JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • IT
 •  » המתכון לבניית צוות מנצח

המתכון לבניית צוות מנצח

המלצות לבניית צוות מנצח שיביא להצלחת הארגון

המתכון לבניית צוות מנצח צילום: lifeofpix.com
יוני 29
09:30 2018

המפתח העיקרי להצלחתו של ארגון הוא ללא ספק בניית הצוות הנכון. לשם כך מנהל הארגון חייב לבחור אנשים בעלי סגנון שונה ופרספקטיביות שונות ומגוונות, אנשים הבאים מרקע שונה אלו מאלו. על המנהל לטפח סביבת עבודה שיתופית ופרודוקטיבית, ולדאוג שכולם ישתלבו יחד בתרבות הארגונית. המטרה היא לבנות צוות שבו כל חבר מחויב להצלחת הארגון.

מעל 50% מבעלי העסקים מסכימים כי האתגר הגדול ביותר שלהם בתחום משאבי האנוש הוא מציאת עובדים כישרוניים ומקצוענים. חברות גדולות שרוצות למשוך אליהן עובדים ולהרחיקם ממתחרים, יסכימו לשלם סכומים נדיבים מאוד כדי לגייס את האדם הנכון. חברות קטנות שלא יכולות לאפשר זאת לעצמן – יצטרכו לנקוט אסטרטגיה חכמה כדי לדוג אליהן את הכישרון הרצוי.

לא משנה היכן אתם נמצאים בעולם, באיזו תעשייה או באיזה ארגון אתם עובדים – הינכם חלק מהשינוי הדמוגרפי הגדול ביותר במקום העבודה. עד כה היו שניים עד שלושה דורות לכל היותר, במקום העבודה. כיום יכולים להיות ארבעה דורות באותו צוות. שוק העבודה של היום יכול לכלול עובדים בטווח גילאים שבין 20 עד 70.

נוסף על כך, גם הטכנולוגיה השתנתה מאוד בעשורים האחרונים וכל אחד מהדורות (דור ה-X ודור ה-Y) עובדים ומתפקדים בצורה שונה זה מזה. ישנם מנהלים שנוטים להתמקד בהבדלים בין הדורות, אולם אלו שבונים נכון את הצוות המנצח יודעים לרתום את החוזקות של בני הדורות השונים למען הצלחת הארגון.

בניית צוות מנצח, וחשוב יותר – תחזוקתו, הינה עבודה קשה הדורשת מעקב ופיתוח תמידיים. מחובתו של מנהל הארגון לוודא כי העובדים עסוקים, ממוקדים, מחויבים וחדורי מוטיבציה. חשוב ביותר שהמטרות, החזון והאסטרטגיה של הארגון יהיו ברורים להם, ועל כן יש להעלות על הכתב את החזון ואת היעדים. חברי הצוות יהיו מחויבים למטרות ויעדים אלו, ויגדירו כיצד יתרמו להשגתם.

פיתוח חברי הצוות הוא קריטי להצלחת הארגון. התפתחות מתרחשת כאשר מאתגרים אנשים לצאת מחוץ לאזור הנוחות שלהם כדי ללמוד או לעשות משהו חדש.

 

אם כל אחד מחברי הצוות מבין את תרומתו לקבוצה ולארגון, וכיצד הוא יכול לעזור לחברי הצוות האחרים – הצוות יצליח. צוותים מתפתחים והופכים למובילים כאשר חברי הצוות יכולים לתקשר ביניהם בגלוי, לשתף רעיונות, להציף בעיות ולהציע הצעות. תקשורת פתוחה ותרבות ארגונית של שיתוף פעולה יביאו להשגת מטרות משותפות ולמקסום הפרודוקטיביות.

עליכם להגדיר בדיוק מה מחפשים באנשי הצוות שלכם. סקירה של התרשים הארגוני, הפונקציות ואנשי הצוות – תוכל לעזור לכם לזהות פערים בין הכישרון הנוכחי שלכם לבין מיומנויות חסרות. בנוסף, עליכם להביא בחשבון את הצרכים שלכם לטווח הקצר והארוך וכיצד פקטורים חשובים כגון שינויי כוח אדם או התפתחות בתעשייה, עשויים להשפיע על הצרכים שלכם. סטיב ג'ובס, לדוגמה, דאג לגייס ולהכשיר עובדים שיכולים למלא את מקומו באפל.

חשבו אילו עובדים אתם צריכים בצוות שלכם, האם עובדים במשרה מלאה/חלקית/עובדי קבלן? לכל אחד יתרונות וחסרונות: עובדים במשרה מלאה יביאו ניסיון ונאמנות לטווח הארוך, אך יכולים להגדיל את ההוצאות; עובדים במשרה חלקית מציעים גמישות בשכר ובשעות, אך יכולים להיות גם פיתיון קל למעסיקים אחרים; ספקים וקבלנים יכולים לקצץ בעלויות שלכם, אך גם להגביל את סמכויות הפיקוח והניהול שלכם. כדאי שתחשבו מה אתם יכולים להציע לעובדים כדי לגרום להם לרצות לעבוד אצלכם ולא אצל המתחרים שלכם.

לפני שאתם יוצאים למסע חיפוש אחר העובד הנחשק – בדקו קודם כול בתוך הארגון עצמו. אולי יש עובד בעל מיומנויות מתאימות בצוות אחר, שיכול לעבור הכשרה קצרה ולהצטרף לצוות שלכם? אם החלטתם לגייס מבחוץ – אל תחכו לרגע האחרון כשאתם כבר נואשים לעזרה וצריכים להתפשר. בנוסף, בנו לכם את המוניטין שלכם ושל הארגון בתעשייה – מחפשי העבודה יבואו אליכם במקום שאתם תרדפו אחריהם.

לאחר שגייסתם אנשים לצוות שלכם, ראוי שתשאלו את עצמכם כמה שאלות: ראשית, מהי מטרת הצוות? באיזה אופן הצוות תורם להצלחת הארגון כולו?; שנית, מהו ערוץ התקשורת של חברי הצוות? פעם בכמה זמן כל הקבוצה נפגשת פנים מול פנים? כל כמה זמן מתקיימות ישיבות צוות שבהן ניתן להציף דברים רלוונטיים לצורך שיפור והתייעלות; שלישית, באיזו שיטה נוקטים כדי לפתור קונפליקטים וסכסוכים בין חברי הצוות?; רביעית, כיצד הצוות מגדיר איכות?

בניית הצוות הנכון מתחיל בניהול אדפטיבי אשר בונה גשרים ומוביל עובדים למצוא את החוזקות שלהם.

להלן 10 המלצות לבניית צוות מנצח:

התחשבו ברעיונות של כל עובד ואל תזלזלו. זכרו כי אין דבר כזה – רעיון מטופש;

שימו לב לשפת הגוף של העובדים ולדברים שלא נאמרים. היו רגישים למצבי הרוח, לנסיבות אישיות ולרגשות של העובדים שלכם;

עודדו ערוץ תקשורת פתוח והימנעו ממתן פקודות וציוויים;

עודדו אמון, שיתוף מידע ושיתוף פעולה בין חברי הצוות. זכרו כי היחסים בין חברי הצוות חשובים באותה מידה כמו היחסים של המנהל עם כל חבר צוות;

הקפידו לבדוק כיצד חברי הצוות מתקדמים לעבר המטרות שהוצבו, עומדים ביעדים ומממשים את חזון הארגון;

עודדו הקשבה וסיעור מוחות. כמנהל ההעדפה הראשונית עלולה להיות יצירת קונצנזוס, אך חשוב לעורר דיון ולהעלות נושאים לשיחה. ישנם עובדים החוששים לחלוק מידע והפחד הזה עלול להוביל את הצוות להישגים בינוניים;

גייסו אנשים שתוכלו לברך אותם על הצלחתם ולא להאשים אותם בכישלונם;

העסיקו אנשים בעלי מטרות ברורות, אשר מציבים לעצמם יעדים להצלחה;

במקרה הצורך, אל תפחדו לפטר עובדים אשר משפיעים לרעה על האווירה ועל שאר חברי הצוות;

והחשוב ביותר – העדיפו גיוון. העסיקו אנשים שנראים שונה מכם. עזבו את השבלונות ושברו מוסכמות – ככל שתבנו צוות מגוון יותר, כך יהיה מעניין יותר לכולם.

