JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin

פאשלה רבתי

הפסקת פרויקט ה-ERP ב"כימיקלים לישראל"

פאשלה רבתי יונתן קורפל
דצמבר 02
09:30 2016

בימים האחרונים פרסמה חברת כי"ל את הדו"חות הכספיים שלה לרבעון השלישי של שנת 2016. התוצאות עגומות. הסעיף הקשה ביותר הנו מחיקה של מיליארד ש"ח בגין נטישת פרויקט ה-ERP של החברה. סיפור חמור נוסף בשרשרת הטרגדיות המלוות, בארגונים שונים בארץ ובעולם, את אימוץ המערכות הארגוניות הגדולות מסוג ERP.

לפני כשלוש שנים החליטה החברה, באישור הדירקטוריון, להתחיל בפרויקט של ריכוז כל מערכות המידע הרבות בחברה למערכת אחת. צמיחת החברה ובעיקר הרכישה המתמדת של חברות בכל העולם האיצו את קשיי השליטה והבקרה בחברה. הלכו והתאספו כאן הרבה מאוד מערכות מידע, לא מעט מהן מערכות ERP שונות, שפעלו בנפרד. ההנהלה הבינה שהעמדת מערכת מידע אחת כלל חברתית וגלובלית היא צורך חיוני והחליטה להקדיש לכך משאבים גדולים.

הפרויקט, שהוכתר כהרמוניזציה, החל בפועל לפני כשנתיים. נבחרה התכנה של חברת SAP, וההטמעה הוטלה על חברת יבמ. שתי חברות מצמרת ליגת העל העולמית. בפרויקט הועסקו כמה מאות עובדים של החברות הנזכרות ומטעם גורמים נוספים. תוך כדי התקופה הקצרה יחסית הלך ותפח התקציב המיועד. לוח הזמנים התארך. יותר ויותר בעיות, החמצות, התנגדויות פנימיות וכן הלאה הלכו ונצברו. והנה כעת החליט הדירקטוריון לבטל את הפרויקט, אחרי שכבר הושקע בו סכום גדול כל כך.

במסמכי כי"ל נאמר כי הפסקת הפרויקט תביא לחיסכון של מאות מיליוני שקלים נוספים שנדרשים להמשך הפרויקט. ואתה לא יודע אם לצחוק, או לצחוק בקול רם. שהרי החברה החליטה להשקיע את הכסף הרב כיוון שהגיעה למסקנה שבלי המערכת היא תתקשה לתפקד ולהתחרות בשוק ההולך ונעשה קשה. כעת מנסים להתנחם בכך שמונעים את המשך ההשקעה? הרי החברה נותרה עם מיליארד שקל פחות בקופה, וגרוע מכך – ללא מערכת המידע החיונית לה כל כך.

למערכות המידע הארגוניות ובראשן ה-ERP יתרונות גדולים. הבעיה היא שהדרך להטמעתן מלאת חתחתים. לא מעט סיפורי כישלונות הולכים ונצברים בדרך אל המטרה המיוחלת. בסך הכול היתרונות עולים על החסרונות, ולכן הארגונים, וקודם כול הגדולים שבהם, עברו או עוברים לעבוד בגישה המתקדמת. בכי"ל הבעיה הייתה ברמה גבוהה יותר, בכל פינות הארגון היו מערכות ERP, והן לא דיברו ביניהן.

כאן במדור הבאנו זה מכבר את סיפור מערכות המידע מסוג ERP בצה"ל. גם בארגון החשוב כל כך לכולנו הבעיה זהה. המערכות הארגוניות נוצרו כדי למנוע מצב של ריבוי מערכות בדידות, והנה ארגונים גדולים מוצאים עצמם עם ריבוי מערכות ERP. ההתמודדות של צבאנו עם הסוגיה מביכה בדרכה.

פרויקט המחשוב האמור בכי"ל קרס, כמו גם אלה של חברת הביטוח "הראל", שירות בתי הסוהר ועוד שורה ארוכה של פרויקטים שנגוזו בטרם הניבו תועלת כלשהי ושגבו מחיר יקר. פרויקטים אחרים הסתיימו לכאורה, אך בתוך זמן קצר הם נזרקו והמערכות הוחלפו במערכות ERP אחרות, כמו למשל במקרה של מערכת ה-ERP בנת"ע. ברור שמרבית פרויקטי המערכות הארגוניות לא התמוטטו, אך גם הם אכזבו מבחינת המחיר או לוח הזמנים או השגת המטרות שהוצבו מלכתחילה.

