JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • IT
 •  » האם בעתיד כולנו נהיה טרמפיסטים?

האם בעתיד כולנו נהיה טרמפיסטים?

הפוטנציאל של טכנולוגיית המכוניות האוטונומיות

האם בעתיד כולנו נהיה טרמפיסטים? ד"ר דן לב
אוגוסט 18
09:30 2019

אנחנו עומדים בפתחה של מהפיכה טכנולוגית תחבורתית. לא מדובר בטכנולוגיית הנעה חדשה, כפי שהיו מנוע הקיטור של הרכבות או מנוע הדיזל של המכוניות, אלא באוטומיזציה של טכנולוגיות קיימות. במהפיכה הזאת לא סוג כלי הרכב יוחלף, אלא הנוהג בו.

רכבים אוטונומיים, אשר נקראים גם מכוניות ללא נהג, נמצאים בפיתוח כבר עשרות שנים. כבר בשנות ה-70 של המאה הקודמת החלו ביפן הניסויים הראשונים במכוניות אוטונומיות, והם נמשכו בארצות הברית בשנות ה-80 בעידוד ממשלתי נרחב. אך הקפיצה הגדולה החלה רק בשנים האחרונות. החל שימוש נרחב בטכנולוגיות בינה מלאכותית (AI) ובחיישנים מוכרים בגרסה מודרנית יותר, כגון רדאר, סונר, לידר ו-GPS.

הפריצה הטכנולוגית המהירה לצד הפוטנציאל העסקי האדיר משכו חברות רבות ומוכרות להיכנס לעסקי הפיתוח של רכבים אוטונומיים – מרצדס, פורד, Tesla, Waymo, ג'נרל מוטורס, אפל, Uber ועוד רבות אחרות. השיא, לעת עתה, הגיע בסוף שנת 2018 כאשר Waymo השיקה לראשונה שירות מוניות אוטונומיות בהזמנה, בפרברי פיניקס שבמדינת אריזונה בארה"ב. השירות עובד 24 שעות ביממה בקריאה באמצעות אפליקציה בטלפון סלולרי.

ולמרות הקידמה המהירה, עוד חזון למועד, וככל הנראה לא נהיה עדים למכוניות אוטונומיות סביבנו בשנים הקרובות. ההגבלות נובעות משיקולי בטיחות ומהיכולת של החברה האנושית להטמיע את המהפיכה התחבורתית הזאת. יכולות הרכבים האוטונומיים מקוטלגות לחמש רמות, לפי הצורך האפשרי בהתערבות של האדם היושב מאחורי ההגה. ברמה 1 הרכב כמעט אינו אוטונומי והנהג חייב להיות מעורב בנהיגה בכל שלב שהוא. עם העלייה ברמה יורד הצורך בהתערבות הנהג, והוא הופך לשומר דרך ולא יותר. ברמה 5, שהיא הרמה הגבוהה ביותר, אין צורך כלל בנהג. זאת הרמה שאליה שואפות כל החברות המפתחות את הטכנולוגיה.

לאחרונה גדל הפחד מתאונות מסוכנות ברכבים אוטונומיים המצוידים במערכות שעדיין אינן בשלות. אף אזרח אינו רוצה שהמערכות הניסיוניות האלו יפעלו בכבישים ליד ביתו, אפילו לא עם נהג שומר, ואף לא במקרים שהמכונית האוטונומית ברמה גבוהה, מ-3 ומעלה. כאן חשוב לציין כי החששות מבוססים למדי, שכן במרץ 2018 רכב אוטונומי של חברת Uber דרס למוות רוכב אופניים, לאחר שהרכב לא זיהה את רוכב האופניים בזמן, מערכות בלימת החירום ברכב נוטרלו ונהג החירום שישב מאחורי ההגה צפה להנאתו בסדרה בסמארטפון במקום להסתכל על הכביש. יחד עם זאת, תגובות האזרחים, לגיטימיות ככל שיהיו, והפוליטיקה שבאה בעקבותיהן, הן אלה שמאיטות את התקדמות הטכנולוגיה.

