JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • IT
 •  » חכם חכם אבל פרוץ

חכם חכם אבל פרוץ

איומים וסכנות מעולם הסייבר

חכם חכם אבל פרוץ צילום: pixabay.com
ינואר 24
09:30 2018

לפני חודשים אחדים כתבתי כאן על הסכנות האורבות למערכת הבנקאות במרחב הסייבר. הנה כמה עובדות חדשות שממחישות את האיומים והסכנות של "החדשנות הדיגיטלית".

בתחילת נובמבר 2016 חדרו האקרים למחשבים של בנק Tesco (חברת-בת של Tesco, הרשת הקמעונית הגדולה ביותר בבריטניה) וגנבו 2.5 מיליון לירות שטרלינג (שהיו אז בערך 3.1 מיליון דולר) מיותר מ-9,000 לקוחות של הבנק. הכסף הועבר לחשבונות בספרד ובברזיל, ונעלם שם.

הגניבה הדיגיטלית נוחה הרבה יותר מאשר פריצה לכספות של הבנק. לא צריך לטרוח ולחפור מנהרות או לזחול בתעלות ביוב. לא צריך להביא מכשירי פריצה או מכונת ריתוך. יושבים ליד מחשב. אפשר לעשות הפסקה ולשתות קפה וגם להזמין פיצה.

מקרה זה מיוחד משום שהגנבים פרצו למספר גדול של חשבונות, ולכן משכו תשומת לב לפעילויות שהתרחשו במחשבי הבנק. הבנק הפעיל חוקרים מיוחדים כדי לגלות את הגנבים, אבל ככל הידוע לי לא התפרסמו פרטים מהחקירה. יש שתי אפשרויות: האחת, שהפורצים – שיכולים להיות נערים אנגלים, צרפתים, רוסים, סינים או צפון קוריאנים – גילו פירצה במערכת האבטחה של הבנק. השנייה, שמישהו מעובדי הבנק הדליף לפורצים את הסיסמאות שאפשרו להם לחדור לכל החשבונות.

אמנם האירוע התרחש לפני שנה, ולי נודע לי הדבר רק לאחרונה מכיוון שאינני עוקב אחרי העיתונות הבריטית בשקדנות הראויה. אבל לדעתי זו נורה אדומה שצריכה להבהב אצל כל הבנקים בעולם.

סיפורים אחרים: חברת צ'ק פוינט הודיעה לפני שבועות מספר כי חשפה חולשת אבטחה במכשירי החשמל "החכמים" של החברה הקוריאנית LG, וחולשת אבטחה במכשירים ניידים מסוג Smart Think ובפלטפורמת הענן שלהם. ההאקרים יכולים להזיק באמצעות השתלטות על האפליקציה המפעילה את המכשירים החכמים – למשל לשבש את פעילות המקרר או המזגן, לרגל אחרי דיירי הבית בעזרת מצלמת הווידאו המותקנת בשואב האבק החכם, להדליק את התנור. הם אפילו יכולים לגרום לשריפה.

אז אם אתם חובבי גאדג'טים ואם הבנק שלכם מתהדר ב"חדשנות דיגיטלית", שימו לב שאתם חשופים לכל מיני סכנות. השתדלו לנקוט אמצעי זהירות, למשל עקבו אחרי החשבון שלכם לעיתים קרובות.

לאחרונה שמעתי על האקרים סחטנים שחסמו או נעלו מחשבים אישיים ודרשו תשלום עבור שחרור המחשב. אם אתם מחזיקים במחשב קבצים חשובים – צילומים של חתונת הילדים, טקס הסיום וקבלת תארים באוניברסיטה, מכתבים חשובים וכדומה – גבו את הקבצים!

תקנו אותי אם אני טועה.

 

על המחבר / המחברת

אליהו בורוכוב

אליהו בורוכוב

עורך מדור: שוק ההון. ד"ר לכלכלה. הרצה בעבר באוניברסיטאות. יעץ למשרדי ממשלה, רשויות מקומיות וחברות מסחריות. חיבר ספרים בתחום הנדל"ן.

7 תגובות

 1. נאוה יהודה
  נאוה יהודה ינואר 24 2018, 09:43
  בכל טכנולוגיה יש פלוסים ויש מינוסים

  מנהלים טובים מנצלים במקסימום את היתרונות ופועלים לנטרל את החסרונות.

  השב לתגובה
 2. רביב מאיר
  רביב מאיר ינואר 25 2018, 12:30
  המדינה צריכה לקחת עליה את ההגנה

  על כל הארגונים והאזרחים מפני התקפות סייבר. זה אינטרס שלה. ולא להשאיר זאת לאנשים פרטיים או חברות שאין להם מודעות ו/או תקציבים ו/או רצון להתעסק בנושא שנשאר לא מטופל כהלכה.

  השב לתגובה
 3. נטלי
  נטלי ינואר 26 2018, 12:13
  יש לי הרגשה שאני חיה באח הגדול

  כמה גורמים יוגעים עלי הכל שומעים כל מה שאני עושה רואים אותי בכל מצב ממש מפחיד

  השב לתגובה
 4. נתן ש.
  נתן ש. ינואר 28 2018, 20:55
  אם למחשבי הפנטגון פרצו

  אז איך לא יצליחו לפרוץ למחשבים של חברות עסקיות?

  השב לתגובה
  • אליהו בורוכוב
   אליהו בורוכוב פברואר 02 2018, 10:07
   מסקנה היזהרו

   כל אחד צריך להיזהר. לא להעלות למחשב מיסמכים שאם יתפרסמו ייגרם לכם נזק. לעשות גיבוי לעיתים קרובות. לא לפתוח מיילים "חשודים".

   השב לתגובה
 5. שקדיה פורחת
  שקדיה פורחת פברואר 08 2018, 10:03
  אין חכם כבעל נסיון

  המאמר לא חשף שום דבר חדש. חפשו באתר זה את המאמרים של מאיר פלג, יש הרבה יותר גרוע מכך. https://www.jokopost.com/author/mepe/

  השב לתגובה
 6. מ פלג
  מ פלג פברואר 22 2018, 07:20
  טכנולוגיה? רעלוגיה....

  רק מילה אחת – אתר אינסקם, ואתר google.wixsite.com/privacy-israel
  חפשו ותהנו מהמבחר

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בIT

יתר המאמרים במדור