הלקח החשוב ביותר הנו כי הצלחה או כישלון של מערכת מידע נעוץ קודם כול בהחלטות ניהוליות. במרבית הארגונים מתעקשים לחזור על הטעויות הללו. ואמות הסיפים, גם במקרה של כימיקלים לישראל, לא רועדות מספיק. מעניין מי יהיה הארגון שיעמוד במרכז הסיפור הבא.

על המחבר / המחברת

יונתן קורפל

יונתן קורפל

עורך ראשי, עורך מדור: IT, עורך מדור: בארים ומסעדות. בעבר מנכ"ל חברות IT בארץ ובחו"ל. כיום באקדמיה ו-דירקטור בחברות ציבוריות.

18 תגובות

 1. בן גבאי
  בן גבאי דצמבר 02 2016, 13:43
  איך זה שאתה מגיע למידע הזה

  ואחרים לא
  מעיין

  השב לתגובה
  • רון
   רון דצמבר 07 2016, 15:41
   הכל מתכי״ל בראש....כנראה שם הבעיה

   המידע אינו חדש, הידיעה קיימת בשוק כבר זמן רב..

   השב לתגובה
   • יונתן קורפל
    יונתן קורפל Author דצמבר 07 2016, 22:43
    תודה על התגובה

    האתר שלנו מכוון להציב מאמרי דעה, ואיננו מביא כתבות חדשותיות (סקופים)

    השב לתגובה
 2. סטודנט לניהול
  סטודנט לניהול דצמבר 02 2016, 20:16
  הצלחת להפתיע

  והמסר עבר

  השב לתגובה
 3. אבי רוזנטל
  אבי רוזנטל דצמבר 03 2016, 08:29
  עוד על כישלונות ERP

  מאמר יפה. כפי שצינת המפתח הוא בניהול. בישראל יש נטיה לקניבליזציה של מערכות ה-ERP, כלומר: יותר מדי שינויים מהותיים במערכות במקום להתאים חלק מהתהליכים בארגון למערכת או לחילופין לא לרכוש אותה. כמעט תמיד ארגונים לא מספרים על כישלונות פרויקטי ERP. בזמנו הייתי מעורב במכרז ERP ביחד עם אחת החברות המציעות. חיםשתי כישלונות מצאתי רק את חברת נסטלה העולמית שדיווחה על כך. לא במפתיע, מנהל הפרויקט שנכשל הודח ומי שהחליף אותו שינה גישה ניהולית והצליח בפרויקט החדש ולכן החברה הרשתה לעצמה להודות בפומבי בכישלון.

  השב לתגובה
 4. אמנון אלבי
  אמנון אלבי דצמבר 03 2016, 11:34
  הערפול הקונסטרוקטיבי

  להרגשתי יש קשר בין החלפת הצמרת הניהולית לבין קבלת ההחלטה.
  ככול שהרוגולציה לוחצת על אחריות אישית של המנהלים, כך עדיף הערפול הקונסטרוקטיבי.

  השב לתגובה
 5. גיורא ינון
  גיורא ינון דצמבר 04 2016, 13:58
  בעיה גדולה

  אבל בלעדיה הבעיה גדולה יותר

  השב לתגובה
 6. חנפן
  חנפן דצמבר 04 2016, 18:37
  מאמר שמעלה כלים

  חשוב להביא טותו ליגיעת כל אנשי המקצוע

  השב לתגובה
 7. משה ויצמן
  משה ויצמן דצמבר 05 2016, 09:28
  איך קורים דברים כאלה

  פרויקטים גדולים כאלה נכשלים שוב ושוב והמנהלים כמו שנאמר מתעקשים להמשיך ולהכשל

  השב לתגובה
 8. מנמ
  מנמ"ר דצמבר 06 2016, 17:02
  כמה נכון

  אני מתייחס למסקנה העיקרית על חשיבות הניהול

  השב לתגובה
 9. זיו
  זיו דצמבר 15 2016, 11:21
  מעניין עד כמה במקרה זה

  זה "ההתנגדות הפנימית" השפיעה על הביטול?

  השב לתגובה
  • יובל
   יובל דצמבר 02 2019, 15:47
   מה נדרש?

   כיצד לפי דעתך צריכה הייתה הנהלת כי"ל לנהוג על מנת להבטיח או לפחות לשפר את סיכויי ההצלחה שהטמעת מערכת ERP? מה אתה היית עושה?

   השב לתגובה
   • יונתן קורפל
    יונתן קורפל Author דצמבר 02 2019, 20:47
    היה צריך לנהל טוב יותר את הפרויקט

    מדובר בפרויקט קריטי מבחינת השלכותיו ועלותו. החריגה מהתקציב היתה גדולה מאוד, כך גם החריגה מלוחות הזמנים. בסופו של דבר נעלמו מיליאד שקלים, ואין שום מערכת שעובדת. לטענת החברה, בכדי לסיים את הפרויקט נדרשו עוד יותר ממיליארד שקלים נוספים, וכלל לא ברור שאז זה היה מסתיים. מכאן שנדרשה מעורבות גדולה יותר של ההנהלה הבכירה בכל שלבי הפרויקט. נדרש איוש נכון יותר. נדרש חוזה מוצלח יותר עם הספקים של הפתרון. וכן הלאה וכן הלאה. הבעיות לא היו טכניות, אלא ניהוליות לגמרי.

    השב לתגובה
 10. מ
  מ דצמבר 20 2016, 17:01
  הסיפורים של קורפל נראים בכיתה מוגזמים

  אבל באות העובדות ומןכיחות עוד פעם כמה זה נכון

  השב לתגובה
 11. סטודנט שלך
  סטודנט שלך יולי 02 2018, 11:07
  ישראל מול חו"ל

  מעניין אותי אם מגמות הכשלון מתרחשות יותר בארץ מאשר בעולם. אמנם בארץ תחום ההייטק והטכנולוגיות הממוחשבות נורא מתקדם, אבל אופן ההתנהלות העסקית מבזה. לא אחת אנשי עסקים ישראלים שמצליחים בחו"ל מספרים את אכזבותיהם מההתנהלות בארץ- שינוי עמדות וגישות שנקבעו מראש, החלטות של בדרך אגב שעולות הון תועפות וצורכות זמן יקר וכו'.

  השב לתגובה
  • יונתן קורפל
   יונתן קורפל Author יולי 02 2018, 11:38
   כל בכבוד על ההתעניינות

   אין לי נתונים מוסמכים, לא ערכתי מעולם השוואה מדעית.
   יחד עם זאת, אחרי עשרות שנות פעילות בתחום – בארץ ובעולם, אני סבור שבארץ המחדלים הללו רבים יותר. גם בחו"ל הם רבים, אבל אצלנו עוד יותר כנראה.
   אנחנו טובים בצד הטכני, וחלשים מאוד בניהול. בכל התחומים.

   השב לתגובה
   • סטודנט שלך
    סטודנט שלך יולי 02 2018, 15:47
    ובאותו נושא

    אני חושב שאין לזה ביסוס מדעי כמו שיש לזה ביסוס התנהגותי-חברתי-תרבותי ניכר לעין ברמה היומיומית.
    גישות ה-"מגיע לי", "דפקתי אותך", "איך אני לא אצא פראייר" אמנם חשובות כשאתה איש מכירות, אבל לא כשאתה מנסה להשתית על בסיסם את התנהלות הארגון/העסק שלך.

    השב לתגובה
 12. אבי
  אבי דצמבר 03 2018, 18:10
  ERP

  מערכות ליבה שהושקע בהם שנות אדם לתפירת פתרון יחודי ויעודי לארגון קשה להחליף במערכת ERP גלובלית כגון SAP משום גודלן צריכת משאבים תשתיות מה שכן מערכות פרטניות כגון כח אדם מלאי כספים וכדומה ניתן לאחד ולקשר בין הליבה LEGACY ויש תוכנה לשם כך

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בIT

יתר המאמרים במדור