות של 200 מיליון דולר. כולם קיוו שהמסר של שיתוף פעולה אמנותי ועסקי יתקבל בברכה, עד שמישהו קרא את האותיות הקטנות של הכרת תודה לתורמים, שם ציינה סין את תרומתו של הממשל האחראי על חבל שינג'יאנג, מחוז אוטונומי בצפון-מערב סין שרובו מוסלמי ונמצא בעימות עם ממשלת סין. רבים מבני המחוז נשלחים למחנות "חינוך מחדש" בטענה שהם אחראים למעשי הטרור המתבצעים ברחבי סין בשם האסלאם. על כן נשמעת קריאה בארצות הברית, ברוח התקינות הפוליטית, להחרים את הסרט על כי אינו עומד בסטנדרטים הדמוקרטיים – למגינת ליבה של וולט דיסני, שהשקיעה רבות בסרט. גורל דומה נפל בחיקן של יזמיות אחרות שאינן עומדות לצד תנועת BLM ("חיי שחורים נחשבים") למשל.

וחזרה אלינו. מאחר שדעתה של המומחית למדינות המפרץ אינה חריגה בזירה הפוליטית העולמית והישראלית, מן הראוי לבחון את דבריה בכובד ראש.

בהגדרה – עמי העולם נבדלים בתרבותם. כל מי שעוסק ביחסים דיפלומטיים וביחסי כלכלה בין-לאומיים יודע שחזון תרבות הכפר הגלובלי אינו עומד במבחן המציאות. היחסים בין מדינות אינם נקבעים על פי התאמה תרבותית, אף שזו רצויה ונוחה, אלא על תיאום בין אינטרסים ובריתות הגנה הדדיות. המסחר הבין-לאומי חוצה גבולות על פי שיקולים כלכליים, וגם מגבה בריתות דיפלומטיות מסוגים שונים, בעיקר בעידן הגלובליזציה.

המחשבה שיש לכרוך את היחסים הדיפלומטיים ואת השותפים העסקיים על פי מידת ההתאמה בערכים התרבותיים בין המדינות – לא רק שזו מחשבה שגויה, היא גם נכשלת במבחן המציאות. למשל האיחוד האירופי מוכן לעשות היום עסקים עם איראן בשל הכדאיות הכלכלית ללא קשר להבדלי התרבות וחרף ההכרה בעובדה שאיראן שועטת לעבר כוח גרעיני המסכן את שלום העולם. אירופה הליברלית אינה אומרת לאיראן "לא נעשה איתכם עסקים עד שתהיו דמוקרטיה". גם סין ואיראן יצרו שיתוף פעולה כלכלי ובתחום אספקת נשק, כדי להתגבר על הסנקציות של ארצות הברית. הבדלי התרבות והערכים אינם רלוונטיים וגם לא צריכים להיות.

איזו זכות יש לבן תרבות אחת לקבוע שתרבות האחר "גרועה ושגויה", ואיזו זכות יש למישהי לכפות על האחר לאמץ את תרבותה שלה, שהיא מסתבר "תמיד יותר צודקת ונכונה מתרבות האחר". הלוא זוהי אתנוצנטריות. האם כיבוש אמריקה הדרומית על ידי המיסיונרים הנוצרים וכפיית התושבים הילידים לשנות את דתם – היטיב עם התושבים המקומיים? כך גם הניסיון להתנות סיוע פיננסי למדינות אפריקה באימוץ "דמוקרטיה" גרם להרס בלתי נתפס ליבשת השחורה. כיבוש עיראק וכפיית בחירות דמוקרטיות רק הביאו למאות אלפי הרוגים במלחמות ומאבקים פנימיים. האם תמיכת אובמה בסילוקו של מובארכ, שסלל את הדרך לשלטון האחים המוסלמים רק בגלל "הבחירות הדמוקרטיות" כביכול – היטיב במשהו את המצב במצרים? שלא לדבר על שלטון חמאס ברצועת עזה, שעלה לשלטון "באופן דמוקרטי" אליבא דאובמה – ההיטיב במשהו את חיי העזתים?

אמר פעם הפוליטיקאי הרציני אפרים קישון: "לכל מדינה יש הגיהינום שלה, ואל לנו לשפוט את האחרים. הטעות שלנו תהיה אם נתחיל לשפוט את העמים השכנים לנו על פי אמות המידה של תרבותנו שלנו." לעומת זאת, טראמפ הצליח לדבר עם צפון קוריאה כי אמר מיד עם הגיעו: "אני לא בא לשנות אתכם." זה פתח את הדלת ואולי גם את הלב. כאיש עסקים הוא הבין שהתנשאות תרבותית היא גורם מפריע לקידום יחסים בין-לאומיים.