עלינו לשאול את עצמנו כחברה אם המצב הנוכחי, שבו רק בני אדם נוהגים ברכבים, הוא בטוח ומועיל לחברה יותר מרחובות המלאים ברכבים אוטונומיים, אפילו רכבים אוטונומיים בדרגה בינונית, נניח דרגה 3. האם מספר התאונות של רכבים אוטונומיים, המצוידים בשלל חיישנים משוכללים הרבה יותר מהעיניים והאוזניים האנושיות, ובעלי יכולת תגובה מתקדמת יותר מהן, אכן יהיה גבוה מזה של רכבים בעלי נהג אנושי? לכן, ראשית עלינו לנסות להעריך את התועלת שבטכנולוגיה חדשה זו לחברה האנושית.

הפוטנציאל של טכנולוגיית הרכבים האוטונומיים לשנות את פני החברה הוא עצום. וכפי שהיה לפני יותר מעשור כאשר הופיעו הסמארטפונים הראשונים – עדיין איננו יודעים עד כמה טכנולוגיית הרכבים האוטונומיים באמת תשנה את חיינו, אבל אנחנו יכולים לשער.

היתרון המידי של רכבים אוטונומיים הוא שלא נצטרך לנהוג יותר ברכבים רגילים. לפתע יתפנה זמן רב בזמן השהות ברכב, זמן שנוכל להשקיע בעבודה, בשינה או בפעילות עם המשפחה. ברכבים כאלה כל המושבים יוכלו להיות מכוונים זה אל זה, גם נגד כיוון הנסיעה. הוצאת רישיון רכב תהיה נחלת העבר ולא יהיה בו צורך או שימוש. יתרה מזאת, אנשים מבוגרים אשר אינם כשירים לנהיגה, או צעירים לפני גיל הוצאת רישיון, יוכלו להתנייד למחוז חפצם בקלות.

רכבים אוטונומיים יוזילו שינוע סחורות, שהיום מתבצע באמצעות משאיות. המחזור של תעשיית שינוע סחורות באמצעות משאיות הוא כ-700 מיליארד דולר בארה"ב לבדה. 5% מכלל המועסקים בארה"ב עובדים בתעשייה זו, ונהג משאית גומא מעל ל-3,000 ק"מ בממוצע בשבוע. ניתן רק לדמיין איזו מהפיכה תעבור תעשייה זו לאחר מעבר למשאיות אוטונומיות, שלא רק שיחליפו את הנהגים אלא גם יוכלו לעבוד 24 שעות ביממה ולצמצם את זמני האספקה.

מבחינת בטיחות, אין ספק שלרכבים אוטונומיים יהיה יתרון גדול על פני רכבים נהוגים בידי אדם. הרכבים הללו מצוידים בשלל גלאים מתקדמים, אינם מעיפים מבט להודעות בסמארטפון, אינם יכולים להשתכר ואינם נוהגים באופן שונה גם אם "עבר עליהם יום קשה".

מעל מיליון אנשים ברחבי העולם נהרגים בכל שנה מתאונות דרכים. המספר הדמיוני הזה עשוי לרדת באופן ניכר, עד כדי כך שאנשים לא ירגישו בטוחים לנסוע ברכב נהוג בידי אדם. נוסף לכך, במדינות שבהן נוהגים בצד שמאל של הכביש ורוצים לעבור לנהיגה בצד ימין, עולים חששות בשל הקושי הלוגיסטי והבטיחותי הכרוך במעבר שכזה והתנגדות התושבים להרגלי נהיגה חדשים. רכבים אוטונומיים יהפכו את השינוי לפשוט ובטוח הרבה יותר, יידרש רק עדכון של התוכנה, והרכבים האוטונומיים יוכלו לנהוג בצד החדש בין לילה.

