JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • IT
 •  » אלקטרוני בריבוע

אלקטרוני בריבוע

הספרים האלקטרוניים – לקחים ומסקנות

אלקטרוני בריבוע קורא ספרים Kindle צילום: Brevity commons.wikimedia.org
ספטמבר 02
19:30 2018

כאשר טענתי בפני כיתות הסטודנטים שלי לפני יותר מעשור כי הספרים המודפסים הם תופעה שתעבור בקרוב מן העולם, נתקלתי במבטים תוהים, במקרה הטוב. באותה עת הודיעה אמזון על פיתוח kindle, קורא הספרים האלקטרוניים. לכל בר דעת היה צריך להיות ברור כי נפל דבר.

אמזון, שנוסדה עשר שנים קודם לכן כחנות ספרים מקוונת, הצליחה להשיג כבר בשלב הראשון יתרונות אדירים. המבחר שהיא הציעה היה גדול ללא כל השוואה מכל חנות או רשת מסורתית למכירת ספרים. המסחר האלקטרוני אִפשר רכישה מכל מקום בכדור הארץ ובכל עת. העלויות ירדו משמעותית בשל החיסכון בכוח אדם, הפחתת עלויות השטחים, הוזלת התקשורת וכן הלאה.

אלא שאז בא השלב השני. אגרוף מחץ ישר לפניהם של המתחרים שטרם הפנימו כראוי את מהפכת המסחר האלקטרוני. גאוני אמזון הבינו כי מדובר באחד הענפים העסקיים שבהם ניתן להפוך לאלקטרוני לא רק את המסחר והתהליכים, אלא גם את המוצר הסופי עצמו. או אם תרצו – אלקטרוני בריבוע.

אין שום סיבה שבימינו יצטרכו לכרות עצים בצד אחד של כדור הארץ, להפכם לנייר בפינה אחרת שלו, להסיעו למקום שלישי בעולם, לעבדו להדפיסו, ולכרוך אותו. ולאחר מכן להתחיל להעביר את המוצר המוגמר לאין-ספור חנויות באין-סוף אתרים שמחייבים כמויות דמיוניות של שטח ועובדים, וכן הלאה. במקום כל אלו אפשר להעביר ברשת האינטרנט את הספר במתכונת אלקטרונית במהירות האור, בעלויות זניחות, וזוהי רק ראשית רשימת היתרונות של הספרים האלקטרוניים, שיכולים להיקרא באמצעות כל מחשב, וביתר נוחיות באמצעות המחשב הייעודי המכונה קורא ספרים אלקטרוני.

שלב שני זה שהגביר את אינטנסיביות האלמנט האלקטרוני בענף הספרים, היה כבר יותר מדי בעבור השחקנים הענקיים שעד אז גרפו במשך כל השנים הון עתק כמובן מאליו. הם לא השכילו להבין שעולמנו משתנה והולך, ובתחום טכנולוגיית המידע יותר מכול. וכך, השחקן הגדול בענף בארה"ב "בארנס אנד נובל" איבד כעבור שנים ספורות לפחות שלושה רבעים משוויו. השחקנים הגדולים האחרים נעלמו ברובם חיש מהר מן העולם.

למרבית התדהמה, חלק הארי של האנשים בארץ שאיתם אני מדבר בנושא, עוצמים עיניהם לנוכח המתרחש בעולם שבו הם חיים. לדעתם אין הנאה בקריאת ספרים שאינם עשויים נייר ושאת דפיהם חייבים להפוך באצבעות היד. לא ייאמן, אבל הם גם לא מאמינים שהמהפכה, שכבר קרתה ובגדול, אכן מתרחשת במציאות. כמו בדוגמאות רבות אחרות, אומת הסטארט-אפיסטים ולוחמי הסייבר שלנו מתגלה כשמרנית מאוד באימוץ וביישום חדשנות בתחום הטכנולוגי שרק מגביר את קצב התפתחותו.

על פי ניתוחים סטטיסטיים מעודכנים של פורטל הסטטיסטיקה Statista הרי שכבר בשנה הנוכחית צפויים להימכר בעולם ספרים אלקטרוניים בעלות של כ-20 מיליארד דולר, ונתח שוק זה צפוי להמשיך ולגדול. הממצא שהפתיע אותי יותר מכול, הוא שהסכום הכולל בדולרים שאנשים מוציאים בארה"ב על ספרים משני הסוגים יחדיו עולה. יתרונות הספרים האלקטרוניים מגדילים את קהל הקוראים. נתון זה מתווסף לשינויים הברורים שהביא עידן האלקטרוניקה בריבוע בענף. מבחר הספרים גדל, יותר ויותר ספרים יוצאים שלא דרך הוצאות ספרים, סופרים כלל לא מוּכָּרים כובשים את פסגת המכירות, הרמה הספרותית הממוצעת יורדת, ועוד. אבל זהו כבר נושא אחר שראוי, אולי, למאמר משלו.

