JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

מה לרשלנות ולביטוח?

אין בעל מקצוע שיכול להרשות לעצמו לא לרכוש ביטוח אחריות מקצועית

מה לרשלנות ולביטוח? he.wikipedia.org
ינואר 29
14:58 2014

האסונות האחרונים הפותחים כל מהדורת חדשות – נוראים ללא כל צל של ספק. הפרטים עדיין מתבררים, ויארך עוד זמן עד שנדע את האמת, אם בכלל נדע. ובינתיים, משפחות נהרסות וגם נזקי הרכוש כבדים מאוד.

אולם דבר אחד ודאי וידוע כבר מן הרגע הראשון: מישהו התרשל, וההתרשלות הזאת הניבה אסון. איננו יודעים עדיין פרטים על אודות פיצוץ הגז, ומי זה שהתרשל. איננו יודעים את מלוא הפרטים על אודות הרעלת חומר ההדברה. העובדות בוודאי יתבררו בקרוב. על כן, ניתן לנו לרגע לחשוב על סוגיית ההתרשלות כשהיא עדיין אלמונית, כשעדיין אין לה "פנים". ככל הנראה יתברר שמדובר בבעלי מקצוע שהם אנשים נורמטיבים, בעלי משפחות, שיוצאים לעבודת יומם להתפרנס.

בימים אלה בין האסונות, כשעוד זה מדבר וזה בא, מרבים להצהיר הצהרות ומתקיפים את החוק על שאינו מחמיר דיו עם הרשלנים ואינו שולחם למאסר ארוך שנים. ואני שואל – האם זה מה שירתיע? נניח שאדם נכנס לבית שיש בו ילדים כשבידיו חומרים או התקנים מסוכנים, ואינו חרד לגורל הילדים, האם מה שירתיע אותו יהיה הכלא?

כל אחד ואחת מאתנו מתרשלים מדי יום ברגע כזה או אחר. שיקום מי שלא מציץ לרגע קט בטלפון שלו בזמן נהיגה כשהוא שומע צליל של הודעה נכנסת. וכמה מאתנו מתרשלים ועונים למסרון, רק כי הוא חשוב ודחוף? אין לי ספק שלא עוברות בדעתו של איש מן הממסררים בכבישים תמונות של דיירי "בית לוינשטיין", כשם שאין לי ספק שלא היה בכוונתם של טכנאי הגז או המדביר לגרום להרג או לפציעה של איש. אולם זה קרה.

אסונם של הנפגעים ושל בני משפחותיהם נורא מנשוא. ומה עובר על המתרשלים? גם עולמם חרב עליהם באחת. יהיו מי שיאמרו – מגיע להם. אחרי ככלות הכול, האיש ברשלנותו לכאורה הרס משפחות רבות, ואת חיי האדם איש לא יוכל להשיב. אם בני אנוש הם, המראה של הקברים הקטנים ירדוף אותם עד יומם האחרון, ובגינם הם עלולים לשלם בשלילת חירותם לשנים רבות.

בכל אסון, בצד האבדות בנפש ובצד ייסורי המצפון שלהם אין תרופה, קיים פן נוסף – הפן החומרי. בתי המשפט יעסקו עוד שעות וימים הרבה בשאלות של אחריות ופיצוי, וגם עורכי הדין המתראיינים בתקשורת ומסנגרים על המתרשלים לכאורה, אינם עושים זאת בהתנדבות, בלשון המעטה.

בתי המשפט יפסקו מן הסתם פיצויים בסכומים גבוהים, כאלה שמרבית בעלי המקצוע, כמו טכנאי גז, מדבירים, חשמלאים, מתקינים שונים, לא יוכלו לעמוד בהם אפילו אם ימכרו את כל רכושם. גם אם ישכילו התובעים להגיע אל "הכיס העמוק" של החברות ששלחו את אותם בעלי מקצוע וטכנאים, איתנותן הכלכלית של החברות האלה אין בה די. ברוב המקרים גם החברות הללו לא יוכלו לשאת את גובה הפיצוי שיושת עליהן בלי ביטוח בנוי היטב: היקף כיסוי ביטוחי נכון, וגבולות האחריות לנזקים הכוללים גם את אחריות החברה לרשלנות מקצועית של שלוחיה.

אם כן, מה לביטוח ולרשלנות? התשובה הראשונה המתבקשת היא: "התרשל? שישלם!" אבל מה אם אינו יכול לשלם? הביטוח, כל ביטוח, נועד לכסות גם על רשלנות. בתאונות דרכים, למשל, פעמים רבות המעורבים או חלק מהם נהגו ברשלנות או ברשלנות תורמת, ובכל זאת חברת הביטוח משלמת בעבור הנזקים. יוצאים מן הכלל הם אירועים של רשלנות-רבתי, שכונתה בעבר "רשלנות פושעת". רשלנות בדרגה שכזו היא חריגה ביותר, וקרובה לזדון של ממש.

עבודתם של בעלי המקצוע מזמנת להם סיכונים. כשסיכונים אלה פוגשים רשלנות, עלול להיגרם אסון – נזקים לגוף, לנפש או לרכוש. אני מתקשה לחשוב על מקצוע שאין בו את הפוטנציאל הזה. כל אחד מבעלי מקצוע אלה צריך לדעתי ביטוח. נכון, לא כל חברות הביטוח ששות למכור ביטוחים כאלה, ומן הסתם, הם אינם זולים. אולם אני סבור כי טוב שיחשוב כל בעל מקצוע אם הוא יכול להרשות לעצמו לצאת לעבודה בלי ביטוח שכזה, הכולל את הסיכונים הנכונים בסכומים הנכונים וגם תשלום בעבור הוצאות הגנה משפטית.

 

על המחבר / המחברת

שמואל נבו

שמואל נבו

פעיל בתחום הביטוח 40 שנה בתפקידים בכירים בחברות מרכזיות בענף. בעברו, היה מרצה בכיר במכללה לביטוח וחבר בפורומים שונים בנושאי ביטוח.

אין תגובות

אין תגובות

אין תגובות כרגע. תרצה להוסיף תגובה?

כתוב תגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בביטוח

יתר המאמרים במדור