אך כל אלה הם רק התחלת המהפכה התחבורתית, שכן הרכבים האוטונומיים יוכלו להסיע אותנו ממקום למקום, כמו מונית, במחיר נמוך מהדרוש כיום, משום שלא נצטרך לשלם לנהג. התחבורה תוכל להפוך לתעשיית שירות – במקום להחזיק רכב אפשר יהיה להזמין אחד בכל שעה שהיא. באמצעות שימוש באלגוריתמים פשוטים ניתן יהיה לתאם איסוף של מספר לקוחות מאזורים קרובים וכך להוזיל את עלות הנסיעה ולהפחית את מספר הרכבים על הכביש. מראה של בנייני מגורים מוקפים בעשרות רכבים יהפוך לנחלת העבר. כל הנדל"ן המושקע בחניות לצד בתי מגורים יוכל לשמש לרווחת התושבים. כך יוכלו משפחות רבות להתגורר מחוץ לערים גדולות וצפופות, שכן נסיעה ארוכה לעבודה תהפוך לדבר של מה בכך.

שימוש ברכבים אוטונומיים טומן בחובו יתרונות גדולים מאוד לחברה, גם אם תהליך הטמעת הטכנולוגיה איטי והדרגתי. עלינו לאמץ התפתחויות טכנולוגיות שכאלה בעזרת ההבנה כי בעתיד לא נוכל לדמיין את חיינו ללא רכבים אוטונומיים, כפי שכיום קשה לנו לדמיין איך רק לפני עשור יכולנו לחיות ביעילות ללא טלפונים סלולריים וסמארטפונים. תהליך הטמעת הטכנולוגיה לא יהיה חף מסכנות ותאונות, אולם עלינו להבין כי הדרך לרכבים אוטונומיים יעילים תהיה מהירה יותר ככל שנשכיל ללמוד מכל תאונה ונמשיך לנסות רכבים אלה ככל האפשר.

על המחבר / המחברת

Avatar

דן לב

ד"ר, בוגר הפקולטה להנדסת מכונות וחלל באוניברסיטת פרינסטון. מהנדס בתחום ההנעה החשמלית לחלל ומרצה בתחום החלל בטכניון.

12 תגובות

 1. יהורם ברש
  יהורם ברש אוגוסט 18 2019, 12:30
  אין ספק שזו אחת המהפכות הבולטות

  בעשור או שניים הבאים

  השב לתגובה
 2. אורה מ.
  אורה מ. אוגוסט 18 2019, 17:18
  מורי נהיגה

  עשו הסבה למדריכי תפעול של מכוניות אוטונומיות

  השב לתגובה
 3. לד
  לד"ר דן לב אוגוסט 19 2019, 13:21
  פנטזיה

  הכי מצא חן בעיניי הרעיון שבאמצעות אלגוריתמים יהי אפשר לאסוף נוסעים.
  זה באמת מאמר שמרחף בחלל ללא הנעה חשמלית.
  האם אתה מבקש למוטט את מדינת ישראל?
  הרי המס על מכוניות חדשות והמיסוי על דלק מכניסים בערך שליש מההכנסות של אוצר המדינה מהמיסוי המטורף הזה.
  ומה יהיה? יפטרו עשרות אלפי נהגים שיהפכו לסוחרי סמים (אומרים שזה יהיה חוקי)?
  ומה יעשו יבואני וסוחרי הרכב?
  ומה יעשו גנבי הרכב והעובדים במשחטות המייצרים חלקי חילוף יד שנייה?
  ומה יעשו השוטרים נותני הרפורטים? ייהפכו לתופשי מחבלים?
  בקיצור ד"ר לב – חזון אלגוריתמי למיטוט החברה והכלכלה בעולם המודרני.
  ועוד לא לקחנו בחשבון את הפיצויים שיצטרכו לשלם לנפגעי תאונות דרכים כתוצאה מהשתוללות האלגוריתם התורן.

