JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • IT
 •  » מעמדה הרם של הזכות לפרטיות בדוא"ל

מעמדה הרם של הזכות לפרטיות בדוא"ל

בעקבות פסיקתו של השופט מני מזוז בבית המשפט העליון

מעמדה הרם של הזכות לפרטיות בדוא"ל מני מזוז, שופט בית המשפט העליון, צילום: Yaelma at he.wikipedia
ספטמבר 23
09:30 2016

עולם המשפט מתנהל מעצם טבעו בשמרנות ובאטיות. מנגד, טכנולוגיות המידע מתפתחות בקצב מסחרר גובר והולך, ומשנות את חיינו בהתאם. החוקים המכתיבים את אורח חיינו חייבים להסתנכרן עם המציאות הדוהרת. לא תמיד זה קל ופשוט, אבל בסופו של דבר זה קורה. הלכות ותקדימים נוצרים, גם אם באיחור. לפעמים זה מחייב אותנו לחשוב קצת אחרת ממה שהורגלנו.

לא מכבר העליתי כאן מאמר שהתמקד בפסיקה מעודכנת שמנטרלת את האפשרות לתבוע בטענה של לשון הרע את מי ששיתף פוסט פוגעני או עשה לו לייק. הפעם המאמר עוסק בפסק דין מהימים האחרונים שנוגע לפרטיות הודעות דואר אלקטרוני שמאוחסנות במחשבי חברה.

כבר לפני למעלה מחמש שנים קבע בית הדין הארצי לעבודה את מה שהשתרש כ"הלכת איסקוב". אותו פסק דין כי הבהיר למעביד אסור בעיקרון לעיין בדוא"ל פרטי של עובד או לעקוב אחריו, גם אם הוא מאוחסן במחשבי החברה. אפילו בתיבת דוא"ל שהמעביד העמיד לרשות העובד, הוא רשאי לעיין בתכתובות רק בהתקיים נסיבות חריגות מאוד.

אלא שכעת, מגמת ההגנה על פרטיות המידע טיפסה מדרגה גבוהה נוספת. בפסק דין שנקבע לאחרונה העצים שופט בית המשפט העליון מני מזוז את הזכות לפרטיות. מדובר בחברת "רמט בע"מ", שעסקה בפרויקט הקמת מחלף דרור בכביש 4. לניהול הפרויקט נשכרה על ידם חברת "רמי שמיר הנדסה אזרחית בע"מ" ובעליה. לצורך כך העמידה רמט לרשות המנהל שירותי משרד, כולל מחשב שהכיל גם תיבת דוא"ל על שמו.

מבלי להלאות אתכם בפרטים מיותרים וכדי להתמקד בעיקר נאמר כי בין הצדדים נתגלע סכסוך, וזה הוביל לתביעות הדדיות. לחיזוק טענותיה בתצהיר שהגישה לבית המשפט, הביאה רמט תכתובות דואר אלקטרוני שאותן נטלה מן המחשב ותיבת הדוא"ל שבתוכו שהועמדה לרשות שמיר. חברת שמיר התנגדה לזכותה של רמט לעשות כן, אף שהמשרד, המחשב והתיבה היו בבעלותה והועמדו לרשות שמיר לצורך הפרויקט ברמט. אחרי דיונים בערכאות נמוכות יותר הגיע הדיון לבית המשפט העליון ושם קיבל השופט מזוז את טענת רמי שמיר. רמט לא תוכל להשתמש בדוא"ל האמור לצורך תצהיריה.

כלומר, גם בנסיבות אלה, כשלא מדובר בעובד של החברה אלא בעצם בהתקשרות בין גופים, עקרון הפרטיות נמצא תקף. השופט המכובד השתמש בפסק דינו במושג שכדאי לשים אליו לב: "מעמדה הרם של הזכות לפרטיות".

מניסיוני ומהמידע שבידי, לא כל החברות ומנהליהן ערים לזכות האמורה לפרטיות. חשוב מאוד שהנוגעים בדבר בכל ארגון יקחו את המגמה הזאת על תקדימיה לתשומת לבם וימנעו מעצמם בעיות וסיבוכים.

על המחבר / המחברת

יונתן קורפל

יונתן קורפל

עורך ראשי, עורך מדור: IT, עורך מדור: בארים ומסעדות. בעבר מנכ"ל חברות IT בארץ ובחו"ל. כיום באקדמיה ו-דירקטור בחברות ציבוריות.

6 תגובות

 1. כ
  כ ספטמבר 23 2016, 11:58
  השאלה עד כמה השופטים מבינים באינטרנט

  וביתר טכנולוגיות המידע שדוהרות קדימה בקצב מטורף

  השב לתגובה
 2. מכיר את הנושא
  מכיר את הנושא ספטמבר 24 2016, 17:26
  המנהלים לא מתייחסים לחוק

  רובם מחטטים בחומר של עובדיהם במחשבי החברה. אולי לא הם אישית אבל עובדים שממלאים הוראות של המנהלים.

  השב לתגובה
 3. עו
  עו"ד ספטמבר 25 2016, 16:20
  בינתיים אין הסכמה מלאה בפסקי הדין

  יש פסיקות לכאן ולכאן.

  השב לתגובה
 4. אדם אילת
  אדם אילת ספטמבר 27 2016, 11:18
  לפעמים חופש הפרט מוגזם

  עלול לפגוע בחברה

  השב לתגובה
 5. אבנר שרון
  אבנר שרון אוקטובר 22 2016, 06:08
  בואו לעולם הפיזי

  עזבו לרגע את הדואר האלקטרוני.
  חלק בלתי נפרד מחוזה שכירות דירה הוא ההיתר לבעל הדירה לבקר בה מעת לעת כדי לראות את מצבה.
  ההיתר הזה מותנה תמיד בהרשאה של השוכר לביצוע ביקור כזה.
  אין שופט שלא מבין את זה.
  דייר שאיננו מסכים לתנאי, שלא יחתום על החוזה…

  השב לתגובה
 6. מ פלג
  מ פלג דצמבר 25 2017, 08:39
  מי מכיר את תוכנת הפצת מסרים אוטמטית לפוסטיאדה?

  שיטת חדירה חדשה- קבוצות ודפי פייסבוק"זכרונות ילדותב…" רק מחליפים שם ישוב או בניין גדול או שכונה, ומתחילה חגיגה. כך אוספים ומתייגים אנשים, זכרונות, סיפוירם ומטייבים קבצי מידע פרטיים. מעניין? חכו למסרי בחירות לכל אלה שנכנסו לספר זכרונות, פרופילים מפוברקים עם תמונות גנובותמאתרים אחרים, למשל "אוהד רומנו" בקבוצות חיפאיות שם כבר עלו על הסיפור..

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בIT

יתר המאמרים במדור