JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • IT
 •  » אופטימיזציית ניהול מלאי

אופטימיזציית ניהול מלאי

פתרונות חכמים לעסקים

אופטימיזציית ניהול מלאי דוד ענבר מנכ"ל מינט
אוקטובר 09
20:00 2019

ניהול מלאי בשוק הגלובלי של היום הנו מורכב. לקוחות אינם נאמנים בהכרח לספק אחד, כשלקוחות חוץ ולקוחות פנים ארגוניים מצפים במידה רבה ליכולת אספקה כמעט בלתי מוגבלת בזמן אמת, כאשר עלויות השינוע יורדות – ומולן עלויות אחסון לטווח רחוק עשויות לעלות.

נתונים אלה ואחרים הופכים את שרשרת האספקה לכאוטית ובלתי צפויה, במיוחד בארגון התלוי במספר ספקים שונים, שלעתים אינם היצרן הבלעדי. אם בעבר ארגונים נזקקו ליכולת לעבד כמות נמוכה של נתונים, לאחסן עודפי מלאי או לעכב הזמנות – כיום הארגון עשוי לאבד לקוחות חשובים, או למצוא עצמו מתקשה להיפטר ממלאי עודף – שעלותו פוגעת בתזרים המזומנים של החברה, אחסונו מצריך שטחים לוגיסטיים נוספים, ואם מדובר במלאי מתכלה – עשוי להיגרם הפסד נוסף לחברה כאשר המלאי אובד במחסנים.

ניהול מלאי חכם

ניהול מלאי חכם מאפשר לנבא בצורה מרבית תסריטים שונים הקשורים למגוון פרמטרים. כמה דוגמאות לנתונים המוזנים יכולות להיות מסת הזמנות מלקוחות, מול יכולת הזמנת חומרי הגלם או מלאי מוכן של כמות פריטים עצומה. על בסיס נתונים שהצטברו מהזמנות קודמות בעבר, ניתוח הביקוש לכל סוג מוצר בהתאם לעונה, ותכנון חכם של שימוש בחומרי הגלם במהלך היצור, כמו כן גם נתונים רבים נוספים.

תכנון נכון – יכול לחסוך לארגון סכום ניכר

שימוש בתוכנה שמפיקה נתונים מהם ניתן להסיק אילו מוצרים כדאי לשמור במלאי בטחון, ומה הכמות שיש לשמור מכל מוצר, וכן אופטימיזציה המאתרת עלויות של מלאי מיותר והזמנות חירום שעלות המשלוח והלוגיסטיקה שלהן גבוהה יותר – מאפשרת לתת שירות ברמה גבוהה גם לחברות בגודל קטן ובינוני. מיפוי הנתונים הרבים המסופקים לתוכנה, ויכולת עיבוד מתקדמת המבוססת על שנות מחקר, ניסוי וטעייה בתחומי "אופטימיזציה וניהול מלאי" מעניקה יתרון תחרותי לארגון מול חברות אחרות, שאינן משתמשות בתוכנה דומה.

דוגמה טובה לתוכנה שכזו הנה מערכת FrePPle לתכנון וניהול מלאי, תוכנה עננית (SaaS) מתוחכמת וידידותית לשימוש במחיר תחרותי ותמורה גבוהה ללקוח. המערכת מנתחת דפוסי ביקוש על מנת ליצור תחזיות מדויקות ככל האפשר על בסיס הזמנות עבר, ושינוי דפוסי הצריכה של לקוחות החברה. באמצעות השימוש במערכת הלקוח יקבל החזר השקעה מהיר ROI, העלאת רמת השירות ללקוחות, הקטנת מלאי, קיצור העבודה בתהליך התכנון, מיסוד הידע בארגון, שיפור נצילות הנכסים ועוד.

לסיכום, שילוב הנתונים המתקבלת מהתוכנה במערך הפעילות הלוגיסטית בכלל, וניהול המלאי יכולים לאפשר לכל ארגון להתייעל בצורה מרבית ולחסוך סכום ניכר.  תוכנה זו מהווה דוגמה מצוינת ליכולת ניתוח ועיבוד נתונים, המרכזת נתונים מספריים ממקורות שונים והופכת אותם למידע שניתן ליישם בזמן אמת.

ניסיון לבצע ניתוח זה באופן ידני, תוך התחשבות בשלל הנתונים אותם המערכת קולטת בלחיצת כפתור, היה עשוי לקחת זמן רב ולדרוש משאבים גבוהים יותר מהסכום אותו ניתן לחסוך בניהול נכון – כמו גם להיות תלוי בטעויות אנוש או הנחות מוטעות, ששימוש באלגוריתם מתמטי לאופטימיזציית המלאי יכול לחסוך.

*

קישור לאתר חברת מינט

על המחבר / המחברת

Avatar

דוד ענבר

המייסד והמנכ"ל של מינט טכנולוגיות

4 תגובות

 1. אפרים קורל
  אפרים קורל אוקטובר 10 2019, 12:54
  כאשר קונים חבילת תוכנה לניהול מלאי

  חשוב לבחון היטב היטב עד כמה היא מתאימה לחברה. ההבדלים בין כל חברה לחברה הם בגודל החברה, במספר התנועות במלאי, בתקציב, בשיטת ניהול המלאי, תפישת הניהול, רמת הידע של המנהלים ואנשי המחשוב שלהם, רמת העובדים ועוד הרבה פרמטרים. צריך למצוא את המערכת האופטימאלית.

  השב לתגובה
 2. אהרון אבידן
  אהרון אבידן אוקטובר 10 2019, 21:51
  יש כמה תוכנות ראויות בארץ

  זו אחת מהן
  צריך לבדוק התאמה
  ועלות תועלת

  השב לתגובה
 3. בעל עסק
  בעל עסק אוקטובר 13 2019, 12:30
  ניהול מלאי והנהלת חשבונות

  שתי מערכות המידע היותר חשובות בחברה

  השב לתגובה
 4. יצחק בן סירא
  יצחק בן סירא אוקטובר 14 2019, 13:13
  יש כל מיני גישות בנהיול מלאי

  מה יותר נכון, להחזיק מלאי נמוך יחסית שיכול לגרום להיעדר פריט ולקנית הלקוח אצל מתחרה ואפילו אובדן הלקוח. או להחזיק יותק מלאי מה שיגרום להפסד או העלאת מחירים ואובדן לקוחות. והבעיה שחבילות התוכנה מתקשות לאפדר גמישות בין תקופות, ומוצרים, ולקוחות….

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בIT

יתר המאמרים במדור