JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

חדירת רוסיה הסובייטית לתחום המנדט ולמדינת ישראל

יובל שנות מעורבות סובייטית במזרח התיכון (2)

חדירת רוסיה הסובייטית לתחום המנדט ולמדינת ישראל ד"ר יצחק דגני
דצמבר 10
09:30 2020

עם התמוטטות משטר הצאר ברוסיה השתלטו המהפכנים הקומוניסטים על מדינה עצומה ועשירה במקורות טבעיים. לפי תורת ה"מרקסיזם-לניניזם" שהם טיפחו, המשטר הקומוניסטי הוא הנכון והצודק ביותר עלי אדמות. הם הבינו שכוחות פוליטיים מהמערב ינסו לטרפד את ה"משטר האידיאלי" שהם החלו להנהיג ברוסיה. כדי למנוע זאת הם פעלו בכמה תחומים: כמדיניות פנים הם ארגנו מפלגה קומוניסטית חזקה שנפרסה לכל רוחב המדינה הענקית. במקביל הם הקימו "צ'קה", משטרה פוליטית חזקה, שדיכאה ביד אכזרית כל גילוי התנגדות למשטר. עם חיסול הכלכלה המלוכנית הקומוניסטים יצרו כלכלה "סוציאליסטית", כולל תעשייה כבדה, שהתרכזה בייצור כלי נשק מכל הסוגים.

אם נדמה למי מהקוראים שראשית המעורבות הסובייטית במזרח התיכון או במדינת ישראל החלה אחרי ייסודה, הרי שהם מחזיקים במידע היסטורי מוטעה. האינטרס הסובייטי לחדור למזרח התיכון נוצר יחד עם המהפכה הקומוניסטית ב-1917. בפקודת לנין, "אבי המהפכה", הוקם כחלק מהמנגנון השלטוני החדש במוסקבה ה"אינטרנציונאל השלישי", או בשמו היותר ידוע במערב: ה"קומינטרן". מטרתו האידיאולוגית הייתה להפיץ בעולם את האידאולוגיה והפרקטיקה של המהפכה הקומוניסטית.

במפקדת הקומינטרן במוסקבה חוברו סיסמאות חדשות, כדוגמת "פועלי כל העולם התאחדו", "עולם ישן עדי יסוד נחריבה", וחובר שיר שפזמונו החוזר היה "עם האינטרנציונל ייעור יישגב אדם". מטען תרבותי-פוליטי מסוג זה הגיע גם לארץ ישראל המנדטורית ונקלט כאן בקרב חלק מהציבור שנטה להאמין ב"רוסיה אימנו וסטאלין אבינו". אלה שהחזיקו באמונה זו ניסו, אחרי הקמת המדינה, לגרור את ישראל הצעירה אל המחנה הסובייטי. ראש הממשלה הראשון דוד בן-גוריון לא נכנע לכוונותיהם של מנהיגי מפלגות השמאל הקיצוני, מפ"ם והמפלגה הקומוניסטית, להסתפח אל המחנה הסובייטי. הוא ניווט את מדינת ישראל אל מחנה המערב.

המנגנון הפוליטי הגלוי של השמאל הקיצוני בקרב הציבור היהודי בארץ ישראל המנדטורית נוצר בהשפעת המשטר הסובייטי החדש ברוסיה. בשלהי אוקטובר 1919, כשנתיים בלבד אחרי פרוץ המהפכה הקומוניסטית ברוסיה, התכנסה ביפו קבוצת עולים צעירים שהגיעו לארץ ממזרח אירופה. הם הקימו מפלגה חדשה בשם מפ"ס – מפלגת פועלים סוציאליסטית. הרקע האידאולוגי לגיבוש המפלגה החדשה נמשך מהתעמולה שהחל המשטר הסובייטי החדש ברוסיה להפיץ ברחבי העולם.

עולם התרבות הפוליטי-קומוניסטי שהתגבש במוסקבה אחרי המהפכה חדר לעולמם הרוחני של חברי המפ"ס. בתחילה הם הוכרו בציבור היהודי בשם "מופ"סים". אולם אחרי שנודע שהם קשורים עם הקומינטרן הובן בציבור שלמעשה זוהי מפלגה קומוניסטית לכל דבר. חבריה החלו להיקרא בגלוי "קומוניסטים". החברים היקרים האלו קיבלו במשך השנים סיוע ארגוני וכספי מהקומינטרן ולמעשה הם הפכו להיות שליחיה של רוסיה הסובייטית בארץ ישראל המנדטורית ואחר כך גם במדינת ישראל. נוסף על פעילותם הגלויה חלקם עסק, בין היתר, בפעילות חשאית על פי המגמות וההכוונה של ה"מנהיגים" בקרמלין.

בתחום מדיניות החוץ הקימו הסובייטים בפן הגלוי מערך דיפלומטי בין-לאומי. נציגים רשמיים של המערך הדיפלומטי הסובייטי הגיעו גם לישראל. בפן החשאי הסובייטים הקימו שלוחות ריגול וחבלה בהיקף כלל-עולמי. הם תמכו במפלגות קומוניסטיות בארצות המערב ואף יזמו את הקמתן, וכיוונו את פעילותן ממוסקבה באמצעות מנגנון הקומינטרן. בפן החשאי הסובייטים החלו לשתול מרגלים ומשת"פים בארצות אחרות. כמובן גם בארץ ישראל המנדטורית, ועוד יותר מכך במדינת ישראל שהוקמה אחרי מלחמת העולם השנייה, הסובייטים שתלו אנשי ביון, בהצלחה מבחינתם. כך הם מילאו את מצוותו של לנין גם עשרות שנים אחרי מותו.

על המחבר / המחברת

יצחק דגני

יצחק דגני

עורך מדור: סדר עולמי. ד"ר, מרצה באוניברסיטת בר אילן במחלקה למדע המדינה. בעבר הרצה באוניברסיטת איבדן בניגריה. עסק בייצוג וניהול בחברות באפריקה. ממייסדי תיאטרון גבעתיים וחבר הוועד המנהל שלו. דירקטור ויו"ר וועדת ניגריה בלשכת המסחר ישראל-אפריקה.

2 תגובות

 1. ש
  ש דצמבר 11 2020, 13:47
  כאשר העולם נחלק לשני גושים

  אך טבעי שכל גוש שאף להתרחב על חשבון אויבו. ובכל מדינה היו תמיד מיעוטים שחשבו הפוך מהממשלה שלהם.

  השב לתגובה
 2. עמיקם
  עמיקם דצמבר 14 2020, 11:59
  יש לי הרגשה שמשהו בקרוב ישתנה

  ביחסי רוסיה וישראל בשל היעלמות טראמפ …..

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור