JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

סקי וטרור מגידול עצמי

אתגרי האבטחה של אולימפיאדת החורף בסוצ'י הם רק ההתחלה

סקי וטרור מגידול עצמי יחידת האלפיניסטים של צהל צילום: צה"ל he.wikipedia.org
ינואר 23
14:39 2014

בישראל אנו עסוקים בימים אלה בנושאים הרי גורל. פלסטינים, חמאס, סוריה, הסיכויים של קרי להצליח בקידום הסדר, ועדת העוני, הריכוזיות והפירמידות, הטיפול במהגרים ובפליטים, בטיחות מערכות הגז הביתי וכמובן עלילות הרב פינטו ובכירי השוטרים.

העולם, לעומת זאת, מפנה מבטו בהדרגה מההסדר עם איראן, מהכלכלה ומהמתרחש בסוריה, לעיר רוסית קטנה בשם סוצ'י. בעוד שלושה שבועות תחל בסוצ'י אולימפיאדת החורף. יהיה זה כנראה האירוע המאובטח ביותר בהיסטוריה, ויעסקו באבטחתו למעלה מחמישים אלף אנשי ביטחון רוסים, בתוספת של אחרים. אירועי ספורט נהפכו מאז אולימפיאדת מינכן לאירועים עתירי סכנת טרור, ורק בשנה האחרונה חזינו בפיגועים במרתון בוסטון ובסופרבול בניו ג'רזי. אך האירוע בסוצ'י מפנה זרקור לאיומי הטרור הפנימיים בתוך רוסיה, ובמיוחד לתופעת הגידול העצמי. לא של מריחואנה, אלה של קיצונים מומרים לאסלאם, ילידי אימא רוסיה האירופית עצמה.

מאז סוף שנות התשעים, עת החלה המלחמה השנייה בצ'צ'ניה, רוסיה עומדת בפני טרור פנימי. מה שמייחד את פיגועי ההתאבדות האחרונים בוולגוגרד הוא המעורבות של רוסים אירופים (לא אנשי הקווקז) שהמירו את דתם לאסלאם, בתכנון הפיגועים ובביצועם. מושפעים מההקצנה בקווקז, רוסים אלה שואפים להשפיע הרבה מעבר לגבולות הקווקז. נדיה אסיאלובה, הדגיסטנית שביצעה את הפיגוע בוולגוגרד באוקטובר האחרון, נעזרה בבעלה הרוסי שהתאסלם ולחם בצפון הקווקז. את הפיגוע בדצמבר ביצע פאוול פכיונסקין, רוסי שהתאסלם רק שנתיים קודם. וכנראה כך היה גם בפיגוע שבוצע יום לאחר מכן.

התופעה של מעורבות רוסים שהתאסלמו בפיגועים בקווקז היא תופעה חדשה יחסית. הדוגמה הראשונה הייתה של ויטלי זגורודקו ודויד פוטוב, שנהרגו בשנת 2004 בסטרופול לאחר שתכננו התקפת טרור. שנה לאחר מכן נהרגו שני רוסים מומרים לאסלאם אחרי שביצעו ארבע פעולות טרור, אך אלו היו מקרים יוצאי דופן. המצב השתנה אחרי שהרוסי אלכסנדר טיכומירוב הגיע לצפון הקווקז. הוא גייס במהירות רוסים מקוריים לשורות הלוחמים. המסר שלו היה משכנע אף כי פשטני: רוסיה גוססת, ועתידה מובטח רק באמצעות האסלאם. מגויסים אלה הוציאו לפועל כמה פעולות טרור בולטות, כולל זו ברכבת המהירה ב-2009, שנהרגו בה 25 איש, וזו בשדה התעופה במוסקבה ב-2011, שנהרגו בה 37 איש. מחבל זה (טיכומירוב) היה כה מוצלח עד שהפך לאחד מהאידיאולוגים העיקריים של התנועה, ופעילותו שימשה השראה לאחרים. בשנת 2012 דווח שרוסי מומר אחר, אלכס פשינטסב, קיבל פיקוד על כוח גדול בדגסטאן. בכוח זה נטל חלק בשנת 2012 גם המחבל שביצע את הפיגוע במרתון בוסטון.

התופעה של מחבלים מומרים לאסלאם שגדלו במשפחות רוסיות נורמטיביות, היא איום לא רק על המשחקים האולימפיים בסוצ'י בחורף זה, אלה על רוסיה כולה. התנועה הג'יהדיסטית מתרחבת זה זמן מה מהרפובליקות של צפון הקווקז לרוסיה עצמה. שלא כמו הלוחמים בצפון הקווקז, שככלל רואים את מאבקם במונחים אזוריים מקומיים, לרוסים המומרים הג'יהדיסטים יש מטרות ויעדים רחבים הרבה יותר. רוסיה כולה היא המטרה, וזאת רק ההתחלה.

התפתחות התופעה של רוסים ג'יהדיסטים מומרים לאסלאם יכולה ליצור עבור רוסיה הזדמנות לזהות אינטרסים משותפים ולשתף פעולה עם המערב, וגם עם סין ועם מדינות מוסלמיות בדרום מזרח אסיה. אחרי הכול למדינות מערביות, כמו בריטניה, צרפת, איטליה, ספרד וגרמניה, יש ניסיון רב עם טרוריסטים מגידול עצמי, כאלו שהתחנכו במערכת החינוך המקומית והיו חלק אינטגרלי מהחברה, ובתהליך הדרגתי אך מהיר המירו את דתם ונהפכו לקיצונים אסלמיים אלימים.

למערב יש אינטרס ישיר באופן ההתמודדות של רוסיה עם התופעה הזו. האינטרס נובע בראש ובראשונה מכך שג'יהדיסטים אלו מזינים את שדרות הפיקוד בקבוצות לוחמות ובארגונים אסלמיים קיצוניים גם במזרח התיכון, במזרח אפריקה, במרכז אסיה ובאזורים רבים אחרים. כיוםניתן למצוא אותם גם באפגניסטן ובסוריה, ומחר כנראה בכל אזור משבר והתפרצות ברחבי העולם. אך מעבר לכך אפשר לראות בשנים האחרונות כי בוגרי אזורי הקרבות האלה חוזרים לארצותיהם ומהווים מדריכים ומודל לחיקוי לאנשים מהשוליים החברתיים, שהם טרף קל וכר פורה לגיוס למשימות טרור בלב ארצות המוצא.

למרות תאונות הסקי שבהן היו מעורבים לאחרונה נהג המרוצים שומאכר והקנצלרית הגרמנייה אנגלה מרקל, ניתן להעריך כי למופקדים על מערך האבטחה של אולימפיאדת החורף בסוצ'י יש סיבות גדולות יותר לדאגה מאשר החשש מתאונות סקי. האתגר שבהתמודדות עם מחבלים בגידול עצמי יהיה עבור מדינות רבות אתגר משמעותי, גם הרבה אחרי שהגולש האחרון בסוצ'י יחזיר את המגלשיים לארון.

על המחבר / המחברת

איתמר יער

איתמר יער

אל"מ (מיל) שימש בתפקידי פיקוד, ניהול ותכנון אסטרטגי בצה"ל. היה נספח צה"ל בלונדון, ומשנה לראש המועצה לביטחון לאומי. כיום יועץ ודירקטור בחברות עסקיות.

אין תגובות

אין תגובות

אין תגובות כרגע. תרצה להוסיף תגובה?

כתוב תגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בסדר בין-לאומי

יתר המאמרים במדור