להלן כמה נתונים מעניינים על ארה"ב שמובילה בסחר האלקטרוני של ספרים אלקטרוניים: אמזון לבדה מוכרת הרבה יותר מחצי מיליון ספרים שכאלו מדי יום. אם בשנת 2012 היוו המכירות בדולרים של ספרים רגילים בחנויות שלושה רבעים מכלל ההכנסות ממכירת ספרים בארצו של הדוד סם, הרי כעבור שבע שנים, כלומר בשנה הבאה, כבר צפוי הנתח הכספי של ההכנסות ממכירת הספרים האלקטרוניים להשתוות לזה של הספרים המסורתיים. אם נזכור כי הספרים האלקטרוניים זולים משמעותית מספרי הנייר, הרי הניצחון של הסחר האלקטרוני בריבוע, כבר הושג מזמן.

בימים האחרונים הן ראש הממשלה והן שר החינוך בארצנו, פנו כל אחד בנפרד באמצעות המדיה לילדים ולנוער וביקשו לעודד אותם לקרוא יותר ספרים. פניות אלו מאוששות את ההרגשה של כל אחד מאיתנו, כי הצעירים של היום קוראים הרבה פחות ספרים מאשר קראו בני הנוער בדורות הקודמים. עם הספר שהצטיין לאורך כל השנים בקריאת ספרים בהשוואה ליתר העולם, עלול עד מהרה לאבד את תוארו.

ייתכן מאוד שאת המהפכה בכיוון ההפוך צריכה להוביל הממשלה, ובראשה משרד החינוך. צריך לדאוג להזרמת קוראי ספרים אלקטרוניים לתלמידים בכל רמות החינוך, לעודד הוצאת ספרים אלקטרוניים נאותים והפצתם, לשלבם היטב בשיעורים במקצועות השונים ואפילו בלימודי הטכנולוגיה. הדבר יתרום לשיפור דרמטי באוריינות, ישדרג את רמת מערכת החינוך שלנו שאיננה מן הגבוהות בעולם, יחסוך כסף, ואולי אף ישמש בסיס לפיתוח מקורות הכנסה נוספים.

על המחבר / המחברת

יונתן קורפל

יונתן קורפל

עורך ראשי, עורך מדור: IT, עורך מדור: בארים ומסעדות. בעבר מנכ"ל חברות IT בארץ ובחו"ל. כיום באקדמיה ו-דירקטור בחברות ציבוריות.

8 תגובות

 1. אלון ילין
  אלון ילין ספטמבר 02 2018, 21:03
  אין דרך חזרה

  נוסף על היתרונות שמנה ידידי קורפל הנכבד, יש להוסיף בין היתר את עלות הקנייה הנמוכה, את המשקל הנמוך בהרבה (עשרות ספרים על טבלט קטן), את היכולת לשחק בצורת הגופן וגודלו ואת היכולת לקרוא בחושך. הספרות המקצועית והעתונות כבר מזמן עברו לצורה המקוונת ואין שום סיבה בעולם שזה לא קרה עם ספרות רגילה.
  אפילן אשתי השתכנעה.

  השב לתגובה
 2. ישראל ע.
  ישראל ע. ספטמבר 03 2018, 11:50
  חוץ מלתת ייק גדול אין לי מה להגיד

  דרך אגב למה אי אפשר לעשות אצלכם ייק למאמר?

  השב לתגובה
 3. יצחק לזר
  יצחק לזר ספטמבר 03 2018, 15:16
  ובארץ מעטים משתמשים

  ומזלזלים אצלנו במי שמעז לקרוא ספרים אלקטרוניים

  השב לתגובה
 4. ס.
  ס. ספטמבר 04 2018, 10:39
  מה פתאום עלה הנושא?

  למה נזכרת?

  השב לתגובה
 5. שרית גוטליב
  שרית גוטליב ספטמבר 05 2018, 17:45
  תודה על מא ר מעניין

  תומכת לגמרי בדע ה שלך.

  השב לתגובה
 6. ט.
  ט. ספטמבר 06 2018, 14:24
  הסיפור כולו ובקצרה

  על המסחר האלקטרוני

  השב לתגובה
 7. דורית
  דורית ספטמבר 06 2018, 21:00
  מעניין שבארץ גם הצעירים שכן קונים ברשת

  לא מצטיידים בספרים דיגיטליים.

  השב לתגובה
 8. באר שבעי
  באר שבעי ספטמבר 25 2018, 14:51
  קרורפל כרגיל חסיד ללא סייג

  של הסחר האלקטרוני

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בIT

יתר המאמרים במדור