JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

"הדמוקרטים החדשים" שינהלו מעתה את ארצות הברית

מה צפוי לישראל בעידן ביידן

"הדמוקרטים החדשים" שינהלו מעתה את ארצות הברית ד"ר גדעון שניר
ינואר 01
09:30 2021

לאחר שבית המשפט העליון האמריקני דחה את טענת טראמפ למחטף זיוף הבחירות, נראה שאפילו הוא מתחיל להבין שעליו להיפרד מהבית הלבן. גם אנחנו צריכים להפנים את העובדה שמעתה הדמוקרטים יתחילו לנהל את מדיניות החוץ של ארה"ב – ומן הסתם רוחו של אובמה תרחף מעל הבית הלבן וסביר שתשפיע על סגנו לשעבר ג'ו ביידן, אפילו אם זה האחרון משמיע לעיתים קולות שיש לו אג'נדה עצמאית לחלוטין. לכן אנחנו צריכים להעמיק את היכרותנו עם הדור החדש של הדמוקרטים החדשים, ובמיוחד להבין מה הם חושבים על ישראל.

ללא ספק, סגל הבית הלבן של ביידן כבר מעיד על תפיסת העולם. המיועד לתפקיד ראש הסגל של הבית הלבן רון קליין כבר פירסם את משנתו, שהיא הדפוס המוכר עוד מהקדנציה של אובמה, לכן אין לצפות למשהו חדש, גם לא בסוגיית הגרעין האיראני.

יש דמוקרטים שמאז ומתמיד אהדו את העניין הציוני ותמיד הכירו בכך שישראל היא בת ברית נאמנה ורצויה לארצות הברית, אך אף נשיא דמוקרטי (וגם לא רפובליקני) לא העז לממש את החלטת הסנאט מקדמת דנא להעביר את השגרירות לירושלים, מחשש להרגיז את העולם הערבי, עד שבא טראמפ הרפובליקני ועשה זאת באבחה אחת, חרף הזהרתו של שר החוץ ג'ון קארי הדמוקרטי מפני "אסון חמור במזרח התיכון" – תחזית שהתבדתה מכל היבט אשר יהיה. העברת השגרירות לא רק שלא הזיקה, אלא אולי האיצה את המאמץ פורץ הדרך שסלל טראמפ ביחסי ישראל ומדינות ערב, ודי בכך כדי שיהיה מועמד ראוי לפרס נובל.

אבל רוח הרחוב במפלגה הדמוקרטית משתנה. אף שהתמיכה המסורתית בישראל עדיין נשמרת ברמת הצהרה, ניתן לזהות בקיעים בחומה הזו, כפי שעולה מהתבטאויות ופרסומים שונים וגם בהרכב האנושי של חברי המפלגה. לדוגמה שני דמוקרטים שיתמודדו על מושב בסנאט במדינת ג'ורג'יה בינואר הקרוב, הופיעו יחד עם חבר הקונגרס האנק ג'ונסון, שכבר ב-2016 השתתף בכנס BDS שקרא לסיום הכיבוש הישראלי ושם כינה את היהודים החיים ביהודה ושומרון "טרמיטים". לאחרונה גם השווה את טראמפ להיטלר בסכנה שהוא מציב לדמוקרטיה: "אמריקנים, ובמיוחד אמריקנים שחורים, אינם יכולים להרשות לעצמם לעשות את אותה הטעות בנוגע לפגיעה שעלולה להיגרם על ידי אדם בשם היטלר או אדם בשם טראמפ" (הציטוט מ"חדשות ישראל").

חברת הקונגרס הדמוקרטית רשידה טליב, מהמבקרות החריפות ביותר של מדיניות ישראל ושל היחס המיוחד שארה"ב מעניקה לישראל, העלתה לאחרונה פוסט הכולל את ההצהרה הפלסטינית "פלסטין תהיה חופשית מנהר ועד לים" – הצהרה שנחשבת לקריאה להשמדת ישראל על ידי החלפתה במדינה פלסטינית. חברת הקונגרס הדמוקרטית אינה מתנגדת רק לשליטה הישראלית על הגדה המערבית, אלא שוללת לחלוטין את הלגיטימיות של מדינת ישראל – כפי שטען הארגון למניעת אנטישמיות, שהגיב מיד לציוצה.