אין בדבריי אלה כדי לשלול כל שיקול דעת אידאולוגי, אך המבחן הוא התנהגותי. ישראל, המייצאת נשק לכל העולם, צריכה להיות ערה לאופן השימוש בנשק. אם מדובר ברצח עם ולא בצורכי הגנה למשל, ישראל חייבת להשיב לשאלה המוסרית הכרוכה בכך ולא לפתור עצמה בטיעון "אם לא ממני – אז יקנו נשק ממישהו אחר."

לסיכום, השלום עם אמירויות המפרץ הוא שיקול אסטרטגי חיובי של מדינת ישראל, גם אם באותן ארצות נהוגים ערכי תרבות אחרים שאינם תואמים את חזון "ארגוני הזכויות" למיניהם. אם עמים אלה ימצאו עם הזמן שערכי תרבותם אינם מתאימים להם, חזקה עליהם שיפעלו לשינוי, אך לא כי כפינו זאת עליהם, שכן אז ייחשב המעשה כהתנשאות וזלזול במורשתם ודת אבותיהם.

ומילה לאנשי העסקים הישראלים שכבר מריחים את השטיחים האדומים ואת הכסף המתגולל ברחובות, רק צריך להתכופף להרים. לאט לכם, כבדו את המארחים ואת אורח חייהם, ושלא יקרה הגרוע מזה – שהם ייגעלו מנוהגי התרבות שלנו… ולשומרי "הזכויות" למיניהם, זכרו שבצד הזכויות יש גם חובות! ואני מציע להתמקד בחינוך לרב-תרבותיות ללא כפייה.

אגב, לכל מי שמייחל להסתלקותו של ביבי – עכשיו זו ההזדמנות. לאחר שייכנס להיסטוריה היהודית כראש הממשלה השלישי שעשה שלום, הוא יוכל להירגע ולרדת מהזירה הפוליטית עם הילה מעל ראשו ולא בחרפה. אז להפך, ברכו והללו אותו – ובצדק הפעם – בכל כיכר ובכל גשר בעיר.

על המחבר / המחברת

Avatar

גדעון שניר

ד"ר. מרצה בתחום "ניהול משא ומתן בינלאומי חוצה תרבויות".

13 תגובות

 1. יצחק דגני
  יצחק דגני ספטמבר 20 2020, 11:33
  לד"ר גדעון שניר

  קראתי. מעולה. כל מילה נוספת מיותרת.

  השב לתגובה
 2. אריה שומר
  אריה שומר ספטמבר 20 2020, 20:47
  זה לא פשוט

  תמיכה במשטר אפל שמתנהל באמצעים לא דמוקרטים או עסוק ברצח עם, גם אם אותו משטר יצביע בשבילנו באו"ם או ימכור לנו נפט בזול, היא התדרדרות שתעלה לנו בסוף הדרך ביוקר. איזה ערכים נתחיל לאזרחים אם כאלה הם שותפיך?

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני ספטמבר 21 2020, 23:49
   לאריה שומר

   חלק ממדינות העולם הן מונרכיות. בחלק גדול מאד ממדינות העולם אין דמוקרטיה. מה שלא ברור הוא באיזה מדינה שישראל תומכת בה מתנהל כיום "רצח עם". אולי תפרט?

   השב לתגובה
 3. גדעון שניר
  גדעון שניר ספטמבר 21 2020, 08:00
  מהו הגבול?

  אכן, אתה נוגע בנקודה ה-מאד רגישה שהעליתי לדיון במאמר הזה, ומודה מראש להתייחסותך.
  מתוך התגובה הנחרצת שלך, ניתן להבין שאתה בעד שישראל תנתק מידית את יחסיה הדיפלומטים עם שורה של מדינות, החל מהונגריה, טורקיה, ברזיל, ונצואלה, ניגריה, קובה, סין, רוסיה, בלגיה, מצרים (רשימה חלקית) כי אף לא אחת מאלו ואחרות שלא תמצא שהן חפות מכול דופי מחמת אי-עמידה ב"זכויות" כאלה ואחרות.
  אגב, אם נמשיך לשיטתך ברוח זאת, גם ישראל מואשמת ומגונה באופן קבוע בכול מוסדות וארגוני האו"ם השונים בשל הפרה שיטתית של "זכויות", אשמות המזינות מחצית ממדינות העולם התומך בחרם על ישראל בגין "כיבוש, דיכוי, טבח ילדים, שלילת זכויות אנוש, רצח עם, הפצת מחלות, הרעלת בארות, קולוניאליזם, אפרטהייד, ניצול נשים לזנות.."(רשימה חלקית..), כול אלה הם לחם חוקם של "ארגוני זכויות" תומכי הטלת חרם על ישראל כמו BDS ודומיהם בכנסי דרבן השנתיים בדרום אפריקה ובפאבים של דבלין.
  מאחר ואינך מפלה בין ישראל ובין המדינות האחרות שיש לתפיסתך לנתק מהם מגע- ניתן להסיק שאתה תומך בפה מלא בחרם על ישראל ומוכן לקרוא למדינות העולם הנאור לנתק לאלתר את קשריהם הדיפלומטיים עם מדינת ישראל.
  שלא יהי ספק, השאלה שלך חשובה מאין כמוה, אך תמיד יש את ה "אבל", עד כמה מדינה כמו ישראל החיה ב"ג'ונגל" יכולה להרשות לעצמה לחיות לפי חזון הנביא ולשרוד? מהו הגבול?, והאם ניתן לשרטט כזה בעולם הציני בו אנו חיים, שניתן יהיה לחיות לפיו ולרגיש טוב עם עצמנו? הדבר נכון ברמה האישית כמו גם ברמה הלאומית, וכול אחד יכול לבחון עצמו ביושר עד כמה הוא עצמו עומד בסייגים שהוא מציב לאחרים..
  האם שווה הרהור נוסף?

  השב לתגובה
  • יצחק דגני
   יצחק דגני ספטמבר 21 2020, 23:53
   גדעון היקר

   מסתבר שלקחת את תגובתו של אריה שומר ביותר מדי רצינות. זו תגובה של מי שאין לו הבנה ביחב"ל. מובן שהוא מפנתז על מצב הזוי ואידך זיל גמור.

   השב לתגובה
   • גדעון שניר
    גדעון שניר ספטמבר 22 2020, 08:19
    האפור שב-דיפלומטיה

    דגני
    אני חושב שתגובתו של שומר ראויה להתיחסות רצינית, ואני מניח שהתכוון באופן כללי ולאו דוקאא למדינה ספציפית. גם אני התייחסתי לסוגיה זו באופן ספציפי בפיסקה:
    "אין בדברי אלה כדי לשלול כול שיקול דעת אידיאולוגי, אך המבחן הוא התנהגותי. ישראל המייצאת נשק לכול העולם צריכה להיות ערה לאופן בו נעשה שימוש בנשק, אם מדובר ברצח -עם ולא לצרכי הגנה- למשל-ישראל חייבת להשיב לשאלה המוסרית הכרוכה בכך ולא לפתור עצמה בטיעון "אם לא ממני –אז יקנו נשק ממישהו אחר.."
    היכן הגבול? תשאר השאלה הניצחית ביחסים בינ לאומיים.והגמישות (אם לא "לוליינות") היא אם הדיפלומטיה מאז ומעולם לטוב ולרע

    השב לתגובה
 4. צור מידן
  צור מידן ספטמבר 21 2020, 23:10
  מכיר את הפתגם

  מי שמסתובב ומתחבק עם חולי קורונה נדבק מהם ועלול להזדקק להנשמה

  השב לתגובה
  • לצור מידן
   לצור מידן ספטמבר 23 2020, 15:59
   טעות בידך

   הפתגם האמתי הוא על כלבים וקרציות.
   כשהמציאו את הפתגם עוד לא הייתה קורונה.

   השב לתגובה
 5. שלמה גוטמן
  שלמה גוטמן ספטמבר 23 2020, 11:48
  צריך לשקול כל מקרה לגופו

  האם מנהיג ראוי לשם שיפור הכלכלה ימכור אמצעי לחימה למדינות דיקטטוריות? ודי לחכימא ברמיזא

  השב לתגובה
  • גדעון שניר
   גדעון שניר ספטמבר 23 2020, 19:00
   "דמוקרטיה" אינה חזות הכול

