JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • IT
 •  » לא מקבל חלק מהטענות

לא מקבל חלק מהטענות

עם אישור חוק המאגר הביומטרי

לא מקבל חלק מהטענות תמונה: Metrónomo commons.wikimedia.org
מרץ 10
09:30 2017

זה קרה. הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את חוק המאגר הביומטרי. אגב, כמעט מחצית מחברי הכנסת לא השתתפו בהצבעה בעניין חשוב זה. התחלת יישומו של החוק תדרוש כמחצית השנה. הנוסח שאושר כולל כמה וכמה תיקונים לעומת הנוסח המקורי, כאלה שנועדו לנטרל חלק מגלי הביקורת שגאו אל מול תהליך החקיקה.

בין התיקונים לנוסח החוק המקורי ניתן למצוא את אי-איסוף טביעת האצבעות עד גיל 16; הפיכת מסירת טביעת האצבעות לחובה רק החל מגיל 18; הותרת הברירה לאזרח לבחור האם טביעת האצבע תיכלל רק בתעודת הזהות או גם במאגר, בניגוד לסריקת הפנים שתיכלל במאגר ללא יוצא מן הכלל. המשטרה תוכל לקבל נתונים מהמאגר רק באישור בית משפט מחוזי. ראש מערך הסייבר יבדוק מדי שנתיים את ישימות החלפת איסוף טביעת האצבעות לטכנולוגיה אחרת. ועוד.

הוויכוח על הקמת המאגר נמשך כבר קרוב לעשור. אחרי תהליכים שונים החל ב-2013 יישום הרעיון במסגרת ניסוי. עם סיומו באיחור, כנהוג במקומותינו, הגיע כעת רגע ההכרעה. אך טבעי שמהלך שכזה יגרור ויכוחים. נגד הקמת המאגר עלו, עולים, ויעלו טיעונים רבים וטוב שכך. בנושאים ערכיים, כגון צנעת הפרט, לאיש אין מונופול על החוכמה. לכל אדם הזכות לחשוב אחרת. על נקודת המוצא אין ויכוח. אמצעי הזיהוי בארצנו הנם עלובים וניתנים לזיוף פשוט, ומנגד כמות העוינות של אויבינו כלפינו ועוצמתה הנן אדירות. מכאן והלאה יעשה כל אחד את חשבון העלות מול התועלת של כל חלופה, בהתאם לערכיו הוא. בשיטה הדמוקרטית צריכות להתקבל החלטות, והן לעולם לא ישביעו את רצון כולם.

אם כולנו מצווים לגלות פתיחות לגבי ערכים של הזולת, הרי כנגד חלק מהטיעונים המעשיים אני מבקש להתקומם. שלושה טיעונים חוזרים ונשנים בפי רבים מהמתנגדים ובהם מחוקקים ומומחים לכאורה. ראשית הם קובלים על כך שכעת יוכלו גורמים שונים לדעת עלינו פרטים אישיים – אולם ידוע לכול כי באמצעות הסלולר, המכונית ואמצעי התשלום המתקדמים ברור לכולם היכן אנחנו נמצאים בכל שעה ושעה. בקרוב ישדרו גם בגדינו ושעונינו פרטים נוספים למרחב הקיברנטי. הרי כעת, באמצעות האינטרנט ברור לכולם מה אנחנו קונים, מה אנחנו קוראים, מה אנחנו אוכלים, ואפילו מהן ההעדפות שלנו באתרי בגידות למיניהם. כיום כל גורם המעוניין בכך מסוגל לדעת בדיוק מה מצבנו הכספי, ועל מה הוצאנו כל אגורה. ואם חסרים עוד כמה פרטים אנחנו מפרסמים אותם מרצוננו וללא הרף באמצעות הרשתות החברתיות לכולי עלמא – היכן היינו אתמול, היכן ומה אנחנו אוכלים בזה הרגע, עם מי פתחנו במערכת יחסים אינטימית, ומה התכניות למחר. גם דעותינו הפוליטיות חשופות לעין כול.