ההצהרה של טליב זכתה לתמיכתו של איש השמאל העיתונאי היהודי הדמוקרטי פיטר ביינרט, בטיעון ש"ההצהרה קוראת למדינה אחת, שבה יהודים ופלסטינים יחיו יחדיו תחת אותו חוק". אציין שביינרט, האוחז בתפקידים רבי השפעה בעיתונות ובערוצי התקשורת בניו יורק, הוא חבר בקרן לשלום במזרח התיכון הממומנת על ידי המיליארדר סורוס, ומבקר חריף של מדיניות ממשלות הימין הישראליות. ביולי האחרון פרסם עמדה אישית ב"ניו יורק טיימס" תחת הכותרת "איני מאמין יותר במדינה היהודית", והוא תומך במדינה דו-לאומית דמוקרטית במקום מדינת ישראל.

המפלגה הדמוקרטית מקבלת גוון חדש, המושפע גם מנציגים ממגזרים אתניים שונים, המנופפים בעיקר בדגלי זכויות הפרט, וברוב המקרים באופן סלקטיבי וביקורתי יותר כלפי ישראל. לכן אין לצפות לתמיכה גורפת בישראל ברמה שהייתה בעבר. ניכר שרוחות השמאל הליברלי האירופי יחד עם תרבות התקינות הפוליטית חלחלו לשורותיהם, ואיך לא – בסיוע הארגונים היהודיים. איפא"ק, הארגון היהודי התומך ומקדם את האינטרס הציוני המסורתי, נמצא עתה במאבק על הבכורה מול ארגון ג'יי סטריט, המזוהה עם השמאל הליברלי ופועל בין השאר להכשיר דמוקרטים להפסיק את תמיכתם בישראל. ראשי שדולת איפא"ק נמצאים במשבר קיומי, מכיוון שמרבית תורמיה הם יהודים דמוקרטים, והם מפחדים להתנגד לנטישת ישראל על ידי מפלגת הבית. קיים חשש שבעקבות התחזקות השפעתו של השמאל הקיצוני על הארגונים היהודיים הגדולים, תוך מספר שנים נראה זינוק במספר הארגונים הוותיקים הגדולים הפועלים להכשיר אנטישמים ותומכי חרם על ישראל במסגרת המפלגה הדמוקרטית.

על המחבר / המחברת

Avatar

גדעון שניר

ד"ר. מרצה בתחום "ניהול משא ומתן בינלאומי חוצה תרבויות".

14 תגובות

 1. חיים ויינמן
  חיים ויינמן ינואר 01 2021, 11:16
  כותב נכבד

  הבנתי נכון שגם אתה נמנה על מעריצי טראמפ הדגול?

  השב לתגובה
 2. יצחק דגני
  יצחק דגני ינואר 01 2021, 15:31
  לד"ר גדעון שניר הנכבד

  מאמר מעולה. בוחן בדרך נכונה את מה שעשוי להתחולל בארה"ב אחרי ה- 20 בינואר.
  ולמגיב חיים ויינמן – אכן. היה לנו יותר מדי טוב בימי שלטונו של טראמפ. אין לי ספק שלא רחוק היום שגם אתה תיווכח בזה.

