JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • IT
 •  » אין פרטיות. יש ספאם, ספאם וספאם

אין פרטיות. יש ספאם, ספאם וספאם

רשימות דיוור וטלפוניה – סחורה חמה

אין פרטיות. יש ספאם, ספאם וספאם תמונה:Indolences en.wikipedia.org
יוני 11
19:30 2017

למי שמתעצל לקרוא מאמר זה עד תומו להלן תקציר: הפרטיות שלנו פגועה ומדממת, פגיעה ודוממת. אנחנו נפגעים במרחב הציבורי והפרטי. פרטינו האישיים, תמונותינו, תוכני התיקים הרפואיים ודעותינו – הכול חשוף. כל זאת עוד לפני שאנחנו חושפים את עצמנו ברשתות החברתיות, חושפים בכל מובן של המילה, עד כדי סלפי לעומק נשמתנו ושפתי הבוטוקס שהתקנו.

רכישת קופון בחברת קופונים כלשהי מתבררת בסופו של דבר כהסכמה להמשיך לקבל הודעות, ואין בה שום סירוב למכירת המידע לגופים נוספים. מטופל המגיע למכון טיפול בפטרת וממלא שאלון לא ימצא בו אפשרות לסרב למכירת פרטיו לגוף שלישי. ביקשתם מגוף כלשהו לקבל מידע? לא סירבתם שימכור את שמכם הלאה. ואתם מתפלאים שאתם מקבלים דיוור ושיחות טלפון בשלל נושאים, גם מגורמים אנונימיים?

בכתבה זו אסביר שרשימות דיוור הנן סחורה כמו כל גבינה צהובה. אל תתפלאו אם תמצאו שמישהו הזיז את הגבינה שלכם – העביר את השם שלכם ברשימה כלשהי לגורם עסקי כלשהו. חיפוש קליל בגוגל עם מילת מפתח "רשימות" ומילים דומות מניבה אין-ספור תוצאות. פרטים אישיים הם סחורה עוברת לסוחר, כולל מה אנחנו רוכשים והיכן. יש שיטות רבות כדי לחלץ פרטים אישיים ולהשתמש בהם למטרות שונות, ומערכות ביג דאטה יודעות לנתח כל דבר.

ראו את התלושים שאתם מקבלים כצרופה לחשבון האשראי – הכול מותאם לאפשרויות הקנייה שלכם ולמעמדכם הסוציולוגי. ראו את המקרה הקלאסי של ההרשעות בעניין הפצת קובץ גנוב של מרשם התושבים ממשרד העבודה והרווחה, קובץ ה"אגרון" הידוע לשמצה. ראו את התלונות שהגיעו ממטה שלי יחימוביץ על שיחות טלפון לפי רשימות שנרכשו ושווקו, לטענתה, שלא כדין.

הטרדות טלפוניות דוגמת "זכית ב…" משמשות לדליית פרטים. בשיחות כאלה נציגי מכירות מקשיבים, לומדים מהשיחה ומתעדים את הפרטים, וכך נוצרת רשימה שאפשר למכור הלאה. עם הזמן אפשר לטייב את הרשימה, לפלח, ליצור נגזרות ושוב – למכור. באתר חדש המדבר על פגיעה בפרטיות (https://google.wixsite.com/privacy-israel) אפשר לראות היבט של פגיעה באמצעות מצלמות.

יש אתר שלא ראוי להזכיר בשמו שמבקש מהמבקרים להגיש הצעות ייעול עבור לקוחותיו. כל ההצעות והרעיונות עוברים ללקוח ובין המציעים מוגרל פרס. כך מתחיל "המשחק". חלק מהלקוחות עונים בתודה על ההצעה, רובם לא, אבל יש מהם שלוקחים את הפרטים שקיבלו ובונים רשימת דיוור, ואז מתחילים להציע מרכולתם. זאת בניגוד מוחלט לחוק הספאם.

אתרי אינטרנט מפרסמים מכרז למכשיר סלולרי במחיר הפסד, לדבריהם, והמבקשים לרכוש את המכשיר חייבים למסור פרטים אישיים רבים. ברור לגמרי כי מכשיר שמחירו בדיוטי פרי ובאילת כ-2,500 ש"ח לא יימכר במכרז ב-2,156 ש"ח. אולם כך נוצרת רשימת לקוחות הכוללת פרטים רבים וגם תחום עניין.

הוצאת ספרים מוכרת ספר ילדים, ומבקשת שפע פרטים מהקונה ברשת, גם פרטים שאינם נדרשים לעסקה. כך בונים רשימה. ברשת שיווק מזון מציעים חברוּת כדי ליידע את הלקוח על מבצעים, ושאלון ההצטרפות מפורט מאוד, כולל אפילו פרטים על השכר החודשי. כך מכינים תשתית למכירת מידע נגזר מהרשימה. עבורם זהו נתון עתידי חשוב, עבור הלקוח זהו פרט נוסף שנחשף.

כל דליפת מידע ממחשבי בית חולים מסוכנת לפרטיות. כמעט כל מי שהיה מאושפז קיבל, עד שבוע לאחר מיציאתו מבית החולים, שיחת טלפון ובה הצעה מסחרית קונקרטית. כך נוצר קובץ מסוג חדש, הכולל גם מידע רפואי – לפי מחלקה טיפולית. מי שאושפז בקרדיולוגית – יקבל הצעה למוקד חירום, מי שאושפז בכירורגית – הצעה לאביזרים וכן הלאה. בתי החולים תמהים ומשרד הבריאות לא חוקר דליפות ממחלקות ואף ממחלקת השחרורים בבתי חולים. עד שמישהו יגיש תביעה ייצוגית.

כדי לצמצם את תופעת הפרסומות הנשלחות דרך מסרונים קצרים, תופעה מטרידה ללא ספק, הוצע תיקון לחוק התקשורת שלפיו על המסרונים לכלול פרטים מספקים ליצירת קשר לשם הודעת סירוב, וכן פרטים שיאפשרו הגשת תביעה נגד המפרסמים אם התעלמו מבקשה של נמען ולא הסירו את פרטיו מרשימת התפוצה.

בתיקון מוצע לחוק הגנת הצרכן נאמר כי "…לאור הקשיים שהוצגו, קיים צורך למצוא הגבלות נוספות על תחום­ השיווק הטלפוני, אשר יתנו מענה מספק לבעיות שהוצגו, בשלב שטרם­ עשיית העסקה. לאור החקיקה ההשוואתית שבוצעה, עולה כי הפתרון המתאים­ הוא הקמת מאגר – "אל תתקשרו אלי" (Do not call registry). תכלית: הגבלת השיווק הטלפוני לצורך הגנה על הציבור מפני פרקטיקות מטעות ואגרסיביות, כמו גם­ הגנה על הצרכן מפני הטרדות ופניות חוזרות ונשנות במטרה לקשור עסקה".

לא ברור עדיין איך יקושרו כל חברות השיווק למאגר זה, ועדיין לא ברור אילו רשימות מסחריות יהיה אפשר ליצור דווקא מרשימה זו. שהרי ברור כי מאחר שכל חברה תוכל לגשת לקובץ ולבחון מי שם – הרי תוכל להוריד את הקובץ, לעשות מניפולציות ממוחשבות ולהצליב לקבצים אחרים הנמצאים בשוק על בסיס מפתח משותף, למשל מספר טלפון. כך אפשר יהיה להשלים מידע – למשל אילו מספרי טלפון שייכים לאדם מסוים או קשורים לכתובת אחת. הנה עוד רשימה למכירה.

רשימות כאלה יהיו יעילות במיוחד לעת בחירות, ואין לי כל ספק כי יחריגו את המפלגות מכל חוק המונע להתקשר לאזרחים לצורך סקרים ופרסומת בחירות. ומה יעשו למתקשרים מחו"ל? אלה הרי לא יטרחו כלל לבצע בדיקה. מי ייתן את הדין?

להזכירכם, הקנס הקבוע בחוק על כל עבירת ספאם הוא 1,000 ש"ח, ללא צורך בהוכחת נזק. פתרון אין. תביעות ספאם יש בשפע, אפילו חברות המתווכות בתחום ומסייעות להגיש תביעות תמורת שיעור מסוים מהפיצוי. הראש היהודי ממציא לנו פטנטים.

מסקנות: אין פרטיות, קבלו זאת כעובדה. מסרתם פרטים? אלה יגיעו חזרה כבומרנג מסחרי בטלפון ובדואר, בדואר אלקטרוני ועל סף דלתכם באמצעות נציגי מכירות.

על המחבר / המחברת

Avatar

מאיר פלג

M.A בניהול וביקורת. מרצה, יזם, ויועץ בתחומים: ניהול, מחשוב ושיווק. 45 שנות ניסיון בניהול וביקורת.

11 תגובות

 1. סימה
  סימה יוני 11 2017, 20:54
  בקיצור הכל חשוף

  מפחיד אבל זאת עובדה. צריהים להתחיל להתרגל שהכל חשוף.

  השב לתגובה
 2. ליאו באק
  ליאו באק יוני 12 2017, 05:41
  ספאם עם תמונות

  " ככלל, קבצי מצלמות אבטחה, ומצלמות בבתי אבות בפרט, מהווים מאגר מידע שחלה עליו רמת אבטחה בינונית או גבוהה בהתאם לתקנות הגנת הפרטיות (אבטחת מידע), התשע"ז-2017.
  מעבר לכך, כל מקרה צריך להיבחן לגופו בהתאם לסוגי הצילומים, מי הגוף המחזיק במידע, שימושים וכיו"ב. " רמו"ט

  השב לתגובה
 3. ליאו באק
  ליאו באק יוני 12 2017, 06:44
  פרסום משרות לצורך הקמת מאגר דיוור.

  עוד שיטה מעניינת לבניית מאגרי כתובות: פרסום משרות פיקטיביות. כל קורות חיים ניתן לאגור ולפלח לפי מספר פרמטרים לשימוש עתידי – מגורים, גיל,מצב משפחתי וגם מקצועות אפשריים או השכלה שניתן להרחיבה. שימשי דיוור בשפע למלוא המאגר, בודאי אם מתמידים בפרסום משרות ומבטלים כפילויות.

  השב לתגובה
 4. משה בורשטיין
  משה בורשטיין יוני 12 2017, 07:43
  מה שהיה הוא שיהיה , רק גדול יותר

  קראתי בעיון מאמרך המרתק על אף העובדה שאין בו הפתעות וחידושים..זוכר שפעם כשהינו בצבא הפחידו אותנו שלא יתפסו אותנו עם התחתונים למטה..כולנו כבר מזמן מעורטלים ומטורללים..אנחנו הדור המזויין עדיין חרד להצניע את מבושינו,לא כן צעירינו שכלל לא מבינים על מה אנחנו מלינים.הם נולדו מעורטלים אל תוך הפייסוש והאינסטוש ושאר המרעין בישין..יש בכלל אפשרות להחזיר השד לבקבוק?חובה עלינו ובכך מסכים אתך לכל הדעות"להשמר לנפשותינו"ולהזהר…
  תגיד זה מה שאתה עושה בלילות שולח ידך בקולמוס?אין לך מקומות מוצנעים יותר?
  שנהיה רק בריאים בגופנו ובנפשנו
  ונהנה מפרי עמלנו ומשפחותינו.

  השב לתגובה
 5. גד
  גד יוני 12 2017, 10:15
  חשיפה מוגזמת

  חשיפה מוגזמת לחלוטין מביאה בעיקבותיה להפצת מידע אישי פרטי שאין לו הגנה נאותה.

