JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • IT
 •  » הפרסום בדיגיטל פוגש בתקרת הזכוכית שלו

הפרסום בדיגיטל פוגש בתקרת הזכוכית שלו

סימנים להאטה בפרסום בדיגיטל

הפרסום בדיגיטל פוגש בתקרת הזכוכית שלו צילום:Rock1997 commons.wikimedia.org
אוקטובר 12
09:30 2019

הרבעון השני של 2019 נשא בשורות חיוביות עבור ענקיות הפרסום בדיגיטל. גוגל דיווחה על רמת הכנסות גבוהה מהצפוי ומניותיה זינקו ב-9%. פייסבוק גם היא דיווחה על הכנסות גבוהות מהרגיל, לצד קצב צמיחה מעודד של משתמשים. שתי החברות היכו את תחזיות האנליסטים. אף על פי כן, שלושה סימני האטה מרחפים באוויר ומרמזים כי תור הזהב של הפרסום בדיגיטל כבר חלף.

ראשית, ההוצאה על פרסום אינה גדלה משמעותית וכמוה גם תקציבי הפרסום של המפרסמים המובילים. ארצות הברית היא עדות ברורה לכך – 200 המפרסמים המובילים הגדילו באופן מצרפי את תקציביהם רק באחוז אחד בשנת 2017. זאת ועוד, על פי ארגון הפרסום העולמי (IAB), הדיגיטל הצליח להכפיל את גודלו פי ארבעה בארצות הברית, ואילו  הפרסום המסורתי גדל ב-17%. הסיבה לכך ברורה. מפרסמים הזיזו תקציבים ממדיה מסורתית לדיגיטל במטרה לקבל חשיפה גדולה ומדידה במחירים טובים יותר. הצמיחה בפרסום בדיגיטל הייתה בחלקה פועל יוצא של משחק סכום אפס. כיום, כשפרסום בדיגיטל כבר צפוי לעקוף את הפרסום המסורתי בתמהיל, אנו חוזים בהאטה בצמיחה עבור הדיגיטל בארצות הברית, לצד דריכה במקום או ירידה עבור שאר סוגי המדיה.

שנית, במשך שנים ההתחזקות של גוגל ופייסבוק הייתה על חשבון תעשיית ה-Ad-Tech. ענקיות פרסום מקוון נאלצו להתאחד זו עם זו כדי לשרוד. פשיטת הרגל האחרונה של חברת Sizmek מעידה שתעשיית ה-Ad-Tech רחוקה מהתאוששות. לצד זאת, אפילו הדוחות של גוגל ופייסבוק מסמנים מגמת האטה מעורבת. זה חציון שני ששתי החברות מדווחות על האטה בצמיחה. ההאטה מתיישבת עם הירידה הכוללת בדיגיטל.

שלישית, חברות ה-Big Tech ממקדות את מאמציהן במסחר מקוון ובתשלומים, בשאיפה להגדיל את הנתח שהן לוקחות ממשווקים וממשתמשים. פייסבוק השיקה באחרונה אפשרות לרכוש מוצרים דרך אינסטגרם, מתעתדת להרחיב שירות תשלומים של WhatsApp לאחר פיילוט מוצלח בהודו וגם הודיעה על מטבע הליברה. מבט בדו"חות הרבעון השני מראה ששורת ההכנסות התפצלה לשניים וכוללת הכנסות מפרסום לצד הכנסות מתשלומים. גוגל, שגם היא פועלת בכיוון המסחר המקוון, הודיעה באחרונה על השקת Google Shopping בארצות הברית בכוונה להיות תחרות ישירה לאמאזון.

במהלכים אלו ענקיות הפרסום בדיגיטל למעשה מציעות מודלים עסקיים השונים במהותם הבוחנים אפיקי הכנסה נוספים. מודלים אלו אינם מסתכמים רק במדידת מעורבות "רכה" – הקלקות, לייקים וכדומה – אלא מערבים גם המרה המשלבת כרטיס אשראי. בצל שיעורי מעורבות נמוכים מאוד של פרסום בדיגיטל ולצד המרדף המתמשך לצמיחה, עבור פייסבוק וגוגל מדובר במהלך הכרחי. כעת נראה אם תוצאות הרבעון השלישי יבשרו על החרפת המגמה.

על המחבר / המחברת

Avatar

אופיר יהב

מייסד חברת Prandz. בעבר יועץ אסטרטגי בעולמות הפרסום.

6 תגובות

 1. מהענף
  מהענף אוקטובר 12 2019, 23:59
  יותר ויותר מהמפרסמים מתחילים להבין

  שחלק גדול מההישגים כביכול בפירסום הדיגיטלי הם חארטה.

  השב לתגובה
 2. מיכאל גרוס
  מיכאל גרוס אוקטובר 13 2019, 12:27
  אז איפה יפרסמו?

  בעיתונים שנעלמןו?

  השב לתגובה
 3. יצחק שלום
  יצחק שלום אוקטובר 14 2019, 11:09
  ימשיך לצמוח

  אבל בקצב איטי

  השב לתגובה
 4. ישי מורד
  ישי מורד אוקטובר 14 2019, 13:26
  ואני חושב אחרת

  הפרסום הדיגיטלי יקח כמעט את כל תקציבי הפרסום.

  השב לתגובה
 5. אורלי מיכאלי
  אורלי מיכאלי אוקטובר 15 2019, 15:21
  הרבה מהפרסום הדיגיטלי מזוייף

  כניסות, לייקים, טוקבקים, וכן הלאה בשכר. כאילו יש הישגים.

  השב לתגובה
 6. פאר נ.
  פאר נ. אוקטובר 16 2019, 16:28
  פרסום אלקטרוני יכול להיות אדיר וזול

  אם עושים אותו נכון. הבעיה שרוב המנהלים לא מבינים בזה כלום ולכן עובדים עליהם. הם משלמים הון רב ומקבלים כמעט כלום.

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בIT

יתר המאמרים במדור