JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • IT
 •  » מחדל שעלה 600 מיליון שקלים

מחדל שעלה 600 מיליון שקלים

סגירת פרויקט חידוש מערכות המידע בביטוח הלאומי

מחדל שעלה 600 מיליון שקלים צילום: National Nuclear Security Administration
נובמבר 10
09:30 2017

הנה זה שוב קורה. בשבוע שעבר כונסה ועדת הכנסת למדע וטכנולוגיה לדיון מיוחד. מדיוני הוועדה עולה כי פרויקט חידוש מערכות המידע בביטוח הלאומי הופסק בטרם סיומו, מה שהביא בעצם להשלכת 600 מיליוני השקלים שכבר הושקעו בו, לפח האשפה. את הדיון יזם חבר הכנסת מנחם אליעזר מוזס מסיעת יהדות התורה. מוזס רצה להבין מדוע הוא מנהל מאבק מתמשך עם משרד האוצר על הקצאה של כ-30 מיליון ש"ח לאוכלוסיות נזקקות, ואילו בביטוח הלאומי מבזבזים לריק סכום גדול פי 20, מבלי שמישהו אפילו מצייץ.

את גודל המחדל אפשר ללמוד משלושת הנתונים הכמותיים הללו: הפרויקט תוכנן להימשך עשר שנים; המערכת החדשה הייתה אמורה לכלול 33 מודולים; ועלותו המתוקצבת הייתה 477 מיליון ש"ח. אלא שהמציאות רחוקה מהתכנון מרחק שנות אור. בחלוף שמונה שנים מתחילתו, מוכן רק מודול אחד כאשר בפועל כבר הושקעו 600 מיליון ש"ח. מ"מ מנכ"ל הביטוח הלאומי רמי גראור, אמר לחברי הוועדה כי על פי הערכת מומחים כדי להשלים את הפרויקט תידרשנה עוד עשר שנים והשקעה נוספת של עוד 800 מיליון ש"ח! (סה"כ 1.4 מיליארד ש"ח) ולדעתו המחיר עוד עלול לתפוח מעבר לכך. אשר על כן לפני כמה חודשים הוא הפסיק את הפרויקט. השורה התחתונה: אין מערכת ובוזבזו מאות מיליוני שקלים.

נדמה שכל מילה נוספת מיותרת. רמי גראור הבהיר חד וחלק שמדובר קודם כול בכשל של דרגי הניהול הבכירים במוסד החשוב כל כך. ייתכן שקל היה לו להצביע על כך, היות ומדובר במנהלים שכבר אינם בארגון. זוהי סטיית ניהול קיצונית ביותר והמדהים הוא שהכול עבר בשקט. אלמלא חבר הכנסת שכעס מנימוקיו שלו, איש לא היה שומע על כך. וגם כיום אחרי שהפרטים נודעו, נראה שאיש לא נותר מזועזע. לא נוצרה אפילו שריטה סמלית בסדר היום הציבורי. מחדל זה מצטרף לשורה מתארכת של אין-ספור קטסטרופות בתחום מערכות המידע בארצנו. ראו מדגם מייצג כאן במדור במאמרים על הכישלונות הצורבים במערכות המידע של ארגונים כמו כימיכלים לישראל, צה"ל, נת"ע, שירות בתי הסוהר, ומכון התקנים.

אני מלמד באקדמיה, שם שמים את הדגש בלימודים על טכניקות וכלים וזה כמובן נחוץ והכרחי, אולם אל לנו לשכוח כי הסיבות המרכזיות לכישלון או להצלחה של מערכות מידע נעוצות בניהול. עובדה זו חייבת לעמוד לנגד עינינו כאשר מדובר בהכשרת אנשי מקצוע בכירים בטכנולוגיית המידע, כמו גם בהכשרת שדרת הניהול לארגונים. כל עוד לא יחול מפנה בתפישה אין סיכוי לשינוי בתוצאות הקודרות. בכל מקרה אתם יכולים להיות "רגועים". יו"ר ועדת המדע והטכנולוגיה הבהיר בדברי הסיכום לדיון (זמין לקריאה בפרוטוקול הישיבה באתר הכנסת) כי הנפילה של הביטוח הלאומי איננה מקרה בודד וחריג. לדבריו זהו המצב בעוד ארגונים ציבוריים, והכישלונות בתחום זה פשוט טרם נחשפו. בקיצור, שרשרת המחדלים המעליבים נמשכת, ולמדור זה לא יחסרו, כנראה, גם בעתיד מאמרים שינתחו את הנפילות הכואבות.

על המחבר / המחברת

יונתן קורפל

יונתן קורפל

עורך ראשי, עורך מדור: IT, עורך מדור: בארים ומסעדות. בעבר מנכ"ל חברות IT בארץ ובחו"ל. כיום באקדמיה ו-דירקטור בחברות ציבוריות.

11 תגובות

 1. ח.ח.
  ח.ח. נובמבר 10 2017, 09:34
  יש גם דברים טובים?