  השב לתגובה
 3. גדעון שניר
  גדעון שניר ינואר 01 2021, 15:49
  אתה לא בדיוק שם

  אתה מבין לא נכון, ואסביר
  אני חושב שמדיניותו של אובמה למזרח התיכון הייתה "בעייתית" בהמעטה, לא הביאה לתוצאות שבגינם העניקו לו פרס נובל לשלום עוד טרם נכנס לתפקידו ובכך חישקו אותו. כישלונו נבע בעיקר במחוסר הבנתו את תרבות המקום כפי שגם בא לידי ביטוי גם בהסכם המביך עם אירן, יחסיו עם טורקיה, כישלונו לסיים את מלחמת האחים בסוריה, באופן שאפילו מדינות המפרץ וסעודיה החלו לחשוש מאד. והחשש שלי שהדמוקרטים החדשים ימשיכו באותה מדיניות הפוגעת באופן ברור באינטרס הישראלי. החשש שלי גובר כאשר אני רואה את רשימת החברים במפלגה הדמוקרטית, החל מסנדרס, שדעותיו ביחס לישראל חמורות עוד יותר, שלא לדבר על ראשידה טלייאב וחברותיה המנאצות את ישראל בכול הזדמנות ועוד בתמיכת ארגונים יהודיים דמוקרטיים.
  אף שכלל לא הזכרתי את טארמפ, לא מבין מה נטפלת עליו- ובכן הוא לא הטיפוס החביב עלי, בור, עילג נרקיסיסט, שוביניסט, בלתי יציב, התנהג כמו אידיוט בנושא הקורונה, אבל- אבל הצליח בחצי קדנציה להוציא את ארה"ב ממשבר כלכלי קשה, ניסה לבלום את פיתוח הגרעין האירני, הציב את ירושלים במקומה הראוי על מפת מדינת ישראל ותרם רבות יותר מכול נשיא לקידום השלום בין ישראל ושכנותיה (לא מבין מה ברשימה זו לא מוצא חן בעיניך) . אני לא צריך להעריץ אותו אבל לפחות להכיר בתרומתו למדינת ישראל, וודאי שלא לשנוא אותו …..
  רק עם יש לך ויכוח עניני עובדתי איתי (לא סתם קנטרני) – אפשר יהיה ללבן זאת בהמשך

  השב לתגובה
  • לד
   לד"ר שניר ינואר 01 2021, 17:01
   בדבר אחד הגזמת

   טראמפ הוא לא כל מה שכתבת עליו. מי שהשיג את מה שהוא השיג לא יכול להיות בור ובלתי יציב. נרקיסיסט ושוביניסט – כנראה כן. זה בטח לא עניינינו. עילג – לא ולא – הוא דיבר אל המילייה שלו בארה"ב. עובדה. הצביעו בשבילו 75 מיליון אמריקנים. 25 מיליון יותר מאשר בפעם הקודמת.
   אם לא שיטת בחירות מעוותת בארה"ב הוא היה ממשך לקדנציה שנייה. ימים יגידו.

   השב לתגובה
   • גדעון שניר
    גדעון שניר ינואר 01 2021, 21:29
    הבדל ניכר בסגנון ובאישיות

    לא אכנס עכשיו להשוואה מפורטת של אישיותם של שני הנשיאים, אבל בתמצית ניתן לאמר ש אובמה הוא נואם בחסד, מלוטש, מדויק, עיקבי, אינטליגנטי, שחקן כדורסל, איש משפחה למופת, חף משלדים בארון. אבל כול זה לא עושה אותו תורם יותר לאינטרסים של מדינת ישראל. אתה צודק שטראמפ קנה את לב הציבור האמריקני כשדיבר אליו בגובה העיניים, בשפה שפשוטי העם יכולים להזדהות איתו. ציבור שמאס בסיסמאות מכובסות בשפת הפוליטיקה -קורקט-נס, קרא לאויבי ארה"ב בשמם המלא, אם הם הממשל הסיני או האיסלם הרדיקלי, או מסתנני עבודה מדרום אמריקה, שאסור היה לאמר או לכתוב כך בעידן אובמה עד כי בתי המשפט היו פוסלים עתירות שהשתמשו בלשון "לא תקנית" כלפי עושי הטרור, אבל ללא ספק הסגנון הלא דיפלומטי שלו- שונה מאד מזה של אובמה…

    השב לתגובה
   • אליהו בו-דוד
    אליהו בו-דוד ינואר 02 2021, 12:06
    למכבי האלמוני

    בדבר אחד אתה צודק, שיטת הבחירות בארצות הברית לא תמיד ממש מייצגת. אבל בכל היתר אתה טועה בגדול. ביידן הביס את טראמפ בשיטה האמריקנית, אבל גם היו לו חמישה מיליון בוחרים יותר מאשר וטראמפ. אם השיטה האמריקנית לא היתה מעוותת הרי טראמפ לא היה כלל נבחר. ל לירי קלינטון היו יותר מצביעים.צא ולמד.

    השב לתגובה
   • עוזי ברעם
    עוזי ברעם ינואר 02 2021, 17:59
    על עיוות שיטת הבחירות בארה"ב

    הערה למגיב הלא אלמוני 'אם לא שיטת בחירות מעוותת בארה"ב הוא היה ממשיך לקדנציה שניה" לולי שיטת הבחירות המעוותת טראמפ היה נכשל ב2016 ו2020.הילרי קבלה 3 מיליון קולות יותר ממנו וביידן 7 מיליון יותר זה העיוות האמיתי שאותו צריך לשנות

    השב לתגובה
 4. חברים יקרים
  חברים יקרים ינואר 02 2021, 19:42
  תגידו

  בעניין טראמפ – אתם בעדנו או נגדנו?
  איך זה שכשסוגרים את הקלפיות טראמפ ניצח וכשמקבלים מעטפות אחרי שנסגרה ההצבעה טראמפ הפסיד?
  העיקר שאתם מבסוטים. הלך טראמפ. עכשיו תבוא ברכה לישראל.

  השב לתגובה
  • עוזי ברעם
   עוזי ברעם ינואר 05 2021, 09:19
   להפסיק הויכוח על טראמפ

   אולי עכשיו אחרי שיחת הטלפון המפיונרית של טראמפ למזכיר מדינת גורגיה סוף סוף ייפסק הדיון המביש כאן עליו.
   אישיות כטראמפ אסור שתשב על כס הנשיאות. במקום שסילוקו יביא לאנחת רווחה נמשך דיון על תועלתו לישראל .גם אידי אמין היה בשעתו טוב לישראל והועלה על נס. מנוכלים ושקרנים פופוליסטים יש לברוח שיהיה ברור שאינני משווה את טראמפ לביבי זו לא אותה רמה פוליטית למרות ששניהם אנשי נכלים

   השב לתגובה
   • גדעון שניר
    גדעון שניר ינואר 06 2021, 08:50
    נבצר ממני

    מה שמדהים אותי בשיח המטורלל משהו שמתנהל כאן סביב טראמפ, שיש קבוצות מסוימות בישראל וב- גיי סטריט, שממש משתוקקים שכול הדברים שטארמפ תרם למען ישראל כמו ירושלים, רמת הגולן, המאמץ לבלום את הגרעין האירני ,השלום עם המפרציות, סודן ומרוקו, (ואתמול החיבור בין סעודיה וקטאר, בעל השלכות חיוביות לישראל) – שכול הדברים האלה ממש יתהפכו עלינו.. כמעשה אידי אמין… נבצר ממני.

    השב לתגובה
 5. א.
  א. ינואר 03 2021, 19:19
  למה ערכים דמוקרטיים כל כך קשים

  לישראלים אפילו כאשר הם אקדמאים ומרצים באקדמיה.

  השב לתגובה
  • גדעון שניר
   גדעון שניר ינואר 06 2021, 08:54
   מצטרף למחאה

   מעניין, אתה וודאי מתכוון לאותם אקדמאים ישראלים החוברים ל BDS ומנאצים את מדינת ישראל בקמפוסים ברחבי עולם- אני מצטרף למחאה שלך

   השב לתגובה
 6. ל. מ.
  ל. מ. ינואר 04 2021, 11:29
  לכל מעריצי טראמפ

  מי שחובר לאנשים מפוקפקים יצא נפסד
  גם אם בשלב מסוים הוא מחלק לך סוכריות

  השב לתגובה
 7. שלמה הופמן
  שלמה הופמן ינואר 05 2021, 19:00
  צריך לזכור שהעולם הפוליטי משתנה

  וגם ניידות של המפלגה הדמוקרטית. הם כיום לדעתי פחות תמימים. זה לא אומר שהם תמיד חושבים כמו ביבי. גם לא כל הישראלים מסכימים איתו.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור