JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • IT
 •  » האח הגדול נכנס למטבח

האח הגדול נכנס למטבח

הכנסת בקרת כשרות מרחוק באמצעות מצלמות

האח הגדול נכנס למטבח צילום: Tamasflex en.wikipedia.org
יוני 02
19:30 2017

מצלמות או לא להיות, זו הסיסמה השגורה כיום אצל כל יועץ אבטחה. בעידן האינטרנט של הדברים, כאשר גם מצלמות ניתן לחבר למערכות WIFI ביתיות ובעסקים קטנים, ואפשר לחבר התקנים נוספים כמובן, הרי שאלמנט הפרטיות כנראה נגוז.

ממש כמעיין המתגבר עסקי המצלמות הסמויות עולים ופורחים. כמות היצרנים, פשטות הרכישה באינטרנט ופשטות ההרכבה העצמית מאפשרים לכל מחזיק במברג ובפטיש להרכיב לעצמו מערכת לפי בחירה ובכל היקף כמעט. מכשירי ה-DVR, כלי פשוט וקל לתפעול ולאתחול, בשילוב הוראות הפעלה שמתאימות גם להדיוטות, מקלים על כל מתקין לבנות מערכת מורכבת ורבת-מצלמות. קל לבצע את ההוראות הכתובות, קל להרכיב ולחבר, פשוט יותר אפילו מהוראות הרכבה של איקאה…

כעת באה הרבנות הראשית והציעה רפורמה מעניינת. במטרה להקטין עלויות החזקת משגיחי כשרות יוכנסו מצלמות לבתי העסק ויהיה פיקוח מרחוק על העבודות בהתאם לתנאי הכשרות הנדרשת. לא עוד משגיחי כשרות נוכחים. מצלמות!

עכשיו כדאי לחשוב על המערך כולו. על פי הערכה ראשונית מדובר על 3–10 מצלמות בכל בית עסק (בתי אוכל ויצרני מזון קטנים), כלומר מאות אלפי מצלמות. מערך אחורי של משגיחי כשרות שיצפו במוניטורים כדי לבחון אם לא נעשות עבירות על חוקי כשרות. בית עסק לא יקבל רישיון ותעודת הכשר ולא יוכל לחדשם ללא אישור ממערך המצלמות.

משגיחי כשרות אפילו לא יצטרכו להגיע לבית העסק. ייתכן שהמשימה שלהם תהיה לצפות בבתי האוכל מביתם. כך לא יטרחו יותר מדי ולא יצטרכו להשתמש בתחבורה בכלל. ייתכן שמשגיח אחד יוכל לצפות בכמה בתי עסק במקביל, ויקבל על כך פרמיות בהתאם לכמות.

תעשייה גדולה תתפתח מאחורי הקלעים – התקנות וחיבורי מצלמות ורשתות, הקצאת IP ועוד. לא בכדי אישר משרד העבודה למכללה ירושלמית חרדית לפתוח בכל הארץ קורסי מתקיני מערכות מתח נמוך. יש כנראה יד מכוונת. הכשרה של מאות מתקינים מהמגזר המתאים, הכשרה של אלפי משגיחים לפעול כמשגיחי מוניטורים – והנה תעסוקה מסוג חדש.

ויש הטוענים כי משרד הבריאות תמך במגמה החדשה. הרי אנו זוכרים מי הוא השר. הסיבה הרשמית היא כי אפשר לפקח גם על סידורי תברואה וניקיון בבתי העסק באמצעות אותן מצלמות ממש. שתי ציפורים (לפחות) במצלמה אחת. יקוים קורס משגיחי כשרות ותברואה, עיסוק מסוג חדש ומקצוע לעתיד, יוקם מערך ארצי ענק בבתי העסק, יוקמו מוקדי צפייה במוניטורים ותהיה בחירה לבית העסק להיות מפוקח על ידי מוקד 24/7 או על ידי משגיח מסוים מביתו.

כמובן, אפשר כבר להעמיס עוד יישומים על מצלמות אלה. למשל גילוי עבירות בזמן אמת, כמו גניבה מלקוח או שוד בבית העסק, ואז יוכל המשגיח להזעיק את המשטרה. במקרה של אירוע בריאותי או רפואי או תאונת עבודה, אותו משגיח יוכל להזעיק את מד"א, את זק"א, את איחוד הצלה. יש להניח כי אם משגיח הכשרות והבריאות יהיה מהמגזר הדתי או החרדי – הרי מי שיוזמן להגיש סיוע רפואי יהיה איחוד הצלה, או זק"א באירועים מסוימים.

ומה באשר למס הכנסה? אם המצלמה מכוונת גם לקופה, אפשר להתייחס להיבטי מיסוי והלבנת הון, רישום בקופה ועוד. משטרת ישראל תוכל לבחון היבטי תשלום דמי חסות ולבחון את פני העבריין. חוקר פרטי יוכל לבחון מי הבאים והיוצאים, מי יושב עם מי ועוד. באמצעות תוכנות זיהוי פנים יהיה אפשר לבנות מאגר ענק של מבקרים לפי מיקומים ולמיינם לפי העדפותיהם הקולינריות. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה תוכל לאפיין את סוגי הצריכה בבתי עסק וכן לפלח ביקושים לפי סוגי מוצרים, ימות השבוע, סגנון בתי העסק ומה לא?

מפתחי אפליקציות יוכלו להקים אוסף של יישומים מעניינים. למשל אפליקציה שצופה עומס או לחלופין שולחנות פנויים במסעדה הקרובה ביותר לסועד הפוטנציאלי התר אחרי מקום. אפליקציה אחרת תוכל לקבל מידע ישיר מקופת בית העסק על מבצעים והנחות. יש לשער כי שפע יישומים נוספים יפותחו לפי סוגי בתי העסק שבהם יוצבו מצלמות. אפשר לחבר למצלמות מיקרופון ולקבל שפע של צלילי רקע מסוג חדש לשימושים מוזיקליים. יבואני ויצרני יינות יוכלו לראות בזמן אמת את הרגלי השתייה וללמוד איך לשפר את הארומה – ואיתה את המכירה – על פי תווי הפנים בעת הלגימה.

ברור כי חלק מהרעיונות הגיוני, חלק נראה היום שטותי. אבל הכול אפשרי. האח הגדול במטבח הוא כול-יכול, ובבית העסק הוא המסביר הלאומי והמלשין הלאומי.

על המחבר / המחברת

Avatar

מאיר פלג

M.A בניהול וביקורת. מרצה, יזם, ויועץ בתחומים: ניהול, מחשוב ושיווק. 45 שנות ניסיון בניהול וביקורת.

2 תגובות

 1. ליאו באק
  ליאו באק יוני 03 2017, 06:25
  פרטיות ? הכל יחסי. אפילו במטבח

  פרטיות – או לא להיות ….https ://google.wixsite.com/privacy-israel

  השב לתגובה
 2. מ פלג
  מ פלג יולי 04 2017, 19:47
  איזה חימום בקיץ, מזגן חדש

  האח הגדול גם במזגנים – רק שכחו דבר אחד חשוב- האקרים שיכנסו מרחוק, יפעילו מזגנים בכל שעה, ישחקו עם הטמפרטורה, יחממו בקיץ ויקררו בחורף, יעשו שינויים בהגדרות יסוד, יכניסו חגיגת להפעלה, וגם אולי לרשת שירות הלקוחות- ומשם – כל מזגני תדיראו בישראל – בו זמנית – זיקוקים… http ://finance.walla.co.il/item/3077880

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בIT

יתר המאמרים במדור