JOKOPOST | עיתון המאמרים והבלוגים המוביל בישראל

facebook twitter linkedin
 • ראשי » 
 • IT
 •  » מדובשה אך לא מעוקצה?

מדובשה אך לא מעוקצה?

ההתנגשות בין טראמפ לטוויטר

מדובשה אך לא מעוקצה? יונתן קורפל
יוני 01
09:30 2020

בימים האחרונים החמירו ההתנגשויות בין נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ לרשתות החברתיות בכלל וטוויטר (Twitter) בפרט. כל זאת על רקע מרכזיותן וכוחן הגובר של הרשתות החברתיות. הצלילים הצורמים, שאני צופה כי עוצמתם רק תלך ותגבר, מעידים על המשמעות הגדולה של המאבק. אולם נתחיל קודם כול עם כמה עובדות יסודיות שלחלק גדול מהאוכלוסייה כלל אינן נהירות.

בתקופה האחרונה טראמפ מנהל מאבק נגד כוונת יריביו מהמחנה הדמוקרטי לאפשר הצבעה בבחירות הקרובות באמצעות הדואר. כדרכו הוא עשה זאת באמצעות ציוצים בטוויטר, ובהם טען כי אפשרות זו תביא עמה הרבה זיופים. הוא אף האשים את מושל קליפורניה במשלוח פתקים למי שאינם בעלי זכות בחירה. טוויטר פרסמה את ציוציו בנדון, אולם לראשונה הוסיפה עליהם דבר מה: בתחתית שניים מהציוצים היא פרסמה סימן קריאה מוקף עיגול קטן ולידו מלל שאמר, "לקבלת העובדות על בחירות בדואר." הסימן והמלל הם קישור שלחיצה עליו מובילה למקורות שסותרים לכאורה את טענותיו של טראמפ.

הנשיא התפוצץ מכעס. להתנגשות שלו עם הרשתות החברתיות כבר יש היסטוריה. מלבד תגובותיו המילוליות הקשות, שכללו אמירות על כך שהיה שמח לו רק יכול היה לסגור את טוויטר, ואולי אף את הרשתות החברתיות בכלל, הוא גם הוציא במהירות צו נשיאותי שמסיר לכאורה את החסינות של הרשתות החברתיות מתביעות שמוגשות נגדן בשל תכנים שעולים בהן.

מהסיפור המעניין הזה, שנמצא רק בראשיתו, עולים שני פרדוקסים. ראשית בכל הנוגע לקשר שבין טראמפ לרשתות החברתיות. זמן קצר אחרי בחירתו ראיתי בטלוויזיה נאום של טראמפ שבו בירך והסביר את בחירתו המפתיעה למשרה הבכירה בעולם. בסגנונו המיוחד הוא הסביר כי הכול בזכות טוויטר. בשנת 2017 הנשיא האמריקני אף צייץ ברשת החברתית האמורה והסביר כי ללא טוויטר הוא לא היה נבחר. אמת לאמיתה, שהרי בעידן הנוכחי, שבו מובילים המנהיגים הפופוליסטים, הכלי השימושי והיעיל ביותר הוא הרשת החברתית טוויטר. זה נכון לגבי טראמפ כמו לגבי פוטין, נתניהו וכל היתר. 80 מיליון עוקבים יש לטראמפ, ואלה גומעים בצמא כל ציוץ שלו – ויש כמה וכמה ציוצים מידי יום – ואף משתפים בהם מעגלים רחבים נוספים. האם טראמפ מתכוון כעת לנסר על הענף שעליו הוא ישוב במלוא משקלו?

הפרדוקס השני נוגע לצו הנשיאותי הנ"ל, שהנשיא האמריקני הפעיל קבל עם ועדה וברעש גדול בלחץ זמנים כה נמהר. לרשתות החברתיות יש חסינות לכאורה מפני תביעות משפטיות נגדן בגין תכנים שמעלים חברים ברשת. כלל לא בטוח שהנשיא יצליח להשיג את מבוקשו. אבל חשוב יותר לנסות להבין מה הוא בכלל ירוויח מכך. שהרי אם הרשתות החברתיות יצטרכו להיזהר יותר ממה שכותבים בהן החברים ברשת, הרי הן יהפכו ליותר ויותר מתערבות ומצנזרות. בדיוק הפוך ממה שהנשיא חושב שצריך לקרות.