טענה שנייה החוזרת בשכיחות ובעוצמה גדולות אף יותר היא הטענה שבמוקדם או במאוחר המאגר ייפרץ. כפי שקרה למשל למאגר מרשם האוכלוסין. וזאת על בסיס ההערכה העצמית השלילית שלנו לגבי הסדר והמשמעת במקומותינו. טענה זו מכעיסה במיוחד. החשש שפושעים או אויבים ישתלטו במוקדם או במאוחר על המאגר או על חלקים ממנו אסור שייכנס למאזן השיקולים. האם רכש של צוללות עם יכולת גרעינית יימנע בשל האפשרות שגורם עוין ישתלט על כלי השיט? והרי מדובר באיום גדול ללא כל השוואה. וזאת רק דוגמה בודדת מתוך רשימה אין-סופית של אמצעים שיכולים להפוך לחרב פיפיות, גדולה כקטנה. על כן צריך פשוט להתחיל לנהל את אותם אמצעים בצורה רצינית ואחראית, לדאוג שיוגנו כראוי, ולא לגרום נטרול של כלי אבטחתי חשוב בעטיים של המחדלים המובטחים לכאורה.

על פי הטיעון השלישי, שהועלה בסוף השבוע החולף גם בעיתון הארץ, קציני משטרה ופיקודיהם נוטים לעשות שימוש לא חוקי במידע שיש למשטרה גישה אליו, ולמסור אותו במסגרת קשרים אסורים לגורמים שיכולים להזיק לאזרח זה או אחר. איזה מן טיעון הוא זה? אם זוהי רמת השחיתות ואי-כיבוד החוק במקומותינו והיא לא תטופל, הרי הבעיה של דליפת נתונים מהמאגר הנה שולית ומתגמדת מול בעיות לאומיות של ממש, שלהן כדאי להקדיש את האנרגיה של כל המחוקקים והמומחים המוטרדים מהחוק החדש.

על המחבר / המחברת

יונתן קורפל

יונתן קורפל

עורך ראשי, עורך מדור: IT, עורך מדור: בארים ומסעדות. בעבר מנכ"ל חברות IT בארץ ובחו"ל. כיום באקדמיה ו-דירקטור בחברות ציבוריות.

12 תגובות

 1. סטודנט
  סטודנט מרץ 10 2017, 10:47
  אם היו שואלים אותי אם אתה בעד או נגד

  הייתי בטוח שאתה נגד
  והנה אתה בעד
  תמיד אתה משתדל להיות הפוך על הפוך

  השב לתגובה
 2. צביה ליברמן
  צביה ליברמן מרץ 10 2017, 14:22
  כל מה שנותן לשלטון מעקב אחרי האזרח

  פסול בעיני

  השב לתגובה
 3. דור לוי
  דור לוי מרץ 10 2017, 20:52
  מאמר לא רלבנטי להבנת הנושא

  מאמר רדוד שהיה אמור לבייש את כותבו.

  את אותן מטרות שבשמן קידמו את המאגר, היה אפשר להשיג באותה יעילות בלי המאגר, ללא הסיכונים ובעלות נמוכה בהרבה. קיימים גם פתרונות ביניים כמו זה:
  http ://cafe.themarker.com/mobile/post/1432894/

  אני לא טורח להתייחס לכלל הטיעונים שהעלה הכותב, רק אדגים על אחד:
  הטענה שהפרטיות גם ככה אבדה נכונה, אבל אינה רלבנטית. יש הבדל בין לדעת עליך הכל, ובין להיות אתה. המאגר מאפשר גניבת הזהות,ושימוש בה, למשל להפללת הכותב בזירת פשע. כל דיני הראיות בתחום טביעת אצבע נתונים בסכנה.
  זו היא גם סכנה אסטרטגית ולא סתם שהשבכ וגופים דומים לא מרשים לעובדיהם להשתמש במסמכים ביומטרים.

  וכשאפשר להגיע לאותה מטרה בלי הסיכון, כל הדיונים בפוסט הם זריית חול בעיניים…

  תוהה אם התגובה תפורסם…

  השב לתגובה
  • יונתן קורפל
   יונתן קורפל Author מרץ 11 2017, 23:38
   תודה ל-דור על התגובה

   אני מכבד אנשים שטורחים להגיב ולהביע דעתם, שאינם מסתפקים במילה שטחית או שתיים
   לא כל כך אהבתי את הניסיון להפחית בכבודו של האחר. כדאי שתזכור כי הממהר לפסול אחרים מעיד קודם כל על מומו
   אינני נסוג מדעתי, למרות שאינני נמנה על אלה שממאנים להודות בטעותם
   אני מוכן להמשיך ההתדיינות והדרך הטובה והנכונה לטעתי: פרסום מאמר אורח משלך באתר, בו תשטח עמדתך בנושא האקטואלי והחשוב כל כך

   השב לתגובה
 4. מתפלא
  מתפלא מרץ 10 2017, 21:59
  מה לדרעי ולטכנווגיה

  נשמע הזוי

  השב לתגובה
 5. יובל
  יובל מרץ 10 2017, 23:44
  מספר נקודות למחשבה

  חשיפת מידע בכפייה אינה עומדת ביחס למסירת מידע מרצון. כמו כן, מידע ביומטרי אינו מידע רגיל, וניתן לעשות בו שימוש לרעה, אשר חורג ממתחם הפרסום של כתובת או תמונת אדם רגילה. וזאת מעבר לכך שישנם אנשים שמבחירה אין להם פרופיל רשתי כזה או אחר, וזכותם הטבעית שלא לחשוף מידע זה. מה שגם, אדם יכול לבחור מה לחשוף ומה לא, אך החוק הביומטרי לא מתיר חופש בחירה. ככל הנראה הכותב שכח את עקרונות היסוד הנכללים בחוק יסוד כבוד האדם וחירותו.
  ובמאמר מוסגר, שיטת הבחירות בארץ רחוקה מלשקף את רצון האזרחים האמיתי. לאור זאת, לא ברור כיצד הכותב דן בשיטות דמוקרטיות, כאשר השיטה כיום לא מאפשרת מימוש דמוקרטיה אמיתית.
  מאגרי מידע נפרסים תדיר בארץ, ואין כל אכיפה ממשית בנושא. רמו"ט, האחראית על הגנת הפרטיות בארץ מתרשלת (בלשון המעטה), ולפיכך אין כל הרתעה כנגד הישנות מקרים מסוג אלו. סביר להניח שגם רשות הסייבר לא תצליח לעשות שינוי ממשי, וזאת מכיוון שללא העמדה לדין פלילי של נושאי משרה והשתת קנסות אישיים, הנהלות ארגונים נוטות להתעלם מסוגיות אבטחת מידע. ללא ניהול תהליכים ארגונים מתאימים והשקעת כספים, לא ניתן להגיע לרמת ביטחון סבירה. כמו כן, מתן הגנה על מערכת בודדת אשר לה משתמשים ספורים קל יותר משמעותית מאשר להגן מערכת הנדרשת לספק גישה רוחבית, ולמעשה (ובניגוד להצהרת הרשות הביומטרית), הרשות הביומטרית מאפשרת לחברות קבלן וספקים חיצוניים לקבל גישה פיזית ולוגית למערכת. ועדיין לא דנו בשאלה המהותית מדוע לקחת סיכון, ביטחוני כאשר ישנן חלופות שעונות לצרכים הריאליים של מדינת ישראל, וזאת ללא צורך במאגר ביומטרי מרכזי. די בקיום ההנחיה של השב"כ האוסרות על עובדיו להצטרף למאגר בכדי להראות מהי רמת האמון של גורמי השב"כ ברמת האבטחה של המערכת. יוער שגם אם ההנחיה הנ"ל תבוטל, סביר להניח שהדבר ינבע מלחץ פוליטי מלמעלה, ולא החלטה של בעלי המקצוע בשב"כ.
  זה שגורמי ממשל משתמשים במאגרי מידע ציבוריים, מהווה ראיה המחזקת את הטענה נגד שימוש במאגר מרכזי. מדוע יש לתת לגורמים אלו עוד סמכות וכוח, כאשר כבר כיום הם מנצלים את הסמכות והכוח שלהם לרעה?! כפי שצוין קודם לכן, הכנסת אינה משקפת את רצון העם האמיתי, אלא מהווה סבך של נציגים הממונים באמצעות פריימריז או החלטה של גורמים בודדים. למרבית חברי הכנסת אין רצון לשנות את המצב הקיים, ופה אכן נדרשת פעילות ציבורית. ומעמד זה מן הראוי להזכיר לכותב כי הממשלה שמקדמת את החוק היא אותה ממשלה אשר שלחה במודע חיילים למוות בנגמש"ים חסרי הגנה ממשית באצטלה של העדר תקציב, וזמן קצר לאחר מכן, אותה ממשלה העלתה את המשכורות והפנסיה של חברי הכנסת, השרים ועוד שורה של גורמים. ואלו סדרי העדיפות של הממשלה.
  וכהערת אגב, בתקופת המחאה החברתית המשטרה הפעילה רכבי 'ראקון' שלהם יכולת זיהוי אופטי של מפגינים, ויתכן שגם יכולת זיהוי ביומטרית. כמה קל יהיה לגורמי הממשל לסמן אזרחים אשר מנצלים את זכות המחאה באמצעות ניצול המאגר הביומטרי. וברי כי די בקיום היכולת התיאורטית בכדי לגרום לאזרחים לחשוב פעמיים אם למחוא כנגד פגיעה בזכויות. די בכך בכדי להעלות לדיון את תום הלב של תומכי המאגר הביומטרי המרכזי. ודי לחכימא ברמיזא.

  השב לתגובה
  • יונתן קורפל
   יונתן קורפל Author מרץ 11 2017, 23:26
   יובל תודה על התגובה המפורטת

   תגובות כמו אלה שלך גורמות לי להתגאות באתר שלי. לא סתם כמה מילים עטורות סבבה וגדושות: כאילו
   אני רוצה להבהיר את עמדתי שכנראה לא הוסברה דיה. אני גורס כי אם במדינה שלנו אי אפשר להגן על מאגר שכזה, הבעיה שלנו איננה צנעת הפרט, אלא סוגיות בסיסיות יותר
   בכל מקרה, אשמח לקבל מאמר אורח שלך בנושא שיציג עמדתך במלואה ולפרסמו באתר נא צור עמי קשר באמצעות הלמצן: צור קשר, בסרגל התחתון

   השב לתגובה
 6. עוסק בתחום
  עוסק בתחום מרץ 11 2017, 13:01
  טענות מביכות

  רמה נמוכה מאוד (ואף מבישה) להבנה בסיסית לגבי מהו מאגר דיגיטלי, מהי ההסטוריה של מאגרים בהקשר של דליפות, מהן הסכנות של גניבות זיהות. ומעל לכל מהי האלטרנטיבה של שמירת המידע מוצפן על התעודה ללא מאגר מרכזי, שמעניק פתרון לכל הבעיות הקיימות ובסיכון נמוך באלפי מונים.
  בקיצור, ברור לכל שהכותב ממש לא מגיע מתחום אבטחת מידע/ביון ואף שאינו מבין לעומק את הטענות שכנגד המאגר.

  השב לתגובה
  • יונתן קורפל
   יונתן קורפל Author מרץ 11 2017, 23:17
   אני מודה לכבודו שהגיב על המאמר

   מדובר באתר מאמרי דיעה ואנחנו מכבדים כל דיעה, ובודאי של גולשים שטורחים ומוסיפים מהידע שלהם מתוך איכפתיות
   פחות אהבתי את דרך ההתבטאות שלך, המנסה לגמד את מי שאינך מסכים עמו. חרף העובדה שאתה כנראה מגדולי אנשי הביון, אל לך לזלזל לעולם בדעות אחרות
   במיוחד לאור העובדה שכעת נהיר לי שלא הבנת את טיעוני. ואני לוקח זאת על עצמי, כנראה שלא הבהרתי זאת כהלכה
   אשמח עם כבודו יפרסם מאמר כבד משקל בנושא הנדון באתר, כששמו המלא ילווה את טיעוניו המוחלטים
   ראוי וחשוב שישמעו הדיעות השונות בסוגיה חשובה זו

   השב לתגובה
 7. אזרח נורמטיבי
  אזרח נורמטיבי מרץ 13 2017, 14:07
  למה אני צריך להיות מודאג

  כל התוקפים והמתנגדים לא הצליחו להסביר לה אני צריך להיות מודאג מהמאגר

  השב לתגובה
 8. מ.י.
  מ.י. מרץ 14 2017, 14:38
  הצלחת להרגיז מישהו

  איזה תגובות
  טוקבקים יותר ארוכים מהמאמר
  ותוקפנים

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בIT

יתר המאמרים במדור