JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

העיקר החוויה

חווית המשתמש וממשק המשתמש בנכס הדיגיטלי

העיקר החוויה ממשק משתמש צילום: Daniel Williams from NYC, USA wikipedia.org
יולי 19
09:30 2016

לא נחדש לכם אם נספר שכבר כמה שנים אנחנו עוברים מהפכה דיגיטלית שהופכת את העולם על פיו. המחשבים תופסים חלק הולך וגדל בכל מה שקשור לחברה, שירותים ומסחר והשינויים קורים בקצב מסחרר. אם פעם היינו צריכים להגיע לבנק כדי לעשות פעולה פשוטה כמו העברה בנקאית, היום כל מה שאנחנו צריכים הוא ללחוץ על כפתור והכסף כבר בדרכו הלאה. זוהי כמובן רק דוגמה קטנטונת למיליוני השימושים שאנחנו עושים בעולם הדיגיטלי.

המעבר לעולם הממוחשב דורש היכרות עם המערכת הממוחשבת, הפנמתה ורכישת ביטחון ואמון בה. כאשר מדובר בנכסים דיגיטליים – אתרי אינטרנט, אפליקציות וכדומה – של גופים ציבוריים גדולים, אנשים נוטים לסמוך עליהם יותר ולעשות בהם שימוש תדיר יותר. לעומת זאת אם מדובר בנכסים דיגיטליים של עסקים וגופים קטנים, החשדות והחששות של המשתמשים עולים.

עידוד השימוש בפרט ועידוד תחושת האמון והביטחון בכלל הם תחום קריטי מאוד למערכות ממוחשבות, בייחוד של עסקים קטנים ובינוניים. השאיפה היא שהמשתמשים ירגישו בנוח ויתנו אמון בממשקים שמאפשרים להם לרכוש מוצר או לקבל שירות דרך המחשב. יש נטייה להמעיט בערך של החוויה שמקבל המשתמש כאשר הוא בא במגע עם הנכסים הדיגיטליים של העסק, אך החוויה הזאת קריטית, ברמת להיות או לחדול, לכל עסק שעושה בהם שימוש.

בכתבה זו נעסוק בשני מונחים חשובים מאוד לכל בעל אתר, אפליקציה, חנות דיגיטלית או כל נכס דיגיטלי שהוא: UX– חווית משתמש ו-UI – ממשק המשתמש.

חווית משתמש

UX – חווית משתמש

חווית משתמש היא המכלול השלם הכולל בתוכו את ממשק המשתמש. החוויה מתארת את כל ההיבטים שקשורים למשתמש הנמצא בנכס הדיגיטלי של העסק: עיצוב, מבנה, אמצעים טכנולוגיים, אסטרטגיה, אמצעי שיווק ויותר מכך תחושות, רגשות והיכולת להעביר תחושות אנושיות במערכת שהיא כולה דיגיטלית. חווית המשתמש הפכה להיות תחום קריטי והכרחי בעולם הדיגיטלי והיא נדרשת היום בגופים ועסקים קטנים ממש כמו בגופים ועסקים גדולים.

העבודה על חווית משתמש מתחילה בתהליך מחקר מעמיק כדי להבין את התנהגות המשתמשים בסיטואציה הספציפית. בתהליך המחקר נבחנות המשימות שהמערכת צריכה לבצע עבור המשתמשים ומהם התפקידים של המערכת בכלל וכל חלקיה בפרט. תוצאות עבודת המחקר נותנות מענה לסוגיות של קלות שימוש, אמינות, שקיפות, התמצאות קלה, ערך, אסתטיות ועדכניות.

כיום יש לא מעט חברות שכל עיסוקן מתרכז בתחום החשוב של חווית משתמש. החברות מורכבות מעובדים האחראיים על תחומים והיבטים שונים בחווית המשתמש ודואגים לחבר אותם לחוויה שלמה ומוצלחת עבור המשתמשים.

UI – ממשק משתמש

ממשק המשתמש הוא אותה נקודת מגע בין האמצעי הטכנולוגי לאדם לצורך השגת מטרה מסוימת. הממשק מטרתו לתרגם את הרצון והצורך של המשתמש לשפה ממוחשבת שתוביל לשורת תוצאות שהסופית שבהן היא התוצאה הרצויה בידי המשתמש. הממשק במערכות הדיגיטליות של בעלי עסקים הוא למעשה כל "המסכים" שהלקוחות באים איתם במגע: אתרי האינטרנט, החנויות, האפליקציות וכדומה.

ממשק המשתמש חייב להיות ידידותי, ברור, מעורר אמון וביטחון ומאפשר לעשות פעולות בקלות ובמהירות. יחד עם זאת, לא רק הממשק חשוב לנו כבעלי עסקים, אלא גם החוויה כולה.

אם יש בבעלותכם נכס דיגיטלי או שאתם מתכננים בעלות על אחד, חשבו היטב על ממשק המשתמש ועל חווית המשתמש שלו. שקלו בחיוב עזרה מחברה בעלת ניסיון בתחום על מנת שהנכס הדיגיטלי יצליח לשבור את חומת הספקות והחששות של המשתמש, וכך יוכל לנסוק מעלה.

על המחבר / המחברת

Avatar

עדי יגיל

מומחה חווית משתמש בחברת UI המתמחה באפיון ממשקי משתמש, עיצוב ופיתוח של מערכות מורכבות ואפליקציות.

7 תגובות

 1. נעמה גורן
  נעמה גורן יולי 21 2016, 16:29
  ממש מסכימה אתך

  אלא שבהכשרה המקצועית תמיד שמים את כל הדגש על הצד הטכני תכנותי ופחות על ממשק המשתמש חווית המשתמש כאילו לא בראש של המרצים והמדריכים

  השב לתגובה
 2. מנוסה
  מנוסה יולי 22 2016, 09:19
  כדאי להעיר

  הכי חשוב לדעת מי המשתמשים. להתאים החוויה למשתמש השכיח. דוקא האתרים שגורפים הכי הרבה תנועה חייבים להיות פשוטים ורדודים כממאפיין את הגולשים בהם.

  השב לתגובה
 3. יגאל שפי
  יגאל שפי יולי 23 2016, 11:11
  יש כאן שילוב

  של הבנה בפסיכולוגיה-סוציולוגיה ושל שליטה בטכנולוגיה וכלים

  השב לתגובה
 4. שירה גביש
  שירה גביש יולי 23 2016, 22:08
  מאד קשה להגדרה

  אם יתנו לחמישה מומחים לממשקי משתמש לבנות אתר וליידם הידע שלהם, יצאו חמש עבוגות שונות ונבדלות וכל אחד יהיה בטוח שרק מה שהוא בנה זה הכי מתאים ונכון.

  השב לתגובה
 5. בונה אתרים
  בונה אתרים יולי 25 2016, 19:06
  ממשק משתמש זה כל הסיפור

  האלמנט הכי חשוב

  השב לתגובה
 6. סטודנט לשעבר
  סטודנט לשעבר אוגוסט 02 2016, 13:01
  כשהייתי סטודנט הייתי בקורס שנקרא ממשק

  משתמש. אני לא חושב שהמרצה ידעה מה זה בכלל. וזה עוד במכללה נחשבת לכאורה.

  השב לתגובה
 7. מנתח מערכות
  מנתח מערכות אוגוסט 24 2016, 13:34
  האם ממשק המשתמש איננו באחריות של

  מנתח המערכות? לי נראה בהחלט שכן כי למנתח יש את הראיה הכוללת. הוא צריך לדעת ולהבין את הצרכים. הוא לא צריך לכתוב את הממשק. את זה יעשו המתכנת והגרפיקאי. בדיוק כמו שהמנתח לא בונה טכנית את האבטחה אבל כן קובע מה יהיה ואיזה אלטרנטיבה היא האופטימאלית.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בIT

יתר המאמרים במדור
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!