ובשולי הדברים מעניינת גם תגובתו של מארק צוקרברג, מי שמוביל את פייסבוק, הרשת החברתית הגדולה ביותר. בפרשה המסוימת הזו הוא בחר לנקוט עמדה תומכת דווקא בטראמפ, ויצא מידית נגד עמיתיו מטוויטר. הוא עשה זאת בדרך של ריאיון ברשת "פוקס", במת הבית המחבקת של טראמפ. זאת למרות שפייסבוק נוהגת מפעם לפעם להתערב בפעילות משתמשיה, למשל באזהרת משתמשים שמסמנים "לייק" על מידע מוטעה בקשר לקורונה. בחודש מרץ הם הסירו פרסומת מטעם קמפיין טראמפ שכלל מידע מטעה לדעתם. עם זאת, בואו לא נשכח את חלקה של פייסבוק במה שמכונה "ההתערבות הרוסית בבחירות לנשיאות ארה"ב", שתרם להכתרתו של טראמפ אחרי שהביס די במפתיע את הילרי קלינטון.

טראמפ נשמע נחוש להמשיך ללחוץ על הרשתות החברתיות. אך ג'ק דורסי, ממייסדי טוויטר, נשמע נחרץ לא פחות. הוא הבטיח כי הרשת שלהם תמשיך לציין מידע לא נכון או שנוי במחלוקת בכל הנוגע למערכות בחירות בכל העולם. אני משוכנע שמדובר במופע קטן מתוך מחזה ענק ממדים שמתנהל כבר שנים לא מעטות אך הולך ומתעצם ויעפיל לשיאים גבוהים יותר ויותר. מדובר במלחמה בין שני עולמות. העולם הישן (גבולות, מדינות, מנהיגים, אינטרסים מקומיים) מול העולם החדש (אינטרסים חוצי גבולות, חברות ענק, קשר ישיר ורציף עם מיליארדי אנשים וישויות). מנהיגי העולם הישן, ובמיוחד אלה שנישאים על גלי מנהיגות הנשענת על אידיאולוגיות שטוחות, ואחריהם נוהים ההמונים, יכולים להפיק תועלת רבה משימוש בפלטפורמות העולם החדש. אולם הישענות שכזו מחזקת בעצם את עוצמתם הבלתי תתואר של מנהיגי העולם החדש, ואלה מחלישים את כוחם היחסי של מנהיגי העולם הישן. וכך נוצרות ההתנגשויות, כמו אלה של טראמפ עם מנהיג אמזון או עם מנהיגי פייסבוק וטוויטר. צפו להשתלשלויות נוספות בהמשך הדרך, באותן נקודות שהאינטרסים של שני העולמות הללו יצטלבו.

על המחבר / המחברת

יונתן קורפל

יונתן קורפל

עורך ראשי, עורך מדור: IT, עורך מדור: בארים ומסעדות. בעבר מנכ"ל חברות IT בארץ ובחו"ל. כיום באקדמיה ו-דירקטור בחברות ציבוריות.

6 תגובות

 1. יוסף תלם
  יוסף תלם יוני 01 2020, 22:11
  נקודת מבט מעוררת מחשבה

  מעניין

  השב לתגובה
 2. רחל עציון
  רחל עציון יוני 02 2020, 22:52
  מאמרים כאלה שהם מעניינים ולא נדושים

  לא מקבלים תגובות כמו המאמרים הפוליטיים השכולים שלכל אחד יש מה להגיד לגביהם.

  השב לתגובה
 3. נ.
  נ. יוני 03 2020, 14:34
  טראמפ המנהיג שהורס את העולם המערבי

  לא פחות

  השב לתגובה
 4. עמי ברש
  עמי ברש יוני 05 2020, 13:48
  היום שוב צינזרו בטוויטר

  וידיאו של טראמפ
  כל הכבוד להם

  השב לתגובה
 5. צ.
  צ. יוני 05 2020, 19:58
  מי יתן

  וטראמפ יפסיד בבחירות

  השב לתגובה
 6. המבקר
  המבקר יוני 11 2020, 15:24
  אבל העיקר חסר

  לא כתבת מי לדעתך ינצח בסוף

  השב לתגובה

כתוב תגובה

הוסף תגובה:

<

* אני מתחייב לפעול על פי תנאי השימוש באתר


התגובות יפורסמו לפי שיקול דעת העורך

כתבות נוספות

פוסטים אחרונים בIT

יתר המאמרים במדור