JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

ביטוח סייבר, מהו?

להעביר לחברת הביטוח את חלק מסיכוני הטכנולוגיה

ביטוח סייבר, מהו? פרופסור זיו רייך
פברואר 23
19:30 2019

בעולם שאנו חיים בו היום, הטכנולוגיה – מחשבים, סמארטפונים ועוד המון מכשירים חדישים – תופסת נתח חשוב בתפקוד היום-יומי שלנו. אנו משתשים בה כדי לתקשר עם חברים או עם בני משפחה, לשמוע מוזיקה, לצלם תמונות, וככל שהטכנולוגיה מתפתחת יותר אנשי עסקים וחברות עוברים לשימוש המכשירים דיגיטליים במקום שימוש בנייר. כמו בכל דבר, גם בשימוש הדיגיטלי יש סיכון. מהו הסיכון?

הרי לכם מקרה לדוגמה: בשנת 2013 הותקפה חברת "טארגט" (Target) האמריקנית על ידי האקרים רוסים. תוך שבועות בודדים נגנב מידע רב, ובעזרתו הצליחו ההאקרים לפרוץ לחשבונות בנק של עשרות מיליוני לקוחות ולגנוב סכומי כסף גדולים מאוד. במהלך החקירה החלו להגיע לטארגט תביעות משפטיות בסכומים של עשרות מיליוני דולרים. בסופו של דבר הודיעה החברה כי ההפסד עומד על סך של 148 מיליון דולר. ואז נכנס שחקן חדש למגרש – ביטוח הסייבר. למזלה של טארגט, היה לה ביטוח סייבר בשווי עשרות מיליוני דולרים.

מקרה נוסף התרחש בשנת 2018. פושעי סייבר והאקרים ממקור מדינתי פרצו לבורסות ולארנקי קריפטו, ובעזרת כלים מתקדמים ולפעמים אפילו הונאות פשוטות גנבו הון עתק.החלק החלש ביותר בתחום המטבעות הווירטואליים הוא אבטחת מידע, בעיקר אבטחת פלטפורמות מסחר וארנקי קריפטו – אפליקציות שמשמשות לשמירת המטבעות שנרכשו, והתעשייה עדיין לא מצאה פתרון לבעיה. את החולשה הזאת מנצלים האקרים לגניבות, בכללם האקרים בגיבוי ממשלות, למשל צפון קוריאה, שמשתמשת בהם כדי להגדיל את רזרבות המט"ח שלה. במקרה זה ההאקרים האלו, המכונים "קבוצת לזרוס", הצליחו לגנוב כ-600 מיליון דולר.

לאחר מקרים של גניבות קשה להעריך איך תצליח תעשיית הקריפטו לשכנע את הלקוחות שלה שהיא אמינה דיה ומוגנת מפני גניבות ופריצות של האקרים. בורסות הקריפטו עלו לכותרות פעם אחר פעם בגלל גניבות ומעשי נוכלות של פושעי סייבר, וברוב המקרים הלקוחות שאיבדו את כספם לא זכו בפיצוי. לכן בורסות וארנקי קריפטו יצטרכו למצוא דרך להגן על עצמם, והפתרון לבעיה הוא ביטוח סייבר.

אז מהו בעצם ביטוח סייבר? הביטוח עצמו הוא מעין משענת לעסקים או לבעלי חברות במקרה של פשיטת רגל או מקרה אחר. כיום אין צל של ספק שהטכנולוגיה המתקדמת חיונית לעולם העסקים ויש יותר ויותר חברות אשר כמעט כל פעולה שלהן מתבצעת דרך המחשב, ולצד היתרונות יש סכנה גדולה וחשיפה גבוהה לסיכוני סייבר. הנה כאן נכנס ביטוח הסייבר לתמונה. ביטוח הסייבר הוא ההבטחה שבעלי עסק לא יצטרכו להתמודד לבדם עם פריצה לחשבונות בנק כתוצאה מפריצה לאתר העסק, גניבת מידע או כל מקרה אחר הקשור בפעילות דיגיטלית. ביטוח הסייבר חשוב מאוד מכיוון שמתקפת סייבר עלולה לשתק את החברה או לפגוע מאוד בכשירותה, ולעיתים נדרש זמן רב כדי לחזור לפעילות מלאה, בייחוד כאשר מדובר בגוף גדול. ביטוח הסייבר מעביר את הסיכון הכספי מהחברה המבוטחת אל חברת הביטוח. לדוגמה בסיפור של "טארגט" – החברה אמנם הפסידה עשרות מיליוני דולרים, אך מכיוון שהיה לה ביטוח סייבר לא נאלצה להתמודד לבדה עם כל ההפסד הכספי.

המודעות למתקפות סייבר הולכת וגדלה ולכן חברות נערכות בהתאם ודואגות לביטוח סייבר לצד ביטוח לסיכונים הרגילים שהיו במודעות עד היום, כמו פשיטת רגל ופגיעה פיזית של החברה. חברות קטנות או גדולות אשר אינן דואגות לביטוח סייבר עלולות לסבול מנזקים כלכליים גדולים וחלילה אף להגיע לקריסה במקרה של מתקפת סייבר.