  השב לתגובה
 6. פלג
  פלג יוני 12 2017, 12:05
  ציטוט נאמן למקור מפניות ישירות לכותב המאמר

  אבי תימור – היום אם אתה מגיש תביעה נגד ספאם, הכל נרשם גם בגוגל, אנשים לא מבינים שאם מעסיק רואה מישהו כתובע סדרתי הוא לא יתעסק איתו לא יעסיק אותו, וגם בשרות הציבורי משרד הבטחון ועוד

  חבר שלי הסביר את זה לכמה תובעים סדרתיים והם ירדו ממנו.
  ==============
  אילן מורן – כל מילה בסלע
  לכן הרתיעה שלי לרכוש מאגרי מידע, מחשש שנסורב או נתבע
  בנוסף אני גם ער לתופעה שמתקשרים אלי מכל מיני חברות. לשאלתי מהיכן השיגו את הטלפון שלי, אומרים מהאינטרנט. בול שיט. מישהו העביר להם אבל הם חוששים לומר

  בעיה קשה ומטרידה

  השב לתגובה
 7. פלג
  פלג יוני 12 2017, 12:24
  הצעת מחיר שהופכת לגלי דיוור

  ביקשתי הצעת מחר מבית דפוס. מאותו רגע הועליתי שלא ברשות לרשימת דיוור הצעות שלהם. עבירה ברורה על חוק הספאם כי לא ביקשתי לקבל דיוור שוטף אלא הצעה חד פעמית, ואפילו לא נוצר קשר מסחרי. אין כל זכות לקחת כתובת מדיוור אקראי ולנהפוך את זה לנכס דיוורי. רק 1000 שח בלי צורך בהוכחת נזק על פי החוק. מעניין?

  השב לתגובה
 8. יוסי מילוא
  יוסי מילוא יוני 12 2017, 20:39
  הכל נכון וההוכחה בטקסט כאן

  כבר נאמר כמעט הכול על אובדן הפרטיות של חיינו. קשה מאוד לחדש בעניין הזה.
  אני יכול להוסיף את הקטע הקצר הזה, שקיבלתי לא מזמן, שמחדד את העניין.
  יוסי

  – ?Hello! Gordon's pizza?
  – No sir it's Google's pizza.
  – So it's a wrong number? Sorry
  – No sir, Google bought it.
  – OK. Take my order please
  – Well sir, you want the usual?"
  – The usual? You know me??
  – According to our caller ID data sheet, in the last 12 times, you ordered pizza?with cheeses, sausage, thick crust.
  – OK! This is it …
  – May I suggest to you this time ricotta, arugula with dry tomato.??
  – What? I hate vegetables.
  – Your cholesterol is not good, sir."
  – How do you know?
  – We crossed the number of your fixed line ☎with your name, through the subscribers guide.
  We have the result of your blood tests for the last 7 years.
  – Okay, but I do not want this pizza!, I already take medicine …
  -"Excuse me, but you have not taken the medicine regularly, from our commercial database, 4 months ago, you only purchased a box with 30 cholesterol tablets at Drugsale Network.
  – I bought more from another drugstore.
  – It's not showing on your credit card statement ?
  – I paid in cash ?
  – But you did not withdraw that much cash according to your bank statement ?
  – I have other source of cash ?
  – This is not showing as per you last Tax form unless you bought them from undeclared income source.???
  -WHAT THE HELL?
  "I'm sorry, sir, we use such information only with the intention of helping you.❤❤❤
  – Enough! I'm sick of google, Facebook, twitter, WhatsApp. I'm going to an Island without internet, cable TV, where there is no cell phone line and no one to watch me or spy on me
  "I understand sir but you need to renew your passport first as it has expired 6 weeks ago.

  השב לתגובה
 9. חית
  חית יוני 13 2017, 15:40
  מה עושים נגד

  איך ממשיכים להשתמש בסלולר ובאינטרנט מבלי שידעו שאתה כעת בשירותים ויסריטו את ביצועיך?

  השב לתגובה
  • ג'ק המרטש
   ג'ק המרטש יוני 14 2017, 05:58
   סלולר - כלי משחית

   פשוט מאד. לא נכנסים עם סלולר לכל מקום….אם נכנסים עם סלולר גלוי למלתחה או כל מקום אחר "מעניין" – מישהו עלול להפעיל את המצלמה/וידאו ל"בדיקת מצב בסביבה"…גם לשמיעת הבסביבה.

   השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בIT

יתר המאמרים במדור