JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • IT
 •  » תפוז + תפוז + תפוז = 30

תפוז + תפוז + תפוז = 30

מה עומד מאחורי שפע החידות בפייסבוק

תפוז + תפוז + תפוז = 30
אוקטובר 19
19:30 2017

מי מאתנו לא נתקל בפייסבוק בחידת סמלים מסוג זה:

תפוז + תפוז + תפוז = 60

תפוז + אפרסק + אפרסק = 30

אפרסק – אבטיח = 3

אפרסק + אבטיח + תפוז = ?

זהו תוכן אופייני לחידות הנפוצות בשנה האחרונה ברשת החברתית פייסבוק. רבים מנסים לפתור את ה"חידה" הקלה, רבים משתפים ברשת, יש גם כאלה שמעבירים את הפתרונות למפרסמים, כפי שמוצע בשולי החידה. בין הפותרים יש כאלה שמעתיקים את תשובת הרוב על מנת לזכות בפרס המובטח (הזניח בדרך כלל), או סתם כדי להתפרסם.

רוב המעורבים כלל אינם מבינים את מה שעומד מאחורי החידה. זוהי שיטה נוספת לאסוף פרטים אישיים עבור רשומות דיוור – שם, כתובת, דואר אלקטרוני, מספר טלפון ופרטים אחרים, שהמשתתפים הנלהבים מתבקשים לספק כדי לקבל את הפרס. כך גורמים מסחריים אוספים פרטים של משתמשים או משדרגים ומשפרים רשומות קיימות, סחורה מבוקשת בעידן הדיגיטלי.

מנהלי הרשימות מוכרים את הפרטים ואז הקונים יכולים לפנות אל האזרח התמים בטלפון, לעתים באמצעות חייגנים אוטומטיים, או בדואר אלקטרוני ואפילו בדואר הרגיל, שחלק עדיין לא איבדו את אמונם בו. ינסו לשכנע לתרום ח"י שקלים למטרה כלשהי, לזכות בברכת זיווג תמורת "תרומה", יציעו הלוואה ומה לא. לפעמים ההסברים בשולי החידה מדברים על תקנון, על מלאי מוגבל של פרסים וכדומה. נסו לבקש את התקנון. אני ניסיתי ומעולם לא קיבלתי.

מפרסמי החידות המקוריים בפייסבוק אינם בהכרח אוגרי הרשימות המנצלים אותן ישירות. לדעתי במקרים רבים מדובר בקבלני איתור, פרסום, שיווק וגיוס. מתווכים שמקבלים תמורה עבור ההשקעה והפרסום בשמם, והם מעבירים את המידע הלאה, לאגרני הרשימות העושים בהם שימוש ישיר. לא תמיד אפשר לתהות על קנקנו של המפרסם בעזרת הדף שלו.

נראה שלדעת פייסבוק אין כל רע בפרסום כזה. הם אולי בוחנים רק את הפרסום עצמו ולא את תוצאות הפרסום ואת מטרותיו האמתיות. לעניות דעתי הם עוצמים עין. אולי כי זה טוב להם לתעבורה ברשת. ביום שבו תוגש תביעה נגד פייסבוק על שהם משמשים אכסניה לאיסוף מידע לא הוגן, אולי ההתייחסות שלהם תשתנה.

אז לפני שאתם מתפתים לענות על חידות בצירוף פרטים אישיים, קחו זאת לתשומת לבכם. וחידות הן רק משל לתופעה כללית יותר. לא הגיוני לתת יד למגייסי כתובות, ואחר כך להלין על טלפונים מטרידים, דואר ספאם ברשת ושאר פגיעות בפרטיות. מי שזה לא מפריע לו – לפחות יהיה מודע.

ואני מציע לכם משחק חדש. מעניין לא פחות. נתקלתם בחידה כזו, או בשיטה דומה – נסו לשאול את המפרסמים שאלות. מעניין אם תקבלו תגובות. אשמח לשמוע על ההתנסויות. אין לנו עניין בשמות ובפרטים מדויקים, אלא דווקא בהיבט העקרוני.

 

על המחבר / המחברת

Avatar

מאיר פלג

M.A בניהול וביקורת. מרצה, יזם, ויועץ בתחומים: ניהול, מחשוב ושיווק. 45 שנות ניסיון בניהול וביקורת.

5 תגובות

 1. יהושפט (שפי) גבעון
  יהושפט (שפי) גבעון אוקטובר 21 2017, 10:12
  גניבת פרטים בעזרת חידות

  אין ספק שגניבת פרטים וגניבת מיומנויות (כמו בזיהוי טקסטים בפונטים לא קריאים – כמו בבדיקות מסוג קאפצ'ה -ובתרגום טקסטים ואפילו הנהיגה – כמו על-ידי גוגל) זהו הפשע של המאה.

  יחד עם זאת אני תמה. לפי ניסיוני, נדמה לי שאוהבי החידות אינם מייצגים את רוב האוכלוסייה ואת רוב הגילים. האם נבדק מי בארצנו אוהב להתמודד עם חידות?

  השב לתגובה
  • מ פלג
   מ פלג אוקטובר 21 2017, 12:56
   רשימות - מצליבים קבצים ופרטים

   כשמשיגים רשימות אלה, ומצליבים עם רשימות שמשיגים ממקורות אחרים(הוצאות ספרים, מועדוני לקוחות ושאר מקורות אפשריים- ויש הרבה…), מצליחים לייצר אוסף כתובות המאפשר פילוח לצרכי מכירה וגם רשימות לצרכי דיוור מכל סוג שהוא. לעיתים הפילוח איננו חשוב כלל אלא הכמות שאפשר למכור ולדוור אליה. חוק המספרים הגדולים- תמיד יהיו כמה פריירים שיקנו משהוץ…

   השב לתגובה
 2. ח.ח.
  ח.ח. אוקטובר 22 2017, 13:00
  יותר מכמה גורמים יודעים עליכם כל דבר

  שנאספים בכמה ערוצים

  השב לתגובה
 3. מנפרד
  מנפרד אוקטובר 23 2017, 07:42
  פייסבוק, ספר הבלוף

  צאו מכל הרשתות החברתיות!! זו דיקטטורה שאין בשום מדינה בעולם. הם יודעים יותר עליך האזרח הקטן מכל מוסדות הריגול בעולם גם יחד.
  התנתקו מיד מ״ספר הפנים״ ( פייסבוק ע״פ יורם שפטל)

  השב לתגובה
 4. עדי ר
  עדי ר אוקטובר 26 2017, 07:45
  כל הפרטים על כל אחד מכם ידועים

  תפנימו. על מה שאתם לא רוצים לחשוף אל תכתבו באף מקום ואל תדברו בסלולר.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בIT

יתר המאמרים במדור