   שלמה
   בוא נהיה לרגע ריאל-פוליטיים ולא "קורקרטנס"
   -ארה"ב מכרה נשק וגם בחינם לברית המועצות "הדיקטטורית" בשתי מלחמות העולם.
   -ישראל מכרה נשק לסינגפור שנשלטה ביד רמה עי שליט דיקטטורי (נאור) שהביא את סינגפור להישגים בינלאומיים שמדינות העולם נוהרים ללמוד את אורחות חייהם.
   – ה"עוזים" הישראלים מופצים בכול מדינות אפריקה ודרום אמריקה שאין אף לא אחת שניתן להגדירה "דמוקרטית" במושגים שלך, כי אם התעשייה הצבאית לא תמכור -לא יהיו האמצעים לפתח נשק הגנתי החיוני לישראל.
   -ישראל מוכרת ציוד בטחוני מיוחד לסין (מפלגה דיקטטורית שיש לה מדינה)שהצליחה לחלץ מאות מיליוני אדם מעוני מחפיר, והפכה לכלכלה משגשגת הגדולה והמובילה בעולם, עם קשרי מסחר ושאיפות השקעה חשובות אצלנו , שאין בית בישראל שאין בו ציוד כל שהוא שנוצר בסין הדיקטטורית ועוד לא שמעתי על אחד בעולם (ישראלי או אחר) שאמר "אם זה תוצרת סין הדיקטטורית- לא קונה! רק ממדינה "דמוקרטית".
   – הטלפונים הניידים שלנו, המיוצרים בסקנדינביה הנאורה (כמו נוקייה) עשויים מחומרים מיוחדים שכורים אותם בתנאי עבדות מחפירים במכרות קונגו שבשליטת מלך בלגיה- ולא שמעתי על מי שנמנע מלרכוש נייד בשל כך.
   -הודו היא "דמוקרטיה", מוכת שחיתות, שני שליש מבני עמה חיים בתנאים קשים ואין לה סיכוי להגיע להישגים של סין שכנתה..

   לגופו של עניין, יש מדינות עם שלטון דיקטטורי (במשמעות שיש מי שמכתיב, דיקטאט) שניתן רק להתקנא בהם- כי בחיי עם תמיד יש מצבים בהם נדרשת יד חזקה, החלטית, אפקטיבית ויעילה כדי לעצב תוהו בבוהו חברתי מדיני, ויש "דמוקרטיות" שהם בגבול האנרכיה שאינן מהוות דוגמא לאידיאל שאתה מכוון אליו. בעולם של תלות הדדית, בה אין מדינה המסוגלת להבטיח את כול מחסורה בעצמה- נדרשים לפשרות, או להפעיל אמצעי שכנוע "רכים" כדי להפגין את עליונות סגנון המשטר שלך (אם בכלל יש לו עדיפות.).
   אבל לפסול עם, על כי מעדיף מלך או נשיא על פני דמוקרטיה מקרטעת, בזבזנית, לא יעילה – כמו ישראל? מי אנו שנשפוט ועל פי איזה קריטריון? ובאיזה מחיר?

   השב לתגובה
 6. נ. ב.
  נ. ב. ספטמבר 24 2020, 22:48
  גם אני באגף המוסרי

  מדינה שתומכת בדברים או במעשים או השותפים לא מוסריים סופה לא יהיה טוב

  השב לתגובה
 7. גדעון שניר
  גדעון שניר ספטמבר 26 2020, 16:58
  קשה לגזור גזירה שווה..

  אכן, מילים כדורבנות וחודרות עמוק
  השאלה הנצחית"צדיק ורע לו – רשע וטוב לו" ממשיכה ללוות אותנו הן ברמה האישית והן הלאומית, ניסיון החיים מלמד שהחיים הם כנראה משהו באמצע כאשר טוב ורע אינם מושגים מוחלטים ותלויים במיקרים רבים בקונטקסט (בנסיבות). גם יש המאשימים את משה רבנו על כך שלא היה צדיק גדול שכן רצח נוגש מצרי שהיכה עברי..האם תפסול את כול עשייתו מאז- בשל אירוע זה?
  האם לתפיסתך ישראל צריכה להיענש על יחסיה הטובים עם השאח הפרסי לפני שהודח על ידי המהפכה המוסלמית "שהטיבה" עם העם האירני? או אי ההכרה הישראלית בטבח הארמני שחוללו הטורקים תמורת יחסים ביטחוניים וכלכליים טובים עם טורקיה (חלק מהזמן לפחות) החברה בנאט"ו? או לוותר על יחסיה הטובים עם גרמניה?

  השב לתגובה
 8. המצטט
  המצטט אוקטובר 12 2020, 11:17
  מי שהולך לישון עם .........

  שלא יתפלא כאשר הוא מתעורר מכוסה פשפשים ופרעושים

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור