JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • IT
 •  » מדוע פרויקטי מחשוב גדולים נכשלים? (1)

מדוע פרויקטי מחשוב גדולים נכשלים? (1)

המוסד לביטוח לאומי – הכתובת הייתה על הקיר

מדוע פרויקטי מחשוב גדולים נכשלים? (1) אבי רוזנטל
דצמבר 16
19:30 2017

העיתונות מלאה בכתבות המתייחסות לכישלון של המוסד לביטוח לאומי בפרויקט "תבל". היה זה פרויקט של מודרניזציה של מערכות בסביבת מחשוב של IBM Mainframe ומטרתו הייתה החלפת מערכות הליבה של המוסד ובניית ארכיטקטורת מחשוב מודרנית ומשופרת. על פי העיתונות, בפרויקט הושקעו כ-600 מיליון שקל. ההכנות לפרויקט החלו בשנת 2010. תאריך היעד לסיום היה 2220. תוכנן לפתח בו יותר מ-33 מערכות. בפועל פותחו שתיים או שלוש מערכות בלבד. המוסד לביטוח לאומי החליט לסגור את הפרויקט.

יונתן קורפל כתב באתר זה על הפרויקט תחת הכותרת: מחדל שעלה 600 מיליון שקלים. ברצוני להדגיש שאין לי מחלוקת עם יונתן קורפל ואני מסכים עם דבריו. אני רוצה להוסיף בקצרה נקודת מבט נוספת ביחס למוסד לביטוח לאומי ולאחר מכן להתייחס ביתר הרחבה לפרויקטי מחשוב גדולים. לא רק המוסד לביטוח לאומי של מדינת ישראל נכשל בפרויקט גדול ויומרני, גם לא מעט גופים אחרים בארץ ובחו"ל נכשלים בפרויקטים גדולים כאלה. במאמר אנסה להציג גורמים לתדירות הגבוהה של הכישלונות.

האם המוסד לביטוח לאומי של מדינת ישראל מסוגל לבצע בהצלחה פרויקט מסוגו של פרויקט "תבל"? התשובה שלי, עוד לפני שהחל הפרויקט, הייתה שיש הסתברות גבוהה לכישלון. ראשית, הניסיון המצטבר בעולם מנבא כישלון בפרויקטים גדולים. אך יש גם גורמים ספציפיים למוסד לביטוח לאומי שהגדילו את ההסתברות לכישלון.

גורם חשוב כזה הוא בשלות ארגונית. אוניברסיטת קרנגי מלון בשיתוף עם משרד ההגנה האמריקני פיתחו שיטה המשלבת הנדסת תוכנה עם פיתוח ארגוני הנקראת CMMI – ראשי תיבות של Capability Maturity Model Integration. המודל של CMMI מגדיר חמש רמות של בשלות ארגונית וקושר בין רמת הבשלות הארגונית לבין סוגי התהליכים שארגון מסוגל לבצע. ארגון ברמת בשלות מסוימת עשוי להצליח בביצוע סוגי תהליכים מסוימים. לארגון ברמת בשלות נמוכה לא מומלץ לבצע תהליכים שמתאימים רק לארגונים ברמות בשלות גבוהות יותר, שכן הסיכון להיכשל הוא גדול.

מדו"חות של מבקר המדינה לדורותיו ומסקרי שביעות רצון מהשירותים של גופים ממשלתיים, קל להבין שהמוסד לביטוח לאומי אינו ברמת בשלות גבוהה דיה לביצוע פרויקטים דוגמת פרויקט "תבל". עוד סימן הוא מספר הפעמים בשנה האחרונה שאתר האינטרנט של הארגון לא פעל דווקא ב-15 לחודש, התאריך שבו עצמאים משלמים מקדמות ביטוח לאומי. באחת הפעמים האתר לא היה זמין במשך ימים מספר.

גם ההתרשמות האישית שלי, המבוססת על ההתנסויות הרבות והמגוונות שלי עם המוסד לביטוח לאומי, תומכת בטענה שרמת הבשלות והתרבות הארגונית שלו אינן מתאימות לביצוע פרויקט מורכב, הדורש מחויבות מתמשכת של ההנהלה ושל העובדים.

כישלון מערכות הליבה הממוחשבות של המוסד לביטוח לאומי אינו חדש. יגאל בן שלום ניהל לפני כמה עשורים את אגף המחשוב של המוסד לביטוח לאומי, משם עבר לתפקידים ניהוליים בכירים בגופים אחרים ואחרי שנים רבות חזר לביטוח הלאומי בתפקיד מנכ"ל. לטענתו, לא השתנה שום דבר מהותי במערכות הליבה הממוחשבות בכל התקופה מאז עזב את המוסד לביטוח לאומי ועד חזרתו לתפקיד המנכ"ל. הוא יזם מכרז לבחירת חבילת תוכנה לשירותי ליבה של ביטוח לאומי והתאמתה לצרכים הספציפיים של המוסד לביטוח לאומי. הניסיון כשל. לאחר שנים מספר נעשה ניסיון של מודרניזציה של מערכות בפיתוח עצמי במסגרת פרויקט "תבל". כפי שאתם יודעים, גם הוא כשל.

במאמר הבא אסקור כישלונות נוספים בתחום זה, בארץ ובעולם, ואעמוד על מאפייניהם ועל לקחיהם.

על המחבר / המחברת

אבי רוזנטל

אבי רוזנטל

עורך מדור: ברידג'. מורה וכותב מאמרים בירחון הישראלי לברידג'. יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה. מוסמך בפסיכולוגיה ובוגר בסטטיסטיקה ובפסיכולוגיה. בעבר: יועץ, מרצה ומנהל במערכות מידע (IT).

8 תגובות

 1. מירי שנהב
  מירי שנהב דצמבר 17 2017, 05:40
  הכל שאלה של ניהול

  כפי שכבר למדנו הבעיה איננה של תכנות או סיסטם.

  השב לתגובה
 2. איקס
  איקס דצמבר 18 2017, 10:48
  בקיצור ניהול ועוד פעם ניהול

  אתה וקורפל טוחנים באותו כיוון

  השב לתגובה
  • אבי רוזנטל
   אבי רוזנטל Author דצמבר 18 2017, 10:59
   לא רק ניהול

   איקס, תודה על תגובתך.
   כפי שצינתי במאמר איני מסכים עם דעתו של יונתן קורפל. הוספתי אספקטים שאליהם יונתן קורפל לא התיחס.
   זה לא רק ניהול. תביא את המנלים הכי טובים לארגון עם בשלות נמוכה (על פי המודל של CMMI שהזכרתי במאמר) ותרבות ארגונית קלוקלת והארגון לא יתפקד טוב. יתכן שלאורך זמן יוכלו מנהלים מצוינים לשנות את זה אבל בודאי מדובר בשנים ולא בזמנים קצרים יותר.

   השב לתגובה
 3. שלי
  שלי דצמבר 20 2017, 12:41
  למדנו באוניברסיטה על מושג מוכנות לשינוי

  זה מסביר נהדר את הטיעון שלך

  השב לתגובה
 4. טביב אריה
  טביב אריה דצמבר 20 2017, 20:33
  מידיעה אני אומר שגם בעולם יש הרבה כשלונות

  לא רק בארץ. אין מספיק ניסיון בטכנולוגיות וכל פעם יוצאת טכנולוגיה חדשה בתחום המערכות הממוחשבות ועוברים אליה ואין לאף אחד מספיק ניסיון. זה לא כמו ענפים אחרים שדורות רבים עובדים באותה דרך.

  השב לתגובה
  • אבי רוזנטל
   אבי רוזנטל Author דצמבר 20 2017, 20:55
   לא טכנולוגיות חדשות

   אריה טביב, תודה על תגובתך.

   השב לתגובה
   • אבי רוזנטל
    אבי רוזנטל Author דצמבר 20 2017, 20:58
    לא טכנולוגיות חדשות

    אריה טביב, תודה לע תגובתך.
    אתה צודק שבמקרים רבים נכשלים בפרויקטים המשתמשים בטכנולוגיות חדשות, בעולם ובארץ, משום שאין בהם ניסיון.
    זה לא המקרה של ביטוח לאומי. שם מדובר בטכנולוגיות המוכרות כבר מספר שנים והבעיה היא בפרויקט על אסטרטגי גדול. לא רק בארץ נכשלים בכאלה, כפי שתראה בחלק השני של המאמר שיפורסם בקרוב.

    השב לתגובה
 5. Edith Ohri
  Edith Ohri ינואר 13 2018, 22:22
  חטא ההיבריס

  נכשלים בגלל היוהרה של המזמין ושל המבצע. סינדרום הטיטאניק.. קופצים בבת אחת על כמה מדרגות. לא בוחנים ולא משאירים מקום לגורמים לא ידועים.
  מזל של ביטוח לאומי שהם נכשלו די בהתחלה, לפני ההפלגה הגדולה.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בIT

יתר המאמרים במדור