לסיכום, ודאו כי כל חברי הצוות מכירים היטב האחד את השני, מבינים את סגנונות העבודה השונים ובעיקר את החוזקות הייחודיות של כל אחד ואחד. תפקידו של כל מנהל לפתח זהות צוותית ומתודולוגיה ברורה לפתרון קונפליקטים ובעיות. חגגו יחד את הניצחונות ודאגו שכל אחד מחברי הצוות יוכל להביע את דעותיו ושכל אחד מהם מרגיש מוערך על עבודתו ותרומתו לצוות ולארגון כולו.

*

הכותב הנו סמנכ"ל בחברת Consist בית התוכנה הרב לאומי המתמחה באספקת פתרונות תוכנה ושירותים מקצועיים בתחומי טכנולוגיית המידע.

על המחבר / המחברת

Avatar

משה אטיה

סמנכ"ל מוצרים בחברת קונסיסט.

10 תגובות

 1. מנהל לשעבר
  מנהל לשעבר יוני 29 2018, 09:59
  הניהול הסמכותי שדורש עמידה ביעדים

  שנותן דוגמא חיובית
  שמעודד דעות אחרות
  שמקדם את מי שמגיע ושולח הביתה את המאכזבים

  השב לתגובה
 2. יצחק דגני
  יצחק דגני יוני 29 2018, 11:49
  למר משה עטיה

  ומה עם שכר, בונוסים, תגמולים על הצלחות, הצמדת רכב, אותות הצטיינות, חלוקת מניות, תכנון מס לעובד – וכיו"ב.
  כל מה שכתבת נכון, אולם בעל חשיבות משנית אחרי התגמול לעובד. סיפורי ההוויי שעליהם כתבת תופסים מקום צדדי אפילו בקיבוצים.

  השב לתגובה
 3. עזרא יוסף
  עזרא יוסף יוני 29 2018, 13:51
  אתה בהחלט צודק

  אבל בארץ ברוב החברות הגישה ממש אחרת ופחות פתוחה

  השב לתגובה
 4. סטןדנט
  סטןדנט יוני 30 2018, 13:00
  זה בדיוק מסוג המידע שחסר לנו

  בקורסים אוניברביטה

  השב לתגובה
 5. שי עובדיה
  שי עובדיה יולי 01 2018, 13:19
  אוסף של עצות טובות

  הבעיה היא ביישום
  לא כל מנהל ולא בכל נסיבות
  אפשר ליישם

  השב לתגובה
 6. טל לוי
  טל לוי יולי 02 2018, 14:40
  לא במטה קסם - בהחלט אפשרי!

  בהחלט נכון ומוכח!
  אנחנו יוצאים לסדנאות בעולם עם משרדים מתחומים שונים וכמו במטה קסם, יעילות וגיבוש, לכידות ורעות נראים ומורגשים מיד עם החזרה שלהם לכאן – פשוט נכון ועובד.

  השב לתגובה
 7. שי חביב
  שי חביב יולי 03 2018, 14:43
  צוות זה לא הכל

  יש יחסים עם צוותים אחרים ויש גם מסגרת כלל ארגונית

  השב לתגובה
 8. עמית מרום
  עמית מרום יולי 04 2018, 15:12
  קונסיסט

  כאחד שמכיר את משה אטיה ואת מנכל קונסיסט מר עופר שקד , התייחסותם לעובדים אכן מניבה תוצאות ומספרים חיוביים. זה בהחלט מורגש אצל לקוחות החברה .

  השב לתגובה
 9. נחמה ו.
  נחמה ו. אוגוסט 16 2018, 13:49
  מהניסיון שלי

  צוות של אנשים עם מחשבה עצמאית. לא משנה אם חושבים הפוך מהמנהל. העיקר שבסופו של דבר ואחרי שדעתם נשמעה,כולם ממושמעים ונאמנים.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בIT

יתר המאמרים במדור