JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

כרטיסי האשראי לאן?

המעבר לתשלומים באמצעות הטלפון הסלולרי

כרטיסי האשראי לאן? צילום:Maxpayne473 commons.wikimedia.org
יוני 14
09:30 2016

עד שנבראו כרטיסי האשראי, הונעו גלגלי הכלכלה בכסף מזומן. מטבעות ושטרות, שאם היו בידיך בכמות מספקת, יכולת לקבל תמורתם עולם ומלואו. ואז נבראו כרטיסי הפלסטיק בעלי הפס המגנטי. נדרשו כשני דורות עד שאלה הפכו לאמצעי התשלום העיקרי בארצות המתקדמות.

ההסתגלות לא הייתה קלה. קשישים מופלגים מתקשים עד היום לתת אמון בכרטיס שאמור לשכנע את הכספומט לפלוט עבורך כסף מזומן באמצע הרחוב. ואולי תתרחש תקלה? ואולי מוכר לא ישר יערים עליך ויגנוב את כל כספך? גם היום לא מעטים, ובהם אפילו סטודנטים צעירים, חוששים בשל פחד קמאי זה לבצע רכישות באמצעות הסחר האלקטרוני.

אולם הרוב כבר השתכנע. השימוש במזומן הולך ופוחת בצורה ברורה. בעיני רבים כבר טבעי לרכוש במנזה האוניברסיטאית כוס קפה בעבור חמישה שקלים ולשלם באמצעות כרטיס האשראי, מה שעד לא מכבר כלל לא התאפשר. וחברות האשראי חוגגות תוך התנפחות בסביבה שבויה ובתחרות מוגבלת.

חיזוק נוסף להגברת השימוש בכרטיסי הפלסטיק בחלקים שונים של עולמנו, בא מכיוון בעלי העסקים. מתרבים בקרבם כאלה שכסף מזומן איננו אהוד עליהם בשל הטרחה הנגרמת מהטיפול הפיזי בו, כולל רישום והפקדה. כך גם מבקשים רבים לא להפוך לקורבנות קלים של גנבים ושודדים.

גם השלטונות מעדיפים עולם ללא מזומן. זהו נשק אפקטיבי למלחמה בהון השחור. עולם שבו כל הטרנסקציות יהיו אלקטרוניות ויותירו אחריהן עקבות ברורים, הוא חלומם של אלה האמונים על אכיפת החוק. כתוצאה מכל אלה יש כבר מי שמדברים על עתיד ללא מזומנים.

אך בעוד ההספדים על המטבעות והשטרות נכתבים לשימוש בטווח ארוך יחסית, הונחו כבר לדעתי היסודות לתהליך נוסף, שבסופו גם לא יהיו כרטיסי אשראי. במהירות גדולה מתפשטות טכנולוגיות תשלום אלקטרוניות ניידות, ובראשן התשלום האוטומטי באמצעות מכשירי הטלפון החכמים.

על בסיס טכנולוגיית RFID (זיהוי באמצעות תדר רדיו) ודומותיה, פועלים יישומי NFC (תקשורת קירבה). במקום כרטיסי אשראי, זיהוי הלקוח נעשה באמצעות מכשיר הטלפון שהוא נושא. מקרבים המכשיר הסלולרי לעמדת הקופה והתשלום מבוצע. שילוב אפליקציות בתהליך התשלום, רק מגדיל את האפשרויות. רבים מאתנו מסתובבים עם יכולת כזו במכשירינו זה מכבר. בארצות לא מעטות השימוש בטכנולוגיות הללו כבר הפך להמוני.

שלוש ענקיות הסלולר/אינטרנט: גוגל, אפל וסמסונג, נכנסו לאחרונה בצורה מסיבית לתחום. הן כבר כוללות במכשירים המשועבדים להן אופציות ואפליקציות, אבל הרוב עוד לפנינו. אין מי שיעמוד בדרכן. יש כאן שני זרזים לתופעה. ראשית כל מדובר בעוד התקן שעוזר לכבול את המשתמש לספָּק המערכת המסוימת. זהו עוד פרק בהתגוששות הענקים חובקת העולם. כבר לפני כחצי שנה היו מעל 700 אלף נקודות מכירה שהיו מצוידות ביכולות לחבור למערכת התשלומים המובנית במכשירי אפל החדשים. המספרים רק ימריאו.

אולם יש סיבה נוספת לתופעה, שמשקלה הסגולי כנראה גבוה יותר. חברות האשראי אמורות בטווח הארוך לא כל כך לאהוב את המגמה. בטווח הקצר אמנם יגדלו עוד יותר הסכומים שעוברים באמצעותן ונושאים עמם כמובן רווחים. שהרי בינתיים גם תשלומים אלקטרוניים יבוצעו במסגרת חברות האשראי הקיימות. אולם קיים סיכוי לא מבוטל ששלוש הענקיות ינסו לנגוס נתח מרבי (אם לא את כל ההכנסה) של חברות האשראי. עושר ונזילות לא חסרים למוליכות ליגת-העל הטכנולוגית. והן תמיד יחפשו דרך לנצל אותם לצמיחה ולהתרחבות.

אני סבור כי היעלמות הכסף המזומן תקרה ביום מן הימים. אולם היכחדות כרטיסי האשראי תבוא עוד קודם לכן. האמצעי המחליף יעקוף את האמצעי המוחלף, בתור להשמדה. וכל זאת עוד לפני אחרית הימים. כלומר, במהרה בימינו.

על המחבר / המחברת

יונתן קורפל

יונתן קורפל

עורך ראשי, עורך מדור: IT, עורך מדור: בארים ומסעדות. בעבר מנכ"ל חברות IT בארץ ובחו"ל. כיום באקדמיה ו-דירקטור בחברות ציבוריות.

6 תגובות

 1. יוסי בן-דוד
  יוסי בן-דוד יוני 14 2016, 14:09
  נקודה למחשבה

  אני לא חשבתי ששתי התופעות האלה יקרו
  אבל אני צריך לחשוב כעת עוד פעם

  השב לתגובה
 2. קורא המאמרים שלך
  קורא המאמרים שלך יוני 15 2016, 15:43
  דוקא הסיבות שנתת להיעלמות המזומן

  הן הסיבות שהוא לט יעלם
  יש יותר מידי גורמים שיש להם אינטרס שלא ידעו שהם נותנים או מקבלים

  השב לתגובה
 3. חן
  חן יוני 16 2016, 11:00
  כמה שיותר קל לשלם

  ככה יבזבזו יותר

  השב לתגובה
 4. תותי
  תותי יוני 17 2016, 07:36
  ראש טוב

  עושה שכל-כנראה שאתה צודק

  השב לתגובה
 5. אליאב
  אליאב יוני 21 2016, 14:00
  לתשלום האלקטרוני כל היתרונות לכולם

  חוץ מאנשי העולם התחתון

  השב לתגובה
 6. אבי רוזנטל
  אבי רוזנטל אוגוסט 02 2016, 17:13
  הארצות המתפתחות

  מה שנכתב כאן על כרטיסי אשראי מתייחס לארצות מפותחות, בהן למרבית התשובים יש חשבון בנק וכרטיס אשראי. במדינות פחות מפותחות לאחוז גבוה מהאוכלוסיה אין בכלל חשבון בנק ולכן גם אין להם כרטיסי אשראי. גם תשתיות הטלפון הקווי אינן טובות מספיק. טלפונים סלולאריים יש. כתוצאה מכך בארצות אלה טלפונים סלולאריים הם אמצעי תשלום נפוץ יחסית.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בIT

יתר המאמרים במדור