  השב לתגובה
  • יונתן קורפל
   יונתן קורפל אוגוסט 19 2019, 14:23
   יש מי שמסרבים להבין שהעולם השתנה

   מי שנעלם למשל כתוצאה מאי הבנת טכנולוגית הסחר האלקטרוני אינם אלה שאימצו את הטכנולוגיה, אלא דווקא עוצמי העיניים כמוך
   פעם הרוב רכבו על פרדות, הומצאו כלי הרכב הממונעים, והיו סרבני מעבר כמוך. הם נותרו מאחור. כולם היום נוסעים בכלי רכב, למרות סיכוני התאונות, זיהומי האוויר, וכן הלאה.
   שלא יהיה לך ספק, המעבר לרכב האוטונומי יקרה מהר. הוא ישפיע על חיינו. שמרנות מקומית לא תעצור את ההתפתחות.
   הגישה הנכונות הנה להבין את המתרחש, לנצל ולהעצים את היתרונות, ולהתמודד עם החסרונות במטרה לנטרלם במידה מירבית.

   השב לתגובה
   • מר קורפל
    מר קורפל אוגוסט 20 2019, 12:15
    אשרי המאצין

    נכון – כולם נוסעים היום בכלי רכב וגם עוד יותר ימשיכו לנסוע בעוד יותר כלי רכב.
    יתכן שבשוליים ייסעו מעטים ברכב אוטונומי.
    ראה מה קורה כיום עם כלי הרגב החשמליים.
    תשתית הכבישים אינה מתאימה לרכב אוטונומי.
    הרכב מהווה גם השלמת אגו של הנוהג בו.
    יש דברים שהגיעו לשיא הקידמה ויישארו בשיא הזה.
    טוב לפעמים להזות.

    השב לתגובה
 4. מ.
  מ. אוגוסט 19 2019, 17:01
  מדהים

  הכרתי את הנושא אך כמו הרוב לא חשבתי על המשמעויות הרחבות

  השב לתגובה
 5. יונה אפרתי
  יונה אפרתי אוגוסט 19 2019, 20:40
  מאמר טוב בנושא חשוב

  יש כאן מאמרים טובים על טכנולוגית המידע

  השב לתגובה
 6. שמעון אבני
  שמעון אבני אוגוסט 20 2019, 13:32
  מהפכה אדירה תהיה גם ברכבי המשא

  פחות כלי רכב אבל תועלת כלכלית אדירה.

  השב לתגובה
 7. ליאור קפלן
  ליאור קפלן אוגוסט 21 2019, 13:49
  ולא נשכח כי המטוסים כיום

  מתקרבים מאוד להיות מוטסים בפועל ללא טייסים

  השב לתגובה
  • דן לב
   דן לב אוגוסט 21 2019, 23:35
   מטוסים אוטונומיים

   ליאור,
   אכן כן, אתה צודק לחלוטין. כבר כיום כמעט כל משך הטיסה, למעט חלק ההמראה, הינו אוטומטי כמעט לחלוטין. הוא מתאפשר ע"י שימוש בחיישנים על המטוס, תקשורת עם הקרקע והתקשורת עם לוויני GPS.
   נקודה מעניינת – האם המטוסים יהפכו בעתיד לאוטונומיים לגמרי או שלעולם כל מטוס יהיה מגובה בטייס נוכח על המטוס?

   השב לתגובה
 8. י.
  י. אוגוסט 22 2019, 13:12
  ברכבת ללא נהג כבר נסעתי

  אמנם ברכבת לטווחים קצרים

  השב לתגובה
 9. לביא
  לביא אוגוסט 22 2019, 14:07
  טכנולוגית המידע מכתיבה את העתיד

  והיא דוהרת קדימה בהרבה כיוונים

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בIT

יתר המאמרים במדור