בדרך כלל כאשר חברה פונה לחברת ביטוח בנוגע לביטוח סייבר, חברת הביטוח תגדיר את הסיכונים אשר אפשר להימנע מהם בעזרת גיבוי המידע על גורם חיצוני או באמצעות תוכנת אנטי-וירוס ואת הסיכונים שאפשר להימנע מהם בעזרת ביטוח סייבר.

אשר לפוליסה עצמה, היקף הכיסוי משתנה מחברה לחברה. מכיוון שתחום ביטוח הסייבר נמצא עוד בתחילת דרכו (אם כי מעריכים שהתחום יגדל בקצב מהיר, מכיוון שהטכנולוגיה מתפתחת וחודרת יותר ויותר), אף שהיקף פשעי הסייבר בעולם כבר מוערך בכ-113 מיליארד דולרים, אין עדיין פוליסה אחידה לביטוח סייבר. אבל רוב הפוליסות מכסות מקרים של סחיטה וכופר כלפי החברה – סכום כספי שהוא כביכול פיצוי עבור כספים ששולמו להאקרים על מנת להציל את המידע שניזוק או על מנת להפחית נזקים.

לא רק חברות חשופות לסיכונים בתחום הסייבר. גם במגזר הפרטי יש סכנות, למשל יש משפחות אמידות שהחליטו לרכוש ביטוח סייבר בשביל להימנע מסכנות של פריצה וסחיטה מקוונת. גם אצלכם בבית הסכנות אורבות. הצפי הוא שיותר חברות ועסקים קטנים ובינוניים שלא יכולים להרשות לעצמם טכנולוגיות יקרות וחברות ייעוץ בתחום הסייבר יפנו לפוליסת ביטוח סייבר ויעבירו חלק מהסיכון לחברת הביטוח.

לסיכום, בכל דבר חדש שאנו נחשפים אליו יש גם סכנות חדשות שאנו נאלצים להכיר ולפעמים לחוות על בשרנו. אמנם הטכנולוגיה נפלאה ותורמת לנו בתחומים רבים, אך ישנן גם סכנות. לכן אנו צריכים להיערך לכל תרחיש, גם במגזר הפרטי וגם בחברות הקטנות והגדולות. ברור שאנו יכולים להגן על עצמנו מסכנות סייבר מסוימות באמצעות הגנות ברשת, אך בלתי אפשרי להימנע מכל הסכנות ולהיות מוגנים מהכול, לכן לפעמים עדיף להעביר את הסיכון הכספי למקור חיצוני אחר, כגון חברת ביטוח, ולהקל על החברה במקרה של מתקפת סייבר. כמו כן, לחברות הביטוח ישנו ניסיון רב בתחום והחברות יודעות להתמודד עם הסכנות ולהקטין את הנזקים ככל האפשר.

*

האתר של פרופסור זיו רייך

על המחבר / המחברת

זיו רייך

זיו רייך

עורך מדור חשבונאות ומיסים. פרופסור חבר מקצועי. רו"ח. דיקן בית הספר לביטוח במכללה האקדמית נתניה. יו"ר ועדת השקעות של שלמה חברה לביטוח. מומחה מטעם בית המשפט בנושאי ביטוח, חשבונאות, מיסים. בעבר כיהן בדירקטוריונים רבים, וכנשיא איגוד המבקרים הפנימיים.

7 תגובות

 1. אלעד שטרן
  אלעד שטרן פברואר 24 2019, 08:41
  אלה כיום הסיכונים הגדולים ביותר

  רק לא ברור לי איך מבטחים. לפי סכום?

  השב לתגובה
 2. ענבל חמו
  ענבל חמו פברואר 24 2019, 11:07
  זה אולי לארגונים גדולים

  לא לחברות קטנות או בינוניות. לדעתי.

  השב לתגובה
 3. גלעד נ.
  גלעד נ. פברואר 25 2019, 16:15
  אם מדובר בפוליסת ביטוח כבר יש סימני שאלה

  חברות הביטוח גורפות הון מכך שהם אוהבות לגבות בגדול ולא אוהבות לשלם ויש לם אין סוף סעיפים עם אותיות קטנות

  השב לתגובה
 4. יוני
  יוני פברואר 26 2019, 19:24
  נראה לי שסוכני הביטוח לא יודעים כלום

  בנושא הזה ולכן זה יתקע.

  השב לתגובה
 5. אליהו גולדברג
  אליהו גולדברג פברואר 28 2019, 13:29
  אם יש פוליסות טובות והוגנות לסייבר

  זה יהפוך לענף מרכזי בתעשיית הביטוח

  השב לתגובה
 6. בנימין שורר
  בנימין שורר מרץ 16 2019, 12:11
  אתם חושבים שגנץ עשה ביטוח?

  .

  השב לתגובה
 7. ינקי
  ינקי אפריל 29 2019, 09:14
  השאלה כמה עולה הביטוח הזה

  הכל שאלה של עלות מול תועלת

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בIT

יתר המאמרים במדור