  בשום מקום אין דברים חיוביים?

  השב לתגובה
 2. לוי עזרא
  לוי עזרא נובמבר 10 2017, 12:40
  איך זה יתכן שפרשה כזאת לא זכתה לחשיפה

  היה מעט מאוד פרסום לפרשה. מתעסקים באח הגדול ובביתר ירושלים. והחגיגה והבזבוז נמשכים.

  השב לתגובה
 3. Amnon Elbee
  Amnon Elbee נובמבר 11 2017, 09:25
  הפקידות היא אם כול חטאת

  מאמר חשוב. אני מניח כי יותר מאשר בעיות ניהול היו שם עקשנויות של פקידים מיותרים. הכשל הניהולי הוא החשש להתעמת לטובת מערכת רציונלית חדשה.

  השב לתגובה
 4. יצחק דגני
  יצחק דגני נובמבר 11 2017, 17:29
  לא יאומן

  600 מיליון נזרקו לפח. במדינת הסטארט אפ? אין להאמין שמטומטמים ניהלו את הביטוח הלאומי עד כדי כך שהמשיכו לזרוק כסף – אם זה נכון – במשך 8 שנים ואף אחד לא קם. לי זה נראה כמו אופרציה של שחיתות בהתגלמותה. מצאו דרך אלגנטית להוציא מיליונים מקופת הביטוח הלאומי ולהעבירם לידיים פרטיות תחת כיסוי של שדרוג מערך המחשוב. לי נראה שהמשטרה צריכה להיכנס לתמונה ולחקור מי אישר את הוצאת הכסף הגדול הזה, מי נהנה ממנו והאם לא היה "היזון חוזר" למוכשרים בביטוח לאומי.

  השב לתגובה
  • אילת מלמן
   אילת מלמן נובמבר 13 2017, 12:58
   ראית את המאמר של ורפל על כיל

   מלפני כמה חודשים כאן באתר? מחקו בדוחות השקעה של מיליארד שקל בבת אחת והמנכל הלך הביתה בגלל סגירת פרויט מיחשוב

   השב לתגובה
 5. Dovev
  Dovev נובמבר 11 2017, 20:04
  בזבוז משווע

  אין דין ואין דיין

  השב לתגובה
 6. המום
  המום נובמבר 12 2017, 12:56
  הכי מדהים שכל חושפי השערוריות לא

  התייחסו לנושא. אני צריך לשמוע על זה בג'וקופוסט?

  השב לתגובה
 7. סטודנט לשעבר
  סטודנט לשעבר נובמבר 13 2017, 19:14
  שמת לב שאתה מבקר שוב ושוב

  ואף אחד

  השב לתגובה
 8. עדן
  עדן נובמבר 14 2017, 11:54
  היום בדה מרקר מאמר גדול מאוד בנושא

  אותו כיוון כמו כאן באתר

  השב לתגובה
 9. אבי
  אבי נובמבר 16 2017, 23:31
  תחקור של פרוייקט שכן הצליח

  באתר יש כתבות מפורטות שמתארות כישלונות של פרוייקטים בתחום מערכות מידע, פרוייקטים שעלו עשרות מיליוני שקלים, מאות מיליונים או מילארד, השאלה שלי היא אם לצד זה לא צריך גם לחקור באופן יסודי את הסיבות להצלחה של פרוייקט אחד מלפני 23 שנה להחלפת מערכות מידע שכן הצליח (ביום הראשון להפעלה "עבדו” בו 4000 תוכניות ללא טעות אחת ( עם תוכנות צד כמו: מחולל דוחות \ מסכים \SQL \ מחוללי BUILD \מילון CDD ) וכל זאת על חומרה לא חזקה במיוחד – מחשבי VAX של DIGITAL עם מאגר RDB.

  אני מתכוון לפרוייקט החלפת מערכת המידע של ויזה כאל – "כאל וחומר”,תוכנה שסופרת מילארדים ומכניסה לחברה מאות מיליונים ברווחים, כדאי לבדוק מה ומי היה הגורם להצלחה הזו עם 0 כלי העזר שהיו אז לפיתוח תוכנה בקנה מידה כזה, כנראה שהגיע הזמן לשדרג גם את התוכנה הזו, אבל עדיין זה לא יהיה קל על אף כל הכלים שיש היום לניהול פרוייקטים.

  רמז: לא הנהלת החברה היתה אחראית להצלחת הפרוייקט, גם לא מנהלי הפרוייקט, אלה היו המתכנתים אבל כדאי מאוד לחקור את הנושא הזה.

  השב לתגובה
  • יונתן קורפל
   יונתן קורפל Author נובמבר 18 2017, 11:45
   אבי שלום, תודה על התגובה

   הנך מוזמן לכתוב מאמר לאתר על פרויקט החלפת מערכות המידע ב-ויזה כאל. כך נחכים כולנו.

   השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בIT

יתר המאמרים במדור